Reklama
Dnes je neděle 15.12.2019     svátek má Radana

Dokázala zvládnout jízdu na kole i svého psa a zazářila na mistrovství

KATEŘINA na startu závodu v plném soustředění. Foto: archiv K. N.
KATEŘINA na startu závodu v plném soustředění. Foto: archiv K. N.

22.7.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Osmnáctiletá Kateřina Neumannová z Třebíče se od letošního května může pochlubit titulem Mistr světa v bikejöringu. Získala ho na květnovém Mistrovství světa belgických ovčáků v Písku. Jeho součástí bylo šest disciplín -  běh se psem, soutěž v poslušnosti či agility. Katka si se svým čtyřnohým kamarádem podmanila bikejöring - jízdu na kole se psem. 
Vysvětluje, že jde o nejrychlejší disciplínu, která klade nejmenší nároky na tah psa. 
„Závodník jede na kole a na něm má připevněné speciální tykadlo, kterým je protažené pružné vodítko, které je připevněné ke psovi. Ten má speciální postroj na tahání kola,“ vysvětluje Katka.  
V Písku Katka zvítězila ve své kategorii ženy od 18 do 39 let. Připomíná, že v loňském roce se účastnila kvalifikačních závodů. 
Před mistrovstvím světa se Katka snažila alespoň dvakrát týdně na kole se svým psem trénovat. 
„Je to pro něj fyzicky i psychicky náročné, takže nemůžeme trénovat často,“ poukazuje.
Upozorňuje, že kromě bikejoringu s fenkou cvičí i agility, často chodí na procházky s ostatními majiteli psů. „Je to z toho důvodu, aby si na ně zvykla a nebyla agresivní, což se na závodech také hodnotí,“ vysvětluje Katka.  
Doplňuje, že třeba při ježdění je velice důležité, aby se pes soustředil jen na tahání, nikoli věnoval pozornost něčemu jinému.      
„Žiji ve městě a musím mít vychovaného psa, abych s ním mohla jít, kam potřebuji. To je podmínka, aby člověk mohl takového psa vlastnit,“ zdůrazňuje v Katka. 
Může prý dojít až k tomu, že někoho napadnou, mají to v povaze. „Moje fenka je od mala zvyklá pohybovat se mezi lidmi, tak agresivní není. I když člověk neví, co se jí honí v hlavě. Je sice hodná, ale kdyby mě někdo napadl, zaútočila by. Ale to aby mě bránila,“ přemítá Katka. 

Výborná povaha
Její pes váží asi 27 kilogramů a v kohoutku měří asi 61 centimetrů. A belgičtí ovčáci se v zápasech dokáží vyrovnat i daleko těžším a větším německým ovčákům.
Naznačuje, že belgický ovčák byl samozřejmě vyšlechtěn v Belgii. Tam se křížili psi, kteří se používali na statcích, k obraně majetku či k pasení ovcí. 
Vznikly čtyři varianty - ma-linois, kterého vlastní Katka, jedná se o psa krátkosrstého, červenohnědého s černou maskou, tervueren, dlouhosrstý jiné barvy než černá, groenendael, dlouhosrstý černé barvy a laekenois, hrubosrstý belgický ovčák. To vše o ovčácích Katka ví.
„Tihle psi jsou komplexní a šikovní úplně na všechno. Mají výbornou povahu, kvůli které se šlechtili. Příliš se nedbá na jejich vzhled,“ poukazuje Katka. 
Informuje, že belgický ovčák má dvě linie, pracovní a výstavní. „Ti pracovní jsou daleko více odolní a používají se opravdu na všechno,“ říká Katka. 
Zvládá i lyže
To ale zdaleka není jediná sportovní aktivita Katky. Závodně se věnuje skikrosu – disciplíně akrobatického lyžování, při níž několik lyžařů zároveň sjíždí trať s umělými překážkami. Dostala se s ním až do juniorské reprezentace. 
Proto je často mimo domov a o fenku se starají ostatní členové rodiny. „Má velice ráda moji mladší sestru a poslouchá ji. Tedy jen když nejsem doma. Mamku má taky ráda, ta jí všechno dovolí a taťku tak nějak bere,“ usmívá se Katka.  
A nesmí zapomenout na přítele své starší sestry, kterého má fenka taky ráda. Skikrosu se Katka věnuje od roku 2016, kdy se konala dětská olympiáda a disciplína tam byla zařazená. 
Ale věnovala se i slalomu či obřímu slalomu, tyhle disciplíny ale nyní šly stranou. „Skikros mě strašně baví, jsme čtyři na trati, skáče se při něm, sjíždějí terénní nerovnosti,“ sděluje Katka.   
Pochvaluje si partu a letos se účastnila mistrovství světa juniorů, kde skončila devatenáctá. „Ještě mám co zlepšovat,“ říká skromně. 

Profi sportovkyně?
A to ještě ze závodních aktivit není všechno. Katka se věnuje dále thajskému boxu v třebíčském oddílu. Chodí plavat a baví ji jízda na koni, posiluje, běhá. 
„Když si člověk dopředu vše naplánuje, dá se to zvládnout. Ale musím se také naučit odpočívat, v posledních měsících mě často něco bolelo, což přičítám přílišné aktivitě,“ přemýšlí. 
Netají, že má podporu od rodičů, i když ji často říkají, aby se držela nohama na zemi. I ona ví, že živit se sportem je hodně těžké, zvlášť v disciplínách, které si vybrala.
„Takže rodiče dbají, abych dobře studovala na gymnáziu. U starší sestry to vidím, ona jezdí dobře cyklistiku, přesto má finanční problémy, protože podpora sportu u nás není zase až taková,“ přemítá.  
Vysokou školu si samozřejmě vybere se sportovním zaměřením a přiznává, že ji baví trénování. V zimě učí malé děti lyžovat a baví ji i cvičení psů. Také ji láká příslušnost k policii či vojsku a také fyzioterapie. „Uvidím, kam mě život zavede,“ dodává mladá sportovkyně Katka Neumannová.    

Nový komentář

Komentáře

Reklama
12.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlavské děti podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

Knihy, rodinné vstupenky do muzea i krmítko pro ptáky dostaly děti z mateřské a základní školy v Jihlavě. Ceny získaly za výkresy, které poslaly do soutěže Rozsviťme Českou republiku. ...

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ve Fondu Vysočiny bude pro příští rok více než 320 milionů korun

Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo rozpočet kraje na rok 2020 ve výši přesahující 12 miliard korun. Součástí plánovaných výdajů je také převod do Fondu Vysočiny, který pro příští ...

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kauza Bilý u soudu nebere konce, rozsudek padl letos už potřetí

Žádný jiný recidivista není letos u Okresního soudu v Jihlavě tak často, jako Andrej Bilý (53) z Jihlavy. Za doprovodu eskorty, která ho do krajské metropole převezla z vazební věznice, si ...

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (13)Beseda: O euru bychom měli věcně diskutovat

Více než 30 osob z řad veřejnosti zavítalo na komentovanou diskuzi nazvanou 15 let v EU. Akce se uskutečnila v jihlavské městské knihovně. Na otázky týkající se EU odpovídali jihlavská ...

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sonda k Plutu stála stejně jako půl nákladů na přesun brněnského nádraží

Až na samý okraj Sluneční soustavy zavedla jihlavské posluchače listopadová přednáška z cyklu popularizačních akcí Jihlavské astronomické společnosti. Do konce roku se chystají ještě ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Starostové nechtějí rozšíření chráněného území s uranem u Brzkova

Starostové Brzkova na Jihlavsku a Přibyslavi na Havlíčkobrodsku jsou proti rozšíření chráněného ložiskového území u Brzkova, kde je uranová ruda. Řekli, že podali námitky proti tomu, ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kraj Vysočina příští rok zvýší výdaje o miliardu

Kraj Vysočina počítá v roce 2020 s výdaji 12,6 miliardy korun, což je zhruba o miliardu víc než v rozpočtu schváleném pro letošek. K očekávaným ročním příjmům přidá 837 milionů korun ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (1)Kraj prodloužil lhůtu pro dar na stavbu dráhy letiště v Jihlavě

Kraj Vysočina prodloužil lhůtu pro poskytnutí daru na stavbu zpevněné vzletové a přistávací dráhy letiště v Jihlavě - Henčově o tři roky do konce roku 2022. Původní dohoda s Jihlavou ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (1)Buďte v bezpečí i na stará kolena, vyzývají seniory muži zákona

Zatímco policisté na Vysočině představovali projekt zaměřený na seniory a jejich ochranu před pachateli trestné činnosti, u soudu v Jihlavě v té době zrovna inkasoval mimořádně zvýšený ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nový kalendář s pohlednicemi

Již po osmnácté vychází v nakladatelství Astera G Jihlavský kalendář, tentokrát na rok 2020. Nástěnný kalendář je složen ze sedmi fotografií Ivo Gilberta, doplněný jako vždy o ...

11.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)Živý betlém bude letos naposledy

Měřínský živý betlém, vyhlášené tradiční představení, bez kterého by snad Štědrý den v Měříně na Velkomeziříčsku ani nemohl začít. Letos po 16 letech končí. To JL potvrdili ...

10.12.2019 Aktuality/Komentáře (0)V Polné má vzniknout koupaliště u Pekla, rozhodli zastupitelé

V Polné by mělo vzniknout letní koupaliště u rybníka Peklo pod hradem. Na pondělním zasedání o tom rozhodli zastupitelé města 13 hlasy. Proti jich bylo šest a jeden zastupitel se hlasování ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net