Reklama
Dnes je středa 21.08.2019     svátek má Johana

Dokázala zvládnout jízdu na kole i svého psa a zazářila na mistrovství

KATEŘINA na startu závodu v plném soustředění. Foto: archiv K. N.
KATEŘINA na startu závodu v plném soustředění. Foto: archiv K. N.

22.7.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Osmnáctiletá Kateřina Neumannová z Třebíče se od letošního května může pochlubit titulem Mistr světa v bikejöringu. Získala ho na květnovém Mistrovství světa belgických ovčáků v Písku. Jeho součástí bylo šest disciplín -  běh se psem, soutěž v poslušnosti či agility. Katka si se svým čtyřnohým kamarádem podmanila bikejöring - jízdu na kole se psem. 
Vysvětluje, že jde o nejrychlejší disciplínu, která klade nejmenší nároky na tah psa. 
„Závodník jede na kole a na něm má připevněné speciální tykadlo, kterým je protažené pružné vodítko, které je připevněné ke psovi. Ten má speciální postroj na tahání kola,“ vysvětluje Katka.  
V Písku Katka zvítězila ve své kategorii ženy od 18 do 39 let. Připomíná, že v loňském roce se účastnila kvalifikačních závodů. 
Před mistrovstvím světa se Katka snažila alespoň dvakrát týdně na kole se svým psem trénovat. 
„Je to pro něj fyzicky i psychicky náročné, takže nemůžeme trénovat často,“ poukazuje.
Upozorňuje, že kromě bikejoringu s fenkou cvičí i agility, často chodí na procházky s ostatními majiteli psů. „Je to z toho důvodu, aby si na ně zvykla a nebyla agresivní, což se na závodech také hodnotí,“ vysvětluje Katka.  
Doplňuje, že třeba při ježdění je velice důležité, aby se pes soustředil jen na tahání, nikoli věnoval pozornost něčemu jinému.      
„Žiji ve městě a musím mít vychovaného psa, abych s ním mohla jít, kam potřebuji. To je podmínka, aby člověk mohl takového psa vlastnit,“ zdůrazňuje v Katka. 
Může prý dojít až k tomu, že někoho napadnou, mají to v povaze. „Moje fenka je od mala zvyklá pohybovat se mezi lidmi, tak agresivní není. I když člověk neví, co se jí honí v hlavě. Je sice hodná, ale kdyby mě někdo napadl, zaútočila by. Ale to aby mě bránila,“ přemítá Katka. 

Výborná povaha
Její pes váží asi 27 kilogramů a v kohoutku měří asi 61 centimetrů. A belgičtí ovčáci se v zápasech dokáží vyrovnat i daleko těžším a větším německým ovčákům.
Naznačuje, že belgický ovčák byl samozřejmě vyšlechtěn v Belgii. Tam se křížili psi, kteří se používali na statcích, k obraně majetku či k pasení ovcí. 
Vznikly čtyři varianty - ma-linois, kterého vlastní Katka, jedná se o psa krátkosrstého, červenohnědého s černou maskou, tervueren, dlouhosrstý jiné barvy než černá, groenendael, dlouhosrstý černé barvy a laekenois, hrubosrstý belgický ovčák. To vše o ovčácích Katka ví.
„Tihle psi jsou komplexní a šikovní úplně na všechno. Mají výbornou povahu, kvůli které se šlechtili. Příliš se nedbá na jejich vzhled,“ poukazuje Katka. 
Informuje, že belgický ovčák má dvě linie, pracovní a výstavní. „Ti pracovní jsou daleko více odolní a používají se opravdu na všechno,“ říká Katka. 
Zvládá i lyže
To ale zdaleka není jediná sportovní aktivita Katky. Závodně se věnuje skikrosu – disciplíně akrobatického lyžování, při níž několik lyžařů zároveň sjíždí trať s umělými překážkami. Dostala se s ním až do juniorské reprezentace. 
Proto je často mimo domov a o fenku se starají ostatní členové rodiny. „Má velice ráda moji mladší sestru a poslouchá ji. Tedy jen když nejsem doma. Mamku má taky ráda, ta jí všechno dovolí a taťku tak nějak bere,“ usmívá se Katka.  
A nesmí zapomenout na přítele své starší sestry, kterého má fenka taky ráda. Skikrosu se Katka věnuje od roku 2016, kdy se konala dětská olympiáda a disciplína tam byla zařazená. 
Ale věnovala se i slalomu či obřímu slalomu, tyhle disciplíny ale nyní šly stranou. „Skikros mě strašně baví, jsme čtyři na trati, skáče se při něm, sjíždějí terénní nerovnosti,“ sděluje Katka.   
Pochvaluje si partu a letos se účastnila mistrovství světa juniorů, kde skončila devatenáctá. „Ještě mám co zlepšovat,“ říká skromně. 

Profi sportovkyně?
A to ještě ze závodních aktivit není všechno. Katka se věnuje dále thajskému boxu v třebíčském oddílu. Chodí plavat a baví ji jízda na koni, posiluje, běhá. 
„Když si člověk dopředu vše naplánuje, dá se to zvládnout. Ale musím se také naučit odpočívat, v posledních měsících mě často něco bolelo, což přičítám přílišné aktivitě,“ přemýšlí. 
Netají, že má podporu od rodičů, i když ji často říkají, aby se držela nohama na zemi. I ona ví, že živit se sportem je hodně těžké, zvlášť v disciplínách, které si vybrala.
„Takže rodiče dbají, abych dobře studovala na gymnáziu. U starší sestry to vidím, ona jezdí dobře cyklistiku, přesto má finanční problémy, protože podpora sportu u nás není zase až taková,“ přemítá.  
Vysokou školu si samozřejmě vybere se sportovním zaměřením a přiznává, že ji baví trénování. V zimě učí malé děti lyžovat a baví ji i cvičení psů. Také ji láká příslušnost k policii či vojsku a také fyzioterapie. „Uvidím, kam mě život zavede,“ dodává mladá sportovkyně Katka Neumannová.    

Nový komentář

Komentáře

Reklama
16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Voda ke koupání se na Vysočině zlepšila

Voda v Pilské nádrži na Žďársku se za poslední týden mírně zlepšila, i když má stále zhoršenou jakost. Před týdnem ji hygienici hodnotili dokonce jako nevhodnou ke koupání. Zlepšila ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Firma ASAP ve Věži dostala pokutu za porušování limitů u čistírny

Společnost ASAP dostala pokutu 200.000 korun za porušování podmínek pro provoz jejího zařízení na asanaci živočišných produktů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tam zaznamenala ...

18.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hokejová legenda Holík: slavný klub Dukla si novou halu zaslouží

K záměru výstavby nové multifunkční arény se vyjádřila také hokejová legenda HC Dukly Jihlava a československé reprezentace útočník Jiří Holík. Nová aréna má vzniknout na místě ...

18.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rekonstrukce ulice Pod Rozhlednou se nechystá

Hrboly, drobné díry a místy porušený asfaltový povrch. Přesně takovýto obrázek skýtá silnice v jihlavské ulici Pod Rozhlednou, která se nachází na Lesnově. Obyvatelé ulice již nějakou ...

18.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Maratonec: Pochody jsem bral zostra

Nejstaršímu žďárskému maratonci Aloisi Bradáčovi bude letos 2. října 79 let. Stále vitální muž pochází z Mostišť u Velkého Meziříčí a na kontě má přes 2000 závodů a v nohách ...

17.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočinský hospic zajistí pomoc také nevyléčitelně nemocným dětem

Nevyléčitelně onemocnět může kdokoliv z nás bez rozdílu věku. Domácí hospic Vysočina proto rozšířil své služby také na nevyléčitelně nemocné děti. Na paliativní péči pro děti ...

17.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pýchavka skončila v trojobalu

Vyrazili na procházku a vraceli se z ní s parádním úlovkem. Na poli za svým domovem našli Slavíkovi z Čížova rovný jeden kilogram vážící pýchavku. „Naše radost byla veliká. Zpracovali ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (1)Penzisté přišli o všechno, jejich dům cigaretou zapálil zdrogovaný cizinec

Manželský pár v průběhu nedělní noci přišel o střechu nad hlavou. Jejich rodinný domek ve Vápovicích na Telčsku prakticky lehl popelem. Penzisté mohou ale hovořit o štěstí, nechybělo ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Promítá se pod širým nebem

Projekce letních kin pokračuje příští týden na řadě míst Jihlavska. V Jihlavě promítá Letní kino Březinky (21.8. Čertí brko, 28.8. muzikál Mamma Mia 2). Jeho projekce začínají ve ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Železnice pojede i do Dačic rychleji

Třiapadesát kilometrů dlouhou železniční trať na trase Kostelec - Slavonice čeká v letech 2020/2022 více než dvoumiliardová oprava. Dotkne se i vlakového nádraží v Dačicích. Podle ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Roštejně se v neděli bude jazzovat

V neděli 18. srpna hrad Roštejn naváže na historii jazzové hudby na tomto objektu. Jazzový žánr zde bude mít v příštím roce už čtyřicetiletou tradici. Na předhradí se bude hrát od 14 ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava, Žďár a Humpolec se zapojí do Dne architektury

V pořadí 9. ročník festivalu Den architektury zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net