Reklama
Dnes je úterý 20.08.2019     svátek má Bernard

ICSS se sloučí s Domovem pro seniory v Lesnově

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

18.7.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Integrované centrum sociálních služeb (ICSS) v Jihlavě se sloučí s Domovem pro seniory v Lesnově. Rozhodli o tom v červnu jihlavští zastupitelé.

ICSS zajišťuje svým klientům bydlení s pečovatelskou službou. Návrh na sloučení obou pracovišť předložil za zastupitelský klub ODS Vítězslav Schrek, který je civilním povoláním ředitelem Domova pro seniory ve Velkém Meziříčí.

Jak Domov pro seniory Lesnov, tak ICSS jsou zřizované městem. „Jsou to dvě organizace, které zajišťují podobné nebo navazující sociální služby pro tuto cílovou skupinu,“ vysvětlil mimo jiné Schrek.

Doplnil, že v obou organizacích pracuje také personál s obdobnou odbornou kvalifikací. Od sloučení obou pracovišť si slibuje lepší řízení a prostupnost obou služeb.

Dle Schreka má ke sloučení obou pracovišť dojít od 1. ledna 2020. Doplnil, že se uvedené datum naskýtá také z toho důvodu, že ředitel Domova pro seniory v Lesnově Vladimír Maštera chce ke konci letošního roku odejít do důchodu.  

Před hlasováním proběhla k tomuto bodu asi půlhodinová diskuze zastupitelů. „Jsem přesvědčen o tom, že obě organizace fungují dobře. Z tohoto titulu nevidím potřebnost jejich slučování,“ vyjádřil své námitky zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Komunistický zastupitel dále namítal, že obě služby se svým způsobem liší. ICSS pomáhá lidem, kteří chtějí dožít v domácím prostředí, zatímco Domov pro seniory v Lesnově je čistě pobytová služba. Vyslovil také obavy, aby v důsledku sloučení nedošlo ke snížení počtu lůžek na Lesnově. Registrací nové organizace, která by sloučením vznikla, se bude zabývat kraj.

Z toho však Schrek obavy nemá. „Kraj nemá zájem na snižování kapacity, protože ta na Jihlavsku je v tuto chvíli poddimenzovaná,“ odpověděl.

Argumentoval také, že někteří klienti pečovatelských domů se musí později přesunout do domovů pro seniory. A to z důvodu, že potřebují 24hodinovou péči, kterou nejsou domy s pečovatelskou službou schopné zajistit.

Na rozdíl od Šlechtického se k záměru koaliční ODS vyslovili souhlasně zástupci opozičního ANO. „V návrhu vidím velkou logiku,“ sdělil k němu mimo jiné zastupitel za ANO Jiří Pokorný.

V následném hlasování zvedlo ruku pro sloučení obou pracovišť 30 z 33 přítomných zastupitelů. Proti se vyslovili tři komunističtí zastupitelé. 

 

Schrek: Není důvodu se obávat zhoršení sociálních služeb

V červnu jihlavští zastupitelé odhlasovali sloučení Domova pro seniory Lesnov s Integrovaným centrem sociálních služeb (ICSS) Jihlava. Co znamená pro řadového klienta?

Pro stávající klienty nenastane žádná zásadní změna, tedy určitě ne k horšímu. Sloučení organizací, jejichž zřizovatelem je jeden stejný subjekt, tedy město Jihlava, je víceméně administrativní záležitostí.

 

Pomůže to klientům obou sociálních služeb?

Z pohledu strategického, chcete-li manažerského, lze v budoucnu očekávat pozitivní dopady, ať už třeba z hlediska možné lepší dostupnosti, informovanosti a určité provázanosti sociálních služeb pro seniory v našem městě, nebo třeba při zajišťování kvalitního personálu, bez kterého se sociální služby neobejdou. Skýtá to zároveň prostor pro řešení, jak dlouhodobě zajistit dobrou a vhodnou stravu pro seniory žijící jak v domově, tak pro seniory, využívající terénních služeb integrovaného centra.

 

Vámi zpracovaný návrh pochválilo dokonce i opoziční ANO. Jaký z toho máte pocit?

Vnímám to jako důkaz toho, že se nejedná o politicky motivovanou záležitost, ale ryze o profesionální a racionální návrh řešení, jak optimálně a efektivně poskytovat a řídit služby pro jihlavské seniory pod hlavičkou jedné organizace. Kolegům opozičním zastupitelům jsem poskytl dopředu maximum informací a nabídl, že jsem ochoten odpovědět na všechny jejich dotazy, které by se tohoto návrhu mohly týkat.

 

Hodnotíte jejich postoj pozitivně?

Jejich věcný přístup při schvalování jsem samozřejmě ocenil. Myslím si, že takhle nějak se má dělat „obecní politika“ ve prospěch občanů. Na dobré a kvalitní značce městské organizace by mělo záležet přece každému zastupiteli, ať je to momentálně zastupitel tzv. koaliční, a nebo opoziční.

 

Neubudou v souvislosti s reorganizací lůžka v Domově pro seniory Lesnov, čehož se obává zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM)?

Tato záležitost byla předem projednána zástupci města i odboru sociálních služeb jihlavského magistrátu s patřičným orgánem Krajského úřadu Kraje Vysočina, který vydává tzv. registraci k poskytování sociálních služeb.

Kraj Vysočina určitě nemá zájem na snižování kapacity lůžek na Jihlavsku a pouze upozornil na stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které se týká doporučených rozměrů pokojů v domovech pro seniory.

 

Pokud se vámi zmiňované doporučení MSPV stane normou, co to bude znamenat?

Pokud by se doporučení stalo v budoucnu závazným, musel by jej domov v Lesnově řešit, ať by byl samostatný, nebo sloučen s Integrovaným centrem. Kraj však tuto záležitost dobře chápe a je připraven být s městem v maximální součinnosti. Je to náš společný zájem.

 

Čím přesvědčíte veřejnost, že v souvislosti s plánovaným sloučením ICSS Jihlava s Domovem pro seniory v Lesnově nedojde ke zhoršení služeb pro klienty?

Já pevně věřím, že o tom klienty i veřejnost přesvědčí hlavně vedení organizace v čele s ředitelkou Integrovaného centra paní Alenou Řehořovou, která má dostatek zkušeností a znalostí, jak si s touto situací poradit a dobře ji zvládnout. Koneckonců, podrobně jsem svůj návrh ve fázi přípravy i právě s ní konzultoval.

 

Je podobné slučování organizací v ČR běžné?

Sloučení, které navrhujeme, není nijak výjimečným modelem a funguje i v řadě jiných měst, například ve Znojmě, nebo ve Žďáru nad Sázavou. Má to svoji provozní i ekonomickou logiku, která je postavena na jasných a jednoznačných argumentech a není důvodu se obávat zhoršení kvality služeb. Osobně mám zkušenost třeba s Kroměříží, kde paní ředitelka městské organizace řídí celkem 12 sociálních služeb v pěti zařízeních a funguje jí to dobře. Řízení je především o kvalitě, až poté o množství a počtech.

 

Nepřibude v důsledku sloučení služeb klientů byrokratická zátěž?

Nenapadá mě upřímně jediný příklad, kde by se sloučení mohlo projevit větší byrokratickou zátěží. Naopak doufám, že např. při změnách výše příspěvku na péči, při přechodu z jedné sociální služby do druhé, nebo třeba u sociálních šetření by to pod křídly jedné organizace mohlo jít všechno snáz.

Nový komentář

Komentáře

Reklama
16.08.2019 Aktuality/Komentáře (1)Penzisté přišli o všechno, jejich dům cigaretou zapálil zdrogovaný cizinec

Manželský pár v průběhu nedělní noci přišel o střechu nad hlavou. Jejich rodinný domek ve Vápovicích na Telčsku prakticky lehl popelem. Penzisté mohou ale hovořit o štěstí, nechybělo ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Promítá se pod širým nebem

Projekce letních kin pokračuje příští týden na řadě míst Jihlavska. V Jihlavě promítá Letní kino Březinky (21.8. Čertí brko, 28.8. muzikál Mamma Mia 2). Jeho projekce začínají ve ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Železnice pojede i do Dačic rychleji

Třiapadesát kilometrů dlouhou železniční trať na trase Kostelec - Slavonice čeká v letech 2020/2022 více než dvoumiliardová oprava. Dotkne se i vlakového nádraží v Dačicích. Podle ...

16.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Roštejně se v neděli bude jazzovat

V neděli 18. srpna hrad Roštejn naváže na historii jazzové hudby na tomto objektu. Jazzový žánr zde bude mít v příštím roce už čtyřicetiletou tradici. Na předhradí se bude hrát od 14 ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava, Žďár a Humpolec se zapojí do Dne architektury

V pořadí 9. ročník festivalu Den architektury zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na hospodaření v lesích lze celé září žádat peníze

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících. „Jde o zopakování dotačního ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou

Tři roky trvalo Milanu Teslevičovi vybudovat základ jediného muzea věnovaného významnému českému spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Expozice aktuálně čítající šest místností se nachází ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nové centrum poradí pečujícím s jejich problémy

Vrátí se vám blízká osoba z nemocnice v nepohyblivém stavu a nevíte, jak máte postupovat? Tak pro vás bude určeno nové kontaktní centrum, které s největší pravděpodobností vznikne v Jihlavě. ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ministerstvo zajímá názor občanů kraje na internet

Na stránkách městských i obecních úřadů objevili v posledních dnech občané informaci o chystaném průzkumu poptávky po internetu. Domácnosti se však nemusí jako v některých předchozích ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Telč oslaví výročí svého založení

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna se konají v tradičním prvním víkendovém termínu po festivalu Prázdniny v Telči. Letos je to 16. a 17. srpna. Letos slavnosti ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hygienici zkontrolovali 948 táborů, uložili pokuty za 98.600 Kč

Hygienici v červenci zkontrolovali 948 táborů a dalších míst dětské rekreace nebo stravování. Uložili 54 pokut, celkem za 98.600 korun. Pochybení nebyla častá, nejčastěji se vyskytla ve ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

S novým školním rokem odstartuje další ročník projektu První pomoc do škol, který Kraj Vysočina organizuje už šestnáctým rokem. Výuka první pomoci je opět určena pro čtrnáctileté ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net