Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

S rodinami nachází cestu k dětem

SLÁVKA Dokulilová.               Foto: Jiří Varhaník
SLÁVKA Dokulilová.  Foto: Jiří Varhaník

13.7.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

„Já jsem dřevařská inženýrka omylem,“ usmívá se dnes Slávka Dokulilová, rodačka z Krkonoš, nad romantickou představou, se kterou se v druhé polovině osmdesátých let vydala směrem k „lesáckému“ studiu.

 

„Chtěla jsem jít na ochranu životního prostředí, ale schůdnější bylo lesní inženýrství. Shodou okolností jsem skončila u dřevařů,“ vzpomíná na studia ve slovenském Zvolenu. Po mamince má slovenské kořeny, a tak pro ni Slovensko nebylo cizím prostředím. I když se narodila a žila v Čechách, každé prázdniny trávila právě na Slovensku. 

Toužila stát se ochranářkou přírody, ale život věci zaonačil jinak. „Přišla jsem do školy a našla se tam napsaná do oboru ekonomika a řízení. Na děkanátu mě nechtěli slyšet, že chci přestoupit jinam, řekli, že to je VIP obor a že všichni chtějí jít na ekonomiku,“ popisuje realitu doby.  

Na dřevařské „vejšce“ se potkala s manželem, Jihlavákem. Bydleli v České lípě, tady prožili revoluci a příchod svobody: „A když jsme pak byli svobodní jít kamkoli, zamířili jsme do Jihlavy.“

Pracovala krátce v dřevařských závodech, přišla rodina. Své ekonomické vzdělání uplatnila při práci v bance, učila, nicméně stále inklinovala k sociální práci. A tak se přihodilo, že svůj původní záměr pečovat o přírodu vyměnila za péči o rodiny.

 

Zlomový moment

Pracovala jako dobrovolnice v organizacích, během mateřské dovolené působila jako skautská vedoucí. Na jedné přednášce České křesťanské akademie, při výkladu psychologa Josefa Zemana, tehdejšího ředitele Národního centra pro rodinu, pak přišel zlomový moment.  

„Mluvil o rodině a zmiňoval i existenci a práci Centra pro rodinu, a to mě zaujalo. Nějakou dobu nato jsem jela na konferenci do zahraničí, která se toho tématu vůbec netýkala. A tam jsem se potkala s čerstvou asistentkou ředitele Centra pro rodinu v Brně. Bydleli jsme spolu, vyprávěla mi, jak centrum funguje,“ vzpomíná paní Slávka.

Hned po návratu se do Brna vypravila a dostala zde tip na mladé manžele z Jihlavy, kteří se o tematiku podpory a vzdělávání rodin také zajímají. Tak vznikl v roce 2006 základ prvotního týmu Centra pro rodinu Vysočina.

Následovala intenzivní práce na budování centra. Zásadním momentem byla vstřícná podpora ze strany husitské fary v Komenského ulici.

„Oni měli úplně jinou představu o pronájmu svých volných prostor, ale když jsme faráři Františku Tichému řekli, co bychom chtěli, tak se jim náš záměr tak líbil, že nám nabídli velmi vstřícnou cenu. A drželi ji po celou dobu pěti let, po kterou jsme tam byli,“ oceňuje Dokulilová.

Na stěně maják, motivy lodiček, cíl stát se místem spočinutí pro rodiny na „rozbouřeném moři“. Tak vypadalo první centrum na husitské faře. Cílem bylo nabídnout rodinám místo k setkávání, klid, povzbuzení a rady. 

„Vytvořili jsme kluby, kde se mohly scházet maminky, učily se pracovat s dětmi a překonávat sociální izolaci, ve které určitě každá maminka na mateřské je,“ popisuje paní Slávka.

Od počátku centrum začalo organizovat kulturní a společenské akce pro rodiny s dětmi, pozitivní odezvu pedagogů přinesla spolupráce se školami. Prvotní záměr více sociálně pracovat také se seniory centrum přenechalo specializovaným organizacím, posléze ale vzniklo dobrovolnické centrum s programem Návštěvy.

 

Studenti - poklady

Rodiny přinášely témata, nové služby vycházely z poptávky. To vyvolalo potřebu nových prostor. Centrum je našlo v domě v Chlumově ulici, kam se po adaptaci jednoho z pater v roce 2011 přestěhovalo.  

Aktuálně má kolem patnácti zaměstnanců, vedle nich pracuje pro centrum každý rok kolem stovky dobrovolníků, většinou středoškoláků od 15 let věku.

„Snažíme se je motivovat, školy nás pouští do vyučování a děcka se dovídají, co je to dobrovolnictví. Pak s nimi dál pracujeme, mají u nás hodně vzdělávání. Práce s nimi je úžasná, jsou v nich poklady – a leckdy nevypadají. Ale to, co nesou v sobě a co jsou ochotni ze sebe dávat, to je k nezaplacení,“ oceňuje Dokulilová.   

Dobrovolníci fungují jako společníci, s klienty si povídají, čtou jim, chodí s nimi na procházky. Později začal fungovat i program Kamarád, kde dobrovolníci pracují jako vzor pro děti, které např. nemají dobře fungující rodinu.

„Často jsou naši dobrovolníci jediní, kdo se těchto dětí zeptá, jak se jim daří, co bylo ve škole nebo co by si přály,“ zamýšlí se paní Slávka.

 

Rodinná politika

Základním zdrojem financování jsou pro práci centra dotace, zejména státní, ale i krajské nebo ze strany města. To zároveň přináší svá úskalí v plánování.

„Na rok 2019 např. zatím vůbec nemáme rozhodnutí z města, jestli nám nějaké peníze dá, případně kolik. A přitom v rozpočtu s tím počítáme, protože jsou to dotace, které získáváme opakovaně,“ zamýšlí se Dokulilová z pozice ekonomky.

Sociální služby jsou podle ní oblastí, se kterou se během života potká skoro každý, téměř každá rodina: „O to víc mi zůstává rozum stát nad současnou situací, kdy ve státním rozpočtu začaly chybět miliardy právě na tuto oblast. Vůbec nechápu, jak se něco takového vůbec může přihodit,“ konstatuje.

Na druhé straně stále existují donátoři, kteří práci centra podporují svými dary.

„Tím se snažíme financovat programy, na které není možné dotace získat. A velice mi vadí, když musíme v sociální sféře suplovat stát a dofinancovávat služby, které jsou ze zákona zdarma, soukromými penězi. Ty peníze už jednou někdo zdanil, a ze své peněženky je poskytl nám, abychom s nimi hospodařili a dělali nějaké dobro,“ uvažuje Dokulilová nad dlouhodobou realitou.

Těžiště práce centra nicméně nevidí v sociální sféře, ale v práci s rodinami v rámci primární prevence problémů: „Základem je zásadní podpora a zdůraznění významu rodiny. Chceme směřovat do sféry rodinné politiky a chceme ji i ovlivňovat. A rodinná politika u nás – to snad není ani Popelka. Z politického pohledu je to nešťastnice, nikoho nezajímá, není vidět.“  

V centru v Chlumově ulici vznikají osobní vazby, vzájemná podpora a přátelství. Ve workshopech a vzdělávání tu pracují v průměru se 400 rodinami ročně, v náročných sociálních službách se pracuje ročně se 40 rodinami. Dalším lidem pomáhají dobrovolníci, ve školách se setkají s přibližně třemi tisíci dětí ročně.

 

Nové výzvy

Jako rodačka z Krkonoš, kde má dodnes vazby, se Slávka Dokulilová cítí dobře na horách. „Asi tam patřím, ale Vysočina je tak nádherná, že mě velmi těší tady bydlet a žít. Jen od loňského roku je mi líto krajiny, vždycky někde projíždím a říkám si – loni jsem tudy jezdila lesem,“ komentuje aktuální kůrovcovou kalamitu.

V profesním životě se věnuje podpoře rodiny v době, kdy její ekonomický význam klesá.

„Lidem už dnes k manželství zůstala jen láska, která je ale hrozně nestabilní, nestálá,“ uvažuje, „nevím, jestli se jedná o krizi rodiny, spíše vnímám, že jde o nějaký společenský posun, směřujeme k nějaké nové formě. Myslím si, že lidská společnost nabrala divné směry. Už před 15 lety jsem studentům říkala, že současná společnost mi strašně připomíná Římskou říši ve finální fázi. Zašla na to, že ztratili morálku a už nevěděli, co by.“  

Nemáme-li vzory v lidech, kteří nás vedou, potřebujeme je podle Slávky Dokulilové v rodině. Jenže současní rodiče nemají příliš kde brát, můžeme hovořit o krizi osobností.

Aktuálně od 9. května opustila paní Slávka post ředitelky Centra pro rodinu Vysočina. Zůstává však předsedkyní spolku, v centru dál vede vzdělávací workshopy a kurzy, rodinnou poradnu. S rodiči hledá cestu ke klidu ve vztazích mezi nimi a dětmi.

Zároveň vyhlíží další výzvy: „Věřím, že teď budu mít mnohem víc času i na další věci. Těším se, co přijde.“

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityBývalý ředitel nemocnice Velev byl propuštěn z vazby

Bývalý ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který čelí obvinění v rozsáhlé korupční kauze s nemocničními zakázkami, byl podle serveru Seznam Zprávy minulý čtvrtek propuštěn z ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityU výměny oken platí: Na kvalitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů nových oken jsou jejich tepelně izolační vlastnosti. Základními částmi okna jsou zasklení a rám. Výsledné vlastnosti závisí na kombinaci vlastností ...

Komentáře (1)
18.04.2024 AktualityNa památky UNESCO pošlou dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě ...

Komentáře (0)
18.04.2024 AktualitySanity mají nové vysílačky

Celkem dvanáct digitálních vysílaček se nově pořídilo Dopravní zdravotní službě. Ta spadá více než rok pod jihlavskou nemocnici. Sanity převážející pacienty jsou tak připojené do ...

Komentáře (0)
17.04.2024 AktualityStrážníci v Jihlavě předali hledaného muže policii

Jihlavským strážníkům se podařilo dopadnout hledaného čtyřiatřicetiletého muže. Hlídka si ho všimla, když procházela nevyužívanou budovu v ulici Znojemská, která je oblíbená mezi ...

Komentáře (0)
17.04.2024 AktualityK zápisům do prvních tříd v krajském městě přišlo 601 předškoláků

V Jihlavě skončily zápisy do prvních tříd. Do 11 základních škol přijali ředitelé 601 prvňáčků a dalších 72 dětí půjde v září do pěti přípravných tříd. Oproti loňsku navíc ...

Komentáře (4)
18.04.2024 AktualityDůležité je, aby lidé „bordel“ nedělali

V pondělí 8. dubna byl zahájen jarní úklid Vysočiny. Akce nazvaná Čistá Vysočina potrvá do 21. dubna. Podle informací kraje se letošního úklidu regionu zapojí téměř 30,5 tisíce dobrovolníků ...

Komentáře (0)
18.04.2024 AktualityVětrníky jsou v rámci našeho kraje nepřípustné pouze na Svratecku

Problematika větrných elektráren na Vysočině budí v regionu emoce. To se projevilo i na posledním krajském zastupitelstvu při schvalování Revize Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net