Reklama
Dnes je úterý 16.07.2019     svátek má Luboš

David s Pepou otevřeli mladým klukům dveře

TRENÉR brankářů Jan Dršata konzultuje s Davidem Rittichem cvičení na ledě. Foto: Michal Boček
TRENÉR brankářů Jan Dršata konzultuje s Davidem Rittichem cvičení na ledě. Foto: Michal Boček

4.7.2019 Sport/Komentáře (0), autor:
Michal Boček

Velí „minikempu“ brankářů, patřícím klubům NHL. Trenér jihlavské Dukly Jan Dršata v rámci letní přípravy opět „drezuruje“ gólmany Davida Ritticha s Josefem Kořenářem, klubové odchovance chytající v zámoří. „Jsem rád, že naše úspěšná spolupráce pokračuje. Tréninky jsou náročnější než minulý rok,“ prozradil Dršata během rozhovoru pro JL. 

Na úvod návrat k mistrovství světa. Reprezentační kouč Miloš Říha uvedl, že český tým postrádal elitního brankáře. Váš názor?

Souhlasím. Naši brankáři se předvedli v dobrém světle, chytali spolehlivě, ale mistrovství světa je o úroveň, možná dvě, výše než česká extraliga. Věřím tomu, že kdyby chytal gólman působící v zámoří, „cinkla“ by medaile.

Na šampionátu navíc startovalo množství hráčů z NHL. Na takovou kvalitu extraliga brankáře těžko připraví.

Bylo to vidět v utkáních o medaile. V semifinále s Kanadou zazářil Matt Murray, v zápase o třetí místo nás vychytal Andrej Vasilevskij. Oba jsou světová extratřída.

A oba jsou hodně urostlí. Zatímco před lety byli „v módě“ malí rychlí gólmani, nyní má téměř každý tým v brance obra.

Menší brankáři jsou přirozeně šikovnější, ale prosadit se ve vrcholovém hokeji je pro ně velice obtížné. Výška pořád hraje roli, proto se preferují vyšší brankáři, a to hlavně v NHL. Ideální kombinací jsou vysocí brankáři, atleticky a gymnasticky skvěle vybaveni.

V zámoří nakročil mezi elitu jihlavský odchovanec David Rittich, kterého nyní trénujete v rámci letní přípravy.

Pracujeme spolu od chvíle, kdy začal chytat v dorostenecké kategorii. Byli jsme v kontaktu, i když přestoupil do Mladé Boleslavi. Poté, co odešel do zámoří, jsme dělali letní přípravu na bázi individuálních tréninků na ledě. Minulý rok mě David poprosil, abych udělal kompletní přípravu. Letos na to navazujeme.

V uplynulém ročníku NHL vám jistě udělal radost.

Pochopitelně. Byla to jeho nejlepší sezona v kariéře. Calgary mu dalo prostor ukázat se a on toho využil. Měl výborné statistiky. Škoda zranění v druhé polovině sezony, které Davida limitovalo.

V čem jsou Rittichovy přednosti?

Je na tom velice dobře po fyzické a rychlostní stránce, má cit pro kotouč a výborně čte hru. Navíc na sobě pořád pracuje. Hledá, v čem se zlepšit.

Druhým jihlavským odchovancem ve vašich rukách je Josef Kořenář, působící na farmě San Jose.

Abych byl upřímný, měl jsem strach, jak zvládne přechod z extraligy do AHL. Pepa mě překvapil. I když úplně velké překvapení to nebylo. Ukázal, že je pracant a obrovský bojovník. A co je nejdůležitější, je hrozně moc pokorný a výborně přijímá kritiku. V tréninku je ohromně poctivý, proto jeho výkonnost každý rok stoupá. Doufám, že se prosadí v NHL stejně jako David.

Třeba v nadcházejícím ročníku?

To je těžké… San Jose má dvojici výborných brankářů, kteří navíc mají velké smlouvy. Je potřeba být trpělivý, mít výkonnost a čekat na příležitost, jako Jordan Binnington v St. Louis. Dlouho čekal na šanci, pak ji chytil za pačesy a skončilo to Stanley Cupem.

Který brankář se vám stylem chytání nejvíce líbí?

Andrej Vasilevskij a Carey Price. Je jasné, že úplně nejlepší jsou David a Pepa (úsměv).

Jak probíhá letní trénink pod vaší taktovou?

Dva týdny byly na zapracování, aby se kluci dostali do tempa. Pepa se připravoval na nováčkovský kemp, takže v jeho případě se jednalo spíše o udržovací trénik. Chodíme do posilovny, na beachvolejbalové kurty, kde kluci trénuji starty a sprinty v písku, hrajeme různé hry, například badminton. Odpoledne máme led a ještě budeme chodit do rozcvičovny, kde jsou různé pomůcky. Vezmeme s sebou i lapačku s vyrážečkou.

Mají pánové nějaké speciální požadavky?

„Ríťa“ občas zařve, když je unavený (úsměv). Někdy je i protivný, ale to k tomu patří. Já jsem rád, že se ozve, protože jako trenér chci mít od hráče odezvu. Kluci vědí, co potřebují, takže trénink na ledě nechávám trochu i na nich.

Používáte kameru?

Ano. David měl požadavek, abych ho natočil. Pak to sestříhám, probereme spolu určité situace, a on pošle video trenérovi do Calgary.

Jak se ve vaší tréninkové skupině ocitl Rus Arťom Zagidulin?

Zastupuje ho stejná agentura jako Davida s Pepou. Agent zavolal a poprosil, jestli by se Arťom mohl připojit, aby se naučil pracovat stejně jako kluci, kteří jsou na vyšším levelu.

Prý nehovoří anglicky. Jak probíhá komunikace?

Anglicky neumí ani slovo, také proto je tady, aby se naučil základy. Na led s námi chodí útočník Anatolij Protasenja, který umí rusky, takže překládá.

Je Zagidulin talent?

Umí pracovat, ale má velké rezervy, například ve fyzičce a síle. Pravdou je, že měl celý jeden měsíc volno, ale když ho porovnám například s Pepou, který je o dva roky mladší, je to obrovský rozdíl. „Kořen“ je někde úplně jinde. Arťom bude muset hodně přidat. Chce jít do zámoří. Čeká ho nováčkovský kemp v Calgary, kde se s ním nikdo nebude mazlit.

Ruští hráči prý jsou flegmatici.

Já osobně tolik zkušeností s ruskými hokejisty nemám, ale hodně se to říká. Na Arťomovi poznávám, že je svůj…

Je těžké sehnat na letní přípravu na ledě kvalitní střelce?

Pro brankáře působící v zámoří ano, protože jsou zvyklí na určitou kvalitu. Měl k nám přijet Tomáš Hertl, ale nakonec to nedopadlo. Zatím čerpáme z jihlavských zdrojů.

Dukla vychovala dva brankáře pro NHL. Rostou v klubové mládeži jejich pokračovatelé?

Talentované gólmany, kteří mohou zazářit, určitě máme. Nechci jmenovat, aby nezpychli. Mají tu výhodu, že jim David s Pepou otevřeli dveře. Ukázali, že je možné dostat se z Jihlavy do zámoří mezi absolutní špičku. Záleží na těch mladých, jestli půjdou v jejich stopách.

Nemůžeme opomenout exjihlavského Jakuba Škarka v Lahti.

Kuba zvolil cestu do zámoří přes finskou ligu. Podle mého názoru je to dobrý krok. Finové mají dlouhodobě vynikající práci s brankáři. Naučí se tam něco nového.

Vás zámoří neláká?

(úsměv) Pochopitelně láká. Zatím ale žádná nabídka nebo pozvánka nepřišla. Kdyby ta možnost byla, nebránil bych se.

Reklama
29.06.2019 Sport/Komentáře (0)Wings of Strength‘s letos bez Mikulcové

Velká škoda pro českou i evropskou kulturistiku. Závodnice Věra Mikulcová z Jihlavy nebude startovat na prestižní soutěži Wings of Strength‘s Rising World ...

28.06.2019 Sport/Komentáře (0)Jarní trápení v koncovce pokračovalo

Pořád nejsou gólově tak efektivní, jak by chtěli. Ve třech přípravných utkáních fotbalisté FC Vysočina skórovali pětkrát „V ...

27.06.2019 Sport/Komentáře (0)Tančili o titul navzdory úmornému vedru

Po čtyřech letech se krajské město Vysočiny opět vlnilo v rytmu akrobatického rokenrolu. Domácí klub Elvis uspořádal předminulou sobotu mistrovství České ...

25.06.2019 Sport/Komentáře (0)Jihlavští baseballisté zakončili jarní sezonu republikovými turnaji

Dvou vrcholných republikových turnajů se na závěr jarní části sezony zúčastnili mladí baseballisté Ježci Jihlava – Českého baseballového ...

23.06.2019 Sport/Komentáře (0)O výhře rozhodli v posledním „drivu“

Jsou tam! Vysočinští „gladiátoři“ se jako nováček probojovali do play off Paddock ligy amerického fotbalu. O jejich postupu mezi nejlepší ...

22.06.2019 Sport/Komentáře (0)V neděli „šlapka“

Na dveře klepe 26. ročník tradičního cyklistického závodu Šlapka Vysočiny. V Jihlavě a jejím okolí se uskuteční již pozítří. Čtvrt ...

21.06.2019 Sport/Komentáře (0)Příprava bude krátká a intenzivní

Již dva týdny po konci posledního mistrovského utkání (baráž) začala fotbalistům A-týmu FC Vysočina příprava na nový ročník ...

19.06.2019 Sport/Komentáře (0)„Dvacítka“ sází na bojovnost a týmovost

Žádný odpočinek nebo válení se u vody, ale tvrdá práce! Čeští hokejoví junioři zahájili přípravu na domácí ...

18.06.2019 Sport/Komentáře (0)Brodský SENI Cup vyhrál Čtyřlístek

Překvapením skončil 14. ročník fotbalového turnaje zdravotně postižených SENI Cup v Havlíčkově Brodě. Pohár pro nejlepší družstvo nečekaně ...

14.06.2019 Sport/Komentáře (0)První posilou je Lacko

Fotbalisté A-týmu FC Vysočina čerpají nezvykle krátké volno. Do práce se vrátí již po dvou týdnech. Přípravu na nový ročník ...

15.06.2019 Sport/Komentáře (0)Zlato před rekordní návštěvou

Byli pět minut od vyřazení, nyní mají titul Favorité na titul se jmenovali jinak, ale hokejbalisté B-týmu Sportovního klubu Jihlava nebrali na prognózy ...

16.06.2019 Sport/Komentáře (0)Komise se snaží zamést problém pod stůl

Vedení FC Vysočina se v úterý vyjádřilo k reakcím Komise rozhodčích FAČR na otevřenou výzvu, prostřednictvím které jihlavský ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net