Reklama
Dnes je středa 17.07.2019     svátek má Martina

Na dálnici D1 spustí opravu nejvyššího mostu

PŘI STAVBĚ mostu Vysočina zhruba před 45 lety byla vůbec poprvé u nás v takovém rozsahu aplikována tzv. letmá montáž. To je technologie, kdy konstrukce mostu roste postupným připínáním dílů bez použití lešení či skruží. Foto: archiv Metrostav a.s.
PŘI STAVBĚ mostu Vysočina zhruba před 45 lety byla vůbec poprvé u nás v takovém rozsahu aplikována tzv. letmá montáž. To je technologie, kdy konstrukce mostu roste postupným připínáním dílů bez použití lešení či skruží. Foto: archiv Metrostav a.s.

24.6.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Poslední červnovou sobotu začne oprava největšího dálničního mostu Vysočina na D1 ve Velkém Meziříčí. Přinese dopravní omezení zrovna v době, kdy Češi vyjíždí na dovolené a D1 je jednou z tras ve směru do Chorvatska.

Náročnou rekonstrukci mostu za víc jak miliardu korun v režii Ředitelství silnic a dálnic ČR provádí společnost Metrostav a.s., divize 4. Jak pro JL vysvětluje mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha, hlavní etapa rekonstrukce bude probíhat za úplného vyloučení provozu na pravém mostě (tj. ve směru na Brno) a bude zahájena v sobotu 29. června a dle plánu potrvá 70 dní.

„Během této etapy bude provoz veden pouze po levém mostě, a to v režimu 2 + 1 resp. 1 + 2. Vždy od soboty do středy budou dva pruhy ve směru na Prahu a od středy do soboty budou dva pruhy ve směru na Brno,“ vysvětluje Kostiha.

Samotná modernizace úseku D1-19 byla zahájena již 29. března s tím, že v roce 2019 proběhne výstavba nové středové kanalizace, budou položena nová kabelová vedení ve středovém pásu, rozšířen pravý most Vysočina a provedena modernizace levého jízdního pruhu (LJP) před mostem Vysočina a pravého jízdního pruhu (PJP) za mostem Vysočina.

„V příštím roce pak bude provedeno rozšíření levého mostu Vysočina a modernizace PJP před mostem Vysočina a LJP za mostem Vysočina a provedeny dokončovací práce. Celý úsek D1-19 by měl být uveden do normálního provozu do konce listopadu 2020,“ informuje mluvčí.

K tak zásadní stavbě pořádá zhotovitel spolu s ŘSD a radnicí Den otevřených dveří (DOD) na dálničním mostu. Koná se v sobotu 22. června. Cílem je informovat veřejnost o právě spuštěné rekonstrukci největšího mostu dálnice D1.

DOD proběhne přímo pod mostem Vysočina, v ulici Příkopy. Jak Vojtěch Kostiha říká, akce bude vhodná pro všechny zájemce o tuto výjimečnou stavbu, její rekonstrukci i celkovou modernizaci D1. „Program cílí především na rodiny s dětmi. K dispozici bude skákací hrad, fotokoutek a dřevěné atrakce. K vidění bude výstava fotografií z historie, snímky z vnitřní i celkové rekonstrukce mostu a z modernizace D1,“ říká. Na TV obrazovce poběží zajímavá videa.

 

O čem je rekonstrukce

Jedná se o trámový most o čtyřech polích v délce 426 m. Nosnou konstrukci tvoří ocelový komorový nosník s ortotropní mostovkou vážící téměř 6 tisíc tun, což nebývá na dálnicích v ČR zcela běžné.

„Modernizace mostu spočívá hlavně v jeho rozšíření, aby každá konstrukce umožnila v případě potřeby převedení provozu v režimu 2 + 2. Zároveň je ale nutné z důvodu zvýšení zatížení v režimu 2 + 2 konstrukci zesílit. Proto se současně s rozšířením provádí i zesílení konstrukce a výměna mostních ložisek a mostních závěrů,“ vysvětluje Vojtěch Kostiha s tím, že v rámci renovace bude mostovka rozšířena v obou jízdních směrech o 75 cm, tj. z 11,75 metrů na 12,5 metru.

Rozšíření mostovky bude provedeno pouze na vnitřních konzolách směrem do vnitřního zrcadla mezi oběma konstrukcemi. K zesílení hlavní nosné konstrukce dojde nad vnitřními podporami a v obou krajních polích. Na mostě proběhne i nová protikorozní úprava povrchu a sanace spodní stavby mostu.

„Rekonstrukce bude specifická tím, že veškeré práce probíhají ve výšce skoro 80 metrů a za provozu na dálnici. Rovněž podobně jako loni počítáme s vysokými teplotami,“ přibližuje mluvčí. Dělníky v horkých dnech čekají na rozpálené vozovce těžké podmínky. Navíc stavební a montážní materiály potřebné na opravu těžce přístupné vnitřní konstrukce a k výztuze mostové komory si musí do výšky vynosit.

 

Přijede původní

projektant

Z historie mostu je známo, že jeho stavba začala v roce 1972 a most byl zprovozněn r. 1978. V plánu byl již před 2. sv. válkou.

„Kam naše informace sahají, most by měl být dílem vyloženě českých odborníků. Na DOD bude přítomen původní projektant mostu Antonín Pechal, který pohovoří o historických zajímavostech spojených s mostem,“ uvádí pro zajímavost mluvčí.

Hlavním smyslem stavby bylo překlenutí údolí řeky Oslavy v rámci stavby D1 – spojnice mezi dvěma největšími městy Prahou a Brnem.

„Soutěž na přemostění údolí byla vypsána v roce 1967 a kromě ocelové konstrukce padala v úvahu i varianta betonová. Vítězná varianta dvou souběžných ocelových mostů byla vybrána v roce 1971,“ připomíná Vojtěch Kostiha. Stavba začala na jaře roku 1972 a stavbaři při práci čelili velké výzvě.

Zajímavé je i to, že při stavbě mostu byla v naší republice tehdy vůbec poprvé v takovém rozsahu aplikována tzv. letmá montáž. To je technologie, kdy konstrukce mostu roste postupným připínáním dílů bez použití lešení či skruží.

Most Vysočina byl úspěšně uveden do provozu 28. listopadu 1978.

Je raritou jako jeden z největších a nejvyšších dálničních mostů v ČR.

Reklama
12.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Za pravidelnou cestu do práce na kole dostali nová kola

Tečkou za letošním ročníkem výzvy Do práce na kole bylo předání nových kol vylosovaným výhercům z jednotlivých účastnických ...

12.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Aquapark hlásí rekordní návštěvnost za měsíc červen

Vodní ráj Jihlava, největší aquapark na Vysočině, otevřel v úterý 4. června v 15 hodin venkovní areál a zahájil letní sezónu ...

14.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)V Henčově budou mít cvičení vojáci

Od pondělí 15. do pátku 19. července obsadí letiště v Henčově a blízké okolí krajského města vojenský výcvik Armády ČR. ...

14.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Z Velkého Pařezáku vyvezou tři tisíce kubíků bahna do polí

Za polovinou jsou práce na opravě hráze rybníka Velký Pařezitý u Řásné na Telčsku. Podle zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ...

14.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Chci svými básničkami přinést úsměv na tváři

Píše různé rýmovačky a veršovánky doslova na počkání. Stačí jí nahodit téma a hned vidíte, jak už začíná ...

13.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na polenské radnici mají malířský skvost za miliony, řeší co s ním

Máte fotku z obřadní síně polenské radnice? Možná jste zachyceni u obrazu za miliony korun, a ani o tom nevíte. Ostatně o tom, jaký skvost se v budově ...

13.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Řídelovu došla trpělivost s plavci, na šoféry z parku volá obec už policii

Každoroční hit milovníků přírodního koupání na Jihlavsku je kvůli rekonstrukci uzavřený. Proto se plavci přesunuli od rybníka Velký ...

13.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)S rodinami nachází cestu k dětem

„Já jsem dřevařská inženýrka omylem,“ usmívá se dnes Slávka Dokulilová, rodačka z Krkonoš, nad romantickou představou, se kterou ...

12.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zastávku na Brňáku přes léto zrušili

Kvůli výstavbě BUS pruhu byla v uplynulých měsících přesunuta zastávka stojící naproti City parku. Zastávka byla dočasně umístěna na ...

12.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nad starostou Batelova Doležalem dál visí hrozba ztráty funkce a také letitý žalář

Nad starostou Batelova na Jihlavsku Jiřím Doležalem (nestraník, zvolený za Hasiče pro Batelovsko) dál visí hrozba letitého pobytu ve vězení. Státní ...

12.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)V Telči se v rybníce utopil člověk

V Roštejnském rybníce v Telči se minulý čtvrtek po šesté hodině večer utopil muž (78). Jednotka profesionálních hasičů sice na místě ...

11.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na koupalištích Vysočiny bylo v červnu plno, teď někde zavřeli

Městská koupaliště na Vysočině měla díky horkým červnovým dnům nejlepší začátek sezony za poslední léta. V jihlavském ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net