Reklama
Dnes je úterý 17.09.2019     svátek má Naděžda

Od počítače k soutěžnímu létání

MISTR světa v letecké rally Petr Jonáš při svém nedávném příletu na letišti v Henčově. Foto: Pavel Bajer
MISTR světa v letecké rally Petr Jonáš při svém nedávném příletu na letišti v Henčově. Foto: Pavel Bajer

20.5.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Petr Jonáš pochází z Velkého Beranova. Jeho příběh, jak se z dětského snu stal šampionem mistrovství světa, může na první pohled vypadat jako scénář nějakého kýčovitého hollywoodského filmu. V případě 30letého štíhlého a optimisticky naladěného muže je to však realita.

Říká, že o létání se začal zajímat ve třetím ročníku na střední škole. „Letadla mě chytla z ničeho nic. Lítal jsem s nimi v počítačové hře,“ začíná vyprávění.

Mnozí zájemci o létání nakonec u počítačových her i skončí a nikam dále se již neposouvají. To však nebyl případ Petra Jonáše, který se rozhodl létání vyzkoušet na vlastní kůži. A proto ještě jako středoškolák zavítal do jihlavského Aeroklubu, který sídlí na henčovském letišti.

Do vzduchu se poprvé dostal ve svých 17 letech na motorovém kluzáku L-13SE Vivat, což je vrtulový jednomotorový dvoumístný turistický letoun. „Byl to krátký 15 minutový let, ze kterého jsem byl naprosto unesený. Řekl jsem si: Tomu se chci věnovat,“ pokračuje ve vyprávění.

Po svém prvním letu se přihlásil do Aeroklubu k plachtařskému výcviku. Následující dva roky létal na větroni. Jenže posléze se u větroňů objevily technické potíže a nějakou dobu nesměly létat, byly takzvaně uzemněné.

Petr Jonáš však nechtěl čekat, až se problémy s větroni vyřeší, a proto si udělal pilotní průkaz na ultralehké letadlo, se kterým pak létal.

 

Dvojnásobným šampionem

na mistrovství světa

Petra Jonáše létání natolik pohltilo, že si vybral vysokou školu s příbuzným zaměřením. Začal studovat Dopravní fakultu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.

Paralelně s vysokou školou prováděl letecký výcvik na ultralehkých letadlech v Praze-Letňanech. A pak se stal zásadní zlom v jeho životě. „Těsně před tím, než jsem dokončil výcvik, tak jsem dostal email z Letecké amatérské asociace, že mají program pro podporu mladých pilotů pro soutěže v letecké navigaci,“ vysvětluje.  

V případě tehdy 22letého rodáka z Velkého Beranova se doslova jednalo o nabídku, kterou nelze odmítnout. Dostal se do programu mladých talentů u Letecké amatérské asociace. Trénoval na ultralightech. Od roku 2012 se začal pravidelně účastnit soutěží.

Naučil se také létat na stroji Cessna 152, se kterou později začal soutěžit v letecké rally. Jedná se o typ navigační soutěže dvoučlenných posádek, které se skládají z pilota a navigátora.

V jedné soutěžní etapě obsahuje dvě disciplíny. Těmi jsou navigace letu spojená s vyhledáváním objektů a přesnost přistání.  

Mistrovství světa v letecké rally se konají jednou za dva roky. Posádky soutěží ve dvou kategoriích. Náročnější je pojmenována Unlimited a lehčí Advanced. Petr Jonáš první velký úspěch okusil na mistrovství světa v roce 2016, které se uskutečnilo v portugalském Santa Cruz.

Spolu s navigátorem Jurajem Čekanem vyhráli zlato v lehčí kategorii Advanced. „Protože jsme byli na mezinárodní soutěži v rally poprvé, tak jsme byli v podstatě začátečníci a soutěžili jsme v nižší kategorii, kterou jsme vyhráli,“ okomentoval svůj první velký letecký úspěch.  

O dva roky později se další mistrovství světa v letecké rally uskutečnilo ve slovenské Dubnici nad Váhom. Petr Jonáš se rozhodl, že se pokusí o úspěch v nejvyšší kategorii Unlimited. Do boje o medaili vyrazil do vzduchu spolu s navigátorem Markem Velátem z Havlíčkova Brodu. A nakonec… vyhráli zlato!

 

Snazší, než řídit auto

Mnoho lidí se domnívá, že naučit se řídit letadlo je náročné. Většina si také myslí, že neprojdou zdravotními testy. Podle Petra Jonáše požadavky pro amatérské piloty tak přísné nejsou. Jedním z mýtů o létání například je, že pilot nemůže nosit brýle.   

„Není to překážka. Když jsem začínal létat, tak jsem měl asi šest dioptrií a dotáhl jsem to dokonce na osm. S očima jsem šel na operaci až později,“ vyvrací.

Říká, že létají i lidé s alergiemi, pohybovými problémy a dokonce někteří piloti jsou i handicapovaní. „Pokud je člověk způsobilý řídit osobní automobil, tak s největší pravděpodobností bude moci létat alespoň sám pro sebe soukromě,“ vysvětluje.

Upozorňuje však, že požadavky na piloty dopravních letadel jsou mnohem vyšší, ale že ultralighty jsou náročností na úrovni osobního automobilu.  

K získání průkazu na hobby létání na malých letadlech jsou kromě praktického výcviku nutné i některé teoretické znalosti. „Je potřeba absolvovat nějaké školení teorie, vědět, jak se letadlo ve vzduchu udrží, znát nějaké zákonitosti aerodynamiky, něco z leteckých předpisů i jak se komunikuje ve vzduchu po rádiu atd.,“ přibližuje mladý světový šampion.

Sám se cítí jistěji spíše v letadle, než když řídí osobní automobil. „Ve vzduchu je potřeba mít v hlavě víc věcí, plánovat víc dopředu, trochu být připravený na různé nouzové situace, je tam však většinou na všechno více času. Nestane se, že ze vteřiny na vteřinu musíte reagovat,“ popisuje.

Petr Jonáš v současné době dělí svůj čas mezi Brusel a Prahu. V evropské metropoli pracuje jako inženýr leteckých radarů. Do Prahy se pak vrací za svoji rodinou.   

 

 

Nový komentář

Komentáře

Reklama
14.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kolečka v Lipkách

Sportovně-zábavné odpoledne Kolečka v Lipkách nabídne v neděli 15. 9. od 14 hodin program pro celé rodiny na kolech, koloběžkách, kolečkových bruslích, skateboardech i s kočárky. Chybět ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Úplně uzavřou silnici na Velký Beranov

O víkendu čekají řidiče v Jihlavě další dopravní komplikace. Od soboty do pondělí dojde k úplnému uzavření silnice II/602 od křižovatky za Helenínem do Malého a Velkého Beranova. Důvodem ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Soutěž hasičů

Až na dno svých sil si sáhnou účastníci tradičního klání o Nejtvrdšího hasiče, který se v sobotu 14. září od 9 hodin chystá v areálu hasičské stanice v Luční ulici v Telči. Kromě ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Oslaví několik výročí

Hned několik významných výročí si připomenou v sobotu 14. září obyvatelé Panenské Rozsíčky. Oslaví 130 let založení tamního Sboru dobrovolných hasičů, 110 let základní školy, 100 ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)V Třešti zvou na výstavu zvířectva

V pořadí už 31. oblastní výstavu králíků, drůbeže a holubů o cenu Třešťského jednorožce a 22. ročník memoriálu Josefa Drasticha chystají na víkend 14. a 15. září chovatelé ze základní ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (2)Nové vlaky v Rantířově nezastaví

O polovinu vlaků méně by mělo od konce letošního roku zastavovat v Rantířově. Vyplývá to z návrhu nového vlakového řádu, který vstoupí v platnost 12. prosince. V současné době jede ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (4)MHD bude zdarma

Jihlava a Havlíčkův Brod avizovaly, že v rámci Evropského týdne mobility bude u nich jezdit městská hromadná doprava zdarma. Podle informací kraje by měla MHD v Havlíčkově Brodě jezdit ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (1)Jihlava, Žďár a Humpolec nabídnou na Den architektury program

Zpřístupněné historické stavby v ulici Matky Boží v Jihlavě, procházky po stopách velkých architektů Josefa Gočára a Františka Kavalíra v Humpolci, vycházku se sochařem Pavlem Karousem ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Lidé z Vysočiny si mohou nechat vyšetřit plíce

Pneumologové na Vysočině otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Letečtí návodčí v Náměšti n. O. cvičili s britským simulátorem

Čeští vojáci vyzkoušeli na cvičení Ample Strike poprvé mobilní simulátor pro výcvik leteckých návodčích. Poskytli ho Britové, kteří ho používají rok. Simulátory šetří náklady ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (4)Šest architektů odevzdalo návrhy na novou halu

Konečně dvě dobré zprávy pro fanoušky hokeje v Jihlavě. Statik prodloužil životnost střechy Horáckého zimního stadionu (HZS) do roku 2022 a vypršel čas pro odevzdávání návrhů architektů ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)To nejnáročnější? Vybrat si z množství dětských obrázků

Jak paní Pavla Teplá Janáková řekla před rokem v rozhovoru pro JL, pohádky dětem nejdříve četla, pak si je začala vymýšlet a nakonec je vydala. Pohádky jsou pro ni vším, stejně jako ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net