Reklama
Dnes je středa 18.09.2019     svátek má Kryštof

Od počítače k soutěžnímu létání

MISTR světa v letecké rally Petr Jonáš při svém nedávném příletu na letišti v Henčově. Foto: Pavel Bajer
MISTR světa v letecké rally Petr Jonáš při svém nedávném příletu na letišti v Henčově. Foto: Pavel Bajer

20.5.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Petr Jonáš pochází z Velkého Beranova. Jeho příběh, jak se z dětského snu stal šampionem mistrovství světa, může na první pohled vypadat jako scénář nějakého kýčovitého hollywoodského filmu. V případě 30letého štíhlého a optimisticky naladěného muže je to však realita.

Říká, že o létání se začal zajímat ve třetím ročníku na střední škole. „Letadla mě chytla z ničeho nic. Lítal jsem s nimi v počítačové hře,“ začíná vyprávění.

Mnozí zájemci o létání nakonec u počítačových her i skončí a nikam dále se již neposouvají. To však nebyl případ Petra Jonáše, který se rozhodl létání vyzkoušet na vlastní kůži. A proto ještě jako středoškolák zavítal do jihlavského Aeroklubu, který sídlí na henčovském letišti.

Do vzduchu se poprvé dostal ve svých 17 letech na motorovém kluzáku L-13SE Vivat, což je vrtulový jednomotorový dvoumístný turistický letoun. „Byl to krátký 15 minutový let, ze kterého jsem byl naprosto unesený. Řekl jsem si: Tomu se chci věnovat,“ pokračuje ve vyprávění.

Po svém prvním letu se přihlásil do Aeroklubu k plachtařskému výcviku. Následující dva roky létal na větroni. Jenže posléze se u větroňů objevily technické potíže a nějakou dobu nesměly létat, byly takzvaně uzemněné.

Petr Jonáš však nechtěl čekat, až se problémy s větroni vyřeší, a proto si udělal pilotní průkaz na ultralehké letadlo, se kterým pak létal.

 

Dvojnásobným šampionem

na mistrovství světa

Petra Jonáše létání natolik pohltilo, že si vybral vysokou školu s příbuzným zaměřením. Začal studovat Dopravní fakultu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.

Paralelně s vysokou školou prováděl letecký výcvik na ultralehkých letadlech v Praze-Letňanech. A pak se stal zásadní zlom v jeho životě. „Těsně před tím, než jsem dokončil výcvik, tak jsem dostal email z Letecké amatérské asociace, že mají program pro podporu mladých pilotů pro soutěže v letecké navigaci,“ vysvětluje.  

V případě tehdy 22letého rodáka z Velkého Beranova se doslova jednalo o nabídku, kterou nelze odmítnout. Dostal se do programu mladých talentů u Letecké amatérské asociace. Trénoval na ultralightech. Od roku 2012 se začal pravidelně účastnit soutěží.

Naučil se také létat na stroji Cessna 152, se kterou později začal soutěžit v letecké rally. Jedná se o typ navigační soutěže dvoučlenných posádek, které se skládají z pilota a navigátora.

V jedné soutěžní etapě obsahuje dvě disciplíny. Těmi jsou navigace letu spojená s vyhledáváním objektů a přesnost přistání.  

Mistrovství světa v letecké rally se konají jednou za dva roky. Posádky soutěží ve dvou kategoriích. Náročnější je pojmenována Unlimited a lehčí Advanced. Petr Jonáš první velký úspěch okusil na mistrovství světa v roce 2016, které se uskutečnilo v portugalském Santa Cruz.

Spolu s navigátorem Jurajem Čekanem vyhráli zlato v lehčí kategorii Advanced. „Protože jsme byli na mezinárodní soutěži v rally poprvé, tak jsme byli v podstatě začátečníci a soutěžili jsme v nižší kategorii, kterou jsme vyhráli,“ okomentoval svůj první velký letecký úspěch.  

O dva roky později se další mistrovství světa v letecké rally uskutečnilo ve slovenské Dubnici nad Váhom. Petr Jonáš se rozhodl, že se pokusí o úspěch v nejvyšší kategorii Unlimited. Do boje o medaili vyrazil do vzduchu spolu s navigátorem Markem Velátem z Havlíčkova Brodu. A nakonec… vyhráli zlato!

 

Snazší, než řídit auto

Mnoho lidí se domnívá, že naučit se řídit letadlo je náročné. Většina si také myslí, že neprojdou zdravotními testy. Podle Petra Jonáše požadavky pro amatérské piloty tak přísné nejsou. Jedním z mýtů o létání například je, že pilot nemůže nosit brýle.   

„Není to překážka. Když jsem začínal létat, tak jsem měl asi šest dioptrií a dotáhl jsem to dokonce na osm. S očima jsem šel na operaci až později,“ vyvrací.

Říká, že létají i lidé s alergiemi, pohybovými problémy a dokonce někteří piloti jsou i handicapovaní. „Pokud je člověk způsobilý řídit osobní automobil, tak s největší pravděpodobností bude moci létat alespoň sám pro sebe soukromě,“ vysvětluje.

Upozorňuje však, že požadavky na piloty dopravních letadel jsou mnohem vyšší, ale že ultralighty jsou náročností na úrovni osobního automobilu.  

K získání průkazu na hobby létání na malých letadlech jsou kromě praktického výcviku nutné i některé teoretické znalosti. „Je potřeba absolvovat nějaké školení teorie, vědět, jak se letadlo ve vzduchu udrží, znát nějaké zákonitosti aerodynamiky, něco z leteckých předpisů i jak se komunikuje ve vzduchu po rádiu atd.,“ přibližuje mladý světový šampion.

Sám se cítí jistěji spíše v letadle, než když řídí osobní automobil. „Ve vzduchu je potřeba mít v hlavě víc věcí, plánovat víc dopředu, trochu být připravený na různé nouzové situace, je tam však většinou na všechno více času. Nestane se, že ze vteřiny na vteřinu musíte reagovat,“ popisuje.

Petr Jonáš v současné době dělí svůj čas mezi Brusel a Prahu. V evropské metropoli pracuje jako inženýr leteckých radarů. Do Prahy se pak vrací za svoji rodinou.   

 

 

Reklama
16.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Přes lávku na Koželužském potoku neprojdete

Pracovníci odboru správy magistrátu města Jihlavy zjistili při pravidelné kontrole toku Koželužského potoka, že je betonová lávka pro pěší v havarijním stavu, opevnění toku v ulici U ...

16.09.2019 Aktuality/Komentáře (2)Školáci hazardují na přechodech

Školáci na Jihlavsku mají nový hit. Místo hřiště trávit volný čas na přechodech přes silnice. Využívají je k nácviku parkouru – pohybové aktivity, která v sobě snoubí nejrůznější ...

16.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nové sportoviště

Provoz Sportovního areálu Hradecká bude slavnostně zahájen ve středu 18. září. Program nabídne od 8 do 13 hodin atletickou olympiádu žáků škol z Telče, Třeště a Nové Říše. Oficiální ...

16.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rybáři čerstvě osadí rybník a uspořádají sedmé závody

Sedmý ročník závodů dospělých Měřínský kapr připravují na sobotu 21. září na svém rybníku rybáři v Měříně. Prezentace účastníků se bude konat od 4 do 6 hodin ráno. Lovit se ...

15.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Tenisový turnaj fanoušků Dukly zpestřil legendární Antonín Panenka

Již čtvrtou hokejovou sezónu nezištně pomáhá hokejové Dukle Spolek fanoušků HC Dukla Jihlava. Podle předsedy výboru spolku Rostislava Krutiše jeho členové letos podpoří tým částkou ...

15.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pohádka ze Sedlejova

ZŠ Masarykova Telč promítne 17. září ve 14 hodin filmovou pohádku O zatoulaném věnečku aneb Věneček, který (ne)chci. Pohádku napsala Nikolka M. ze Sedlejova, která je žákyní školy. ...

15.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nadchází týden mobility

Od 16. do 22. září se pod mottem Projdi se s námi konají v Jihlavě akce Evropského týdne mobility. V pondělí akce mimo jiné seznámí seniory formou divadla s dopravní problematikou, Skalka ...

14.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Věřím, že prorazím i jako zpěvák

Když loni před Vánoci zveřejnil na internetu píseň Nejhezčí svátky, doslova přes noc se z ní stal regionální hit. Do současné doby už ho vidělo skoro 100 tisíc lidí. Profesionálnímu ...

14.09.2019 Aktuality/Komentáře (4)Podpoří rodiny v bytové nouzi

Od 1. října Jihlava spustí projekt Housing First. Informovalo o tom město ve své tiskové zprávě. Projekt je určen pro sociálně slabé rodiny v bytové nouzi. Na akci radnice získala podporu ...

14.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kolečka v Lipkách

Sportovně-zábavné odpoledne Kolečka v Lipkách nabídne v neděli 15. 9. od 14 hodin program pro celé rodiny na kolech, koloběžkách, kolečkových bruslích, skateboardech i s kočárky. Chybět ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Úplně uzavřou silnici na Velký Beranov

O víkendu čekají řidiče v Jihlavě další dopravní komplikace. Od soboty do pondělí dojde k úplnému uzavření silnice II/602 od křižovatky za Helenínem do Malého a Velkého Beranova. Důvodem ...

13.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Soutěž hasičů

Až na dno svých sil si sáhnou účastníci tradičního klání o Nejtvrdšího hasiče, který se v sobotu 14. září od 9 hodin chystá v areálu hasičské stanice v Luční ulici v Telči. Kromě ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net