Reklama
Dnes je pátek 29.03.2024     svátek má Taťána

Jihlava žádné typické vyloučené lokality naštěstí nemá


24.4.2019 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Aneta Hrdličková

Uvolněný jihlavský radní Daniel Škarka (Fórum Jihlava) pro oblast sociální, prevenci kriminality, školství, kulturu a tělovýchovu může pro výkon své práce čerpat z bohatých pracovních zkušeností. Profesní životopis D. Škarky sahá do neziskového sektoru díky působení v několika organizacích, a také do veřejné správy, kde působil na Úřadě vlády. 

Jak využijete své profesní zkušenosti při práci pro veřejnou správu?

Díky mému působení na Úřadě vlády nejsem úplně vzdálen od toho, jak jihlavský magistrát a celkově úřad funguje. Když se řeší problémy například ve vztahu neziskových organizací a pomoci města, tak mohu spojit dané pracovníky efektivně, aby potřeby organizací byly naplněny. Dokáži propojit svět neziskovek, který profesně znám, s lidmi na úřadě a jejich konkrétní odborností. Samozřejmě jiná věc jsou školy a příspěvkové organizace, tam musím komunikovat primárně s člověkem, který je vede a respektovat jeho rozhodnutí.

Jak hodnotíte první měsíce ve vedení města, bylo snadné navázat na práci předchozí garnitury?

Některé věci, které vytvořilo minulé vedení, se mi líbily, jiné ne. Do politiky jsem šel, protože je v Jihlavě potřeba začít řešit spoustu základních věcí, které se zde dosud neřešily. Jedna z nich je sociální bydlení, které řada neziskových organizací dlouhodobě poptává. Město na ni podle mne reagovalo nedostatečně – vyčlenilo pouze pár bytů pro osoby v nouzi. Třeba v tomto problému je potřeba jít dál, například nastavit spolupráci magistrátu s úřadem práce, zkrátka přistoupit k tomu koordinovaně a s dotčenými subjekty pečlivě komunikovat.

Jaké změny by tedy měly v Jihlavě z hlediska sociálního bydlení nastat?

Bydlení by hlavně nemělo být zásluhové, což znamená, že by se měly odstranit překážky, jako například, že na něj nedosáhnou lidé s dluhem vůči městu nebo ti, kteří zde prokazatelně dlouhodobě žijí, ale nemají zde trvalý pobyt. Systém by se měl stát efektivnějším a měl by umět rychleji reagovat na potřeby neziskového sektoru. Sami pracovníci v sociální oblasti jsou totiž při složitých případech bezradní, neboť se dostávají do slepých uliček a mají pocit, že při své práci selhávají, že nedokáží zajistit potřebnou pomoc, což je psychicky velmi náročné. Přitom jsou tito pracovníci pro zlepšení sociální situace ve městě důležití. Jsou flexibilnější než sociální pracovníci města, kteří jsou svázáni pravidly úřadu.

Kde by mělo v Jihlavě sociální bydlení vzniknout?

Budeme samozřejmě vycházet ze zkušeností z jiných měst, kde je forma sociálního bydlení již dobře nastavena. Již nyní však lze říct, že budou byty rozprostřeny po celém městě. Když vznikne dům nebo nějaká lokalita s větším počtem sociálně vyloučených osob, tak se na tomto místě pak kumulují negativní jevy, které sdílený prostor ještě násobí.

Má město takové vyloučené lokality?

Jihlava žádné typické vyloučené lokality už naštěstí nemá. Je však pravda, že se k tomu některé lokality blíží, například některé ubytovny ve městě.

A co Masarykovo náměstí?

Vedení města vnímá, že někteří občané považují náměstí za prostor, kde se necítí dobře a bezpečně. Na druhou stranu já vím, že podle informací Městské policie a podle různých statistik, náměstí bezpečné je. Strážníci jej monitorují a podle jejich slov jsou schopni sem při potyčce přijet do dvou minut. Cílem však je, abychom tam všichni rádi trávili volný čas a cítili se tam bezpečně a pohodlně. To je také jeden z cílů realizovaného projektu Revitalizace Masarykova náměstí.

A jaké jsou další cíle z hlediska prevence kriminality?

Krátce po startu tohoto volebního období byla založena komise pro bezpečnost a prevenci kriminality, která má za cíl vytvořit plán prevence kriminality. Ten by měl obsahovat jednotlivá potřebná opatření, například vytvoření dotačního mechanismu, na základě kterého by si mohly jednotlivci, skupiny, organizace i spolky žádat o peníze na vytvoření zajímavých programů z hlediska prevence pro děti, mládež i seniory. Město by také mělo začít podporovat jednotlivé organizace, které jsou aktivní v realizaci preventivních aktivit a tuto jejich schopnost posílit, ať mají možnost své zkušenosti předávat dál nebo posílit svůj tým a rozšířit rozsah svých činností v této oblasti.

Ve své gesci máte také školství. Jak by se mohla Jihlava dál v této oblasti vyvíjet?

Jedním z velkých problémů je například to, že existuje velmi málo informací o našem vzdělávacím systému. Město nemá žádný dokument, který by popisoval současnou situaci, na ni navazující aspekty, ani žádný následný plán či koncepci toho, na čem se má pracovat dál a kam vzdělávání rozvíjet. V tuto chvíli si každá škola jede podle svého vzdělávacího programu, který odpovídá jen rámcovému vzdělávacímu programu. Školy se sice navzájem podporují, chybí nám však sdílené vize a směřování celého města.

Jaké jsou vize města?

Mám svůj náhled na tuto problematiku, ale jsem jeden z mnoha. Je potřeba slyšet i ostatní, jak ředitele, učitele a rodiče, tak i děti, které nám mohou dát dobrou zpětnou vazbu. Musíme se zaměřit na třecí místa, která při diskuzích vznikají, a navrhnout možnosti řešení. Například vytvořit pestřejší nabídku vzdělávání, protože poptávka rodičů je různá. Někdo chce konzervativní formu učení, jako je například frontální metoda výuky, což je zjednodušeně řečeno metoda, kdy jsou žáci v lavicích s výkladem učitele. Jiní požadují například projektové vyučování, kdy vzdělávání probíhá například pomocí řešení jednotlivých problémů. Další se přiklánějí například k formě montessori škol. Je však nutné říct, že konkrétní formy vzdělávání jsou v kompetenci ředitelů jednotlivých škol, kteří za realizaci i nesou zodpovědnost. Město může pro takovou pestřejší nabídku vytvářet vhodnější podmínky a dostatečnou podporu.

A jak pohlížíte na často zmiňovaný problém, že v České republice chybí řemeslníci a studenti s výučním listem?

Nejsem schopen to teď hodnotit, protože zatím nikdo neřekl, jak moc jsou dílny na základních školách potřeba, respektive jakým způsobem tento způsob výuky pomůže žákům v budoucnu uspět na trhu práce, případně v profesním životě považovat sám sebe za úspěšného. Vím však, že některé školy si dílny a pozemky zachovaly, jiné se jich zbavily, další hledají způsoby, jak je získat. Samozřejmě lze s řediteli tuto problematiku konzultovat a za město jim vytvořit cestu, jak dílny mít. Bude ale potřeba si odpovědět i na to, na úkor čeho - jaké výuky, by případné dílny byly. 

Všimla jsem si, že jezdíte do práce na kole. Přijde vám Jihlava jako dobré místo pro sportovní vyžití?

Jihlava je jedno z nejkrásnějších měst, nejen co se týče prostoru pro trávení volného času. Člověk je v Jihlavě skoro z každého místa do deseti minut v přírodě, v lese, na louce nebo na poli. Členění města je velice specifické, není to žádná placka a jsou tady krásná místa. Myslím si tedy, že pro sportovce je to dobré místo, co se týče venkovního pohybu. Druhá věc je však celá sportovní infrastruktura, do které patří i tělocvičny, haly nebo venkovní hřiště. Vnímáme, že z tohoto hlediska Jihlava své mezery má.

A jak tyto mezery zaplnit?

Musím podotknout, že se to netýká jen Horáckého zimního stadionu, který však svůj účel jistě také naplní. Nabízí se otevření tělocvičen základních a středních škol, aby mohly být využívány i odpoledne, opravit venkovní hřiště a rozšířit nabídku workoutových hřišť, které mají veliký růst zájmu. To souvisí i s podporou aktivních spolků, které vytvářejí různé soutěže a závody, a začít je vtahovat do celé infrastruktury. Je potřeba začít spolupracovat nejen s mládeží, ale i s rodiči, kteří jsou nebližším vzorem pro děti, aby se ke sportu přiblížili, vydrželi u něj a stal se přirozenou součástí jejich života.

Z dubnových Novin jihlavské radnice

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.03.2024 Bez kategoriePoslankyně Decroix (ODS) reagovala na poučování Konečné (KSČM)

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se v diskusi střetly čtyři ženy – Věra Kovářová (STAN), Eva Decroix (ODS), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM). V ...

Komentáře (9)
13.03.2024 Bez kategorieD. Mészáros (SPD) již není jihlavským zastupitelem

Jihlavské SPD vyměnilo v Jihlavě městského zastupitele. Na mandát rezignoval David Mészáros. Důvod jeho rezignace hnutí blíže nespecifikovalo. Nahradila ho Dagmar Barimová, která složila ...

Komentáře (0)
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net