Reklama
Dnes je čtvrtek 23.05.2019     svátek má Vladimír

Náglovy scény z Terezína i předválečná jihlavská zákoutí ožívají v galerii OGV

MOTIV z koncentračního tábora, olej, lepenka (1943), František Mořic Nágl (1889 – 1944), majitel OGV Jihlava. Repro: -jv-
MOTIV z koncentračního tábora, olej, lepenka (1943), František Mořic Nágl (1889 – 1944), majitel OGV Jihlava. Repro: -jv-

21.2.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rozpadlé trosky někdejšího obytného mlýna ve vesničce Kostelní Myslová, obci z cca šedesáti obyvateli ležící 4 km jihozápadně od Telče, připomínají tragické události druhé světové války a holocaustu. Stejně tak stále oživují odkaz židovského malíře, který tu s rodinou žil, a který po sobě v podobě kolekce působivých kreseb a akvarelů zanechal svědectví o životě v terezínském ghettu. Spolu se svou ženou a dvěma dětmi zahynul František Mořic Nágl (1889 – 1944) v plynové komoře nacistického koncentračního tábora.

Rozsáhlá výstava v domě OGV Jihlava na Masarykově náměstí 24 mapuje do 10. března Náglovo dílo. Na čtvrtek 21. února od 17 hodin je tu naplánována komentovaná prohlídka výstavy, jejíž kurátorkou je Jana Bojanovská. 

Nágl byl především malířem krajiny a prostředí, v němž se pohyboval. Jeho oleje, tempery, kvaše či akvarely vracejí pozorovatele do ulic a zákoutí Jihlavy, Telče nebo Brna, ale i Třebíče, pražské Kampy, židovského města ve Velkém Meziříčí, Mrákotína nebo malířovy rodné Kostelní Myslové.

Z Jihlavy zachycuje malíř až dokumentárním způsobem řadu scén - náměstí, Úzkou uličku, uličku V Důlkách, domy v Čajkovského ulici, rozpadající se hradby a další zákoutí. Návštěvníci na obrazech nacházejí dokonce ještě i staré, dnes již neexistující domky, které sami pamatují ze svého dětství či mládí.

Jeden z bloků výstavy je věnován Náglově cestě na Balkán. Jen několik let před tím, než byl s rodinou nacisty vystěhován ze statku v Kostelní Myslové do podnájmu do Telče, posléze zatčen a s tisíci dalších „dobytčákem“ transportován do Terezína, maloval v letech 1936 a 1937 mořské pobřeží - lodě rybářů, ostrovy Ráb a Hvar, Bašku, Kaštel Stari a Novi, Trebinje, Mostar, Crikvenicu.

 

Celá rodina do plynu

Už v roce 1943 a 1944 se pak Náglova témata mění. Na svých kresbách, akvarelech a temperách zachycuje v terezínském cyklu tamní vchod do kasáren, dvorky s rozvěšeným prádlem, úklid a praní, různé typy ubikací a dřevěné palandy s navršenými kufry, ale i pohřební vůz a pece. 

Jak vysvětluje kurátorka Bojanovská, ve sbírkách OGV v Jihlavě se nachází malý soubor jedenácti prací z Náglova Terezínského cyklu, původně čítajícího celkem 254 kreseb, akvarelů a kvašů. Zazděné práce byly náhodně nalezeny v roce 1950 při rekonstrukci jednoho z domů v původním židovském ghettu.

Tento cyklus se stal základem pro současnou výstavu, kterou například dále rozšířilo deset obrazů Františka Mořice Nágla z majetku jihlavského Muzea Vysočiny.

Největší soubor děl pro výstavu (celkem 38) však zapůjčil do Jihlavy Památník Terezín. Právě odtud také pocházejí zmíněné méně známé akvarely z Náglových prázdninových rodinných pobytů u Jaderského moře v Dalmácii, Bosně a Hercegovině.

Celkem předkládá výstava v OGV šedesát Náglových prací. Dominuje jí rozměrné plátno – pohled na horní část jihlavského náměstí. Obraz je z majetku České spořitelny. 

 

Areál čeká

rekonstrukce

K odkazu malíře Nágla a jeho rodiny se jeho region dodnes hlásí. V Jihlavě se jeho výstavy konaly v letech 1954 a 1998, v Telči v roce 2005.

V květnu 2002 byla z iniciativ sdružení Phoenix Telč a Phöenix Berlin otevřena na návrší nad Kostelní Myslovou Náglova vyhlídka v podobě kamenného stolu a čtyř vysazených lip (posléze byla opakovaně poničena sprejerskými protižidovsky laděnými nápisy).

Boblíž kašny v horní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, kde byl malíř Nágl při malování zatčen nacisty, byla v dlažbě odhalena pamětní deska. Její motiv vychází ze známé fotografie  Nágla, malujícího u stojanu právě v těchto místech.

K zajímavostem patří nalezení torza rámovaných kulis, namalovaných pro místní ochotníky právě Františkem Mořicem Náglem. Objeveny byly před časem na půdě místní fary. „Byly to však už jen zbytky pláten ve zcela poničeném stavu, bohužel nebylo možné je zachránit,“ popisuje někdejší starosta Kostelní Myslové L. Nosek, který se angažuje v činnosti současného ochotnického spolku v obci.   

Nezdarem skončily před několika lety snahy sdružení Phoenix Telč, které vzniklo z iniciativy L. a Z. Noskových z Kostelní Myslové,  zakoupit zbytky zdevastovaného Náglova mlýna a tamní statek a vybudovat zde k malířově odkazu kulturní centrum.

Podle aktuálních informací však areál statku přece jen čeká rekonstrukce a nové využití. Jeho novými majiteli a investory chystaných oprav jsou manželé Kolářovi. Jak sdělila JL advokátka Veronika Kolářová z Bohuslavic na Telčsku (viz rozhovor na str. 1), podařilo se jim areál zakoupit a do tří let chtějí provést jeho rekonstrukci.

Ta začala opravami rybníku. Na místě Náglova mlýna má vyrůst obytný dům, špejchar má po adaptaci sloužit jako víceúčelová budova s apartmány pro pořádání společenských akcí a rekreaci.

Jak avizuje Kolářová, měla by být zachována stávající naučná Náglova stezka. „Byl bych moc rád, kdyby se stezku podařilo zachovat – to údolí je opravdu krásné,“ komentuje uvažovanou rekonstrukci někdejší starosta Nosek.

 

František Mořic Nágl (1889 - 1944)

• Narodil se v Kostelní Myslové u Telče, na rodinném statku rodičů Julia a Jindřišky Náglových.

•  Navštěvoval Zemskou vyšší reálku v Telči (1900 – 1904) a docházel na hodiny kreslení k ak. malíři Františku Fromkovi.

•  Studoval na Umělecko-průmyslové škole (1905 – 1908) a na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Hanuše Schwaigra (1909 – 1912).

•  V říjnu 1914 povolán na balkánskou frontu 1. sv. války. Rok nato utrpěl vážné zranění ramene pravé ruky v bojích v severní Itálii.

•  V roce 1916 se zotavoval po operaci ve Vídni a byl propuštěn z vojenské služby jako válečný invalida.

•  Umělecky směřoval k zobrazování přírody a každodenní reality. Maloval moravskou krajinu a prostředí, ve kterém žil.

•  V roce 1920 se oženil s pražskou houslistkou Vlastou Nettelovou, žili na rodinném statku v Kostelní Myslové. V roce 1921 se jim narodila dcera Věra, v roce 1922 syn Miloslav.

•  Nágl maluje a vystavuje (v roce 1931 např. v Terasovém sále jihlavského Legiodomu). V roce 1933 manželé koupili domek v Telči na Tyršově náměstí a střídavě zde pobývali.

•  V roce 1939 je Náglovým konfiskován majetek a stěhují se do podnájmu v Telči.

•  V roce 1940 je Nágl zatčen gestapem při malování na telčském náměstí a téměř půl roku vězněn v Kaunicových kolejích v Brně.

•  Dne 22. 5. 1942 je Nágl s rodinou deportován do Terezína.

•  Dne 6. 9. 1943 je syn Miloslav deportován do vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, kde zahynul.

•  Dne 28. 10. 1944 Nágl se ženou a dcerou deportován do Osvětimi, kde jsou rovněž popraveni v plynových komorách.

•  V roce 1950 objeveno 254 Náglových kreseb, akvarelů a kvašů ukrytých na půdě jednoho z terezínských domů.

•  V roce 1951 se v Malé výstavní síni SVU Mánes v Praze koná posmrtná výstava 92 Náglových terezínských prací.

•  Výstavy z Náglova díla v Jihlavě: 1954 v Krajské galerii Vysočiny, 1998 v Oblastní galerii Vysočiny.

•  V roce 2004 vyšla o Náglovi publikace Oldřicha Klobase Malíř neumírá. Kniha vzešla z iniciativy občanského sdružení Phoenix Telč, jehož aktivity byly inspirovány životem malíře Nágla.

Reklama
Reklama
Reklama
09.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Astronomka z Belgie bude přednášet o kosmickém počasí

Může kosmické počasí ohrozit život na Zemi? V Jihlavě o tom bude přednášet Lenka Zychová, česká astronomka z belgické Royal Belgian Institute for ...

08.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Na hrad už stěhují nábytek a obrazy

Nejdůležitější akcí Muzea Vysočiny Jihlava je podle ředitele Karla Malého i letos pokračující rekonstrukce hradu Roštejna, který muzeum spravuje. ...

07.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Noc literatury se završí s bandem Šakalích let v klubu

Noc literatury, série veřejných čtení z vybraných děl současné evropské literatury, se ve čtvrtek 9. 5. opět odehraje také v Jihlavě. Číst ...

03.05.2019 Kultura/Komentáře (0) Divadlo projde městem, připomene poválečnou dobu

Ve spolupráci divadelníka Jiřího Honzírka a Silvie Čermákové z jihlavského Muzea Vysočiny vznikla originální divadelní performance ...

03.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Divadelníci Zmatkaři budou hledat nové členy konkurzem

Nové členy bude hledat v polovině května konkurzem ochotnický soubor Zmatkaři Dobronín. Zmatkaři hledají nové členy, kteří by si chtěli zahrát ...

02.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Liškovci uvádějí další reprízy

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť (část dospělých Třeštidla) uvádí v reprizách svoji jemně lechtivou divadelní ...

01.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Oživení opery z 18. století bylo srovnatelné s detektivní námahou

Znovuobjevené operní dílo bude uvedeno v obnovené premiéře v červnu, během letošního mahlerovského festivalu v Jihlavě. Jak vysvětluje ředitel ...

30.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Zaplétání májky v sobotu na náměstí

Májka bude vztyčena ve čtvrtek 2. května na jihlavském Masarykově náměstí. V sobotu 4. května se pak kolem ní uskuteční program Zaplétání ...

26.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Roštejn zahájí sezónu s myslivci, pokračuje také velká rekonstrukce

Nová turistická sezóna na Roštejně začne 27. dubna akcí Myslivecké odpoledne. Na hradě i letos pokračuje stavební rekonstrukce, přesto každý ...

25.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Helenínští studenti divadlem připomenou vypálení synagogy

Osmdesáté výročí vypálení jihlavské židovské synagogy připomenou studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – ...

24.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Výtvarnice komentují křehkost krajiny

Archetypy krajiny jsou tématem výstavy Zdeňky Fuskové a Anastasie Serdyuk v Galerii Alternativa při Oblastní galerii Vysočiny v ulici Komenského. Do 26. května tu výstava ...

23.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Tvorbu vnímala jako smysl života

Zápas v sobě je titul retrospektivní výstavy Evy Činčerové, které galerie věnuje prostor už od března. Představuje ženu po celý život hluboce ponořenou ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net