Reklama
Dnes je pátek 22.03.2019     svátek má Leona

Seberte odvahu a jděte do abstinence

Ilustrační foto: pixabay
Ilustrační foto: pixabay

13.2.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení pro léčbu závislostí Psychiatrické nemocnice Jihlava.

 

Podle světové zdravotnické organizace je Česko na třetím místě ve spotřebě alkoholu na osobu. Pomáhají kampaně jako např. Suchej únor k tomu, aby se spotřeba snížila?

Dle mého pozorování kampaň Suchej únor nabírá mezi lidmi na popularitě. Osobně mám v okolí několik známých, kteří se do kampaně zapojili. Dobré je i načasování kampaně do únorové postní doby.

Zkušenosti s výzvami k zavázání se k určitému období abstinence od alkoholu mají výborné v Polsku, kde se lidé začali zavazovat ke slibu abstinence od alkoholu v rozsahu měsíců, často roků, za velké podpory církve.

Velkou výhodou této kampaně je dobrovolnost.

Jak je to v Česku s pitím alkoholu?

Dle posledních statistik je v České republice 900 tisíc obyvatel ve vysokém riziku zdravotních a sociálních problémů působených požíváním alkoholu.

Kolem 600 tisíc lidí pije alkohol denně a 100 tisíc lidí pije nadměrné dávky alkoholu.

 

Kdo s ním má největší problémy – z hlediska věku, příj-mů, vzdělání…?

Problémy s nadměrnou konzumací mají lidé napříč věkovými skupinami, stupni vzdělání i příjmy. Prakticky není chráněna žádná profese, zdravotníky nevyjímaje.

To, co pozorujeme v posledních letech, je důsledná kontrola na dříve „rizikových“ pracovištích včetně stavebnictví, takže dnes nelze říci, že by se někdo propil k závislosti z důvodu své profese.

Problémy s alkoholem ale nevznikají jen pitím „pro potěšení“, řada lidí tím „řeší“ své psychické potíže – napětí, úzkost, nespavost, deprese, interpersonální hypersenzitivitu, přetížení.

 

Lze jednoduše říci, jak vysokou spotřebu alkoholu snížit?

Alkohol nepít denně. Nechávat si ho jen pro výjimečnější příležitosti. A když už alkohol pijeme, je vhodné střídat 1 dávku alkoholu (= 0,5 l piva, 1 panák destilátů nebo 0,2 l vína) s minimálně půl litrem nealkoholického nápoje.

 

Kdo je již závislý a kdo má „nakročeno“?

Nakročeno má každý, kdo pokračuje v konzumaci alkoholu přesto, že má již zdravotní (tělesné či psychické potíže) či sociální problémy (s výkonností v práci, ve škole, v domácnosti nebo ve vztazích), které s požíváním alkoholu souvisí. Klinicky se tomu říká „škodlivé užívání alkoholu“.

Za závislého na alkoholu lze označit člověka, který splňuje alespoň 3 z těchto kritérií: 1) má silnou nutkavou touhu napít se alkoholu, 2) má obtíže s kontrolou jejího užívání, 3) má zvýšenou toleranci (k dosažení intoxikace je potřeba vyšší dávky alkoholu), 4) při snížení dávky alkoholu či jeho vysazení se dostavují odvykací příznaky (třes, pocení, zvracení, nespavost, bolest hlavy, celková slabost, zvýšení srdečního pulsu nebo tlaku, neklid, epiletický záchvat), 5) upřednostňuje požívání alkoholu před jinými činnostmi a zájmy, 6) pokračuje v požívání alkoholu přes jasný důkaz negativních důsledků na vlastní život.

 

Co byste poradila člověku, kterému už alkohol „přerostl“ přes hlavu - jak zatáhnout za záchrannou brzdu?

Důležité je rozhodnout se ke změně.  Je možno získat řadu informací na stránkách www.drogy-info.cz, lze také  kontaktovat Národní linku pro odvykání alkoholu (telefonní číslo 800 350 000, ve všední dny) a poradit se o vhodném postupu.

Základní informace každému může poskytnout praktický lékař. V našem kraji se nabízí i specializovaná péče v psychiatrických a adiktologických ambulancích.

 

Jak vypadá léčba závislosti na alkoholu? Je vždy nutná hospitalizace? Můžete ty, kteří se třeba bojí vyhledat pomoc, nějak uklidnit?

Léčba závislosti na alkoholu může být ambulantní, u pokročilé formy závislosti je často nutná léčba ústavní. Léčba je plně hrazená ze zdravotního pojištění.

Pohled na člověka s problematikou závislosti je v odborných službách komplexní, léčba je výrazně psychoterapeuticky zaměřená a klient (pacient) je brán jako partner, není třeba se obávat nějakého odsouzení.

Ústavní léčba závislosti má v naší republice silnou tradici, myslím, že si ponechala to nejlepší z let minulých a přidala celkové zlidštění, předání větší kompetence pacientům a větší individualizaci (je „šitá na míru“ danému jednotlivci).

Léčí se nejen závislost, ale i přidružené somatické a psychické potíže daného jedince. Po dokončení ústavního protialkoholního léčení mohou pacienti využít široké podpory doléčovacích programů, včetně chráněného bydlení.

Takže vzkaz pro ty, kteří se zatím léčení obávali: Seberte odvahu a jděte do toho (= do abstinence, do léčby)!

Nový komentář

Komentáře

Reklama
ReklamaReklama
19.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Skiareály na Vysočině neprodělaly, údržba stop stála statisíce

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině v letošní sezoně neprodělali. Peníze by jim měly zbýt na splátky úvěrů i na vylepšení ...

19.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Bledule znovu rozkvetly v rezervaci Ransko

Na Vysočině stále rozkvétají tisíce bledulí i v rezervaci Ransko, která se v posledních letech vyrovnává s následky usychání ...

19.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Havlíčkobrodská nemocnice má nový laser za 1,8 milionu korun

Havlíčkobrodská nemocnice má nový laser k odstraňování kamenů v močových cestách i nádorové tkáně. Spolu s flexibilním ...

19.03.2019 Aktuality/Komentáře (1)Obyvatelé Horního Kosova stále po radnici požadují nový chodník

Podněty by se měly nejprve projednávat v komisích a poté je až předkládat na zastupitelstvu. To si myslí zástupci současné jihlavské radniční ...

19.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vodaři otevřeli další kancelář

Kvůli uzavírání smluv s novými spotřebiteli otevřela na začátku března městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) novou kancelář. Kancelář ...

18.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina bude letos propagovat místa, kde se natáčely filmy

Kraj Vysočina bude v letošní letní sezoně propagovat lokality spojené s natáčením filmů. Připravená turistická hra propojí asi 25 míst, ...

18.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hygienici v našem kraji letos evidují jediný případ spalniček

Hygienici na Vysočině evidují od začátku roku jediný potvrzený případ spalniček v kraji. Podezření na onemocnění u dvou malých dětí ...

18.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Lesníci na Vysočině sčítají polomy, někde víc škodil lednový sníh

Lesníci na Vysočině sčítají ztráty po víkendovém silném větru. V jihlavských lesích se podle prvních odhadů objem polomů přiblíží ...

18.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Buky u Čerňáku padly kvůli opravě hráze

Je konec příjemným procházkám pod starými buky po hrázi Černého rybníka u Větrného Jeníkova. Všechny stromy na hrázi ...

18.03.2019 Aktuality/Komentáře (20)Europoslanec a válečný novinář Štětina bude besedovat o Rusku

Český europoslanec, novinář, spisovatel a politik Jaromír Štětina (* 1943) bude ve středu 20. března od 17 do 19 hodin besedovat v salonku Radničního minipivovaru ...

17.03.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ve vnitrobloku v centru Jihlavy se zřítila část domu

V neděli 17. března o půl desáté dopoledne spadla část objektu postaveného ve dvoře za domem Benešova 2. Objekt, který je v havarijním stavu, byl dlouhodobě ...

17.03.2019 Aktuality/Komentáře (2)Šance pro nový zimní stadion: veřejná sbírka

Horácká aréna, to je pracovní název nového zázemí pro lední sporty, které má vzniknout na místě stávajícího ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net