Reklama
Dnes je úterý 19.03.2024     svátek má Josef

Betlémy by měly člověka oslovit

ČÁST expozice, která je ke zhlédnutí v Schumpeterově domě v Třešti. Foto: Kristýna Langová
ČÁST expozice, která je ke zhlédnutí v Schumpeterově domě v Třešti. Foto: Kristýna Langová

12.12.2018 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Kristýna Langová

Na vánoční notu se aktuálně můžete naladit na výstavě v expozici betlémů v Třešti. Blíže o jejich historii a každoročních opravách s tamním betlémářem Pavlem Brychtou.

Každý rok renovujete bet-lémářskou expozici v prostorách Schumpeterova domu. Co se tak běžně vyměňuje, opravuje?

Jednou za rok, vždy na konci října, vystavené betlémy rozebereme. Záleží, co je zrovna potřeba. Měníme větvičky, túje, jalovce… Je potřeba obměnit vše nepěkné a vybledlé. Potom, v průběhu roku, je údržba minimální. Běžná výměna se týká hlavně mechů. Bývají seschlé a musí se vyměnit.

 

Používáte speciální mechy? Musíte je průběžně něčím postřikovat nebo udržovat, aby déle vydržely?

Naštěstí je nemusíme nijak udržovat, a rok vždy vydrží. Používáme běžné lesní mechy, ale různé druhy. Je to pestřejší, když ten mech je různý.

 

Máte na betlémy nějaký plánek, podle kterého je sestavujete, aby byly v původní podobě?

Každý betlém je každý rok trochu jiný. Nikdy nepostavíte betlém stejně, a žádný plánek k němu nemáme. Pokaždé je to vlastně originál.

Třeba pařezy - když je rozebereme, tak už je nikdy nedáme přesně tak, jak byly. Rychle trouchnivějí a rozpadají se. Nejtrvanlivější jsou pařezy z vody, z listnatých stromů, nebo někde okolo potoka, nádrží a podobně.

 

Ve společném betlému třešťských betlémářů jsou figurky známých osobností, jako je třeba bývalý prezident Václav Havel… Zajímavé.

Tento betlém není malovaný a vzniká od roku 2002. Každý z našich členů do něj může přidat, co ho napadne. Aktuálně v něm máme tisíc příspěvků, a tak je náročnější nějak ohlídat, co k čemu patří. Co má být u sebe, co je od jednoho autora.

Proto jsme zavedli katalog. A v něm se dá vše dohledat. Je v něm celá skupinka státníků, například právě Václav Havel. Dál hudebník Jiří Stivín, Josef Lada, a letos přibyla Marfuša. Samozřejmě nesmí chybět pan Tau.

 

Z historie betlémů - měly figurky vždy dřevěnou podobu?

Na začátku byly papírové a malovaly se podle tzv. třebíčského vzoru. V Třebíči sahá historie betlémářství ještě dál. Papírové figurky se dávaly do mechu, jenže mech byl mokrý a jejich spodky uhnívaly a trpěly.

Tak se vymyslelo, že se budou lepit na tyčky, aby figurky byly nad mechem. Někoho pak napadlo, že by mohl udělat dřevěnou figurku, a tak se začalo vyřezávat. Tehdy nebyly žádné pásové pily, všechno byla ruční práce.

 

Každoročně se v Třešti otvírá Betlémská cesta. Tradičně začíná  26. 12. Kolik domácností do ní patří?

Veřejně přístupných betlémů v rodinách je asi kolem patnácti, až dvaceti. Dále jsou i rodiny, které z nějakých důvodů nechtějí, aby k nim návštěvníci chodili, a ukazují betlémy jen zvaným.

 

Kdy je o betlémy největší zájem?

Jsou dvě takové etapy. Stoprocentně nejvíce lidí jezdí po Vánocích, a to 27. - 28. prosince.

Další vlna přichází po 6. lednu, kdy jsou betlémy doplňovány o Tři krále. Ty doprovází velbloudi, koně, sloni, a betlémy jsou bohatší.

Jsou i tací, kteří se přijedou na betlémy podívat na verzi bez Tří králů, a pak ještě jednou se Třemi králi.

 

Řekl byste, že betlémy navštěvují hlavně věřící?

Betlém je symbolem křesťanských Vánoc. Spousta návštěvníků tápe a neví, co od betléma čekat. Samozřejmě poznáte věřícího, především když se rozpovídá. Určitě ale ne každý z návštěvníků má vztah k víře.

 

Vrací se k vám stejní návštěvníci?

Dopravní dostupnost do Třeště je dnes dobrá. Třeba příbramští betlémáři, kde je tradice ještě starší než u nás, se jezdí dívat pravidelně, co se u nás změnilo.

 

Stoupá popularita betlémů?

V průběhu let jsme rádi, když návštěvnost moc nestoupá. Vzhledem k rodinám, které jsou součástí Betlémské cesty. V expozici v Schumpeterově domě je dobře, když stoupá.

Proto jsme ji dělali, aby ti, kteří nevědí, na co jedou, tam nejdřív viděli betlémy. A třeba je to trklo, že betlémy pro ně nejsou, a podívají se jen do jedné rodiny.

Takže vyšší návštěvnost, z našeho hlediska, ani není potřeba, protože návštěvníka by betlémy měly hlavně oslovit. Raději ať přijede víc těch, které to osloví, než aby přišly davy těch, kterým betlémy nic neříkají.

 

Jak jste se vlastně k betlémářství dostal, a jak dlouho se mu věnujete?

Jakmile žijete v Třešti, dostanete se k tomu snadno. Věděl jsem, že sousedi mají betlémy, a odmalička jsme se na ně chodili dívat s rodiči.

Mne betlémářství opravdu chytlo až kolem doby, kdy jsem šel na vojnu. Pan Roháček, jeden z třešťských betlémářů, stavěl svůj, a potřeboval pomoct. A já měl čas.

Stavět betlém jsme začali v třešťském kostele sv. Kateřiny už někdy před revolucí. Zapojil jsem se pak do zakládání betlémářského spolku v roce 1987.

 

Historie betlémů v Třešti ale asi sahá dál…

Co se týká betlémů v domácnostech, tak ty datujeme na dobu asi 200 let. Stavění betlémů v rodinách a jejich zpřístupnění pro zájemce nebylo nijak organizované. Lidé ale neměli problém se navštěvovat.

Vždy se vědělo, kdo má kde co nového, kdo staví betlém jinak, a podobně. Na tuto tradici v podstatě spolek betlémářů navázal.

 

A co tradice řezbářství v Třešti?

     Po  revoluci  v    roce  1990 jsme založili řezbářský kroužek, založila jej iniciátorka paní Vokřínková. Tehdy se kroužek jmenoval ještě Betlémářský. Stále funguje, a já ho vedu již přes dvacet let.

Zájem o kroužek je velký? Kolik máte členů?

Letos jich mám opravdu hodně. Už by se to dalo rozdělit i do dvou skupin, a byl by dvakrát za týden. Teď máme přes dvacet pravidelně chodících. Někdy, když je nás tam i 25, to je na jednoho už opravdu hodně. Dát dítěti do ruky nůž a dláto chce určitou zodpovědnost a v takovém počtu je náročné všechny uhlídat.

 

Jak staré jsou děti, které do kroužku chodí?

Především je to školní mládež. Ze zkušenosti vím, že je lepší, když se přihlásí až ve druhé třídě. Prvňáci nemají ještě takovou sílu a zručnost. Potíž také je, když přijde kluk nebo holka ze sedmé, osmé třídy, a nikdy neměli v ruce nůž.

 

Vedete k řezbářství nebo betlemářství své děti?

Syn je v první třídě, a zatím nevyřezává. Pomáhá nám ale betlémy stavět. Dcera, když byla mladší, taky hodně pomáhala. V určitém období ale tato práce děti prostě přestane bavit. Chybí tam trpělivost.

 

Věnují se řezbářství spíše muži, nebo ženy?

V kroužku máme tři holky. Převážná část jsou tedy kluci. Co si tak vzpomínám, vždy se do kroužku hlásili spíš kluci. Ještě máme v Třešti kroužek dospělých, ten já ale nevedu. Troufám si říct, že tam je to minimálně půl na půl. Možná i více žen.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Je to opravdu skvělá tradice, nejenom dárky a vánočním cukrovím…
Kdysi jsem se snažil své přátele přesvědčit, že bačkory sice zahřejí, ale pěkný obrázek pod stromek je trvalá hodnota, která může obohatit domov.
Podobně to může být s Betlémem,
ten má navíc ideu.
Ten se určitě dědí…
Možná, že při letošní vycházce za Betlémy by se dal vyhledat "srdci blízký".
Seznámit se s řezbářem a třeba na příští rok objednat.
Což pak několik setkání v jeho dílně a sledovat,
jak areál jesliček postupně roste.
Na první vánoce to mohou být pouze základní postavičky okolo Ježíška.
Je krásné, jak se vesničky post-totalitně probudily.
Třeba Lhotka.
Rád bych vložil fotku jejich jesliček u rybníka málem 1:1. Nahoře ve vsi u hospody Vás upoutají velké řezbářské figury.
V komorním prostoru interiéru hospody najdete krásný Betlém.
Chce to ale být ale trochu "vlezlý". 
 
Zdeněk | 2018-12-12 09:20:56 | Reagovat
Reklama
15.03.2024 AktualityZákaz komunistů podporuje i Dominátor

Ani téměř po 35 letech po Listopadu 1989 jsme se nevyrovnali s minulostí. To si myslí bývalí senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík. Mejstřík, který žije na Vysočině, patřil ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityCelníci na Vysočině loni vybrali meziročně asi o dva miliony korun víc

Celníci z Vysočiny, kteří kontrolují 85 kilometrů dálnice D1, vybrali loni na pokutách téměř 7,2 milionu korun, o dva miliony více než v roce předešlém. Jejich mobilní hlídky loni kontrolovaly ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityTesty všech kontaktů muže, který zemřel na záškrt, jsou negativní

Výsledky testů všech pěti příbuzných a přátel muže z Prahy, který v jihlavské nemocnici zemřel na záškrt, jsou negativní. Uvedl mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Praha Zbyněk ...

Komentáře (0)
13.03.2024 AktualityKraj Vysočina kvůli větrníkům aktualizuje strategii ochrany krajinného rázu

Kvůli početným záměrům na stavbu větrných elektráren aktualizuje Kraj Vysočina svou strategii ochrany krajinného rázu. Místa pro větrníky v kraji bude možné najít, ale nebude jich mnoho, ...

Komentáře (0)
13.03.2024 AktualityZlatý erb: Nejlepší webové stránky mají Třebíč, Poděšín a zámečtí hasiči ze Žďáru nad Sázavou

V letošním ročníku soutěže Zlatý erb, která hodnotí nejlepší webové stránky nejen měst a obcí, ale v případě Kraje Vysočina má i speciální regionální kategorii školských zařízení ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityStovky kilometrů trubek s vodou propojí Vysočinu s jižní Moravou

Klimatické změně a suchu se snaží města i kraje čelit i vzájemným propojováním vodárenských souprav. Výjimkou není Vysočina, která pracuje na propojení vodárenských soustav s Jihomoravským ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityPro kamiony na D1 chybí parkoviště

Řidiči kamionů musí dodržovat povinné bezpečnostní přestávky. Aby je mohli vykonat, zastavují hlavně v bezprostředním okolí dálnic, kde to zrovna jde a mnohdy kvůli tomu riskují pokutu, ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityDeváťáci jdou do světa: Ze skvělého kolektivu se nám nechce

I letošek bude pro některé studenty posledním rokem, kdy usednou do lavic základní školy naposledy. Jedni z nich jsou i na Křesťanské základní škole, kam jsme se jich vydali zeptat, jak budou ...

Komentáře (0)
14.03.2024 AktualityŽáci ze škol Jihlavska odprezentují silné příběhy jedenácti pamětnických osobností

Své výstupy z projektu Příběhy našich sousedů odprezentují žáci škol z Jihlavska veřejně ve středu 20. března v Dělnickém domě v Jihlavě. Projekt organizace Post Bellum organizuje ...

Komentáře (0)
13.03.2024 AktualityPlán: prostor Radniční restaurace chce město pronajmout po více částech

Již rok v Jihlavě na Masarykově náměstí nefunguje Radniční restaurace. Její prostory nezadržitelně chátrají. Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili uvolnění ...

Komentáře (3)
13.03.2024 AktualityŠprtec už nepatří jen do školních lavic

Historicky první republikový turnaj ve šprtci hostila v sobotu tělocvična ve Větrném Jeníkově nedaleko Jihlavy. Pořádal ho místní klub Zlatí rytíři, který začal fungovat teprve loni na ...

Komentáře (0)
13.03.2024 AktualityNásilník z Jihlavy jde za mříže. Brutálně bil a znásilňoval partnerku

Krajský soud v Brně vynesl minulý týden ve čtvrtek dopoledne pravomocný rozsudek nad mužem (44) z Jihlavy, který víc než rok ve společném bytě týral, znásilňoval a vydíral svoji dnes ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net