Dnes je neděle 17.02.2019     svátek má Miloslava

Lidé dnes riziko viru HIV podceňují

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

21.11.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Nadcházející týden bude patřit Evropskému týdnu testování. Zájemci se mohou nechat i v Jihlavě bezplatně a anonymně otestovat na HIV protilátky. Kde? Přibližuje Lenka Vrzalová z jihlavského pracoviště Státního zdravotního ústavu.

 

Zdá se, že se o HIV a AIDS už tolik nemluví – je to stále problém, o kterém se musí hovořit?

Také vnímám, že se o infekci HIV/AIDS nemluví tolik, jako v minulosti. Je to zřejmě dáno tím, že existuje léčba, která HIV pozitivnímu člověku prodlouží a zkvalitní život. Také nevidíme ve svém nejbližším okolí, že by někdo na toto onemocnění umíral, a tyto aspekty nás mohou falešně ukolébat, že infekce HIV není takovou hrozbou jako dříve.

Dnešní možnosti léčby jsou až neuvěřitelné. Mohou nakaženým lidem výrazně pomoci, ale léčba stále není tak daleko, že by dokázala tělo viru HIV zbavit úplně.

Je to stále onemocnění, na které se umírá! A to je ten důvod, proč by se o infekci HIV mělo stále mluvit a připomínat. Prevence je trvale nejlepším a nejekonomičtějším řešením, jak zabránit šíření a propuknutí této infekce.

 

Kolik infikovaných HIV a nemocných AIDS je na Vysočině, potažmo v celém Česku?

Z celé republiky je na tom Kraj Vysočina, co se zjištěných případů týče, relativně dobře. Ke konci září máme 44 případů na Vysočině, a za celou republiku 3 322 případů.

V letošním roce bylo zjištěno již 162 nových případů. V našem kraji je evidováno 9 osob s rozvinutým onemocněním AIDS, a v celé republice ke konci září bylo evidováno 622 případů.

 

 Jak je na tom náš kraj ve srovnání s ostatními regiony?

Ve srovnání    s jinými   kraji jsme na tom nejlépe. Dlouho se s námi držel Kraj Pardubický, ale za poslední roky počty HIV pozitivních v Pardubickém kraji stouply a nyní zde evidují 63 HIV pozitivních osob.

 

Čím to, že je v našem kraji situace tak jiná než v jiných krajích?

Nejspíše to bude tím, že ne-jsme příhraniční kraj. Náš kraj je relativně málo osídlený. Prostituční scéna existuje, ale v porovnání s jinými kraji je míst, kde jsou nabízeny sexuální služby, opravdu málo.

Prakticky zde neexistuje ani pouliční prostituční scéna. A i když zde v minulosti byly pokusy o provozování gay klubu, tak nakonec tady žádný oficiální gay klub není.

Naše pracoviště SZÚ se snaží, aby se tato problematika stále připomínala a lidé se nezapomínali chránit. Připojujeme se k celorepublikovým kampaním jako je Světlo pro AIDS nebo Evropský týden testování, Dny zdraví, kde nabízíme testování pro veřejnost.  Dále nabízíme besedy pro školy.

 

Lze uvést, jestli má nárůst nemocných vzestupnou tendenci?

Do roku 2016 v průměru vždy každý rok přibylo o asi dvacet případů za rok více než v roce předchozím. Když porovnáme rok 2016 a 2017, tak v roce 2017 bylo zjištěno o 32 případů méně než v předchozím roce.

Letos bylo již zjištěno 162 osob. Předpokládá se, že těch, kteří jsou nakažení a neví o tom, je jednou tolik, než je počet zjištěných HIV pozitivních osob.

Lidé, kteří nevědí o tom, že jsou nakažení, představují pro své sexuální partnery největší riziko.

 

Chystá se Evropský týden testování – jak se do něj zapojí náš region?

Mohu mluvit pouze za naše pracoviště Státního zdravotního ústavu. My se samozřejmě připojujeme, jako každý rok, k akci Evropský týden testování.

Jedná se o týden ve dnech od 23. 11. do 30. 11. Budeme nabízet testování na protilátky HIV a každý otestovaný od nás dostane malou pozornost v podobě kondomu.

 

Kde se mohou lidé otestovat?

Najdou nás na Domě zdraví v Jihlavě ve třetím patře a testovat budeme v tomto týdnu ve dnech v pondělí a ve středu od 8 do 15 a v pátek od 8 do 12 hodin. Určitě vyjdeme vstříc i lidem, kterým by tento čas nevyhovoval. Ti se mohou telefonicky objednat.

 

Mohou se lidé nechat otestovat i během roku – kde?

Ano, v naší Poradně HIV/AIDS na Domě zdraví v Jihlavě nabízíme testování, které je anonymní a zdarma, v průběhu celého roku.

Zájemci o testování se nemusí objednávat, pokud jim vyhovují ordinační hodiny (pondělí, středa: 8 – 15, pátek: 8 - 12). Obrátit se na nás mohou telefonicky 731 801 834 nebo emailem aidsporadna.jihlava@szu.cz pro bližší informace.

 

Kdo je nejrizikovější skupinou, které se HIV a AIDS nejvíce týká?

Nejohroženější i dle statistik jsou muži mající sex s muži, ale v podstatě se riziko infekce týká všech, kteří nemají stálého partnera a nepoužijí kondom.

 

Opakování matka moudrosti – jak se zdravý člověk může nakazit virem HIV?

Myslím, že informace o tom, jak se člověk může nakazit infekcí HIV, jsou známy, ale jak už to v životě bývá, sice víme, ale často nedbáme. Bohužel. Ráda způsoby přenosu infekce HIV připomenu - je to krví, pohlavními tekutinami (sperma, poševní sekret), z matky na dítě.

 

Můžete zmínit nějaké mýty, nepravdy, se kterými se ohledně tohoto tématu setkáváte?

Na školách se setkáváme s tím, že děti udávají, že virus HIV přenášejí komáři. Tak to opravdu není možné.

Mezi dospělými spíše vnímám problém, že si riziko nepřipouští a nechrání se. Riziko podceňují.

Na druhou stranu jsou lidé, kteří se z minimálního rizika, například z polibku, dostanou do stresu, že se nakazili. Stres pak opravdu může způsobit neobvyklé zdravotní potíže, přestože jsou HIV negativní.

 

Jak se k problematice HIV a AIDS staví školy – myslíte, že informovanost mladých je dostatečná?

Besedy na školách a program Hrou proti AIDS nabízíme pro školy zdarma po celý rok a školy mají o tyto aktivity zájem.

Většina škol se k této problematice staví osvíceně.

Děti se o viru HIV učí např. v hodinách přírodopisu. Některé školy si navíc zvou odborníky na přednášky apod. Ale stále se najdou školy, které o tyto aktivity, ač jsou pro ně zdarma, nejeví zájem. Je to individuální.

 

Je tedy dostatek preventivních akcí?

Pokud stále budou přibývat nové případy HIV pozitivních lidí a na infekci nebude např. očkování, tak kampaně budou potřeba. Stále je a nejspíš bude prevence a informovanost nejjednodušším a nejekonomičtějším řešením.

Reklama
Reklama
14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rozvodová válka mezi rodiči: Zneužíváš naše dítě, obviňují se

Na Vysočině stoupá počet účelových obvinění z pohlavního zneužívání dětí jedním z rodičů. Na bilanční tiskové ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město je schopné zaplatit zimák samo

Výstavba zimního stadionu, založení destinační agentury, sociální bydlení pro lidi v nouzi, dostavba zpevněné dráhy letiště v Henčově, ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Průvodce nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži

Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina připravuje stavbu školních budov za asi 45 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje výstavbu dvou nových budov pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SŠPTA) Jihlava. Budou je využívat máločetné ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Za nezalesnění holin na Žďársku padla pokuta

Za to, že nezalesnila tři pozemky po těžbě na Žďársku, dostala firma Projekt Mission od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 238 tisíc korun. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Seberte odvahu a jděte do abstinence

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (5)Studie: krajské město málo informuje o dopravě

V současné době se na území města nenachází žádná lokalita, kde by docházelo k častým nehodám s následky na zdraví. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sté výročí české školy připomene městys Stonařov slavností i novou zahradou

Ve Stonařově začala na podzim výstavba nově pojaté přírodní učebny a školní zahrady. Vzniká vedle staré školní budovy, otevřena ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině chybí 21 policistů do plánovaného stavu

Na Vysočině uspěje jen asi každý desátý zájemce o službu u policie. V loňském roce se hlásilo 410 lidí, přijato jich bylo 46. Své řady policie ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Havlíčkův Brod daruje pozemek pro hospic, peníze musí sehnat spolek

Havlíčkův Brod daruje pozemek spolku, který na něm chce postavit první kamenný hospic na Vysočině. Spolek ale musí na zařízení se dvěma desítkami ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na D1 u Humpolce skončilo omezení

Dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, už je v obou směrech průjezdná ve standardní šířce. V následujících ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Věřím, že fanoušci a sponzoři nás v azylu neopustí, říká jednatel Dukly o stěhování

Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov. Jedno z těchto měst poskytne hokejové útočiště A-týmu jihlavské Dukly během plánované přestavby Horáckého ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net