Reklama
Dnes je středa 19.12.2018     svátek má Ester

Lidé dnes riziko viru HIV podceňují

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

21.11.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Nadcházející týden bude patřit Evropskému týdnu testování. Zájemci se mohou nechat i v Jihlavě bezplatně a anonymně otestovat na HIV protilátky. Kde? Přibližuje Lenka Vrzalová z jihlavského pracoviště Státního zdravotního ústavu.

 

Zdá se, že se o HIV a AIDS už tolik nemluví – je to stále problém, o kterém se musí hovořit?

Také vnímám, že se o infekci HIV/AIDS nemluví tolik, jako v minulosti. Je to zřejmě dáno tím, že existuje léčba, která HIV pozitivnímu člověku prodlouží a zkvalitní život. Také nevidíme ve svém nejbližším okolí, že by někdo na toto onemocnění umíral, a tyto aspekty nás mohou falešně ukolébat, že infekce HIV není takovou hrozbou jako dříve.

Dnešní možnosti léčby jsou až neuvěřitelné. Mohou nakaženým lidem výrazně pomoci, ale léčba stále není tak daleko, že by dokázala tělo viru HIV zbavit úplně.

Je to stále onemocnění, na které se umírá! A to je ten důvod, proč by se o infekci HIV mělo stále mluvit a připomínat. Prevence je trvale nejlepším a nejekonomičtějším řešením, jak zabránit šíření a propuknutí této infekce.

 

Kolik infikovaných HIV a nemocných AIDS je na Vysočině, potažmo v celém Česku?

Z celé republiky je na tom Kraj Vysočina, co se zjištěných případů týče, relativně dobře. Ke konci září máme 44 případů na Vysočině, a za celou republiku 3 322 případů.

V letošním roce bylo zjištěno již 162 nových případů. V našem kraji je evidováno 9 osob s rozvinutým onemocněním AIDS, a v celé republice ke konci září bylo evidováno 622 případů.

 

 Jak je na tom náš kraj ve srovnání s ostatními regiony?

Ve srovnání    s jinými   kraji jsme na tom nejlépe. Dlouho se s námi držel Kraj Pardubický, ale za poslední roky počty HIV pozitivních v Pardubickém kraji stouply a nyní zde evidují 63 HIV pozitivních osob.

 

Čím to, že je v našem kraji situace tak jiná než v jiných krajích?

Nejspíše to bude tím, že ne-jsme příhraniční kraj. Náš kraj je relativně málo osídlený. Prostituční scéna existuje, ale v porovnání s jinými kraji je míst, kde jsou nabízeny sexuální služby, opravdu málo.

Prakticky zde neexistuje ani pouliční prostituční scéna. A i když zde v minulosti byly pokusy o provozování gay klubu, tak nakonec tady žádný oficiální gay klub není.

Naše pracoviště SZÚ se snaží, aby se tato problematika stále připomínala a lidé se nezapomínali chránit. Připojujeme se k celorepublikovým kampaním jako je Světlo pro AIDS nebo Evropský týden testování, Dny zdraví, kde nabízíme testování pro veřejnost.  Dále nabízíme besedy pro školy.

 

Lze uvést, jestli má nárůst nemocných vzestupnou tendenci?

Do roku 2016 v průměru vždy každý rok přibylo o asi dvacet případů za rok více než v roce předchozím. Když porovnáme rok 2016 a 2017, tak v roce 2017 bylo zjištěno o 32 případů méně než v předchozím roce.

Letos bylo již zjištěno 162 osob. Předpokládá se, že těch, kteří jsou nakažení a neví o tom, je jednou tolik, než je počet zjištěných HIV pozitivních osob.

Lidé, kteří nevědí o tom, že jsou nakažení, představují pro své sexuální partnery největší riziko.

 

Chystá se Evropský týden testování – jak se do něj zapojí náš region?

Mohu mluvit pouze za naše pracoviště Státního zdravotního ústavu. My se samozřejmě připojujeme, jako každý rok, k akci Evropský týden testování.

Jedná se o týden ve dnech od 23. 11. do 30. 11. Budeme nabízet testování na protilátky HIV a každý otestovaný od nás dostane malou pozornost v podobě kondomu.

 

Kde se mohou lidé otestovat?

Najdou nás na Domě zdraví v Jihlavě ve třetím patře a testovat budeme v tomto týdnu ve dnech v pondělí a ve středu od 8 do 15 a v pátek od 8 do 12 hodin. Určitě vyjdeme vstříc i lidem, kterým by tento čas nevyhovoval. Ti se mohou telefonicky objednat.

 

Mohou se lidé nechat otestovat i během roku – kde?

Ano, v naší Poradně HIV/AIDS na Domě zdraví v Jihlavě nabízíme testování, které je anonymní a zdarma, v průběhu celého roku.

Zájemci o testování se nemusí objednávat, pokud jim vyhovují ordinační hodiny (pondělí, středa: 8 – 15, pátek: 8 - 12). Obrátit se na nás mohou telefonicky 731 801 834 nebo emailem aidsporadna.jihlava@szu.cz pro bližší informace.

 

Kdo je nejrizikovější skupinou, které se HIV a AIDS nejvíce týká?

Nejohroženější i dle statistik jsou muži mající sex s muži, ale v podstatě se riziko infekce týká všech, kteří nemají stálého partnera a nepoužijí kondom.

 

Opakování matka moudrosti – jak se zdravý člověk může nakazit virem HIV?

Myslím, že informace o tom, jak se člověk může nakazit infekcí HIV, jsou známy, ale jak už to v životě bývá, sice víme, ale často nedbáme. Bohužel. Ráda způsoby přenosu infekce HIV připomenu - je to krví, pohlavními tekutinami (sperma, poševní sekret), z matky na dítě.

 

Můžete zmínit nějaké mýty, nepravdy, se kterými se ohledně tohoto tématu setkáváte?

Na školách se setkáváme s tím, že děti udávají, že virus HIV přenášejí komáři. Tak to opravdu není možné.

Mezi dospělými spíše vnímám problém, že si riziko nepřipouští a nechrání se. Riziko podceňují.

Na druhou stranu jsou lidé, kteří se z minimálního rizika, například z polibku, dostanou do stresu, že se nakazili. Stres pak opravdu může způsobit neobvyklé zdravotní potíže, přestože jsou HIV negativní.

 

Jak se k problematice HIV a AIDS staví školy – myslíte, že informovanost mladých je dostatečná?

Besedy na školách a program Hrou proti AIDS nabízíme pro školy zdarma po celý rok a školy mají o tyto aktivity zájem.

Většina škol se k této problematice staví osvíceně.

Děti se o viru HIV učí např. v hodinách přírodopisu. Některé školy si navíc zvou odborníky na přednášky apod. Ale stále se najdou školy, které o tyto aktivity, ač jsou pro ně zdarma, nejeví zájem. Je to individuální.

 

Je tedy dostatek preventivních akcí?

Pokud stále budou přibývat nové případy HIV pozitivních lidí a na infekci nebude např. očkování, tak kampaně budou potřeba. Stále je a nejspíš bude prevence a informovanost nejjednodušším a nejekonomičtějším řešením.

Reklama
Reklama
14.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Dres už má majitele: Štěpána

A je to tady, známe jméno čtenáře Jihlavských listů, který díky střihačce, zveřejněné ve vydáních 13. – 21. 11., získal ...

15.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Rozčilený hejtman Běhounek: S VRT jsme se nikam neposunuli

Povede budoucí vysokorychlostní trať (VRT) severněji, kolem Havlíčkova Brodu, nebo jižněji, kolem dálnice D1 a Jihlavy? O tom není stále rozhodnuto. Z ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (1)V neděli přivezou Betlémské světlo

V neděli 16. prosince dorazí do Jihlavy Betlémské světlo. Světlo pochází přímo z města Betléma na západním břehu Jordánu. Do ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Cestování na jednu jízdenku? Za rok

Od prosince příštího roku se chystá na Vysočině zásadní změna ve veřejné dopravě. Podobně, jako je tomu v jiných krajích, i v našem ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Jako první rozjel sezonu Šacberk

Dokonce o den dřív než loni zahájili letošní zimní sezonu na sjezdovce Šacberk ve Zborné u Jihlavy. Zimní středisko se, zatím jako jediné ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (1)Pořad Linka 112: televize je kvůli němu pod palbou kritiky hasičů, policistů, záchranky

Jako kdybyste před býkem začali máchat červeným hadrem. Tak reagují složky Integrovaného záchranného systému na nový pořad televize Prima ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vánoční kometu uvidíte v neděli i bez dalekohledu

Oblohu před Vánocemi rozzáří kometa 46P Wirtanen. V neděli 16. 12. proletí velmi blízko Země. Podle astronomů nebude k jejímu pozorování potřeba ...

14.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Čerti letos karbaní novými kartami

Čertovský karban letos provázel pekelné dění v Polné. Místní autoři tu vydali tematické pekelnické karty. Čerti v kostýmech mastili ...

13.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Sirény mohou být už brzy minulostí

Zkouška sirén! Zkouška sirén! Test of sirens! Test of sirens! Toto upozornění mohou obyvatelé Jihlavy slyšet každou první středu v měsíci ...

13.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na stromek využijte staré noviny

Výrobky, které připravili obyvatelé vysočinských domovů pro seniory, děti z dětských domovů a žáci z vysočinských odborných škol zaplnily ...

13.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Prezident Zeman vánoční svátky na Vysočině nestráví

Prezident Miloš Zeman si od 12. prosince do konce roku vybere dovolenou. Trávit ji však nebude na své chalupě na Vysočině, jak tomu bylo v dřívějšku, ale ...

13.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné, někde stojí vlaky

Dálnice D1 na Vysočině byla celou noc i dnes ráno sjízdná jen s velkými problémy. Kalamitní stav na ní byl zrušen až před 6:00. Na silnicích ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net