
Foto: archiv školy
Ve znamení elegance a tance se nesly oslavy první republiky na Základní škole Evžena Rošického v Jihlavě. Pro žáky byla v pátek 26. 10. nachystána celá řada věcí - od prvorepublikového kvízu po dobroty, které si mohly zakoupit a přispět tak na dobrou věc.
Většina žáků uctila památku vzniku republiky v dobovém oblečení a třídy tak byly plné elegantních mladých slečen a pánů. Pozadu v tomto směru nezůstali ani učitelé, díky čemuž učitelský sbor vypadal, jako by zrovna vyšel z prvorepublikového filmu.
Celý den začal pro všechny žáky vlastenecky, poslechem československé hymny. Pro žáky devátých ročníků den pokračoval speciálním programem, během kterého vypracovali počítačové kvízy k tématům první republiky. Dále si zkusili roli prvorepublikového novináře a ve skupinách vytvořili noviny obsahující informace z doby před 100 lety.
Zatímco deváté třídy pilně pracovaly, ostatní mlsali dobroty „první republiky“. Mezi nimi se objevily škubánky s mákem, prezidentova palačinka, specialitka první dámy, Rašínovy tyčinky a spousta dalších dobrot. Kromě mlsání mohli během přestávky odpovídat na otázky z prvorepublikového kvízu, jehož deset úspěšných řešitelů bylo odměněno.
Pro devátý ročník vyvrcholil celý den tančírnou. Žákyně a žáci se naučili charleston a párový tanec na swingovou hudbu. Během tančírny se dozvěděli o tancích několik informací, zjistili, že tanec může být i dnes běžnou a velmi příjemnou součástí života a také si poslechli něco málo o etiketě. Oslava první republiky, se zdařila, žáci byli spokojeni, a jistě se i dobře bavili.
Během dne také žáci celé školy ladili své třídy a celou budovu do červenomodrobílé barvy. Škola se zapojila do projektu „Český den s českými vlajkami“ a pomohla tak k zápisu do České knihy rekordů.
Věříme, že celý den důstojně připomněl památku první republiky jako jednoho z nejkrásnějších období našich dějin, na které bychom neměli zapomínat a měli bychom na něj být patřičně hrdí.
z dějiny v pohodě
první republika-----demokracie....nejkrásnější období našich dějin
Hladový pochod ve Frývaldově roku 1931
Oblast kolem tehdejšího okresního města Frývaldov (nyní město Jeseník v Olomouckém kraji) byla osídlena takřka výhradně obyvatelstvem německé národnosti, které nacházelo obživu zejména v kamenoprůmyslu a textilních podnicích. Právě tato výrobní odvětví silně zasáhla hospodářská krize vedoucí ke snižování mezd, uzavírání výrobních provozů a následné nezaměstnanosti. V listopadu 1931 rozhodly jednotlivé odborové svazy, radikalizováné zejména komunistických odbory, o uskutečnění tzv. hladového pochodu dělníků a jejich rodinných příslušníků, jehož cílem byla závěrečná manifestace ve Frývaldově.
Dne 25. listopadu 1931 se demonstranti v počtu přibližně 700 osob střetli s četnickým oddílem v obci Dolní Lipová (nyní Lipová-lázně poblíž Jeseníku). Při násilné konfrontaci demonstrujících s četníky zahájili příslušníci četnictva střelbu s tragickými následky: osm mrtvých demonstrantů včetně čtrnáctileté dívky.
MILÉ DĚTI... ANONYM...
SI RADĚJI NECHÁ USEKNOUT MALÍČEK,
POKUD MOŽNO LEVÉ RUKY,
NEŽ A BY SE ZASLOUŽILÝ
AMONYM JL PODEPSAL !!!
JEHO ANONYMITA JE JEHO JEDINÉ
ŽIVOTNÍ ŠTĚSTÍ A JISTOTA
---------------------------------
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
----------------------------------
jo, jo v Rakousku si vždycky uvědomím, že to Tatíček pos...l
km | 2018-08-21 18:05:20 | Reagovat
----------------------------------
Milé děti
Zdeněk Gryc
Vám přeje, aby jste se nenechaly zblbnout
opakovanou pod-pásovou propadandou
a zajímaly se o to oč usiloval:
TGM
Václav Havel
Jan Palachach
pomluvy TGM a republiky za NACISMU í KOMUNISMU
Měly jinou formu, ale stejný obsah
Špinit TGM a demokracii
Odstranit sochy TGM
Zakázat sokol a skaut
NACISTÉ 1 x
KOMUNISTÉ 2x
Snahou o zabránění totální okupace byla
pochodeň Jana Palacha.
--------------------------------
Nyní "km"
dříve:
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat