Dnes je středa 23.01.2019     svátek má Zdeněk

Jihlaváci, a stejně tak i všichni Češi, jsou velmi dobří lyžaři, a ani v Alpách se neztratí

V ÚNORU, po fenomenálním dvojitém vítězství Ester Ledecké na olympijských hrách, byl opravdu ohromný zájem o zimní vybavení. „Ovšem nevím, jestli to bylo způsobeno úspěchem Ester, nebo tím, že konečně na Vysočinu přišla opravdová zima,“ říká s úsměvem jihlavský prodejce lyžařského vybavení Miroslav Fremund. Foto: Facebook Ester Ledecké
V ÚNORU, po fenomenálním dvojitém vítězství Ester Ledecké na olympijských hrách, byl opravdu ohromný zájem o zimní vybavení. „Ovšem nevím, jestli to bylo způsobeno úspěchem Ester, nebo tím, že konečně na Vysočinu přišla opravdová zima,“ říká s úsměvem jihlavský prodejce lyžařského vybavení Miroslav Fremund. Foto: Facebook Ester Ledecké

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 U běžeckého lyžování čekejte s nadcházející sezonou novinku. Nové běžky už totiž nebudete muset voskovat. Jak to? Prozradí Miroslav Fremund, provozovatel skicentra v jihlavské ulici Romana Havelky. 

Zima klepe na dveře, a je na čase chystat se na sníh. A s tím souvisí i příprava lyžařské výbavy. Už bychom na ni teď, v půli října, měli myslet?

Můžeme, ale nemusíme to ještě brát moc vážně, stále je dost času si vše přichystat, do začátku zimní sezony jsou ještě dva měsíce.

 

Vezměme si příklad, že už doma lyže máme. Tak co vše potřebují? Jak je připravit na sezonu?

Pokud jste to neudělali hned po zimě, je nyní třeba si lyže nechat oservisovat, tím myslím zejména nabrousit hrany lyží - v závislosti na vašich dovednostech. Opravit rýhy na skluznici, způsobené nejčastěji lyžováním na nedostatečné sněhové pokrývce, a také lyže nechat navoskovat, aby nám nevysychala skluznice a lyže měly lepší skluz.

V neposlední řadě je třeba seřídit vázání, to se týká především těch, kteří od posledního seřízení změnili svou hmotnost, nebo je to už delší doba.

Pro ty, kteří vyrážejí častěji do hor, a zvláště do zahraničí, doporučuji nechat si vázání seřídit na pravidelně zkalibrovaném přístroji, který zkontroluje vypínací síly vázání, a vytiskne doklad o seřízení.

Doklad je dobré uschovat, a v případě nějaké nepříjemné události jej mít u sebe.

 

Co když plánujeme koupi lyží nových, a vůbec nemáme tušení, jak vybrat ty správné? Jak se zorientovat na trhu, který je doslova zahlcen stovkami různých modelů lyží?

Tak to je složitá otázka. Pokud chcete lyže správně vybrat, je třeba se do problematiky ponořit hlouběji, zohlednit vaše tělesné parametry a dovednosti.

Můžete prostudovat odborné časopisy, jako je například časopis Snow nebo Skimagazín, ale asi ani tam nebude stačit jen otevřít poslední číslo. Také můžete požádat o radu zkušeného lyžaře, svého kamaráda či známého, a vypravit se na nákup s ním.

Ideálně se můžete svěřit do rukou zkušeného prodavače odborníka, který vám v dobrém obchodě rád a fundovaně poradí.

 

Podle čeho se vlastně lyže rozdělují - jaké typy a druhy existují?

Kategorií lyží je více, a aby to nebylo tak jednoduché, každý výrobce používá své vlastní.

Základní dělení je podle tvrdosti lyže a konstrukce jádra, podle toho se lyže dají zjednodušeně rozdělit na závodní, sportovní a rekreační, dále se lyže dělí podle toho, pro jaký styl jízdy a oblouk jsou určené, lyže pro krátký oblouk (tam patří i známé slalomky). Nejuniverzálnější jsou lyže pro střední oblouk. Pro ty, kteří mají rádi rychlost a delší oblouk, jsou racecarvery.

Zvláštní kategorií lyží jsou dámské lyže, které jsou většinou lehčí, mají odlišný design a rozdílně nastavené parametry.

 

Znáte už nejnovější lyžařské trendy pro nastávající sezonu?

Co se týká sjezdových lyží, tak tam pokračuje evoluce carvingu, u lyžařských bot již převládá takzvaný bootfitting, kdy vám v odborné prodejně vybereme vložky do bot, a lyžáky, či vnitřní botičky pomocí pece na vaši nohu dotvarujeme.

Opravdová revoluce probíhá u běžeckého lyžování, kdy se nové běžky už nevoskují, ale jsou opatřeny mohérovými protiskluznými pásy, takzvaným Twin-skinem. Skvěle odráží i jedou, používají se už běžně i na dálkové běhy.

 

Určitě za zmínku stojí i snowboard – dá se říct, že zájem o něj narůstá? Sport je to ve srovnání s lyžemi celkem nový…

Můj postřeh je asi takový, že snowboardisté středního věku se vrací po letech k lyžím, důvodem bývá určitá pohodlnost a zdravotní problémy.

Ohromný nárůst v popularitě snowboardingu je u dětí a juniorů, ať už jako doplněk k lyžování, nebo jako naprosto jedinečná zábava na sněhu. Na některých našich jihlavských školách je možné vyrazit na lyžařský výcvik pouze se snowboardem.

 

Můžete upřesnit, co vše patří mezi povinnou výbavu lyžaře/snowboardisty? Samotná „prkýnka“ už asi nestačí, že?

Ano, standardem se stala lyžařská helma a kvalitní brýle s velkým zorníkem. Nejvíce populární jsou nyní helmy se štítem, které mají již brýle integrované na helmě a poskytují lepší výhled, u lidí s dioptrickými brýlemi je to často jediná možnost jak lyžovat s dioptrickými brýlemi.

Další nezbytnou výbavou hlavně pro malé, ale i dospělé lyžaře a snowboardisty je chránič páteře. Obecně doporučuji vesty balistic, poskytující nejen ochranu páteře, ale i přední a boční ochranu; vesta se také lépe usadí na těle a při lyžování o ní ani nevíte.

Použita je zde vícevrstvá pěna s dvojí hustotou, která skvěle pohlcuje nárazy.

 

Jsou lyže – sjezdovky i běžky, sportem jen pro určitou věkovou kategorii? Či se dá s nadsázkou říct, že se hodí pro všechny – od capartů „s dudlíkem v puse“ až po 99leté borce?

Téměř ano, malí sjezdaři začínají i ve třech letech, a aktivně lyžují i lidé po sedmdesátce. Běžky děti baví až trochu později, ale pohodově se dá na běžkách běhat, spíše chodit, až do těch 99let…

 

Šlo by na základě vašich zkušeností říct, jací jsou lidé v Jihlavě lyžaři? Jaké lyže nejvíce chtějí? A říkají vám třeba, kam jezdí…?

Naši zákazníci si rádi nechají poradit co do značek. Nejlépe se prodávají lyže značky Fischer. Zákazníci mají zájem především o osvědčené, kvalitní značky.

Podle mého jsou Jihlaváci, a stejně tak i všichni Češi, velmi dobří lyžaři, a ani v Alpách se neztratí. Z Jihlavy je na všechny naše hory docela daleko, tak asi proto hodně místních často vyráží do rakouských Alp. Nicméně fenoménem posledních let jsou Alpy italské, kam s ohromnou oblibou vyráží stále více českých lyžařů.

 

Když zvítězili např. rychlobruslařka Martina Sáblíková či judista Lukáš Krpálek na olympiádě, oba tyto sporty zaznamenali raketový vzrůst zájmu. Jak to bylo u vás, když lyžařka a snowboardiska Ester Ledecká excelovala na zimních OH? „Hrnuli“ se k vám lidé více?

Těžko říct, čím to bylo, ale v únoru 2018 byl opravdu ohromný zájem o zimní vybavení. Ovšem nevím, jestli to bylo způsobeno úspěchem Ester, nebo tím, že konečně na Vysočinu přišla opravdová zima.

 

Určitě můžete poradit, jako lidé z oboru, kam se vyplatí v našem regionu zajet na dobrou lyžovačku? A co v Česku? A váš tip pro zahraničí?

Tady v regionu mohu doporučit lyžařský areál Svratka, kde bývá málo lidí, a skvělá je i sjezdovka v Lukách nad Jihlavou. Nejraději jsme jezdili na Čeřínek, ale ten poslední roky nějak nefunguje.

Pro lyžování na jeden či dva dny u mě vítězí Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně; tam doporučuji vyjet jen v týdnu a vyhnout se víkendům.

Na delší dovolenou je to jednoznačně oblast Dolomiti superski v Itálii, a mým tajným tipem pro ty pokročilé je středisko Arabba.

Nový komentář

Komentáře

Reklama
Reklama
20.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)S novou smlouvou lidé ušetří zhruba deset korun na vodném a stočném

Od 1. ledna 2019 provozuje část vodohospodářské infrastruktury městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Dosavadní provozovatel Vodárenská ...

20.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na získaných pozemcích se budou pást poníci ze zoo

Celkem 460 metrů čtverečních z pozemků Modety Style bude moci využívat jihlavská Zoo. Jak informoval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), pronajímatel ...

19.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Běžkaři: Neničte nám stopy!

Dostatek sněhu a upravené stopy – lákadla, která aktuálně nabízí Jihlavsko. Bohužel ne všichni se k běžkařským stopám chovají ...

19.01.2019 Aktuality/Komentáře (2)Radnice chce na náměstí byty

Městský dům s číslem popisným 18 v dolní části Masarykova náměstí bude určen především k bydlení. Rozhodli o tom jihlavští ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kantoři z Jeníkova, Žďáru a Náměště v klání Zlatý Ámos

Vysočina bude mít letos zastoupení v klání o nejoblíbenějšího učitele Česka Zlatý Ámos. Ve 26. ročníku soutěže je Jiří ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Popřejí si u ohně šťastné kilometry

V pořadí desátý Slavnostní oheň na Čeřínku organizuje Klub českých turistů Čeřínek v sobotu 19. ledna. Turisté si u něj popřejí ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Neděle patří Palachovi

Poselství Jana Palacha, který se v lednu roku 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci Československa, bude věnován program v neděli 20. ledna ve farním ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jaro ve znamení přijímacích zkoušek

Máte doma školáka – ať už deváťáka, či maturanta, před kterým je velké rozhodnutí, kdy si musí vybrat, jakým směrem se ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (5)Zemědělství se po sametové revoluci nastavilo špatně,říká Hofhanzl

Zemědělskou problematikou se zabýval Čestmír Hofhanzl v České národní radě a i v Parlamentu České republiky. Zvolen byl nejprve za Občanské fórum, ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kamenný hospic by mohl získat pozemek v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod zřejmě převede na Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy pozemek nutný na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině. Smlouvu u budoucí ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu

Pro laickou i odbornou veřejnost si Ministerstvo obrany přichystalo novinku v podobě možnosti zobrazování map s válečnými hroby i na chytrém telefonu (popř. obdobném ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pohonné hmoty na Vysočině zlevnily asi o 20 haléřů

Ceny pohonných hmot na Vysočině za poslední týden klesly přibližně o 20 haléřů. Litr benzinu Natural 95 stojí u čerpacích stanic v kraji průměrně 31,58 ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net