Dnes je neděle 17.02.2019     svátek má Miloslava

Zklidnění dopravy? S dopravou zdarma zatím města nepočítají

HROMADNÁ městská doprava zdarma? Záležitost, kterou vysočinská města zatím neřeší.  Ilustrační foto: archiv JL
HROMADNÁ městská doprava zdarma? Záležitost, kterou vysočinská města zatím neřeší. Ilustrační foto: archiv JL

19.9.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Některá města v České republice, v rámci zklidnění dopravy, zavedla ve městě bezplatnou městskou hromadnou dopravu. Jihlavské listy oslovily krajské a okresní města na Vysočině, zda s něčím takovým počítají.

Jihlava

Karel Trojan z městského odboru dopravy magistrátu Jihlava si myslí, že je to otázka na politické vedení města. „Zatím se uvažuje pouze o zavedení jízdného zdarma u dětí do deseti, popřípadě do patnácti let,“ sděluje. Již nyní existují slevy pro seniory nebo děti.
Dotace na dopravu v roce 2017 činila 67,9 milionů korun, v letošním roce počítá magistrát města Jihlavy s dotací 74,2 miliony korun.

„Výnosy z jízdného v roce 2016 byly 48,2 milionů korun a v roce 2017 49 milionů korun. Tržby za rok 2018 v tuto chvíli samozřejmě nejsou známé, ale předpokládáme, že budou nižší z důvodu zavedení jízdného zdarma pro občany starší 65 let, které platí od 1. července,“ poukazuje Trojan.

Doplňuje, že tento finanční výpadek je kompenzován vyšší dotací oproti roku 2017. „Pokud by bylo jízdné zdarma pro všechny cestující, tak by to znamenalo nárůst kompenzace o zhruba 45 až 50 milionů korun ročně,“ informuje Trojan.

V roce 2017 jihlavská městská hromadná doprava převezla 14,2 milionů cestujících s tím, že počet cestujících v Jihlavě, jako v jednom z mála českých měst, v posledních letech narůstá.

Třebíč

O zrušení jízdného v městské hromadné dopravě neuvažuje ani Třebíč. „Máme za to, že určitá spoluúčast na zajištění veřejné služby je v pořádku, a k omezení individuální automobilové dopravy je potřeba řada dalších provázaných opatření,“ říká mluvčí Irina Martakidisová.

„Každá skupina cestujících, například žáci či studenti, platí rozdílnou cenu. Cestující nad 70 let jezdí zdarma,“ informuje Martakidisová.

Roční výše kompenzace se pohybuje okolo 40 milionů korun, pokud by město platilo veškeré náklady, dosáhla by kompenzace výše okolo 58 milionů korun.

Žďár nad Sázavou

V současné době ani Žďár nad Sázavou neuvažuje o zavedení městské hromadné dopravy zdarma, nabízí ale celý systém slev a zvýhodnění pro určité skupiny lidí.

„Děti ve věku od 10 do 15 let prokazují nárok na slevu průkazem, který vystaví dopravce, nebo platným cestovním pasem. Celkem roční náklady na provoz činily v roce 2017 třináct milionů korun. Městem byla celkem v roce 2017 hrazena ztráta ve výši 8,7 milionů korun. Tržby od cestujících v roce 2017 činily celkem 3,8 milionů korun. Pokud by byla doprava zdarma, znamenalo by to nárůst nákladů o tuto částku,“ vysvětluje mluvčí Jakub Axman.

Pelhřimov

Přeprava městskou hromadnou dopravou byla od 1. července do 31. srpna letošního roku v Pelhřimově pro všechny přepravované osoby včetně zavazadel zdarma.

Důvodem zavedení bezplatného jízdného byla snaha ulehčit tíživé dopravní situaci v Pelhřimově, která se zkomplikovala v důsledku stavebních prací, výstavby kruhové křižovatky u kina a výměny parovodního potrubí v ulici Strachovská.

„Zda bude zavedena zdarma městská hromadná doprava v Pelhřimově, rozhodne nové zastupitelstvo,“ informuje mluvčí Andrea Unterfrancová.

Rozpočet v letošním roce počítá s doplatkem 3,75 milionu korun. „Rozsah dopravy je zatím dostatečný, neevidujeme požadavky přepravovaných osob na rozšíření, ale obáváme se dopadu nově zaváděného projektu Veřejné dopravy Vysočiny. Nikdo zatím nedokáže přesně odhadnout vliv na městskou hromadnou dopravu, souběh linek po městě, či zhoršení dopravní obslužnosti v místních částech,“ poznamenává Unterfrancová.

Havlíčkův Brod

„O městské hromadné dopravě zdarma se zatím v Havlíčkově Brodě neuvažuje, rada města, pokud je nám známo, zatím o takové možnosti nejednala,“ podotýká Karel Milichovský z Technických služeb Havlíčkův Brod, které dopravu zajišťují.

Celkové náklady na dopravu se v letošním roce předpokládají ve výši 19,2 milionů korun, z toho provozní příspěvek města činí 14,3 milionu korun.

„Městská hromadná doprava je zajišťována devíti vozidly, s ročním nájezdem asi 320 tisíc korun. Obsluhuje město plus některé nejbližší příměstské části, v kombinaci s linkovou dopravou, Šmolovy, Termesivy, Vršovice, Mírovku,“ dodává Karel Milichovský.

Reklama
Reklama
14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rozvodová válka mezi rodiči: Zneužíváš naše dítě, obviňují se

Na Vysočině stoupá počet účelových obvinění z pohlavního zneužívání dětí jedním z rodičů. Na bilanční tiskové ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město je schopné zaplatit zimák samo

Výstavba zimního stadionu, založení destinační agentury, sociální bydlení pro lidi v nouzi, dostavba zpevněné dráhy letiště v Henčově, ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Průvodce nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži

Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina připravuje stavbu školních budov za asi 45 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje výstavbu dvou nových budov pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SŠPTA) Jihlava. Budou je využívat máločetné ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Za nezalesnění holin na Žďársku padla pokuta

Za to, že nezalesnila tři pozemky po těžbě na Žďársku, dostala firma Projekt Mission od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 238 tisíc korun. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Seberte odvahu a jděte do abstinence

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (5)Studie: krajské město málo informuje o dopravě

V současné době se na území města nenachází žádná lokalita, kde by docházelo k častým nehodám s následky na zdraví. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sté výročí české školy připomene městys Stonařov slavností i novou zahradou

Ve Stonařově začala na podzim výstavba nově pojaté přírodní učebny a školní zahrady. Vzniká vedle staré školní budovy, otevřena ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině chybí 21 policistů do plánovaného stavu

Na Vysočině uspěje jen asi každý desátý zájemce o službu u policie. V loňském roce se hlásilo 410 lidí, přijato jich bylo 46. Své řady policie ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Havlíčkův Brod daruje pozemek pro hospic, peníze musí sehnat spolek

Havlíčkův Brod daruje pozemek spolku, který na něm chce postavit první kamenný hospic na Vysočině. Spolek ale musí na zařízení se dvěma desítkami ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na D1 u Humpolce skončilo omezení

Dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, už je v obou směrech průjezdná ve standardní šířce. V následujících ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Věřím, že fanoušci a sponzoři nás v azylu neopustí, říká jednatel Dukly o stěhování

Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov. Jedno z těchto měst poskytne hokejové útočiště A-týmu jihlavské Dukly během plánované přestavby Horáckého ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net