Reklama
Dnes je pondělí 19.11.2018     svátek má Alžběta

Děsivé fotky z povodní vystavují v muzeu

AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.
AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.

17.8.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Loucké muzeum nabízí pestrá zákoutí z historie Luk a přilehlého okolí z doby dávné i nedávné. K vidění v budově jen pár metrů od náměstí 9. května jsou například hudební nástroje, model železniční stanice v Lukách či fotografie z povodní v roce 1988.

Návštěvníky provází zkušené průvodkyně či průvodci z místního Klubu přátel, ale my vám přinášíme menší ochutnávku toho, co vás v muzeu čeká.

 

Historická lavice

Prohlídka muzea začíná světničkou, v níž můžete zhlédnout například historické výuční listy. „Dnes jsou výuční listy obyčejné, ale tehdy byly krásně zdobené,“ říká předsedkyně Klubu přátel Luk Eva Suková.

Ve světničce se nachází také fotografie zachycující činnost místního spolku Sokol. „Vzpomínám si, že na okrskovou spartakiádu nacvičovalo 36 žen na Vltavu a Mou vlast,“ pokračuje Suková, a poukazuje na fotku na stěně.

V rohu pod oknem stojí také na první pohled nenápadná lavice; na ten druhý ale zjistíte, že se jedná o starou školní lavici. Na lavici leží několik knih, a mezi nimi například modlitební kniha psaná švabachem. V místnosti jsou ještě ukázky krojů, uháčkovaných krajek, historického kočárku a další exponáty.

 

Zmenšenina nádraží

Další místnost přináší pohled do tajů vlakového nádraží. K vidění je například autentický model louckého nádraží od Juraje Tichého či ukázka jízdenek všech druhů. „Lístky byly barevné. Kupříkladu hnědé určovaly jízdu v obyčejném vlaku, lístek s pruhem znamenal rychlíkový spoj,“ vysvětluje předsedkyně Klubu přátel.

Kromě věcí z železniční stanice je v pokoji také zaznamenaná muzikantská historie v Lukách, do které neodmyslitelně patří Jan Vrzáček. Kapelník dechové hudby Lučanka věnoval muzeu několik dechových nástrojů.

„Byl to pan muzikant,“ vybavuje si Suková. „Z magnetofonu či rádia dokázal pouhým odposlechem přepsat píseň na noty,“ dodává. Malinká místnost nabízí pohled i na historické harmonikum rodiny Hradeckých, které dnes už není funkční.

Dominantou Luk nad Jihlavou stále zůstává zámek. Šlechtici, kteří v něm pobývali, mají v muzeu také své místo. Výstava zahrnuje především fotografie rodiny hraběte Antonína Widmanna-Sedlnického, který se v Lukách narodil a žil zde do roku 1948.

Velkou tradici dodnes mají v Lukách dobrovolní hasiči. Proto i expozice přináší ukázku hasičských přileb, sekyrek i fotografií.

 

Kachlová kamna

Třetí, a vůbec nejmenší prostory představují kuchyňku, v níž jsou kachlová kamna, vyšívané utěrky, konvičky na polévku, mlýnek a další potřeby, bez nichž by se hospodyňky dříve vůbec neobešly.

Sto let ČSR

Další prostor louckého muzea je věnovaný výročí Československé republiky, která letos oslavuje sto let. Výstava s názvem Osudové osmičky je zaměřená na významná data během sta let republiky, i z Luk.

„4. listopadu 1918 se v Lukách konaly v kostele sv. Bartoloměje děkovné bohoslužby za osvobození Československa z tyranie Německé říše,“ přibližuje Osudové osmičky Suková.

 

30 let po tragédii

Povodeň zasáhla Luka nad Jihlavou v roce 1988 a místní si tragédii připomínají fotografickou výstavou. Devastující živel s sebou před 30 lety bral domy, auta, ale i lidské životy.

Událost, která se vryla do paměti každému z Louckých, se stala v noci ze středy 20. dubna na čtvrtek 21. dubna v roce 1988. Vydatný déšť rozvodnil Kozlovský potok i řeku Jihlavu, a hladina vody se zvedla až do výšky čtyř metrů.

Téměř okamžitě po ústupu vody byla organizována pomoc postiženým v podobě náhradního ubytování, sociální a zdravotní péče. „Pomáhal každý, kdo mohl,“ pokračuje Suková s tím, že si vybavuje hlavně všudypřítomný zápach.

Jindy poklidná říčka si vy-žádala i lidské oběti, životy  obyvatelek Hedviky Varhaníkové a Anežky Cypriánové. „Ještě dnes se všichni z té události vzpamatovávají,“ myslí si.

 

Starodávná pračka

Prohlídka končí ve sklepních prostorách. Expozice je tu zaměřena na ševcovské řemeslo, a k vidění tu jsou i fotografie louckých obuvníků. Jedním z nich byl například Rudolf Čáp. „Máme tu i starou pračku,“ zdůrazňuje předsedkyně Klubu přátel na závěr.

ReklamaReklama
Reklama
14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)V neděli zavřou Jihlavský tunel

Služby města Jihlavy, které provozují Jihlavský tunel, provedou jeho úplnou uzavírku v neděli 18. listopadu od 8 do 14 hodin. Tunel bude uzavřen z důvodu kontroly ...

14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina žádá o dotaci na obchvat Nového Veselí a dalších pěti staveb

Kraj Vysočina v nejbližších dnech požádá o evropskou dotaci na vybudování silničního obchvatu Nového Veselí a na rekonstrukce dalších ...

14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Studenti navrhují budoucnost jihlavského špalíčku

Studenti z ateliéru architektury A1 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se pod vedením architekta Jana Šépky a architektky Mirky Gulbisové ...

14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Stále přetrvává nedůvěra v účinnost očkování proti chřipce

Nastává chřipkové období. Hygienici upozorňují, že nejúčinnější prevencí proti této nemoci, která s člověkem dokáže ...

14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Textař rekordman z Kališť složil dechovku pro Sedlejov

K příležitosti říjnového sedlejovského výlovu byla představena „Sedlejovská polka“. Hudbu k ní složil Václav Maňas ml., český ...

14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Zlatým klíčem znovu slavnostně otevřeli Lesní studánku

Celkem 31 zájemců se zúčastnilo v sobotu 27. října slavnostního znovuotevření Lesní studánky u Antonínova Dolu. Na úvod obdržel každý ...

01.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nové bydlení v Jihlavě – Horním Kosově najde až 100 rodin

Moderní bydlení, nadstandardní důraz na příjemné propojení stavby s okolní přírodou a dodržování termínů už v Jihlavě ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Heroltice budou mít novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod

V Herolticích proběhlo setkání zástupců města a místních obyvatel nad tématem oprav stávající kanalizace a stavby nové splaškové ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Huť Jakub v Tasicích pořádá potřetí Předvánoční skláření

Sklářská huť Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku, která je národní kulturní památkou, připravuje na 17. listopadu třetí ročník ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Hlasujte pro Vysočinu v anketě Kraj mého srdce

Kraje České republiky už po sedmé soupeří o hlasy veřejnosti a vítězství v anketě Kraj mého srdce, a ani Vysočina není výjimkou. Až do 31. ...

01.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nabídka na webu

Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Třešťský mladík focením pomáhá starým a nemocným

Jakub Hejl. Devatenáctiletý mladý muž z Třeště, student čtvrtého ročníku telčského gymnázia. Společně s obecně prospěšnou společností ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net