Reklama
Dnes je středa 20.02.2019     svátek má Oldřich

Děsivé fotky z povodní vystavují v muzeu

AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.
AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.

17.8.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Loucké muzeum nabízí pestrá zákoutí z historie Luk a přilehlého okolí z doby dávné i nedávné. K vidění v budově jen pár metrů od náměstí 9. května jsou například hudební nástroje, model železniční stanice v Lukách či fotografie z povodní v roce 1988.

Návštěvníky provází zkušené průvodkyně či průvodci z místního Klubu přátel, ale my vám přinášíme menší ochutnávku toho, co vás v muzeu čeká.

 

Historická lavice

Prohlídka muzea začíná světničkou, v níž můžete zhlédnout například historické výuční listy. „Dnes jsou výuční listy obyčejné, ale tehdy byly krásně zdobené,“ říká předsedkyně Klubu přátel Luk Eva Suková.

Ve světničce se nachází také fotografie zachycující činnost místního spolku Sokol. „Vzpomínám si, že na okrskovou spartakiádu nacvičovalo 36 žen na Vltavu a Mou vlast,“ pokračuje Suková, a poukazuje na fotku na stěně.

V rohu pod oknem stojí také na první pohled nenápadná lavice; na ten druhý ale zjistíte, že se jedná o starou školní lavici. Na lavici leží několik knih, a mezi nimi například modlitební kniha psaná švabachem. V místnosti jsou ještě ukázky krojů, uháčkovaných krajek, historického kočárku a další exponáty.

 

Zmenšenina nádraží

Další místnost přináší pohled do tajů vlakového nádraží. K vidění je například autentický model louckého nádraží od Juraje Tichého či ukázka jízdenek všech druhů. „Lístky byly barevné. Kupříkladu hnědé určovaly jízdu v obyčejném vlaku, lístek s pruhem znamenal rychlíkový spoj,“ vysvětluje předsedkyně Klubu přátel.

Kromě věcí z železniční stanice je v pokoji také zaznamenaná muzikantská historie v Lukách, do které neodmyslitelně patří Jan Vrzáček. Kapelník dechové hudby Lučanka věnoval muzeu několik dechových nástrojů.

„Byl to pan muzikant,“ vybavuje si Suková. „Z magnetofonu či rádia dokázal pouhým odposlechem přepsat píseň na noty,“ dodává. Malinká místnost nabízí pohled i na historické harmonikum rodiny Hradeckých, které dnes už není funkční.

Dominantou Luk nad Jihlavou stále zůstává zámek. Šlechtici, kteří v něm pobývali, mají v muzeu také své místo. Výstava zahrnuje především fotografie rodiny hraběte Antonína Widmanna-Sedlnického, který se v Lukách narodil a žil zde do roku 1948.

Velkou tradici dodnes mají v Lukách dobrovolní hasiči. Proto i expozice přináší ukázku hasičských přileb, sekyrek i fotografií.

 

Kachlová kamna

Třetí, a vůbec nejmenší prostory představují kuchyňku, v níž jsou kachlová kamna, vyšívané utěrky, konvičky na polévku, mlýnek a další potřeby, bez nichž by se hospodyňky dříve vůbec neobešly.

Sto let ČSR

Další prostor louckého muzea je věnovaný výročí Československé republiky, která letos oslavuje sto let. Výstava s názvem Osudové osmičky je zaměřená na významná data během sta let republiky, i z Luk.

„4. listopadu 1918 se v Lukách konaly v kostele sv. Bartoloměje děkovné bohoslužby za osvobození Československa z tyranie Německé říše,“ přibližuje Osudové osmičky Suková.

 

30 let po tragédii

Povodeň zasáhla Luka nad Jihlavou v roce 1988 a místní si tragédii připomínají fotografickou výstavou. Devastující živel s sebou před 30 lety bral domy, auta, ale i lidské životy.

Událost, která se vryla do paměti každému z Louckých, se stala v noci ze středy 20. dubna na čtvrtek 21. dubna v roce 1988. Vydatný déšť rozvodnil Kozlovský potok i řeku Jihlavu, a hladina vody se zvedla až do výšky čtyř metrů.

Téměř okamžitě po ústupu vody byla organizována pomoc postiženým v podobě náhradního ubytování, sociální a zdravotní péče. „Pomáhal každý, kdo mohl,“ pokračuje Suková s tím, že si vybavuje hlavně všudypřítomný zápach.

Jindy poklidná říčka si vy-žádala i lidské oběti, životy  obyvatelek Hedviky Varhaníkové a Anežky Cypriánové. „Ještě dnes se všichni z té události vzpamatovávají,“ myslí si.

 

Starodávná pračka

Prohlídka končí ve sklepních prostorách. Expozice je tu zaměřena na ševcovské řemeslo, a k vidění tu jsou i fotografie louckých obuvníků. Jedním z nich byl například Rudolf Čáp. „Máme tu i starou pračku,“ zdůrazňuje předsedkyně Klubu přátel na závěr.

Reklama
Reklama
17.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Veřejnost se úpravám v lokalitě pod viaduktem u řeky Jihlavy brání

Na 40 osob přišlo na druhé veřejné projednávání územní studie lokality mezi železničním viaduktem a Pražským mostem. Setkání ...

16.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Hasiči v Jihlavě chtějí mít v budoucnu novou služebnu

Co je pravdy na tom, že by nová stanice pro hasiče měla vyrůst také v krajské metropoli? Ani zdaleka nejsme v Jihlavě tak daleko jako v Havlíčkově Brodě. Historicky ...

16.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ostrůvek policie nepovolila

Město mělo v úmyslu umístit v části Heroltic Švábka na silnici zpomalovací ostrůvek. Policie to však nepovolila. „Dostali jsme podnět od jedné ...

16.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Mladí nejsou, jdeme do finiše, říká předseda Vysočanu Jaroslav Dřevo

Dva tradiční tematické bály zažila Jihlava minulou sobotu. Dělnický dům hostil folklorní Horácký bál, v DIODu zase sokolové pořádali ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Naproti Zverimexu umístili nový semafor. Kvůli bezpečí, říká policie

Většina lidí si zvykla volně přecházet na ostrůvek od obchodu se zeleninou ke Zverimexu. Jenže teď je tomu jinak. Město do uvedeného místa na křižovatce ulic ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pavla Holcová o Jánu Kuciakovi

Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku a blízká spolupracovnice zavražděného slovenského novináře Jána ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Trenér Kučera testoval a vyhlíží posily

Stoper na kraji obrany a krajní bek ve středu pole? Ne, nebyla to chyba v zápise o utkání. To se jenom hlavní kouč FC Vysočina Radim Kučera rozhodl v sobotním ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na trati Kamenice – Jindřichův Hradec vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou dnes časně ráno vykolejil osobní vlak. Jel směrem do Jindřichova Hradce. Jak informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, při mimořádné ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kůrovec může napadnout jabloň, nejedná se však o lýkožrouta smrkového ani severského

Rozšířením kůrovcové kalamity v lesích se ozývají lidé, kteří tvrdí, že kůrovec napadl i jejich ovocné stromy. Je to možné? Může ...

15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Divadelníci pořádají benefici osmdesátníka Zdeňka Dryšla

U příležitosti nedávných osmdesátin svého kolegy Zdeňka Dryšla připravují herci Horáckého divadla Hereckou benefici se Zdeňkem Dryšlem. ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nezaměstnanost na Vysočině v lednu stoupla

Na Vysočině přibylo zkraje tohoto roku 638 nezaměstnaných a ke konci ledna nemělo práci celkem 11.266 lidí. Nezaměstnanost se tak v tomto kraji během letošního ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Počet nocujících turistů na Vysočině loni stoupl

V hotelech, penzionech, kempech a dalších ubytovacích zařízeních Vysočiny se loni vystřídalo 602.225 turistů. V meziročním porovnání ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net