Reklama
Dnes je úterý 23.07.2019     svátek má Libor

Děsivé fotky z povodní vystavují v muzeu

AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.
AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.

17.8.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Loucké muzeum nabízí pestrá zákoutí z historie Luk a přilehlého okolí z doby dávné i nedávné. K vidění v budově jen pár metrů od náměstí 9. května jsou například hudební nástroje, model železniční stanice v Lukách či fotografie z povodní v roce 1988.

Návštěvníky provází zkušené průvodkyně či průvodci z místního Klubu přátel, ale my vám přinášíme menší ochutnávku toho, co vás v muzeu čeká.

 

Historická lavice

Prohlídka muzea začíná světničkou, v níž můžete zhlédnout například historické výuční listy. „Dnes jsou výuční listy obyčejné, ale tehdy byly krásně zdobené,“ říká předsedkyně Klubu přátel Luk Eva Suková.

Ve světničce se nachází také fotografie zachycující činnost místního spolku Sokol. „Vzpomínám si, že na okrskovou spartakiádu nacvičovalo 36 žen na Vltavu a Mou vlast,“ pokračuje Suková, a poukazuje na fotku na stěně.

V rohu pod oknem stojí také na první pohled nenápadná lavice; na ten druhý ale zjistíte, že se jedná o starou školní lavici. Na lavici leží několik knih, a mezi nimi například modlitební kniha psaná švabachem. V místnosti jsou ještě ukázky krojů, uháčkovaných krajek, historického kočárku a další exponáty.

 

Zmenšenina nádraží

Další místnost přináší pohled do tajů vlakového nádraží. K vidění je například autentický model louckého nádraží od Juraje Tichého či ukázka jízdenek všech druhů. „Lístky byly barevné. Kupříkladu hnědé určovaly jízdu v obyčejném vlaku, lístek s pruhem znamenal rychlíkový spoj,“ vysvětluje předsedkyně Klubu přátel.

Kromě věcí z železniční stanice je v pokoji také zaznamenaná muzikantská historie v Lukách, do které neodmyslitelně patří Jan Vrzáček. Kapelník dechové hudby Lučanka věnoval muzeu několik dechových nástrojů.

„Byl to pan muzikant,“ vybavuje si Suková. „Z magnetofonu či rádia dokázal pouhým odposlechem přepsat píseň na noty,“ dodává. Malinká místnost nabízí pohled i na historické harmonikum rodiny Hradeckých, které dnes už není funkční.

Dominantou Luk nad Jihlavou stále zůstává zámek. Šlechtici, kteří v něm pobývali, mají v muzeu také své místo. Výstava zahrnuje především fotografie rodiny hraběte Antonína Widmanna-Sedlnického, který se v Lukách narodil a žil zde do roku 1948.

Velkou tradici dodnes mají v Lukách dobrovolní hasiči. Proto i expozice přináší ukázku hasičských přileb, sekyrek i fotografií.

 

Kachlová kamna

Třetí, a vůbec nejmenší prostory představují kuchyňku, v níž jsou kachlová kamna, vyšívané utěrky, konvičky na polévku, mlýnek a další potřeby, bez nichž by se hospodyňky dříve vůbec neobešly.

Sto let ČSR

Další prostor louckého muzea je věnovaný výročí Československé republiky, která letos oslavuje sto let. Výstava s názvem Osudové osmičky je zaměřená na významná data během sta let republiky, i z Luk.

„4. listopadu 1918 se v Lukách konaly v kostele sv. Bartoloměje děkovné bohoslužby za osvobození Československa z tyranie Německé říše,“ přibližuje Osudové osmičky Suková.

 

30 let po tragédii

Povodeň zasáhla Luka nad Jihlavou v roce 1988 a místní si tragédii připomínají fotografickou výstavou. Devastující živel s sebou před 30 lety bral domy, auta, ale i lidské životy.

Událost, která se vryla do paměti každému z Louckých, se stala v noci ze středy 20. dubna na čtvrtek 21. dubna v roce 1988. Vydatný déšť rozvodnil Kozlovský potok i řeku Jihlavu, a hladina vody se zvedla až do výšky čtyř metrů.

Téměř okamžitě po ústupu vody byla organizována pomoc postiženým v podobě náhradního ubytování, sociální a zdravotní péče. „Pomáhal každý, kdo mohl,“ pokračuje Suková s tím, že si vybavuje hlavně všudypřítomný zápach.

Jindy poklidná říčka si vy-žádala i lidské oběti, životy  obyvatelek Hedviky Varhaníkové a Anežky Cypriánové. „Ještě dnes se všichni z té události vzpamatovávají,“ myslí si.

 

Starodávná pračka

Prohlídka končí ve sklepních prostorách. Expozice je tu zaměřena na ševcovské řemeslo, a k vidění tu jsou i fotografie louckých obuvníků. Jedním z nich byl například Rudolf Čáp. „Máme tu i starou pračku,“ zdůrazňuje předsedkyně Klubu přátel na závěr.

Reklama
19.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Henčovské odřízly dvě uzavírky

Odříznutí od světa si mohou připadat někteří obyvatelé Henčova. Kvůli výstavbě obchvatu Velkého Beranova nemohou využívat komunikaci ve směru na Malý Beranov. V půlce června se k tomu ...

21.07.2019 Aktuality/Komentáře (1)Do roka chtějí vystavět kapličku

Zbrusu novou dominantu chtějí do roka vystavět v Řídelově. V obci nedaleko Telče má podle starosty Radka Maryšky vzniknout za cenu okolo milionu korun kaplička o rozměrech 4 x 4 metry. „Nikdy ...

21.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pouť nabídne koncerty i spanilou jízdu traktorů

Pro nadcházející období pouti připravil městys Kamenice pouťové atrakce a program na hřišti Líchy i na dalších místech. Po tři dny budou v Kamenici v provozu atrakce rodiny Vildomcovy. ...

20.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hledaná puma dál cestuje. Z Brněnska zpět na Jihlavsko

Hon na uprchlou pumu americkou pokračuje dál. Zvíře, které se před víc než měsícem zaběhlo zatím neznámému chovateli v jižních Čechách, identifikovali lidé během uplynulého víkendu ...

20.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Otevřou nový Obecní dům

Devět měsíců trvala v Hodicích rekonstrukce bývalé prodejny potravin a později kamenické dílny na víceúčelový Obecní dům. Objekt postavený v roce 1970 uprostřed návsi jako prodejna ...

20.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Po májce šplhá čarodějnice

Jsou na Vysočině vesnice, kde se mládenci sázejí, kdo z nich vyšplhá nejvýš na májku. Naprostou raritou jsou Zašovice na Třebíčsku. Tam na májku šplhá ošklivá čarodějnice. A dostala ...

19.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Spory brzdí novou kanalizaci v Rantířově

Rantířovu chybí citelně kanalizace. Její výstavbě brání podnikatel Tomáš Mičke s tím, že nemá dořešené čištění vod v areálu M-Kovo. Více v tištěném vydání JL s datem 19. ...

19.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Městys chystá pestrou pouť

O víkendu 20. a 21. července proběhne v Dolní Cerekvi pouť. Sobotní program nabídne od rána pouťový házenkářský turnaj s účastí mužstev z Havlíčkova Brodu, Třeště, Pelhřimova či ...

19.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Městys chystá pestrou pouť

O víkendu 20. a 21. července proběhne v Dolní Cerekvi pouť. Sobotní program nabídne od rána pouťový házenkářský turnaj s účastí mužstev z Havlíčkova Brodu, Třeště, Pelhřimova či ...

19.07.2019 Aktuality/Komentáře (0)Betlém ze Sudic bude ve Vatikánu

Muzeum Vysočiny Třebíč se na konci letošního roku zúčastní již 44. ročníku mezinárodní výstavy betlémů, která se koná v termínu od 7. prosince do 12. ledna příštího roku ve Vatikánu. ...

18.07.2019 Aktuality/Komentáře (1)Oddíl Vlčat slaví půlstoletí

Oddíl Vlčat bývalého Junáka a dnes Javořice – klubu přátel E. T. Setona oslaví v sobotu 20. července 50 let své činnosti. Oslava pro ty, kteří oddílem Vlčat prošli, se koná v táboře ...

18.07.2019 Aktuality/Komentáře (1)Trolejbusy upozorňují na snižování odpadu

Po Jihlavě se můžete od července svézt čtyřmi trolejbusy, polepenými fóliemi, které upozorňují na kampaň města s názvem Jihlava bez odpadu. Kampaň na vozech MHD prezentují čtyři varianty ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net