Dnes je neděle 20.01.2019     svátek má Ilona

Náměstek Popelka (ANO): Nastal čas, aby Jihlava začala růst

Náměstek primátora Radek Popelka při jednání jihlavského zastupitelstva.
Náměstek primátora Radek Popelka při jednání jihlavského zastupitelstva.

13.7.2018 Bez kategorie/Komentáře (4), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, červenec 2018

Polovinu volebního období je náměstek Radek Popelka (ANO 2011) členem vládnoucí koalice ve městě. Zpětný pohled odhaluje poučení z minulosti a další plány, jak pomoci krajskému městu k dalšímu růstu.

Hnutí ANO má za sebou čtyřleté působení na radnici – nejprve v opozici, a dva roky v koalici. Čím se, podle vás, zapsalo do historie pro občany města, kteří sledují kroky vedení města a činnost zastupitelů?

Rozhodně jsme první hnutí složené z neprofesionálních politiků, které v Jihlavě vyhrálo komunální volby. Pokud si vzpomínám, tak jsme také první zastupitelský klub, který v polovině volebního období přešel z opozice do vedení města. No, a v neposlední řadě je Hnutí ANO první, které sestavilo dlouhodobý investiční plán, který jasně prokázal, na co Jihlava má, a na co už ne.

Jako náměstek primátora jste pracoval v kolektivu vedení města, tudíž asi není správné připisovat úspěch jednotlivcům. Jistě ale jste na některé úspěchy hrdý především proto, že spadaly do vaší působnosti. Co se vám podařilo jako hnutí ANO, a co vám osobně, jako vrcholnému představiteli vedení města?

Máte pravdu, že vedení města je do jisté míry kolektivní záležitostí a pro občany tvoříme jeden celek. Ve skutečnosti má jak primátor, tak každý z náměstků svoji agendu, za kterou osobně zodpovídá. Je tedy velice důležité si věřit, a hlavně komunikovat, a to i o nepříjemných věcech. Naše Hnutí je ve vedení města dva roky, a to je při rychlosti státní správy opravdu krátká doba. I tak se plným právem domnívám, že se nám podařilo řadu věcí nastartovat, a některé i dotáhnout k realizaci. Sem mohu zařadit například již zmíněný investiční plán. Podařilo se nastartovat práce na strategiích sportu a dopravy. Kolegyně Jana Mayerová dále jednoznačně stojí za vznikem funkcí manažera kultury a manažera pro cestovní ruch. Já osobně si mohu připsat zásluhy například za schválení územního plánu města, nebo za oživení ministerské dotace na obnovu městské památkové rezervace. Také stojím za zprovozněním nového prohlídkového okruhu v jihlavském podzemí. Nicméně žádná z těchto věcí by se nestala bez spousty práce jednotlivých úředníků, a především jim patří můj velký dík. Bez jejich práce by i ta nejlepší myšlenka zůstala jen prázdnou frází.

Znovu kandidujete na čelné pozici hnutí. Co chcete v případné koalici změnit, aby se vám podařilo splnit osobní plány pro další rozkvět Jihlavy? A jaké ty plány budou?

Hodně lidí nám vyčítá, že se tady za poslední čtyři roky nic nepostav ilo. Z toho mám dojem, že se úspěšnost koalice měří množstv ím prolitého betonu. Já to ale vnímám jinak. Dobrý hospodář se musí především řádně starat o svůj majetek, pak pořádně plánovat, a až pak budovat něco nového. Současné vedení města věnovalo spoustu času a energie přípravám důležitých projektů. Většina z nich je těsně před spuštěním. Zde mohu jmenovat například centrální dopravní terminál, nebo řešení parkoviště a křižovatky u hřbitova. Za zmínku stojí projekt revitalizace náměstí, nebo projekt Stříbrného pomezí, který má za cíl oživit údolí Jihlávky a Jihlavy. Bavíme se i o vytvoření stabilního prostředí pro financování sportu, kultury a sociálních služeb. Pokud budeme mít možnost se v příštích letech podílet na vedení města, chtěl bych v těchto projektech pokračovat. No, a moje osobní plány? Rád bych viděl úřad jako jeden tým, kde všichni táhnou za jeden provaz. Tým, kde se hledají řešení, místo vytváření problémů a bariér. Tajné spolky, které po nocích sepisují udání a trestní oznámení na kolegy, do mého světa nepatří.

Dva roky jste působili v opozici, takže tuto pozici také znáte. Jak se tyto znalosti případně promítnou do vašeho vztahu k opozici po volbách, když uspějete?

Hrát si v komunální politice na vyhraněné tábory opozice a koalice je naprostá hloupost. Lokální politika je vždy o konkrétních lidech a jejich charakteru. Pokud si v místních podmínkách začnete hrát na „Fialu“ nebo na „Kalouska“, a zároveň máte rozum v hlavě, tak velice brzy zjistíte, že sice máte svůj vysněný fan klub, ale pro ostatní jste za šaška. No, a pak je jedno, jestli jste v opozici, nebo v koalici, zkrátka jste pro ostatní jen obtížný hmyz.

V našich dřívějších rozhovorech jste mluvil o svých osobních přáních, co by se v Jihlavě mělo udělat, aby zde byl život ještě přívětivější. Naznačte prosím některé možnosti…

Jihlava je krásné město s bohatou historií. Město, ležící uprostřed republiky. Město s nádhernou přírodou v těsném okolí. Jen mi připadá, že toho neumíme patřičně využít. Možná si vzpomínáte na ambiciózní plán vybudování hornického skanzenu, který spadl pod stůl jen díky malé odvaze tehdejšího zastupitelstva. Obdobné je to se zimním stadionem, kdy se již od roku 2005 intenzivně přemýšlí, jak neudělat nic. Mým snem je vlít do žil zastupitelů více odvahy. Jsem přesvědčen, že dozrál čas, a Jihlava musí začít růst. Jihlava má co nabídnout, ale musí pro to začít něco dělat, a to je i v rukách zastupitelstva.

V době našeho rozhovoru ještě není známo, jak dopadne sestavování vlády a vyslovení důvěry. Přesto, lze předpokládat, že pro vás jako primátora by bylo jednodušší získávat podporu ministrů pro jednotlivé projekty v Jihlavě?

Je hezké, že jste mne pasoval do role primátora. Já až dosud myslel, že to záleží na vůli voličů. Nicméně k vaší otázce. Stabilní vláda s důvěrou je prospěšná pro celý stát, nejenom pro Jihlavu. Pochopitelně pokud na ministerstvu sedí člověk, kterého osobně znáte, tak mohou být některá jednání jednodušší. Stejné je to i se vztahem mezi městem a krajem. Oba úřady dělí jen pár stovek metrů, ale zejména v minulosti to vypadalo skoro na otevřenou válku. Pochopitelně i dnes máme sem tam protichůdné zájmy, ale možná i díky osobním vazbám se nám je daří řešit.

Minulé komunální volby jste vyhráli, a přesto jste skončili v opozici. Jaké jste z toho vyvodili ponaučení, aby se situace nemohla opakovat?

Hlavním ponaučením je, že výhra není vítězství. Politika se musí dělat s pokorou směrem k voličům, a s respektem vůči partnerům. Vyhranit se ve volební kampani proti všem je sice krásné, a může to přinést pár procentních bodů, ale zároveň jde o velice krátkozraký krok. Nám možná pár silných slov přineslo vítězství, ale zároveň dva roky v opozici. Já dodávám naštěstí. Pro nás byl ten opoziční začátek opravdu užitečnou školou. Svět státní správy je prostřednictvím všemožných zákonu a předpisů tak svázán, a tak vzdálen běžné realitě, že vstoupit do něj rovnou bez přípravy, tak to si koleduje o pořádný průšvih. Na druhou stranu být v opozici není ostuda. Já na ty dva roky vzpomínám velice rád.

Z rozhovorů v NJR s primátorem a jeho náměstky je zřejmé, že tyto funkce nelze vykonávat bez jisté dávky patriotismu a hrdosti na Jihlavu. Jak je to ve vašem případě?

Jsem hrdým patriotem. V Jihlavě jsem se narodil, a Jihlavu mám nade vše rád. A máte pravdu, bez vztahu k tomuto městu nejde žádná veřejná funkce vykonávat dobře. Ono se to velice rychle pozná, kdo usiluje o post zastupitele jen pro svůj vlastní prospěch, a komu jde o město. Jen je třeba trochu nahlédnout pod pokličku. Některá silná a líbivá hesla mohou být jen velice precizně propracovaným maskováním. Stačí se jen chvilku pídit, a hned víte, který zastupitel žije z dotací, pro koho jsou důležité veřejné zakázky, a kdo pro své podnikání potřebuje udržet výhodné smlouvy na pronájem lukrativních prostor v centru města.

 

Reklama
Reklama
13.01.2019 Bez kategorie/Komentáře (2)Jana Fialová chce skončit jako místopředsedkyně ČSSD

Z postu celostátní místopředsedkyně strany hodlá po roce odejít krajská radní Jana Fialová (ČSSD). Naznačila to v rozhovoru pro idnes (celý ...

21.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)J. Pavlík (za ANO) prohrál soud týkající se jeho členství v Lidových milicích

Odvolací Krajský soud v Brně ve středu zamítl žalobu krajského zastupitele Josefa Pavlíka (za ANO) na internetový server obcasnik.eu, který provozuje ...

07.12.2018 Aktuality/Komentáře (1)P. Laštovička (ODS) odpovídá na dotaz čtenářky

Dotaz od Evy Buchtelové: Dobrý den, Vaše strana, konkrétně Vy sám jste měl na plakátě heslo Čistá a bezpečná Jihlava. Nevím, jestli ...

14.11.2018 Bez kategorie/Komentáře (3)Místopředsedkyně ČSSD neprozradila, ke kterému křídlu se kloní

Rozvrat uvnitř celostátní ČSSD pokračuje. Ve straně v současné době působí dvě křídla. Jedno z nich podporuje předsedu strany Jana Hamáčka. Druhé ...

04.11.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Primátorkou Jihlavy se stala třiatřicetiletá Karolína Koubová

Necelý měsíc po komunálních volbách má Jihlava nové vedení. Primátorkou byla 2. listopadu 2018 zvolena Karolína Koubová, která ...

29.10.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Milan Štěch šéfa Svazu bojovníků do Senátu nepustil

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odvolal akci Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), která se měla konat v Senátu v pátek 26. října ...

17.10.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Vystrčil: Budeme-li nejpočetnější, navrhneme Kuberu

Otázka JL pro Miloše Vystrčila: ODS má velkou šanci, že se stane v Senátu nejsilnějším politickým uskupením. Tudíž by nový ...

02.10.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Předvolební beseda JL do komunálních voleb 2018 v Jihlavě

Jihlavské listy v Jihlavě uspořádaly předvolební besedu s lídry volebních stran. Besedy se účastnili: Jaromír Kalina (KDU-ČSL) 52 let, náměstek ...

27.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (2)Generál Blaško končí ve vysočinském zastupitelstvu

Jihlavské listy 2. 10. Generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško (zvolen za SPO) rezignoval na funkci vysočinského zastupitele. Informaci o tom přinesla ČTK. Dle ...

18.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Jaroslav Faltýnek (ANO) měl právničce Marvanové zastavit koncepci humanizace exekucí

Právnička a bývalá politička Hana Kordová Marvanová nastoupila počátkem roku 2014 na ministerstvo spravedlnosti jako náměstkyně Heleny Válkové ...

17.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Zastupitel Tomanec (Fórum Jihlava) měl rozkopat stánek SPD

Jihlavský zastupitel v sobotu 15. září rozkopal konkurenci petiční stánek v centru Jihlavy. O pořádné rozvíření dosud poměrně stojatých ...

03.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Krajský zastupitel Hynek Blaško odpovídá na dotaz čtenářky

Dotaz Magdaleny Skřipské: Dobrý den pane inženýre, chci se zeptat, zda budete kandidovat do Senátu ve volbách 2018. Vážená paní, po oslovení ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net