Reklama
Dnes je pátek 21.09.2018     svátek má Matouš

Joura: Většina záměrů shoří na nedostatku pracovních sil

ŘEDITEL vysočinské regionální kanceláře CzechInvestu v Jihlavě Adam Joura je synem eurokomisařky Věry Jourové. Zdroj: archiv Adama Joury
ŘEDITEL vysočinské regionální kanceláře CzechInvestu v Jihlavě Adam Joura je synem eurokomisařky Věry Jourové. Zdroj: archiv Adama Joury

12.7.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Jsem přesvědčen, že areál bývalých skláren v Antonínově Dole se budou snažit co nejdříve využít na 100 %, říká regionální ředitel vysočinské pobočky CzechInvestu

Adam Joura.

 

Jak hodnotíte podnikatelské prostředí v Jihlavě?

Jihlavské podnikatelské prostředí považuji za zdravé. Podnikatelé investují bez ohledu na podporu a v podstatě potřebují pouze odstraňovat přirozené či administrativní bariéry. Je zde velmi silně zastoupený automobilový průmysl, což znamená značný ekonomický přínos, ale také určité riziko. Ve srovnání s jinými oblastmi České republiky je však diverzifikace podnikatelských činností na Jihlavsku poměrně slušná.

 

Daří se vám v otázce podnikání spolupracovat s vedením Jihlavy?

Ano. Jihlava není městem, které by potřebovalo lákat desítky nových investorů, ale má zájem pomáhat místním podnikům a podnikatelům s rozvojem a zajímavým projektům s realizací.

 

Považujete  přístup Jihlavy k požadavkům podnikatelů za dostačující?

Ta snaha města je, myslím si, upřímná. Někdy je trochu problém v komunikaci. Podnikatelé mnohdy nevěří, že jim může veřejná správa vůbec nějak prospět a považují komunikaci s městem za ztrátu času, přičemž nyní jsou firmy vesměs značně vytížené, takže ztráta času je něco nemyslitelného. Navíc politika, úřad a byznys jsou přirozeně trochu jiné světy, s náležitě odlišným uvažováním. Jsem přesto přesvědčen, že se letos i za našeho přispění oba světy dost při-blížily, samozřejmě transparentně a v pozitivním smyslu.

 

Jihlavu trápí nevyužité areály některých bývalých podniků. Vnímáte zájem podnikatelů o tyto prostory?

Podnikatelé mají obecně zvýšený zájem o podnikatelské nemovitosti, přičemž zelených ploch pro podnikání ubývá. Každá starší nemovitost, tím spíše brownfield (zanedbaný a nedostatečně využívaní objekt či pozemek - pozn. red.), v sobě skrývá příležitosti i rizika. I když zrovna nepůjde o nějaké katastrofické znečištění z minulé činnosti, velmi často je rekonstrukce tak nákladná, že se vyplatí spíše demolice, a výstavba nových objektů. Do toho vstupují rekonstrukce sítí a další nezbytné investice. To neznamená jen peníze navíc, ale také těžko odhadnutelný čas realizace projektu.

 

Takže o takové objekty podnikatelé zájem nemají?

Pokud tyto nemovitosti navíc nejsou za hubičku, zbývá už jen sentiment místního podnikatele pro určitou lokalitu, a tím podnikatelé zase tolik netrpí. Je tu pak ještě jedna překážka. Jde-li o městské nemovitosti, město důkladně zvažuje, jaký projekt se v daném místě bude realizovat, což považuji za rozumné, jen je pak potřeba počítat s tím, že se na průnik nabídky a poptávky bude čekat delší dobu.

 

Posledním takovýmto brownfieldem se stal objekt bývalého Vědeckotechnického parku (VTP) v Hruškových Dvorech. Objevili se nějací zájemci o tyto prostory?

Těžko říct, zda lze objekt přímo označit za brownfield. Rozhodně k tomu měl nakročeno. Nyní má nové vlastníky, takže se píše další kapitola.

Nové vlastníky jsme oslovili, protože nás zajímá jihlavský VTP i výzkum a vývoj obecně, zvláště nyní, když máme uzavřenou veřejnoprávní smlouvu o spolupráci s Technologickou agenturou České republiky (TA ČR), díky níž bude naše agentura v podstatě zastupovat TA ČR v regionech.

Osobně však soudím, že noví majitelé nejsou finálními uživateli.

 

Jaká je aktuální situace?

Domnívám se, že vhodné využití se v současnosti hledá. Nemělo by smysl, kdyby si nový vlastník nechal investici chátráním znehodnotit a absencí nájemníků návratnost dobrovolně oddaloval.

 

Málo je využíván také bývalý areál Skláren Bohemia v Antonínově Dole. Vidíte zde nějaký posun?

Areál se minulý rok vydražil, a nebyla to dražba nijak zoufalá. Prodejní cena násobně převýšila vyvolávací. Nemovitost je to mimořádně atraktivní. Umístěním, výměrou ploch pro výrobu a skladování, méně už technickým stavem budov a vybavením z bývalé podnikatelské činnosti. Jsem přesvědčen, že bude snaha areál co nejdříve využít ze 100 %. Je samozřejmě otázkou, jakou cenovou politiku nový majitel zvolí. Zájemců o pronájem podnikatelských nemovitostí je dostatek. V tomto případě, i v případě VTP, jsme připraveni majitelům s hledáním provozovatelů pomoci.

 

Je zájem o podnikání v Jihlavě ze strany zahraničních investorů?

Zájem je veliký. Jihlava je strategicky umístěné město, s průmyslovou tradicí a dobrými technickými školami. Většina záměrů ovšem shoří na nedostatku pracovních sil. Typicky jde o provozy založené na vysokých počtech méně kvalifikovaných zaměstnanců. Další továrny tohoto typu ale Jihlava v současnosti nepotřebuje. Takovým investorům i my doporučujeme jiné lokality. Jihlava je zkrátka v pozici, kdy si může a má vybírat.

 

Před několika lety uzavřel kraj memorandum o spolupráci s čínskou provincií Hubei. Následně s největšími městy provincie uzavřeli partnerství Jihlava a Třebíč. Došlo v tomto ohledu k masivnějšímu přílivu čínského kapitálu na Vysočinu?

Čínské investice se na Vysočině v uplynulých letech skutečně realizovaly. V oblasti průmyslu jsou však spíše důsledkem dřívějších vyjednávání, dílem našeho zastoupení v Číně. Je samozřejmě možné, že i toto partnerství přinese velké investice. Hodně se hovoří o oblasti cestovního ruchu.

Zde není dobré dělat ukvapené závěry, protože i v tomto globalizovaném světě je prostor pro kulturní odlišnosti. Čínským specifikem je obrovská rozvážnost a potřeba absolvovat velké množství spíše zdvořilostních jednání před jakýmkoli rozhodnutím. Myslím si, že není dobré toto partnerství přeceňovat, už kvůli jisté asymetrii, ale ani podceňovat. I v obchodních jednáních vedených na jiné platformě může taková věc přispět.

 

Jste synem eurokomisařky Věry Jourové (ANO). Měla tato skutečnost vliv na vaše jmenování ředitelem jihlavské kanceláře CzechInvestu?

Neměla. Do CzechInvestu jsem nastoupil po standardním výběrovém řízení nejdříve na pozici řadového regionálního projektového manažera. Do funkce ředitele regionální kanceláře jsem byl poté, co se tato pozice uvolnila, jmenován na základě získaných znalostí a zkušeností.

 

Můžete krátce přiblížit úlohu CzechInvestu ve vztahu k podnikatelským subjektům?

Agentura CzechInvest se věnuje podpoře podnikání a investic v České republice od roku 1992. Po celou dobu podporujeme rozvoj podnikatelské infrastruktury, expanzi a zdravé fungování místních podniků a lákáme zajímavé investory ze zahraničí.

Zejména to poslední se v průběhu času značně proměňuje, protože v době krize je zajímavým podnikem jakýkoli dobrý zaměstnavatel.

 

V současné době však zažíváme spíše opačnou situaci…

V době konjunktury a nedostatku pracovních sil nás zajímají především projekty výroby s vyšší přidanou hodnotou, s výzkumem a vývojem, a třeba také centra sdílených služeb. Velkým tématem je pro nás podpora start-upů (začínající a rychle se měnící společnosti - pozn. red).

Co do formy je to hodně individuální, protože každý projekt má jiné potřeby. Zprostředkováváme investiční pobídky, předáváme informace, propojujeme s vhodnými partnery, poskytujeme expertní podporu velkým investorům, začínajícím podnikatelům i veřejné správě. Naším mottem je: „Spojujeme a podporujeme“ a myslím, že to dobře vystihuje charakter naší práce.

------------------------------------------------------

Mgr. Adam Joura (* 1985)

Vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově v Praze. Působil ve společnosti PRIMAVERA CONSULTING, s.r.o., která je v současné době v likvidaci. V letech 2015 – 2016 byl projektovým manažerem CzechInvestu. Od roku 2016 je ředitelem vysočinské regionální kanceláře CzechInvestu.

Zdroj: Linkedin a justice.cz  

ReklamaReklamaReklama
Reklama
18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Jihlavou velkolepě proletělo 100letí

V sobotu rozezvučely a rozpohybovaly Masarykovo náměstí zpěv, tanec, dobová jídla a pití, sestavení Stromu Vysočiny a nakonec akce Proletí 100letí, ...

18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vodní elektrárna Dalešice je 40 let v provozu

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku je v provozu 40 let. Za tu dobu vyrobila více než 12.900 gigawatthodin elektřiny, což představuje ...

18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nová plošina pomáhá pacientům po úrazech i s bolestmi zad

Na rehabilitačním oddělení jihlavské nemocnice využívají novou terapeutickou plošinu, která slouží ke cvičení celého těla. Pomáhá ...

18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Zapojte se do rekordu: zasaďte lípu k výročí republiky

Chystá se nový rekord oslavující výročí 100 let republiky. Bude čistě vysočinský a má ambici zanechat o sobě poselství dalším ...

18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vzpomenou na polské vlastence

Pamětní desky připomínající internované polské vlastence v Telči v letech 1863 – 1864 budou slavnostně odhaleny v úterý 18. září ...

18.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Havířský průvod se nejspíš přestěhuje do parku

Více než tisícovku aktérů by mělo mít 23. setkání hornických měst a obcí, které bude od 21. do 23. června 2019 hostit město Jihlava. ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)V lesích Vysočiny je nejméně jelenů, nejpočetnější je srnčí zvěř

V lesích na Vysočině nasčítali myslivci ke konci letošního března 507 kusů jelení zvěře, nejméně mezi kraji v České republice. V republikovém ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Ovčí den s ovčí babičkou

V neděli 23. září od 10 do 16 hodin proběhne na Chaloupkách Kněžice další Ovčí den. Tato tradiční podzimní akce pro veřejnost bude tentokrát ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava oslaví 70 let trolejbusové dopravy historickými jízdami

Jihlavský dopravní podnik připomene 70 let od zahájení trolejbusové dopravy ve městě jízdami historických vozů. Trolejbusy používané ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Titul Nej sestřička putuje na Vysočinu

Padesátiletá porodní asistentka z novoměstské nemocnice Ivana Lelkesová vyhrála v sobotu titul Nej sestřička. Mezi dvanáct finalistů ji porota vybrala ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Přijde mi, jako bych se tady narodil

Psala se druhá polovina sedmdesátých let minulého století a do tehdy ještě Československé socialistické republiky přiletěl úplně sám ...

17.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Lidem s autismem chtějí v Integračním centru v Sasově pomáhat i sociálním zemědělstvím

I letošní léto přineslo tábornického ducha do Integračního centra Sasov (ICS). Zdejší táborníci ale nejsou typičtí. „Běžné ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net