Reklama
Dnes je středa 17.10.2018     svátek má Hedvika

Náměstek primátora Výborný: Z pravičáka levičák, rád diskutuji s lidmi opačných názorů


7.4.2018 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, březen 2018

Do politiky vstoupil v řadách ODS,a dotáhl to na primátora. Pak rezignoval na funkci, a začal znovu jako člen ČSSD. Nyní se náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) znovu pokusí, pokud dostane důvěru, vystoupit do primátorského křesla.

 

Pane náměstku, netajíte se tím, že hodláte znovu usilovat o důvěru Jihlavanů v komunálních volbách. Předpokládám, že ve vašem věku takovému rozhodnutí předchází otázky typu - čeho chci ještě dosáhnout, co mohu městu a jeho lidem přinést apod. Jistě jste porovnával plusy a mínusy takového rozhodnutí. Co rozhodlo o chuti pokračovat v kariéře politika?

Zcela jasně výzva stranických kolegů, abych do toho znovu šel. Pokud bych tuto podporu neviděl, určitě bych se nevnucoval.

Rád bych se podílel na dotažení řady projektů, které jsou rozběhnuté, a na těch, které v tuto dobu připravujeme.

V oblasti dopravy je toho samozřejmě mnoho, ale více než nové stavby preferuji opravy chodníků a komunikací.

Sociální oblast, kterou jsem převzal poměrně nedávno, mě velice oslovila, nejen proto, že už jsem ve věku, kdy k ní mám mnohem blíž.

Zkrátka je toho dost, čemu bych se chtěl věnovat a využít při tom znalostí a zkušeností, které jsem v životě načerpal. Myslím si o sobě, že jsem komunikativní a konsensuální člověk. Rád diskutuji s lidmi, kteří mají jiný názor, a snažím se obklopit lidmi, od kterých se mohu něco naučit.

Jaký byl mladý Vratislav Výborný, člen ODS a primátor, který na funkci rezignoval, a jaký je Výborný dnes v řadách ČSSD?

V roce 1989 jsem pracoval jako geodet a technický vedoucí projekce ve stavební a projekční firmě Drustav, kde bylo zaměstnáno mnoho přátel, kteří mě přivedli do začínající ODS.

Po letech vlády jedné strany jsem vnímal všechno levicové jako překonané a propadl jsem kouzlu Václava Klause.

Postupem času jsem byl konfrontován s životními situacemi spoluobčanů, kteří prostě neměli štěstí a nestali se z nich sebevědomí podnikatelé. Navíc, v komunální politice neděláte rozhodnutí politická, ale pragmatická. Více a více jsem se názorově rozcházel s oficiální a zejména neoficiální, místní politikou ODS.

To vyvrcholilo v polovině volebního období v roce 2004, kdy jsem rezignoval na funkci primátora, byť jsem měl v zastupitelstvu velikou podporu, která by mi umožnila, jako primátorovi, pokračovat.

ODS mi k funkci pomohla, tak jsem jí ji vrátil. A na jaře v roce 2005 jsem byl pro levicové smýšlení z ODS vyloučen. Do ČSSD jsem vstoupil v roce 2008, po domluvě s panem Zelníčkem. Dnes jsem méně radikální, více zvažuji možné alternativy řešení a naslouchám ostatním.

Jste společně s náměstkem Popelkou z ANO nejkritizovanějším členem vedení města především zastupiteli z řad Fórum Jihlava. Co na to říkáte?

Pokud je kritika, a to nejen z opozičních lavic, konstruktivní a nabízí jiné pohledy, tak nad její oprávněností dosti přemýšlím a jsem schopen ji přijmout a příslušným způsobem rozhodnutí změnit. Bohužel, většinou je to pouze nic nenabízející snaha, hlavně teď před podzimními volbami, člověka zostudit a znemožnit. Některé útoky od jednoho zastupitele za Fórum jsou už daleko za hranicí obyčejné lidské slušnosti.

Co na to říkám? Protože jsem část života prožil v arabském světě, tak použiji arabské přísloví: „ Psi štěkají a karavana jde dál.“

Vnímám samozřejmě rizikovost své funkce, kdy vzduchem létají trestní oznámení, a jsem schopen každé své jednání před orgány činnými v trestním řízení obhájit, ale to neznamená, že tyto zoufalé pokusy kriminalizovat od některých osob nečekám.

Co hodláte Jihlavanům nabídnout, aby vám dali důvěru?

Určitě absolutní nasazení pracovní i emoční, neboť jsem jihlavským rodákem a patriotem. Samozřejmě zkušenosti z fungování veřejné správy, spolu s pokorou a odpovědností.

Mojí snahou je zajistit dostatečné množství finančně dostupných bytů, které umožní i tzv. střední střídě nájemní bydlení. Vlastnické bydlení se řídí trhem a nabídka je poměrně dobrá. Nájemní bydlení by mělo být určeno zejména mladým lidem, kteří chtějí založit rodinu, a nemohou si to dovolit, protože oba chodí do práce, aby mohli splatit hypotéku. Obdobně bych chtěl umožnit starším spoluobčanům důstojné bydlení, přiměřené jejich potřebám.

Moji snahou je, aby v Jihlavě byly dostatečně zastoupeny všechny potřebné sociální služby. Společnost stárne, lidé se dožívají vyššího věku, a na to bychom měli být dostatečně připraveni.

A třetím nejdůležitějším cílem je zachování a rozvoj městské hromadné dopravy, aby byla výhodnější než automobilová.

Jak se na tomto rozhodnutí podílí vaše zkušenosti politika i manažera, působícího roky v zahraničí?

Měl jsem možnost v zahraničí pobývat dlouhodobě. V letech 1984 a 1985 jsem byl v Sýrii, na stavbě rafinerie v Homsu, a pak skoro sedm let v Tunisku, na stavbě přístavu a přípravě stavby turistického rezortu.

V obou zemích jsem měl možnost se stýkat s místními muslimy, a vedli jsme mnohdy vášnivé diskuze. A nebylo rozdílu mezi stavebními dělníky, nebo  inženýry.

Možná i tato zkušenost, kdy máte zcela rozdílný názor na dějiny, fungování rodiny a tradice, a jste schopen diskuzi zvládnout bez větších emocí a zachovat chladnou hlavu, mi umožňuje zvládat vypjaté situace s klidem a porozuměním.

Existuje nějaká hranice, která by vás od vašeho rozhodnutí znovu kandidovat odradila?

Zásadní podmínkou je zdraví. I když s postupujícím věkem to není jak zamlada, cítím se celkem dobře. Největší starost mi udělala vyhřezlá ploténka při práci se sbíječkou. Ne že by se s tím nedalo žít, ale fotbal jsem musel oželet.

Pokud budu cítit většinovou podporu přátel v ČSSD, tak mě nic neodradí. Zlovolné útoky zástupců některých opozičních stran mě naopak utvrzují v tom, že svou práci dělám dobře, a oni, že se jenom bojí mojí konkurence.

Po bitvě každý generálem. Co byste dnes udělal jinak, než v minulosti?

Ze zásadních rozhodnutí v běhu mého života určitě nic. Zažil jsem mnoho krušných, ale i skvělých chvil. Někdy musíte rozhodovat, a máte na výběr řešení špatné a ještě horší, a víte, že při neúspěchu ro bude na vás.

To nebývá jednoduchá situace. Ale nikdy jsem se rozhodování nevyhýbal. Je tak logické, že při stávajících znalostech bych některé věci řešil jinak. Ale nikdy jsem si na to nestěžoval. Z každé životní krize jsem se snažil získat nějakou zkušenost.  S odstupem času můžu říci, že jsem se hodně zklamal v některých lidech, a někteří mě zase mile překvapili. To je ale v životě normální, a beru to.

Co říkáte na možnost přímé volby primátora?

Bez dalších změn zákona o obcích to nemá smysl. Pravomoc primátora je velmi omezená, a nedokážu si představit, jak by mohl realizovat svá rozhodnutí, pokud by neměl podporu a důvěru v radě města a zastupitelstvu.

To by byl pouze jakýmsi obřadníkem. Myslím si, že stávající stav je vyhovující. Spíše mám pocit, že to zákonodárce přehnal s povinností zveřejňovat své majetky i neuvolněným členům zastupitelstev i v těch nejmenších obcích. Já osobně s tím problém nemám, ale strany a hnutí budou mít problém vůbec sestavit plnohodnotnou kandidátku.

 

 

ReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
Reklama
02.10.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Předvolební beseda JL do komunálních voleb 2018 v Jihlavě

Jihlavské listy v Jihlavě uspořádaly předvolební besedu s lídry volebních stran. Besedy se účastnili: Jaromír Kalina (KDU-ČSL) 52 let, náměstek ...

27.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Generál Blaško končí ve vysočinském zastupitelstvu

Jihlavské listy 2. 10. Generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško (zvolen za SPO) rezignoval na funkci vysočinského zastupitele. Informaci o tom přinesla ČTK. Dle ...

18.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Jaroslav Faltýnek (ANO) měl právničce Marvanové zastavit koncepci humanizace exekucí

Právnička a bývalá politička Hana Kordová Marvanová nastoupila počátkem roku 2014 na ministerstvo spravedlnosti jako náměstkyně Heleny Válkové ...

17.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Zastupitel Tomanec (Fórum Jihlava) měl rozkopat stánek SPD

Jihlavský zastupitel v sobotu 15. září rozkopal konkurenci petiční stánek v centru Jihlavy. O pořádné rozvíření dosud poměrně stojatých ...

03.09.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Krajský zastupitel Hynek Blaško odpovídá na dotaz čtenářky

Dotaz Magdaleny Skřipské: Dobrý den pane inženýre, chci se zeptat, zda budete kandidovat do Senátu ve volbách 2018. Vážená paní, po oslovení ...

09.08.2018 Bez kategorie/Komentáře (5)Senátor Vystrčil (ODS) nesouhlasí s vládním návrhem na zvýšení důchodů

Dle vládního návrhu mají senioři nad 85 let dostat k důchodu o tisíc korun více. Podle senátora Miloše Vystrčila není vládní ...

30.07.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Primátor Rudolf Chloupek o Jihlavě, jejich občanech a politice

Noviny jihlavské radnice - srpen 2018 Na podzim si Jihlavané zvolí nové vedení města. Čtyřletý volební cyklus je u konce, a tak je čase, aby primátor ...

13.07.2018 Bez kategorie/Komentáře (4)Náměstek Popelka (ANO): Nastal čas, aby Jihlava začala růst

Noviny jihlavské radnice, červenec 2018 Polovinu volebního období je náměstek Radek Popelka (ANO 2011) členem vládnoucí koalice ve městě. Zpětný ...

09.07.2018 Bez kategorie/Komentáře (2)Zdanění náhrad je pro komunisty nepřekročitelnou podmínkou

Komunistický klub KSČM podpoří ve sněmovně menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Rozhodli o tom na jednání ústředního výboru KSČM ...

09.07.2018 Bez kategorie/Komentáře (2)Jihlavský náměstek Kalina před nepříjemnými dotazy utekl

Jihlavské listy 29. června, 3. července Jihlavští zastupitelé se chtěli dotazovat náměstka primátora Jaromíry Kaliny (KDU-ČSL). Marně. Před dotazy ...

28.06.2018 Bez kategorie/Komentáře (0)Faltýnek (ANO) se zbavil kritizovaných funkcí

Poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) pár měsíců před volbami rezignoval na funkce, které zastával ve Vodovodech a kanalizacích města Prostějov a firmě Moravská ...

27.06.2018 Bez kategorie/Komentáře (1)Ctibor Čepička: Argumenty vyloučených se nikdo nezabýval

Jihlavské listy 26. 6. 2018 Celkem 11 členů opustilo vysočinskou SPD na protest proti vyloučení Michala Suchého a Miluše Švomové z hnutí. Odešel ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net