Reklama
Dnes je úterý 23.04.2024     svátek má Vojtěch

Vernisáž výstavy Milady Schmidtové Čermákové, OGV Jihlava


23.2.2018 Fotogalerie/Komentáře (1), autor:
Jiří Varhaník







  

Diskuze k článku

Nový komentář

STUDENTI I PROFESOŘI TO NEMĚLI ZA TOTALITY JEDNODUCHÉ
Milada Schmidtová Čermáková byla malířkou a kreslířkou. Její umělecké počátky jsou spojeny se Zlínem, kde v době druhé světové války studovala Baťovu obchodní akademii, kde se počátkem čtyřicátých let minulého století sblížila s některými studenty a profesory Zlínské školy umění.
Ovlivnili ji umělci ze Školy umění, se kterými se setkávala.  K jejím prvním dílům patří surrealistický Válečný cyklus z roku 1944. Po válce studovala bratislavskou uměleckou akademii, byla ale vyloučena. Odstěhovala se na Vysočinu, žila v ústraní a malovala již jen pro sebe. Proto její dílo není známé, veřejnost má možnost se s ním seznámit až nyní.
Architekt Bohuslav Fuchs učil za Protektorátu  na Uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně.
Je docela možné, že mohla být jeho žačkou a výtvarně ovlivněna jeho osobností. Oba mají podobné osudy. Znelíbili se režimu.
Fuchs poté třináct let vyučoval architekturu na brněnské technice. „Tam byl roku 1947 jmenován profesorem,“
Komunistické čistky v padesátých letech minulého století dopadly i na Fuchse. Přišel o firmu a v roce 1958 musel opustit i brněnskou techniku. „Nadále však z ústraní ovlivňoval trendy v architektuře, památkové péči a urbanismu,“ vzpomíná Šlapeta. Podle něj to byly nejtěžší okamžiky Fuchsova života. „K výpovědi se ještě v roce 1961 přidalo odsouzení k dvouletému vězení. Vykonstruovaný proces navíc dál pokračoval, protože prokurátor usiloval ještě o vyšší trest. Zrušila ho až amnestie v roce 1963,“
 
Zdeněk | 2018-02-24 10:53:48 | Reagovat

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net