Reklama
Dnes je pondělí 16.09.2019     svátek má Ludmila

Počítače seniorů před volbami zaplavily falešné zprávy, tzv. fake news. Senioři na to nebyli připraveni


13.2.2018 Aktuality/Komentáře (15), autor:
Jiří Varhaník

Vlna falešných zpráv (tzv. fake news) zaplavila před nedávnými prezidentskými volbami počítače seniorů také na Vysočině. Podle Pavly Radové, krajské předsedkyně Rady seniorů, přicházelo na počítače seniorů i padesát takových zpráv denně.

Jak Radová vysvětluje, mnozí senioři přitom přikládají obsahu falešných zpráv velký význam a nechávají se jimi ovlivnit. „Senioři jsou dosti důvěřiví…,“ uvažuje Radová. Mnozí starší lidé totiž i podle ní stále žijí v době, kdy platila čestnost, slib a podaná ruka. „A to už dnes není,“ míní Radová. 

Sami senioři často problematiku falešných zpráv nevnímají jako nebezpečí. „Pro seniory je příjemné, že se o ně někdo zajímá a že dostávají zprávy, protože jsou často osamělí. Ty zprávy jsou vzrušení a adrenalin,“ uvažuje Pavla Radová nad otázkou, proč na problém nikdo nepoukázal.

Jsou senioři vzděláváni v „oboru“ počítačové bezpečnosti? 

Více k tématu ve velkém rozhovoru s Pavlou Radovou, ale i rektorem VŠPJ Václavem Báčou a ředitelem Horáckého divadla Ondrejem Remiášem v tištěných úterních JL s datem 13. února.

Nový komentář

Komentáře

POMLUVA A SPROSTOTA - POLITICKÁ ZBRAŇ
V den voleb ve spoustě z nich také jedno vývarné dílo,
které jsem si dovolil s nadhledem komentovat:
1. Zdeněk Gryc říká:
Pátek, 26. 1. 2018 v 18:12
Zajisté, že je to ale kriminální čin, krádež Zemanova volete!
Plakát je doklad doličný! Jenom doufejme, že autor nemá poslaneckou imunitu!
Pachatele by možná policejní znalci identifikovali,
ale jak současně v parlamentu vidět, to nemá cenu.
Presumpce neviny… a odvolání u všech instancí, bychom se stejně nedožili.
Jinak je to pěkný, portrét renesančně oděného křižáka.
Přilba, která má chránič čela, bude však patrně z pozdější doby.
Správné je adresné oslovení čeledi… na „zemanském dvorci“:
———————————————–
„V 1. kole už to zkusil, panáček.
A poženem ho zas !
Čeledíni, nádeníci – poženem ho
a zpívat budem ach, to bude nálada!“
———————————————
PS. Plakát je po grafické stránce dobře proveden, barvy včetně Drahošova rudého nákrčníku sladěny. Cenu návrhu a provedení by mohl stanovit odborníci na polygrafický průmysl,
kteří si sakra na plakátech namastili kapsy!
Autor je „unbekante“, což bývá připsáno hodnotným obrazům i ve světových galeriích.
Cena za reprodukce není bohužel uvedena.
Oslovení Čeledíni a nádeníci /mimo pacholků/,
by ji jistě obraz uvítali v obýváku,
nejlépe nad pohovkou.
Bylo by škoda, aby toto výtvarné dílo zapadlo.
Rozhodně by se měl vydat v rámci 100 let republiky
katalog umění,
které není inspirováno nějakou nahatou dámou,
jako zbylá plastika na Březinkách,
ale přímo politikou.
„Lidé bděte!“ proletáři spojte se… Čert, jak známo, nikdy nespí. Hezký Weekend, přeje Zdeněk Gryc,
 
Zdeněk | 2018-02-13 10:52:35 | Reagovat
POMLUVA A SPROSTOTA - POLITICKÁ ZBRAŇ
Výzva: Když narazíte na zavilou víru, lživé zprávy nevyvrátíte, říká nástupkyně Jiřího Drahoše
Výzva s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou. (Video: Seznam.cz)
Vyvracet někomu, že Země není placatá, je nad lidské síly.
Tam argumenty nepomohou.
------------------------------------------------------------------
Vyvracet fake news neboli lživé zprávy /i v JL/ ale nutné je.
-----------------------------------------------------------------
Politici hledají snadná a rychlá řešení, my vědci ze zkušenosti víme, že taková skoro neexistují, říká šéfka Akademie věd.
Akademie ostatně před prezidentskou volbou vyvracela i fámy týkající se jejího bývalého šéfa Jiřího Drahoše.
 „Dali jsme si velký pozor, abychom nikoho nepodpořili,
 ale lži jsme nemohli nechat bez odezvy,“
vysvětluje profesorka Zažímalová.
 
Zdeněk | 2018-02-14 15:10:38 | Reagovat
Tak mi řekněte, kde se dozvím opravdu, ale opravdu pravdivé, ne nezkreslené zprávy či polopravdy. Naše oficiální masmédia všeho druhu jsou jednostranně zaměřená (hlavně ČT1 a ČT24), to mi snad nikdo nebude vymlouvat, včetně JL a jsou poplatná svému majiteli (v případě veřejnoprávní TV mi to hlava nebere). Tak tady asi zbývají ty odsuzované sociální sítě (weby), kde si mohou občané vybrat z těch několika desítek tzv. dezinformačních a manipulativních webů (nejznámější AC24, Aeronet.cz, Svět kolem nás, Protiproud, Parlamentní listy), jak předeslal pan šéfredaktor Petr Klukan dle Sabiny Slonkové. A občané si mohou udělat samotní svůj úsudek, když mají tu možnost to porovnat. Nechme to na nich, mají svůj rozum. Buď to to bude ten slavný hoax, nebo fake news a nebo pravda.
Pochopitelně se to nelíbí oficiální propagandě a vymýšlí jak to omezit "nějakou cenzurou" obdobnou v Německu (máme už na to vytvořenou "partu"). Já bych spíše navrhl jak zamezit těm hulvátským projevům a osočování  prezidenta od našich novinářů a politiků, je to nedůstojné a nemorální, zvláště když se mluví o jeho zdravotním stavu (vzpomeňme na Havla, tam všichni mlčeli). A ještě jedna poznámka - všechny volby udělat jednodenní a jednokolové. Co by se  tím ušetřilo a předešlo zbytečným diskusím ve  sdělovacích prostředcích. Nemusíme se opičit po Americe.
Strejček Nimra | 2018-02-13 12:30:59 | Reagovat
KREV NENÍ VODA
JL DOPORUČUJÍ VYROVNANÉ KOMENTÁŘE  TYPU:
km | 2018-02-10 19:57:53 | Reagovat

LITERÁRNÍ VÝCHOVA A VYJADŘOVÁNÍ  SE V RODINĚ "čtenář" NEZAPŘE

"Zapomněl jsem Vám odpovědět na Váš dotaz, promiňte. Víte, my jsme taková rozvětvená rodinka - ostatně podle Vašeho nicku to rovněž znáte. Dědu už přestalo bavit číst nesmyslné bláboly
pozorovatel | 2017-04-23 11:00:18 | Reagovat "

 
Zdeněk | 2018-02-13 16:19:20 | Reagovat
Já už jsem se rozhodl, že nebudu reagovat na některé články, ale bohužel mi to občas nedá, když to vidím černé na bílém a nesouhlasím s tím.
Můžete mi říci , co jste tou Vaší odpovědí-neodpovědí chtěl říci (jako v té pohádce o Chytré horákyni). Já jsem to,  při svém vzdělání, nepochopil.
Oni ti dva nickové, které Vy tak rád spojujete se mnou, to přestalo asi bavit  a na nic už nereagují. Já se tím budu také řídit a jenom si možná přečtu ty Vaše připomínky (kdyby to bylo aspoň k věci daného tématu). Budete mít tady asi sólo. Tak si to užijte, pane architekte. Pokud se najde někdo nový, který bude chtít něco napsat (diskutovat), tak ho, doufám, dáte do té "naší-vaší trojky".
Je to škoda, protože ta dnešní společnost je v hrozném stavu a je potřeba solidně, věcně a slušně  diskutovat na všech úrovních (ono se to odvíjí od těch hlav v Praze, jak se říká, tam to vypadá na novou defenestraci, inu máme zase tu osmičku a 100 leté výročí)).
 Mějte se. Strejček Nimra.
Strejček Nimra | 2018-02-13 17:04:12 | Reagovat
Strýčkovi Nimrovi: Odpověď na vaši předešlou otázku (kde získáme opravdu pravdivé zprávy) není jednoduchá a asi bychom museli zabrousit do filozofických úvah, neboť i samotný výběr zpráv je subjektivní záležitostí... Nutně tedy musí dojít ke zjednodušení. Nesouhlasím ale s takovým odsouzením ČT1 a CT24. Podle mne patří k tomu nejlepšímu, co nám média předkládají, ač například z řazení zpráv v televizních událostech je člověk "na větvi". Ano, občané si mohou vybrat, to je v pořádku, sociální sítě však skrývají mnoho úskalí, a proto je dobře se s nimi seznámit. A o "tom to je". Mimochodem, těžko bychom našli na ČT1 nějaký fake news.
Říkáte: nechme to na občanech, každý má svůj rozum. V tom případě bychom mohli nechat na pokoji i šmejdy. Vždyť má každý rozum, zda dát za hrnec tisícovku nebo tisíců třicet.
 
Petr Klukan | 2018-02-13 17:44:10 | Reagovat
No jo, když ale Zeman říká, že ČT je špatná a Barandov OK.  Že je to soudem 7 x uznaný lhář přece nebudeme řešit :-)
LF | 2018-02-13 21:39:56 | Reagovat
Mícháte jabka s hruškama jak se říká lidově, bavíme se o politice. Šmejdi je jiná kapitola, ale potřebná. Podívejte se na to divadlo kolem Letů. Tam se říkají vyloženě polopravdy, tak jak je potřeba. Právě z těch sociálních sítí se dozvíte daleko více. A můžete skládat mozaiku či pexeso z minimálně dvou zdrojů + ČT1 a ČT24. Hoax nebo fake news, tak si vyberte. Občane rozhodni se kde je pravda.
Dnes k tomu přibude Babiš a jeho činnost za minulého režimu (Bureš) s rozhodnutím ÚS  na Slovensku a samozřejmě SPD s Okamurou, kde včera v Reportérech vytahovali smlouvy od r. 2013, které jsou už dávno passé. Účel světí prostředky - kdo to nezná jak to bylo, tak ho to pochopitelně  ihned zaujme (opakování je potřebné jako sůl...).
Okamura a Babiš jsou dvě osoby, které tady nejvíce vadí současným tzv. demokratickým stranám (mimo ANO, SPD a KSČM). Se Zemanem je to jasné na dalších 5 let, tady je to projeté, řečeno laicky, bohužel. Ale bude stále pod drobnohledem a nedej bože, aby z něj nevypadlo něco málo neslušného.
Místo aby se ustanovila vláda a nebyla v demisi a parlament byl státotvorný, tak se tady řeší takové, jak říká Klaus, nicůtky jako jsou Lety apod. Opravdu skvělé.
 
Strejček Nimra | 2018-02-13 22:38:42 | Reagovat
Ne, nemíchám hrušky s jablky, fake news se přece netýká jen politiky. A k těm sociálním sítím. Už ve škole se učí, že na sociálních sítích je všechno. Jenže bez vědomostí, znalostí a zkušeností se nevyznáte, co může být pravdivé a co ne. Takže neznalý člověk zabrousí na stránku, kde se dočte, jak je zdravé denně sežvýkat 10 pampelišek. Že z toho některý může i umřít, se už nedočte.
A vrátím-li se k těm šmejdům, je to přesná obdoba fake news. Zneužívání důvěřivosti a nevzdělanosti lidí. Věřím, že kdo se kdy setkal s okradenými (i když vlastně zaplatili dobrovolně) důvěřivými seniory, mluvil by jinak.
Petr Klukan | 2018-02-14 08:34:27 | Reagovat
Souhlasím, že na sociálních sítích jsou různá témata, o tom není řeč. Jde jenom o to si vybrat  co je to správné a pravdivé. Pokud mi bude někdo předkládat jedno řešení a mně se nebude zdát, že tomu něco chybí (řekne se jenom "A" a nikoliv i "B"), potom musím hledat zákonitě i jinde, pokud chci opravdu vědět holé skutečnosti. A takových lidí moc není, drtivé většině stačí ta jedna zpráva a to je ta chyba, která to ovlivní. A o tom to je, kde na vás naše média chrlí jenom to jedno řešení, které má být to správné a jediné. To je úkol našich médií. Znovu to opakuji, která jsou poplatná svému chlebodárci.
Strejček Nimra | 2018-02-14 08:57:05 | Reagovat
Rozumím, jak to myslíte. Vrátíme-li se k médiím, tak nemyslím, že nabízejí jedno řešení. Ve zpravodajství předkládají dostupná fakta a názory lidí na ně - z novinářského principu má zaznít názor pro, i opoziční proti.  A to si myslím, že ČT dělá. To "řešení" v těch faktech a názorech si utváříme my. V čistém zpravodajství vám není podsouván žádný redakční názor či názor média. Právě to mi u řady internetových serverů schází, i když po pravdě, ony se nezabývají zpravodajstvím, ale komentují určité věci, a to vydávají za "žurnalistiku". 
Petr Klukan | 2018-02-14 14:07:41 | Reagovat
Dotaz
To myslíte osočování toho soudem 7 xuznaného lháře, pro kterého v rádiu používat slovo kun..a a ,,zkurvi..." je běžná záležitost? Jak se dá někdo takový ,,osočovat?"
LF | 2018-02-13 21:37:38 | Reagovat
PRAVDA VÍTĚZÍ
 "(ono se to odvíjí od těch hlav v Praze, jak se říká, tam to vypadá na novou defenestraci, inu máme zase tu osmičku a 100 leté výročí))."
Pravda, pravda. Praha capud regni!

"Tak mi řekněte, kde se dozvím opravdu, ale opravdu pravdivé, ne nezkreslené zprávy či polopravdy.
Naše oficiální masmédia všeho druhu jsou jednostranně zaměřená (hlavně ČT1 a ČT24),
to mi snad nikdo nebude vymlouvat,
včetně JL a jsou poplatná svému majiteli
(v případě veřejnoprávní TV mi to hlava nebere)."

Nedávno jsem napsal o Karlovarském festivalu v souvislostí s Telčí, kde se  roku od 1982 každoročně odehrává hudební festival, Prázdniny v Telči...

. . . V roce 2015 oslnil návštěvníky karlovarského festivalu Richard Gere. Ten byl festivalem naprosto okouzlen. Charismatický herec známý z filmu Pretty Woman s Julií Roberts ve svém proslovu zmínil i
Václava Havla. . .
V roce 2017 na festivalu za účasti světových celebrit odhalili bustu Václava Havla, od Zdeňka Makovského. Jeho otec Vincenc Makovský udělal nejlepší bustu TGM, který to pochopil a vyžádal si, aby jeho posmrtnou masku udělal stejný autor.
V rámci 100 let republiky bude výtvarné dílo Makovského nepochybně připomínáno.
 Zdeněk | 2018-01-30 17:53:59 | Reagovat

No moc jsem nepochodil, od "čtenář" jsem dostal zajímavý komentář.
http://svobodnenoviny.eu/jdete-s-tim-budovanim-kultu-vaclava-havla-uz-konecne-do-prdele/
km | 2018-01-31 14:47:47 | Reagovat

Uvádíte:"Naše oficiální masmédia všeho druhu jsou jednostranně zaměřená".
Rád bych to trochu napravil a jako žák profesora Makovského se pokusil vymodelovat bustu pana Presidenta Zemana na Hrad.
Vím ze starších sdělení že "čtenář" mne už před časem  pozval na Hrad, na sraz s Foltynou.  Nemohl by využít příští návštěvy Hradu, kde bude s panem presidentem jak napsal v pozvánce na Hrad "společně přemýšlet".
Zeptat se Ovčáčka, jestli by pan president /modelem/ neseděl.
Vím, že stání mu dělá potíže, tak to mohla být také jenom bustička, jako ta Havlova v Karlových Varech.
Tím by to s bustičkami nebylo tak okatě jednostranné, že?
Nerad bych se vnucoval.
Možná, že Zeman už pomníček nabo bustu má,
akorát  národ neví na které světové straně.
 
Zdeněk | 2018-02-13 19:20:12 | Reagovat
Oprava : Praga Caput Regni
Zdeněk | 2018-02-13 19:23:48 | Reagovat
Patřím už taky mezi seniory a můj názor na tuto otázku je přesně opačný. Současní senioři jsou vyškolení minulým režimem, že zprávy se berou s rezervou, domyslí si chybějící souvislosti a na nějaké kraviny hned tak nenaletí. Mladá generace naopak věří všemu co jim kdo nakuká. Popularitu alternativních zdrojů informací (některé jsem dosud neznal) zvyšuje jednostranost těch oficiálních a zejména zamlčování nepohodlných zpráv, jejichž pravdivost se následně potvrdí.  Zdenek,,
Zdenek,, | 2018-02-13 13:12:15 | Reagovat
Reklama
12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Lidé z Vysočiny si mohou nechat vyšetřit plíce

Pneumologové na Vysočině otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Letečtí návodčí v Náměšti n. O. cvičili s britským simulátorem

Čeští vojáci vyzkoušeli na cvičení Ample Strike poprvé mobilní simulátor pro výcvik leteckých návodčích. Poskytli ho Britové, kteří ho používají rok. Simulátory šetří náklady ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (4)Šest architektů odevzdalo návrhy na novou halu

Konečně dvě dobré zprávy pro fanoušky hokeje v Jihlavě. Statik prodloužil životnost střechy Horáckého zimního stadionu (HZS) do roku 2022 a vypršel čas pro odevzdávání návrhů architektů ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)To nejnáročnější? Vybrat si z množství dětských obrázků

Jak paní Pavla Teplá Janáková řekla před rokem v rozhovoru pro JL, pohádky dětem nejdříve četla, pak si je začala vymýšlet a nakonec je vydala. Pohádky jsou pro ni vším, stejně jako ...

12.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pod Mahlerovou sochou se na hodech sejdou vegani

Pošesté se v Jihlavě uskuteční Veganské hody. V parku Gustava Mahlera se akce uskuteční v pátek 13. září od 15 do 18 hodin. Nekomerčně pojaté Veganské hody nabídnou ochutnávku čistě ...

11.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině přibylo obyvatel

Na Vysočině přibylo v letošním prvním pololetí 137 obyvatel, díky stěhování. Dětí se za prvních letošních šest měsíců narodilo v tomto kraji méně než bylo zemřených. Z jeho pěti ...

11.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Srpen byl podle meteorologů na Jihlavsku teplý a suchý

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal hodnocení uplynulého měsíce pro region Jihlavska. Na dvou stanicích, které zde meteorologové mají – Hruškové Dvory a Hubenov – byl nejteplejším ...

11.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina přidá peníze na sociální služby

Kraj Vysočina včera rozdělil mezi poskytovatele sociálních služeb 53 milionů korun, které poslalo na pokrytí růstu platů jejich pracovníků ministerstvo práce. Dalších deset milionů na ...

11.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na návrší se stavět nebude

Obyvatelé Plander a milovníci tamního návrší směrem ke kapli mohou zůstat v klidu. Místostarostka Kateřina Pecková dementovala šířící se informaci o tom, že by se z uvedené lokality mělo ...

11.09.2019 Aktuality/Komentáře (1)Fáma o těhotné žákyni: škola uvažuje o trestním oznámení

I po prázdninách žije v Jihlavě fáma o otěhotnění nezletilé žákyně ZŠ Seifertova Jihlava během školní akce. Ředitel školy tuto informaci označil za ošklivou pomluvu. Fáma se v různých ...

10.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Auta mezi Jihlavou a Velkým Beranovem do října omezí stavba obchvatu

Auta na vytížené silnici II/602 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem bude do konce října omezovat stavba silničního obchvatu. Úsek této silnice bude úplně uzavřený od 14. do 16. září a pak ...

10.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Stovky Zetorů se rozjedou z Vysočina Areny

Po dvou letech se 19. září do Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě vrátí odborná přehlídka Zetor Show, která propojuje obory vysočinského středního školství a praxi zemědělských ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net