Reklama
Dnes je čtvrtek 18.04.2024     svátek má Valérie

Při oslavě Mahlerovy filharmonie zazněl apel na morálnost společnosti

Mahlerova filharmonie se sólistou Ondřejem Sochou (tenor) hraje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Jakeše při Galakoncertu ke svým patnáctinám. Foto: Jiří Varhaník
Mahlerova filharmonie se sólistou Ondřejem Sochou (tenor) hraje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Jakeše při Galakoncertu ke svým patnáctinám. Foto: Jiří Varhaník

10.2.2018 Kultura/Komentáře (2), autor:
Jiří Varhaník

Patnácté výročí svého vzniku oslavila v neděli Galakoncertem ve vyprodaném Divadelním sále DKO Filharmonie G. Mahlera Jihlava.

Publikum vítalo už v předsálí Smyčcové kvarteto Mahlerovy filharmonie. Jeho členové Ján Vindiš, Barbara Tolarová, Leoš Černý  a Anežka Kavalírová ladili příchozí z balkonu foyer melodickými kousky z Mozarta. Prostředí dotvářely zlatě barevné tóny fotografií jihlavského fotografa Petra Klukana z jeho cyklu V říši Héliově.  

V programu na pódiu se pak představilo jak Smyčcové kvarteto, tak Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera a velké filharmonické těleso v čele s šéfdirigentem Jiřím Jakešem. Gratulovat přišli  svými vystoupeními špičkoví sólisté – sopranistka Dana Fučíková, violoncellista Petr Nouzovský, houslistka Lenka Kuželová, barytonista Bohdan Petrovič nebo sopranistka Miroslava Česarová.  

Při oslavě jubilea nechyběl ani humor. To když třeba přední český tenorista Ondřej Socha poupravil původní text Vaška ze Smetanovy Prodanky a v jeho árii Má matička zapěl v upravené verzi: „celá patnáctiletá Filharmonie Gustava Mahlera se mi vysměje!“

Mahlerova filharmonie (dříve Komorní filharmonie Vysočina) za 15 let odehrála 479 koncertů. V jejím čele stáli v minulosti ředitelé Lukáš Petřvalský (2003) a Vlasta Navrkalová (2003 – 2006), jejím spoluzakladatelem a prvním šéfdirigentem byl v období 2003 – 2006 Lubomír Šrubař. Koncerty tělesa v minulosti moderovaly i osobnosti Horáckého divadla Zdeněk Dryšl a Miloš Stránský, ale také Vítek Chadima, Zdeněk Junák nebo Ladislav Lakomý.  

Nedělní výroční Galakoncert (hrál se mimo jiné Dvořák, Smetana, Bellini, Pavel Vranický, Verdi, Kálmán, Lehár, ale i krátký úryvek z Mahlerovy 4. symfonie) uváděli stávající ředitelka filharmonie Drahomíra Majerová a manažer tělesa Vladimír Holeš. Květinou a stylovou lahví „Mahlerovice“ byli v neformálním momentu na pódiu odměněni ti nejvěrnější hudebníci, kteří s tělesem hrají prakticky od jeho počátků, a také kmenový technik a zvukař filharmonie Martin Zmrhal.

Význam působení Mahlerovy filharmonie vyzvedli v průvodní brožuře   Galakoncertu či v živých vstupech např. hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), náměstkyně hejtmana Jana Fischerová (ODS), primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) a další politici, příznivci, hudebníci, donátoři či partneři.

„Tuto koncertní činnost zahájilo před patnácti lety pár nadšenců, kteří chtěli obohatit kulturní život jihlavských občanů...,“ připomněla během oslavy ředitelka filharmonie Majerová. Nejvýznamnějším úkolem podle ní bylo získat posluchače. Pohled do plného sálu Galakoncertu podle Majerové doložil, že si filharmonie své místo v jihlavské kultuře vydobyla.

Zásadní pro to podle ředitelky byla umělecká  invence a tvůrčí schopnost šéfdirigenta Jiřího Jakeše. Filharmonii se podle Majerové podařilo získat úplně nové posluchače svých koncertů také pořádáním populárnějších  večerů s filmovou hudbou.

„Je úžasné, když máte v týmu lidi, na které se můžete stoprocentně spolehnout,“ ocenil vzápětí manažer Holeš práci D. Majerové. Svůj dík ilustroval právě skončenou kontrolou čerpání dotací na činnost filharmonie z Kraje Vysočina: „Kontroloři kontrolovali na 1.500 dokladů, nenašli jednu jedinou chybičku.“     

Co se nedá koupit

Vedle hudby zazněl při Galakoncertu také apel na morálnost a kulturnost současné české společnosti. Senátor a někdejší hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil (ODS) vyjádřil z pódia myšlenku, že síla státu, národa, kraje, obce nebo města se pozná mimo jiné také podle toho, jak pečují o svůj jazyk, o svůj obraz, a jak podporují svoji hudbu.

Podpora publika vůči filharmonii má proto podle Vystrčila velký význam. „Skutečně prosperují jenom ta města a ty kraje, které si váží toho, co se nedá koupit, co se nedá zaplatit, co se nedá nahmatat. A tam patří i hudba,“ konstatoval senátor a zakončil svoji myšlenku citátem, který říká: „Chcete-li vědět, zda je ve státě pořádek a jeho morálka je čistá, poslechněte si jeho hudbu“.

V tom kontextu Vystrčil popřál, abychom si při poslechu Filharmonie G. Mahlera, až bude hrát současnou hudbu,  mohli říct, že je ve státě pořádek a že je jeho morálka čistá. Popřál, aby podobná hudební tělesa hrála dlouhou dobu a mohla nám nastavovat tolik potřebné zrcadlo.

Diskuze k článku

Nový komentář

UMĚNÍ a MORÁLKA

Při oslavě Mahlerovy filharmonie zazněl apel na morálnost společnosti.
„Chcete-li vědět, zda je ve státě pořádek a jeho morálka je čistá, poslechněte si jeho hudbu“.
--------------------------------------------
To co se podařilo po dvouletém úsilí Českého tria,  hudebnímu přátelství s profesorem Rozehnalem,  je naprosto ojedinělá totalitní epizoda:
Wikipedie:
"V roce 1962 se podařilo Rozehnalovým přátelům
– mj. hudebníkům Josefu Páleníčkovi, Miloši Sádlovi
a Alexandru Plockovi prosadit, že byl na základě dekretu prezidenta republiky Antonína Novotného propuštěn z vězení.
V roce 1968 byl rehabilitován a v roce 1970 Nejvyšší soud zrušil původní soudní proces z roku 1960 jako nezákonný

Bedřich Rozehnal (2. června 1902 Střebětín – 11. června 1984 Brno) byl český architekt, který významně ovlivnil především zdravotnické stavby."
 
Zdeněk | 2018-02-12 12:43:46 | Reagovat
UMĚNÍ a VĚDA se navzájem OBOHACUJÍ, jsou to spojité nádoby.
Umělci, zejména  evropského  jména, mají i takový rozhled.
Každý z nás měl svého oblíbeného učitele
a svůj životní vzor.
Na fakultě architektury to byli Fuchs s vazbou na Cambridžskou universitu
a Rozehnal na  Livepoolskou,
která v roce 1968 vystavila jeho životní dílo.
Na  památku vyrobila zajímavý keramický artefakt.
K muzice, která je leitmotivem článku,  ještě vhodno dodat…
Wikipedie: Rozehnal. . .
"Ve svém bytě pořádal koncerty komorní hudby, mezi jeho hosty a přátele patřili dirigenti Rafael Kubelík a Bohumír Liška, pianista Josef Páleníček, houslista Alexandr Plocek a violoncellista Miloš Sádlo. Pro Kubelíkovu inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny v brněnském Národním divadle vytvořil scénografii. V roce 1950 vysoko ocenil Rozehnalovo dílo (knihu Cesta k řešení nemocniční otázky města Brna) francouzský architekt Le Corbusier."

Nejenom funkcionalisty Rozehnala, ale i umělce světového jména Fuchce,  bylo třeba soudit. Už jenom ta vazba na Baťu a Corbisiéra režimu stačila.
Wikipedie:
"Za války se stal učitelem na legendární „Baťově“ umělecké škole a ihned po válce potom, po obnově vysokých škol profesorem urbanismu na Vysoké škole technické v Brně

Jestliže v prvních poválečných letech se před Fuchsem otevřela opět tvůrčí perspektiva a po roce 1945 byl logicky povolán za profesora architektury na brněnskou Techniku, po nástupu komunistického režimu byla jeho situace ve škole i profesi stále svízelnější.
Veřejných úkolů valem ubývalo, což se prohloubilo po roce 1949. Soukromá klientela drobných stavebníků moravského venkova byla během raných padesátých let decimována.
Fuchs byl sice nadále profesorem i dokonce děkanem,
jeho práce na škole ale byla zákulisně omezována a sabotována.
Byla předmětem žárlivosti a intrik mladších kolegů,
kteří mistrně zneužili politického vývoje v nedemokratických poměrech, aby byl nakonec po roce 1958 inscenovaně obviněn z šedé ekonomiky a odsouzen.

Bohuslav Fuchs byl oceněn řadou cen, uznání a členství v prestižních uskupeních. V popředí je Herderova cena. Byl také čestným zahraničním korespondentem Královského institutu britských architektů – RIBA.
Na domácí půdě byl dekorován titulem Národní umělec,
v době, kdy si toto ocenění získalo opět,
ale jen na krátký čas společenský respekt.
Později byl titul zdiskreditován.
Fuchsovi byla na konci 40. let nabídnuta profesura na Cambridžské universitě."
---------------------------------------------
Vrána k vráně sedá:
TGM měl na Hradě svého J.  Plečnika.
Havel  Bořka Šípka
Klaus  Havlovo dílo na Hradě likvidoval.
Neodvážil se pouze sáhnout na významné obnovení historických tradic,  Havlovým přítelem  Teodorem Pištěkem, podle jehož výtvarného návrhu byly v roce 1990 vytvořeny uniformy Hradní stráže a bojový prapor.
Zeman  už s uměním na Hradě neměl žádné problémy. Nastoupili  "Přátelé Miloše Zemana, z. s.,  spolek, jehož uváděným hlavním cílem je propagace názorů a postojů Miloše Zemana a zároveň kultivace veřejného života v České republice."
 
Zdeněk | 2018-02-13 08:03:54 | Reagovat
Reklama
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)
26.03.2024 KulturaObrazy jihlavského malíře Jakuba Tomáše otevírají nové prostory Asya Geisberg Gallery na Manhattanu

Jihlavský malíř Jakub Tomáš vystavuje do 13. dubna v Asya Geisberg Gallery v New York City. Jeho sólovým projektem na téma člověk a umělá inteligence otevřela galerie své nové prostory na ...

Komentáře (0)
25.03.2024 KulturaKlukanova výstava nás vede na Island

o 1. dubna je v jihlavské Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí k vidění výstava jihlavského fotografa Petra Klukana. Autor na více než dvou desítkách fotografií představuje ochutnávku ...

Komentáře (0)
24.03.2024 KulturaRekonstrukci sv. Ignáce završí Postní koncert Campanuly

Postní koncert k dokončení obnovy sv. Ignáce zazní ve středu 27. března od 19 hodin v chrámu sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě. Svatojakubská premonstrátská farnost koncertem připomene nedávné ...

Komentáře (0)
23.03.2024 KulturaTrautenberk s Krakonošem plnili úkoly

Zcela zaplněný sál louckého kina Panorama zažil v neděli časně odpoledne premiéru nové pohádkové inscenace místních ochotníků. Jejich Krkonošská pohádka se pak hrála hned v podvečer ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net