
Ilustrační foto: archiv JL
Rozpočty měst na letošní rok jsou zastupitelstvy už od konce loňského roku schválené. Miliony rozdělí města na Jihlavsku do zvelebení majetků a rozvoje i svých místních částí.
V Třešti budou letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Výdaje se jim vyšplhají na 130 milionů korun. Schodek – 23 milionů korun – uhradí radní z přebytku peněz z minulých let.
„Největší investiční akcí je zahájení rekonstrukce školy na náměstí,“ říká třešťský starosta Vladislav Hynk s tím, že práce budou probíhat v rámci dalších tří let. Opravená budova za 45 milionů má být hotová v roce 2020.
„Momentálně začneme s projektovou dokumentací a musíme získat stavební povolení,“ dodává starosta. Prý ale doufají, že by akci mohl podpořit dotační titul. „Máme jednu možnost získání dotace, tak to zkusíme,“ uvedl Hynk.
Další finanční prostředky použijí radní na zasíťování parcel pro 14 rodinných domů. Z rozpočtu má Třešť na tuto akci vyhrazenou částku 11 milionů. Mimo to se Město pokouší získat dotaci pro základní školu. „Peníze chceme věnovat do oprav odborných učeben: chemie, fyziky, pracovních činností a dalších,“ míní starosta.
Na rozdíl od Třeště budou v Telči disponovat vyrovnaným rozpočtem. Příjmy i výdaje pro letošek činí 124 milionů korun. Telčtí budou letos pokračovat v akcích z loňského roku. „Jednak se jedná o rekonstrukci Štěpnického rybníka, a také o práce na in-line stezce v Lipkách,“ tvrdí telčský starosta Roman Fabeš.
Letos začnou práce na dostavbě zázemí pro dobrovolné hasiče v areálu HZS a rekonstrukce sportovního areálu na ulici Hradecká. „Všechny tyto projekty ještě tento rok dokončíme,“ ujišťuje starosta. „Nejvýznamnější akce, kterou realizujeme ve spolupráci s privátním subjektem, je domov pro seniory,“ doplňuje Fabeš s tím, že začít stavět by se mělo právě letos.
Se schodkovým rozpočtem budou hospodařit i v Polné. „Ve finále máme rozpočet vyrovnaný, protože schodek je placený z úvěru na dostavbu tělocvičny,“ míní polenský starosta Jindřich Skočdopole. Příjmy a výdaje jsou podle něj shodně necelých 111 milionů korun.
„Nejdůležitější stavbou, která bude letos otevřená, je výstavba tělocvičny u základní školy,“ informuje starosta Polné. Konečná cena tělocvičny, jež se začala stavět v polovině loňského roku, se vyšplhá na 42 milionů korun.
Polnou čekají hlavně dvě velké akce. První je vodovod v Hrbově, za asi 25 milionů korun, a druhou má být odbahnění rybníka Kukle, za 20 milionů korun.
Dále Polenští investují do přemostění z Reslovy ulice na Nerudovu ulici za asi 6 milionů korun. „Mimo to budeme pokračovat ve II. etapě kamerového systému, v ceně 800 tisíc korun,“ dodává Skočdopole na závěr.
I v Brtnici mají k dispozici schodkový rozpočet. Příjmy, které činí necelých 64 milionů korun, musí doplnit z peněz města, nastřádaných za uplynulé roky. „Nemáme žádnou zadluženost, ani žádné úvěry, takže počítáme, že přebytek pokryje schodek,“ myslí si starostka Miroslava Švaříčková.
Podle vedení města čeká Brtnici opravdu hodně investičních akcí. Například výstavba komunikace a inženýrských sítí mezi sídlištěm Niva a ulicí Jihlavská, v hodnotě 10,5 milionů korun, propojení sídliště Niva s ulicí Dolní, včetně výstavby parkoviště, asi za 2,7 milionů.
Místní části Brtnice se také dočkají investic. „V Přísece budeme pokračovat v dokončení průtahu obcí, včetně výstavby inženýrských sítí,“ říká starostka. Akce v Přísece vyjde Město na 7 milionů korun.
Ve Smrčné chce Město postavit menší kulturní dům, kvůli kterému musí nejprve zdemolovat stávající objekt. „To samé provedeme i ve Střížově. Zbouráme starou školu, abychom zde v budoucnu mohli navázat na výstavbu mateřské školy,“ doplnila závěrem Švaříčková.