Reklama
Dnes je sobota 24.02.2018     svátek má Matěj

Komisařka Jourová zrušila Facebook

Věra Jourová
Věra Jourová

9.10.2017 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Redakce

 

  Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) z Vysočiny zrušila svůj profil na nejrozšířenější sociální síti, kterou je Facebook. 

 

  „Nenávistné projevy na sociálních sítích mohou vést ke skutečnému násilí, a my je nesmíme tolerovat. Facebook považuji za dálnici nenávisti a nechci ho podporovat,“ vysvětlila pro Český rozhlas Jourová. Svůj krok oznámila také manažerům Facebooku.

 

  Sociální sítě využívají řadoví občané, osobnosti, instituce i politikové. Přinášejí jim rychlejší a efektivnější komunikaci i sebeprezentaci.Mají však své záporné stránky. Na sociálních sítích může kdokoliv kohokoliv anonymně poškodit i obvinit. Množí se také anonymní hrubé osobní útoky. Podle odborníků však s tím lidé prezentující se na sociálních sítích musí počítat.

 

  Z vysočinských osobností se aktivně na Facebooku prezentuje například horolezec Radek Jaroš. I on se s projevy nenávisti na sociálních sítích již setkal.

 

  „Nikdo, ani já, není všemi milován. Takže něco podobného se mi samozřejmě stalo. Jedna věc je, že si z toho až tak moc nedělám a neřeším to,“ sdělil Jaroš.

 

  Doplnil, že jednu dobu pod každým článkem, nejen na Facebooku, nalézal reakce mnoha „profesionálních prudičů“, ať byl text o čemkoliv. 
„Kupodivu a naštěstí převládají pozitivní reakce a komentáře. Za což všem děkuji…,“ dodal Jaroš.


  Sociolog: Je to jako davová psychóza
Podle jihlavského sociologa Daniela Hanzla svádí k negativním reakcím především anonymita sociálních sítí.

 

  „Je to podobné davové psychóze, při níž je chování jedince zastřeno anonymitou davu,“ přirovnal Hanzl.

 

  Doplnil, že u politiků, kteří chtějí cílit především na mladou generaci, je využívání sociálních sítí důležité.

 

  Regulaci sociálních sítí by se nebránil. Obává se však, že by to mohlo s sebou přinést také určité narušení lidské svobody.

 

  Šéf jihlavského Okresního zastupitelství Kamil Špelda upozorňuje, že Facebook bývá také zneužíván k různorodé trestné činnosti.

 

  Doporučuje, aby při využívání Facebooku lidé dbali na zachování soukromí. Minimalizovali počet veřejně přístupných údajů a nepsali své příspěvky veřejně, ale pro omezenou skupinu lidí, kterým mohou důvěřovat.

 

  „Samozřejmostí by mělo být, že si nepřidáte mezi přátele každého, kdo o to požádá, a nebudete klikat na každý odkaz, a následně potvrzovat souhlas s přístupem k údajům ze svého účtu,“ uzavřel Špelda.

 

Žalobce Špelda: Přes Facebook se i vydírá

 

  Jak často se musíte zabývat oznámeními týkajícím se například napadení soukromých profilů na Facebooku?
Facebook obecně, jako rozšířený komunikační prostředek, bývá zneužit k různorodé trestné činnosti. Může jít o trestnou činnost mravnostní, zejména zneužívání nezletilých k pořizování pornografických snímků či videí, nebo k získání sexuálně motivovaných kontaktů s nezletilými. Časté jsou rovněž podvody spáchané prostřednictvím Facebooku. Zaznamenány byly i případy vydírání. Nelze opomenout ani samotné zmocnění se účtu cizí osoby a jeho následné zneužití. Již samotný neoprávněný přístup je trestným činem.
 

  Jaký je váš osobní pohled na sociální sítě?
Pokud jde o Facebook, považuji jej za zcela neutrální nástroj. I ze shora uvedeného přehledu je zřejmé, že nikdy příčinou trestné činnosti není samotná sociální síť, ale lidé, kteří ji zneužívají, a lidé, kteří jim to vlastní hloupostí umožňují. Na druhou stranu je to nástroj, který lze užívat i pozitivně, k udržování kontaktu s přáteli či spolužáky, kteří se v průběhu času rozprchli do všech světových stran.


  Jaká má Facebook pozitiva?
Lze nalézt i celou řadu podnětných a zajímavých skupin, které vás vždy dokáží překvapit novou informací. A lze sledovat i místní jihlavské skupiny a dozvídat se něco o tom, co se v městě děje, a je to třeba mimo zájem médií. Naproti tomu ostatním sociálním sítím jsem na chuť nepřišel.
 

  Existuje obecný návod, jak se na sociálních sítích chovat?
Základem by měl být důraz na soukromí, tedy v prvé řadě si správně nastavit účet a minimalizovat počet veřejně přístupných údajů, dále osobní příspěvky nepsat veřejně, ale publikovat je pouze pro omezenou skupinu lidí, kterým můžete důvěřovat. Samozřejmostí by mělo být, že si nepřidáte mezi přátele každého, kdo o to požádá, a nebudete klikat na každý odkaz, a následně potvrzovat souhlas s přístupem k údajům ze svého účtu.

  Co když se rozhodnu být nejen pasivním, ale i aktivním uživatelem účtu?
Pokud se rozhodnete přispívat do veřejného prostoru, vždy mějte na paměti, že si to může přečíst v podstatě kdokoli, a podle toho svůj příspěvek upravte. A proboha, čeština je vizitkou každého z nás, tak pište gramaticky a stylisticky správně.
 

  Máte nějaký příklad z praxe, kdy například rodina zveřejnila odjezd na dovolenou a využili toho zloději?
Jde jistě o oblíbený novinářský příběh. V reálu je obecně počet vloupání do bytů či domů velmi malý. Navíc je obvykle realizují osoby navzájem si blízké, nebo naopak sérioví pachatelé, působící celorepublikově. Ani v jednom z případů nemůže sociální síť hrát podstatnou roli. Nicméně, opatrnosti není nikdy nazbyt.

Reklama
ReklamaReklama
Reklama
18.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Můžete si zakoupit známku se školou T. G. Masaryka

Téměř za osm měsíců si celá ČR připomene stoleté výročí od svého založení. Do oslav se zapojí také Jihlava. Krajské ...

18.02.2018 Aktuality/Komentáře (2)Diskuze k zimáku vyústila v obviňování

Jihlavské zastupitelstvo se 5. února zabývalo i několika návrhy zastupitele Miroslava Tomance (Forum Jihlava). Jedním z nich byl návrh na vyjádření ...

18.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vyhodnotí mýty, které nejvíc ohrožují manželství

Od pondělí probíhá po celé republice Týden manželství. „V manželství jsou partneři jedno tělo a jedna duše“, „v manželství ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Mladý šofér boural v Jeclově, byl opilý. Dva lidé se zranili

Zranění dvou lidí si vyžádala dopravní nehoda, která se stala v sobotu před devátou hodinou ráno u Jeclova na Jihlavsku. Vůz skončil po karambolu na ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (1)Jihlavští zastupitelé a radní si finančně polepší

Všichni členové jihlavského zastupitelstva, kromě primátora a jeho náměstků, docházejí také do civilního zaměstnání. Jsou ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Návrhářka Beata Rajská přiláká na Vysočinu známé tváře

Plesová sezona pomalu nabírá obrátky. Víkendové programy kulturních domů a sálů zaplňují maturitní i firemní bály. ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)První tepelné čerpadlo funguje již 20 let

Právě před dvaceti lety bylo v tehdejším Československu uvedeno do provozu první tepelné čerpadlo pro vytápění rodinného domu. Instalace odstartovala ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (2)Prkna na lávce u City Parku hnijí

Jihlavští zastupitelé se zabývali dalším osudem lávky pro pěší a cyklisty v ulici Tovární, pod nákupním centrem ...

16.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Turisté i občané se mohou těšit na nová parkovací místa

Neustále jezdění a hledání, kde zaparkovat, řeší snad v každém městě. V Třešti se tento problém snaží vyřešit výstavbou ...

15.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Palec nahoru! Lidé na Vysočině mají nejméně exekucí

Na Vysočině mělo loni nějakou exekuci 5,8 procenta obyvatel starších 15 let. Jejich podíl se minulý rok sice mírně zvýšil, přesto byl mezi kraji v ...

15.02.2018 Aktuality/Komentáře (1)Před rokem zemřel hokejista a trenér Josef Augusta

Před rokem, 16. února 2017, zemřel v Jihlavě v 70 letech hokejista a trenér Josef Augusta. Augusta se podílel na řadě úspěchů jihlavské Dukly i reprezentace. ...

14.02.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na jaře čeká stravovací pavilon nemocnice v Jihlavě oprava

Stravovací pavilon jihlavské nemocnice, ve kterém se denně připraví 900 porcí, čeká rekonstrukce přibližně za 125 milionů korun, řekl hejtman Vysočiny ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net