Reklama
Dnes je čtvrtek 18.04.2024     svátek má Valérie

Jihlava se zítra rozloučí s Mílou Brtníkem

MÍLA BRTNÍK, nestor folkloristů Horácka, při oslavě svých pětaosmdesátin v roce 2013. Foto: Jiří Varhaník
MÍLA BRTNÍK, nestor folkloristů Horácka, při oslavě svých pětaosmdesátin v roce 2013. Foto: Jiří Varhaník

22.9.2017 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

 

Zítra se přátelé, kolegové a široká kulturní veřejnost Jihlavy rozloučí s Mílou Brtníkem. Jihlavský rodák, nestor folkloristů Horácka, zemřel 12. září, ve věku nedožitých devadesáti let.

Zítřejšího rozloučení se zúčastní členové Horáckého souboru písní a tanců  Vysočan, kteří v době Brtníkova odchodu, až do začátku tohoto týdne, pobývali na pracovní cestě v Chorvatsku. Právě s jihlavským Vysočanem jsou jméno a práce Míly Brtníka spojeny nejúžeji. 

Zakládající člen Vysočanu, choreograf, scénárista a režisér, skřipák, sbormistr, dirigent, sběratel, vydavatel, výtvarník, organizátor, primáš i zpěvák v jedné osobě, jedna z největších osobností Horácka – tak na Mílu Brtníka vzpomínají jeho kolegové a přátelé z oboru.

Byl sběratelem folklorních tradic a choreografem, jeho zásluhou byla řada tradičních zvyků, tanců a písní také zaznamenána a zachována jako kulturní dědictví.

K jeho významným počinům patří obnovení skřipácké muziky (skřipáci na Horácku hrávali na specifické dlabané dřevěné strunné nástroje). Muzika byla posléze zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a v loňském roce též na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

 

Pozvednout Horácko 

„Nikdy na něho nezapomenu,“ ohlíží se s úctou za životem Míly Brtníka Jaroslav Novák z Telče, předseda Horáckého folklorního sdružení. Hlavní náplní života Míly Brtníka podle něho bylo zviditelnit a pozvednout horácký folklor na úroveň ostatních folklorních oblastí, jako jsou Slovácko nebo Valašsko.

„Proto sbíral lidové písně a tance, aby mladá generace měla z čeho čerpat a udržovat tak místní folklor a tradice tak, aby nezanikly,“ uvažuje Novák, „ochotně a rád pomáhal nově zakládaným  souborům, jeho radami se řídil i dětský soubor Kvítek a Podjavořičan z Telče. Psal nám hudební úpravy pásem, jezdil na taneční i hudební zkoušky, byl rád, že se v Telči obnovila skřipácká muzika. Ochotně nám předával rady v technice hry na tyto historické nástroje.“

Velkým snem Míly Brtníka bylo uskutečnit setkání skřipáckých muzik na Horácku. „Ten sen se mu v září roku 2015 v Telči splnil,“ říká Novák a pokračuje: „V roce 1988 jsme byli u založení tradice Horáckých slavností v Telči, na které navazovaly festivaly ve Světlé n. Sázavou, v Jihlavě...“

Míla Brtník byl rovněž zakládajícím členem Horáckého folklorního sdružení a členem výboru Folklorního sdružení v Praze, byl prohlášen Osobností FOS ČR. Sběratelskou činnost zúročil ve vydání několika zpěvníků či obrazové encyklopedie horáckých a podhoráckých krojů.

„Dalším jeho velkým koníčkem bylo kreslení a malování,“ pokračuje J. Novák, „mnoho lidí má od něho osobní přání s věnováním, rozdával novoroční přání, kresby, grafiky… Míval vždy dobrou náladu, těšil se na setkání s přáteli, měl oporu v rodině, byl upřímný, v jednání s lidmi vždy rovný a dobrosrdečný. Jeho osobě vděčím za všechno, co jsem v oblasti folkloru získal, lásce k lidové písničce, zkušenosti tanečníka. Nezapomenu na jeho třídenní školení se Zdenou Jelínkovou. Horácko přichází o velkou osobnost, kterou bude těžké nahradit.“

Podle Jaroslava Dřeva, současného předsedy HSPT Vysočan, je výrazná stopa práce Míly Brtníka patrná v celonárodním kontextu. „Nám bylo sedm let, vzhlíželi jsme k němu, byl to vzor, učil nás a vedl,“ popisuje Dřevo první folkloristické kroky pod vedením M. Brtníka.  

„Do poslední chvíle, dokud s ohledem na zdraví mohl, pak za námi stále docházel i v pozdním věku sedmdesáti, osmdesáti let. Když jsme něco nevěděli, kontaktovali jsme jeho, šli za ním domů, radili jsme se. Byl vždycky ochotný, poradil, i když už potom sám nemohl chodit,“ pokračuje předseda Vysočanu.

Z Brtníkovy práce na choreografiích a hudbách, které upravil, ale podle Dřeva čerpají i ostatní folklorní soubory: „On a Zdenka Jelínková, to byli skuteční nestoři folkloru, kteří nás učili.“  

 

Život s humorem

S velkou úctou okomentovali v uplynulých dnech (přímo či na sociálních sítích) odchod Míly Brtníka mnozí z okruhu horáckého folkloru.

Jako „tátu horáckého folkloru“, velkého učitele a vzor ho ve své reakci označil soubor Pramínek. „Absolvoval jsem s panem Mílou Brtníkem vstupní pohovor do muziky Pramínku před 23 lety a když jsem dohrál, byl jsem přijat slovy: Čekal jsem to horší teda! Takže díky za přijetí, co mě ovlivnilo na celý život, a za to, že to pak díky Pramínku bylo jenom lepší teda!“ napsal Ladislav Hintnaus.

„Měla jsem ho moc ráda pro jeho přístup k životu, pro jeho humor,“ uvedla krajská zastupitelka Marie Kružíková. „Uctivě se skláním před jeho celoživotním dílem,“ napsala Jana Kuncová Vintrová. „Pan Brtník byl opravdovou folkloŕní ikonou Vysočiny a důležité je, že má svého pokračovatele,“ doplnil Vladimír Havlíček. V práci svého otce pokračuje v Jihlavě také jeho syn Míla Brtník mladší.

„Nikdy nezapomeneme na velkého pana hudebníka a skvělého člověka,“ připojili se také zaměstnanci a klienti Domova Stříbrné Terasy, kde folklorista prožil poslední období života.

Rozloučení se zesnulým Mílou Brtníkem st. se zítra koná od 11 hodin v obřadní síni krematoria. 

 

Míla Brtník - „táta Horácka“

 Narodil se 7. ledna 1928 v Jihlavě jako syn obuvníka. Od mládí rád zpíval písníčky, které ho učila maminka i babička. Zpěv a hudba se mu vryly hluboko pod kůži už v dětství. Zvládl hru na housle, kytaru i klavír. Jako desetiletý zpíval ve školním pěveckém sboru, hrál ochotnické divadlo a měl i výtvarné nadání.

 V roce 1942 nastoupil do firmy „Karel Chalupský“, kde se vyučil malířem písma. Po absolvování vojenské služby nastoupil do pletařského závodu Modeta jako vedoucí propagace a reklamy. Doplnil si odborné vzdělání studiem marketingu a reklamy při Vědecko-technické společnosti v Brně (1973 - 75). V Modetě pracoval až do roku 1988, kdy odešel do důchodu. Poté působil v oddělení ZUČ Domu kultury odborů v Jihlavě jako odborný referent pro folklorní soubory.

 V padesátých letech založil pěvecký sbor „Máj“. V roce 1954 obnovil skřípáckou muziku ve Velkém Beranově, kterou později připojil k nově založenému Horáckému souboru písní a tanců Vysočan. Pro něj čerpal materiály od starých pamětníků především z Velkého Beranova. Zapisoval písničky i tance a ty pak upravoval a choreograficky zpracoval.

 Vytvořil na 300 choreografií a lidové písně upravoval i pro soubory Drahan Blansko, havlíčkobrodskou Kalamajku, Křenovanku z Křenovic, Škubánek ze Světlé nad Sázavou, Stražišťan z Pacova, Velen z Boskovic, Vysočánek Hlinsko či telčský Podjavořičan.

 Je autorem Horáckých slavností, festivalu Horácko zpívá a tančí, spolupracoval se svazem českých Chorvatů v Daruvaru. S Vysočanem natáčel v televizi i v rozhlase, ale také v zahraničí – například ve Velké Británii, Finsku či ve Francii. Tleskali mu diváci na přehlídkách či festivalech v Belgii, Bulharsku, Holansku, Jugoslávii, na Korsice, v Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku a Rakousku,  kam Vysočan vyjížděl.

 Působil jako předseda regionálního sdružení a člen ústředního poradenského sboru pro lidovou píseň a tanec ve Strážnici. Podílel se na práci sekce pro dětské folklorní soubory v umělecké agentuře ARTAMA Praha. Do výčtu jeho činností patří i tradiční Horácké bály či přehlídka Jihlavské kulturní léto.

 Za svoji folklorní činnost obdržel řadu ocenění doma i v zahraničí. Je držitelem medaile Ministerstva kultury SRN z roku 1967, Stříbrné mince města Jihlavy, od ministra kultury převzal Uznání za významnou celoživotní práci, je nositelem Ceny rady města Jihlavy či Kamenné medaile Kraje Vysočina.                                         Zdroj: Horfos, Jaroslav Novák

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)
26.03.2024 KulturaObrazy jihlavského malíře Jakuba Tomáše otevírají nové prostory Asya Geisberg Gallery na Manhattanu

Jihlavský malíř Jakub Tomáš vystavuje do 13. dubna v Asya Geisberg Gallery v New York City. Jeho sólovým projektem na téma člověk a umělá inteligence otevřela galerie své nové prostory na ...

Komentáře (0)
25.03.2024 KulturaKlukanova výstava nás vede na Island

o 1. dubna je v jihlavské Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí k vidění výstava jihlavského fotografa Petra Klukana. Autor na více než dvou desítkách fotografií představuje ochutnávku ...

Komentáře (0)
24.03.2024 KulturaRekonstrukci sv. Ignáce završí Postní koncert Campanuly

Postní koncert k dokončení obnovy sv. Ignáce zazní ve středu 27. března od 19 hodin v chrámu sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě. Svatojakubská premonstrátská farnost koncertem připomene nedávné ...

Komentáře (0)
23.03.2024 KulturaTrautenberk s Krakonošem plnili úkoly

Zcela zaplněný sál louckého kina Panorama zažil v neděli časně odpoledne premiéru nové pohádkové inscenace místních ochotníků. Jejich Krkonošská pohádka se pak hrála hned v podvečer ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net