Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Vyšetřovatel požáru: Pamatuji si každou tragédii, ke které jedu!

VYŠETŘOVATEL požárů na Vysočině Radek Šimka zastává svou funkci u krajských hasičů od roku 2002. Letos na postu působí už 15. rokem. Foto: David Kratochvíl
VYŠETŘOVATEL požárů na Vysočině Radek Šimka zastává svou funkci u krajských hasičů od roku 2002. Letos na postu působí už 15. rokem. Foto: David Kratochvíl

17.8.2017 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

 

Když se řekne požár, tak se většině z nás vybaví plameny. Proto, aby se vědělo, co je příčinou jejich vzniku, vyjíždí na místo vyšetřovatel požárů Radek Šimka. Ten tuto funkci zastává u vysočinských hasičů od roku 2002.

 

Jak to vůbec chodí, co udělá vyšetřovatel na místě požáru nejdříve?

Obecně řečeno, každý člověk má trochu jiný styl práce. To samé platí i u nás vyšetřovatelů. Někdo nejprve místo obhlédne, někdo se vyptává lidí okolo, další nejdříve fotí, apod. Rozhodně není jasně dané nějaké pravidlo, jak práci dělat. Vždy záleží na aktuální situaci daného požáru.

 

Hlavní ale je, aby už na místě bylo pro vás bezpečno...

Bezpečnost je potřeba mít na paměti vždy, a proto většinou nejprve proběhne krátká konzultace s velitelem zásahu, jestli mohu např. vstoupit do objektu.

Je potřeba si uvědomit, že vyšetřovatel je na místě sám, a nemůže být všude. Řada věcí a důkazů se požárem zničí, a nejdou již vrátit. Zde by pomohlo, kdyby nám lidé, kteří požár fotí na mobilní telefon, mohli poskytnout své fotky.

 

Jak se vůbec stanovuje příčina vzniku požáru?

Hasičský záchranný sbor ČR vykonává nepřetržitě službu, kterou je zjišťování příčin vzniku požárů, jako jednu z oblastí výkonu státního požárního dozoru.

U každého sboru jsou určeni příslušníci, kteří vykonávají vyšetřování požáru. Když budu mluvit za náš okres, tak já jsem hlavní vyšetřovatel, a dále mi vypomáhají tři kolegové.

(Dokončení ze str. 1)

Musí mít vyšetřovatel nějaké speciální vzdělání?

K výkonu této činnosti je předepsána odborná způsobilost, která se ověřuje zkouškou a prokazuje osvědčením, které musíme každých 5 let obnovovat. Práce na tomto úseku vyžaduje dobré teoretické znalosti, fyzickou zdatnost, a především praktické dovednosti, které se získávají především délkou služby a počtem požárů.

 

Které požáry jsou z pohledu vyšetřovatele nejhorší?

Požáry vznikají v různých místech, a je zřejmé, že je velký rozdíl, dojde-li k požáru např. v rodinném domku, lesním porostu, nebo v objektu určeném pro výrobu nebezpečných chemických látek. Vyšetřovatel požáru na místě samém pak zjišťuje především stopy šíření požáru, určuje jeho ohnisko, a to nejprve statickým a potom dynamickým ohledáním.

 

To vypadá v praxi jak?

Při tom prvním vypadáme pro nezasvěcené tak, jako by vyšetřovatel opravdu neměl co dělat - stojí a kouká (proto statické ohledání), a až poté něco dělá - dynamicky přehazuje shořelé věci, rozebírá zařízení apod.

 

Co je vůbec přesně úkolem vyšetřovatele?

Především provádět šetření s cílem určení místa vzniku požáru, určení materiálu, který začal hořet jako první, co bylo příčinou vzniku požáru, a v neposlední řadě určení podmínek, které mohly způsobit rozšíření požáru.

Ve většině případů si vyšetřovatel na místě události stanoví tzv. pracovní verze (možné varianty toho, jak a z jakého důvodu mohl požár vzniknout), které poté vlastním šetřením vylučuje. Zde je nutné konstatovat, že vyšetřovateli do značné míry pomáhají např. příslušníci policie, kteří se taktéž zabývají příčinou vzniku požáru. Jen pro zajímavost – vyšetřovatel požárů si „může vybrat“ z cca 60 druhů příčin, které jsou používány.

 

Nejčastější příčiny vzniku požárů?

Jsou to technické závady, jež tvoří 27 %, a nedbalostní jednání, které tvoří 26 % z celkového počtu příčin všech požárů. U technických závad je to celá škála možností, jak dochází k požáru.

Uvedu pouze ty nejčastější, jimiž jsou tření rotujících součástek, cizí předmět ve stroji, vada materiálu či konstrukce, a opotřebení či porušení izolační vrstvy. Při pohledu na kategorii nedbalostního jednání je zde nejčastější iniciace požáru od ohňů, které jsou zakládány za účelem spálení především rostlinného materiálu na volném prostranství.

Dále to jsou odhozené nedopalky cigaret a zanedbání bezpečnostních předpisů, manipulace se žhavým popelem, či vznícení potravin.

 

Je nějaký požár, který jste vůbec nezaznamenali?

Například od sušení hořlavých materiálů u topidla, od zazděného trámu v komíně, nebo výboje statické elektřiny. Uvedu pár statistických čísel k požárům z roku 2016. Nejvíce požárů bylo v měsíci: září, dnech: neděle, hodině: mezi 15.00 – 16.00 hodin

 

Nejhorší jsou ale asi požáry, při kterých někdo zemře...

Vyšetřovatel při šetření příčiny vzniku požáru často zjistí i soukromé informace, které se týkají např. osoby, která při požáru zemřela. O to je tato otázka těžší, protože víte, že ten člověk žil běžným životem, a v jednu chvíli takto tragicky a nečekaně odešel. Za celých 15 let, co vyšetřuji požáry, si pamatuji každý takto tragický požár.

 

Kdo je při požárech nejohroženější?

Ze statistických údajů vyplývá, že při požáru daleko častěji umírají muži v průměrném věku do 60 let. Nejčastěji v rodinném domě, nebo bytové jednotce (celých 70 %).

Přibližně 85 % lidí zemře při požáru v důsledku popáleninového šoku, nebo intoxikacemi zplodinami hoření přímo v místě požáru.    Osobně bych nechtěl popisovat žádný z případů, kdy k úmrtí došlo. Pouze uvedu, že poslední byl mladý muž, který takto zemřel sebevražedným pokusem - po polití hořlavou kapalinou a zapálením.

 

Má Vysočina případy, kdy byl požár založen úmyslně?

Tahle varianta příčiny vzniku požáru se nestává až tak často. Lidé nám často zatajují činnost, kterou dělali před požárem, nebo ji alespoň vhodně pozměňují.

Např. když v garáži pracují s úhlovou bruskou, tak si ani neuvědomují, že ty odletující jiskry a mechanické částečky mohou lehce zapálit hořlavé látky v blízkosti. Když se tak stane, a vyšetřovatel na místě zjišťuje okolnosti, tak lidé často tvrdí, že v garáži vůbec nebyli, že tam nepracovali, že nevědí, jak mohlo dojít k požáru.

 

Dostanete se pak k reálné verzi?

Předložením důkazů a konzultací se často k pravdě dobereme. Lidé si také často myslí, že když si např. požár způsobí sami, že budou platit výjezd hasičů, nebo že od pojišťovny nedostanou žádné peníze z pojistky, což ovšem není pravda.

Zároveň bych zdůraznil, že každý má povinnost požár nahlásit. A to i takový, který nepotřebuje na místě hasiče k hašení požáru (většinou se jedná o požáry malých rozměrů, které se velice často samy uhasí nedostatkem kyslíku).

 

Zjistíte vždycky příčinu vzniku požáru?

Je potřeba říct, že na místě události většinou spolupracujeme s Policií ČR, kdy nám oběma jde o stanovení příčiny vzniku požáru. Tak trochu v nadsázce mohu říci, že máme o maličko lehčí pozici, protože stanovit příčinu vzniku požáru se nám opravdu povede v naprosté většině případů.

Horší je potom právě práce Policie ČR, která šetří míru zavinění. Příkladem může být např. požár v motorovém prostoru osobního automobilu, kdy šetřením bylo zjištěno, že byl způsoben nějakou technickou závadou po předcházející opravě v autoservisu. Vyšetřování příčiny vzniku požáru bude pokračovat právě ve zmíněném servise, zda pracovníci neporušili např. montážní návod.   

 

Když už máte příčinu vzniku požáru, co se potom děje dál?

Když na místě události zjistím příčinu vzniku požáru, tak se vracím do kanceláře, kde musím daný požár do detailu popsat, a zpracovat dokument – Odborné vyjádření, kde jsou zachyceny veškeré souvislosti.

Např. kde došlo k požáru, kdo požár nahlásil, časový snímek, popis objektu, popis ohniska, jaké příčiny jsem si stanovil a proč jsem některé vyloučil, a hlavně na základě jakých poznatků a důkazů jsem stanovil tu konečnou verzi. Dokument poté uzavírá popis hasebního zásahu, a případně uvedení, zda byl někým porušen zákon o požární ochraně.

 

Co se děje pak?

Další postup je přímo odvislý od konečné verze, která byla šetřením stanovena. Největší procento požárů je takzvaně odloženo, protože iniciace požáru byla způsobena např. provozem vozidla nebo stroje, a nebylo zjištěno žádné pochybení konkrétní osoby.

Poté jsou uvedeny příčiny, které jsou spojeny s nedbalostním jednáním konkrétní osoby, a zde vyšetřovatel na místě události většinou udělí „viníkovi“ blokovou pokutu.

 

Můžete zmínit příklad?

Jedná se např. o požáry, které byly iniciovány od neuhašených svíček. Požáry potravin na sporáku, kdy majitel např. usne, nebo zapomene. Požáry, kdy dojde např. k hoření sazí v komínovém tělese, a majitel rodinného domu nemá patřičný dokument o kontrole a čištění spalinové cesty.

A v neposlední řadě požáry, které vznikají při spalování klestí a hromad staré trávy, kde dojde k nekontrolovanému rozšíření požáru.  A poslední kapitolu tvoří požáry, které byly způsobeny např. úmyslným jednáním. Tyto požáry předáváme k dalšímu šetření Policii ČR. 

Jak vnímá vaše manželka a děti, že jste pořád na telefonu a musíte vyjet vždy, když je potřeba….?

Myslím, že manželka si musela na moji práci zvyknout, především právě kvůli těm službám a telefonům. Když mám týdenní službu (většinou od pondělí do následujícího pondělí), tak se nemohu moc vzdalovat od domu, kde bydlím, protože kdykoliv může přijít hovor, abych jel k požáru.

Já se poté snažím k požáru dostat co nejdříve, abych stačil zaznamenat maximum stop. Nejlepší jsou výjezdy k požáru třeba ve 2 nebo 3 ráno, kdy kolikrát ani nevnímám, kam jedu. Nebo v zimě, když je automobil pokrytý vrstvou ledu a sněhu.

 

Vzpomenete si na nějaký požár, u kterého byla ta příčina tak kuriózní, že jste si říkal:  „Tak to nevymyslíš“?

De fakto neustále se setkávám s požáry, které jsou něčím zajímavé a něčím ojedinělé. Vůbec to není jednotvárná a nezajímavá práce. Ona kolikrát musí být splněna celá řada „náhod a navazujících souvislostí“, aby k požáru došlo.

A je strašně zajímavé, když tyto souvislosti rozmotávát,e a opravdu mě kolikrát udivuje, co vše se může stát a přihodit. Abych uvedl konkrétní případ, nebudu chodit daleko do historie. Jedná se o požár, který nakonec dopadl pro majitele domu velice dobře, ale je opravdu zajímavý souhrou okolností, které předcházely požáru.

 

Co se stalo?

Majitelka domu předcházející den umývala okna, a proto sundala záclony z oken. Na konferenčním stolku se v ranních hodinách jedna z dcer líčila a použila kosmetické zrcátko, které poté zanechala na konferenčním stolku. Zrcátko bylo vhodně natočeno k oknům, a zároveň k sedací soupravě v obývacím pokoji.

Asi v 9 hodin začalo okny svítit sluníčko, a dopadající paprsky se přes kosmetické zrcátko odrážely na sedák sedací soupravy. Majitelka domu zpozorovala, že je v sedáku již vypálená díra a začíná docházet k hoření. Včasným zásahem předešla rozšíření požáru.

 

V rukávu máte ale ještě určitě další příčiny...

Určitě uvedu ještě jednu, která je kuriózní spíše nápadem mladé slečny, jak se zahřát. Po příchodu ze zábavy v ranních hodinách se v dětském pokoji svlékla a zalezla si do postele.

Byla jí zima, proto si k nohám pod peřinu umístila elektrický teplomet, který zapnula a po chvíli usnula. Myslím, že již každý tuší, jak tento nápad skončil. Opravdu netrvalo dlouho, a slečnu probudila hořící peřina. Naštěstí tento požár způsobil pouze materiální škodu, kdy došlo ke kompletnímu zničení dětského pokoje, a drobným popáleninám na dolních končetinách dívky.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
25.03.2024 AktualityPřestupný rok holky nevyužijí

Letošní rok je přestupný. Takže kdyby se do puntíku měly dodržovat nepsané tradice, o Velikonočním pondělí by s mrskačkou měly místo kluků vyrazit holky. Michaela Lahodná ale podle ...

Komentáře (0)
25.03.2024 AktualityHasiči naučí plést pomlázku

Sbor dobrovolných hasičů v Dolní Cerekvi zve na sobotu 30. 3. od 14 do 17 hodin na pletení pomlázek, které se bude konat v místním kulturním domě. Podle organizátorů se můžete naučit, ...

Komentáře (0)
23.03.2024 AktualityLidé na Jihlavsku ztrácí klíče. Po zimě jsou mezi nálezy i brusle

V katastru všech pěti měst na Jihlavsku lidé stále ztrácí věci. Vyplývá to z analýzy dat ztrát a nálezů jednotlivých radnic napříč okresem. Koho by ale napadlo, když něco ztraceného ...

Komentáře (0)
24.03.2024 AktualityPohled na březnové nebe

Vnitřní částí Sluneční soustavy právě teď prolétává kometa s označením 12P/Pons-Brooks, jejíž jasnost roste natolik, že se dostává na hranici viditelnosti pouhým okem. Podobnou příležitost ...

Komentáře (0)
23.03.2024 AktualityModeláři na Štítu vystavili kvalitu a připomněli letce Jana Douchu

Stovky plastikových modelů obdivovali v sobotu návštěvníci ve společenském sále DKO Jihlava při 49. ročníku soutěže O štít města Jihlavy a 15. ročníku Kit Show. Podle organizátorů ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNemocniční dialýza slaví výročí, jede nonstop už od roku 1994

Dialyzační středisko třebíčské nemocnice funguje již třicátým rokem. V roce 1994 disponovalo šesti lůžky a šesti dialyzačními monitory a mělo v péči asi 30 pacientů. S rozvojem a ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDemolici mostu na dálnici bude předcházet rozlučka místních obyvatel

Pokud se přes nadcházející víkend chystáte cestovat po dálnici D1 na Vysočině, tak zbystřete. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž právě o posledním víkendu před Velikonocemi spustí ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityFoerster a badatel Vilímek připomenou české mučedníky

Happening Pamatuj připomene v Jihlavě opět po roce největší hromadnou vraždu 3.792 českých židovských spoluobčanů v dějinách. Odehrála se v plynových komorách koncentračního tábora ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNárodní dům bude patřit loutkářům

Třebíčské loutkářské jaro se uskuteční v Národním domě na Karlově náměstí o víkendu 23. a 24. března. Jedná se o 56. ročník krajské přehlídky amatérských loutkářských souborů. ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityParkovací pruhy v Jihlavě rozšíří o další

Už v nejbližších dnech by se mohl začít rozšiřovat nový systém parkování v Jihlavě. Město avizovalo, že během letošního jara se nové parkování rozšíří do oblastí 51 Fibichova, ...

Komentáře (2)
22.03.2024 AktualityZahrádkáři mohou své město požádat o kompostéry

Chcete kompostovat odpad z vaší zahrádky, ale nemáte v čem? Pokud si v nejbližší době nehodláte pořídit kompostér z vlastní kapsy, můžete zvolit variantu nabídky vaší obce. V Brtnici ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDo října uzavřou Hybráleckou

Od pondělí 25. března začne plánovaná rekonstrukce Hybrálecké ulice v Jihlavě. Informovalo o tom město v tiskové zprávě. Podle zprávy bude ulice po dobu stavebních prací uzavřena. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net