Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Fotoaparát je jen nástrojem ke tvorbě špatné, průměrné či dobré

FRANTIŠEK KUBICA při fotografování v Tatrách. Foto: archiv DGM
FRANTIŠEK KUBICA při fotografování v Tatrách. Foto: archiv DGM

22.7.2017 Kultura/Komentáře (5), autor:
Petr Klukan

 

Vernisáž výstavy Návrat oslavovatele krásy skvělého fotografa - lékaře Františka Kubici (1909 - 1973) si nenechala ujít spousta lidí – fotografických nadšenců, jihlavských patriotů i pamětníků, kteří si Kubicu pamatují. Výstavu černobílých snímků v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě lze tak označit za další výborný počin této galerie.

„Znal jsem ho jako lékaře i jako fotografa,“ řekl nám po vernisáži na adresu Fr. Kubici dvaaosmdesátiletý Vladimír Holub, jihlavský fotograf. „V té době byli dva velcí fotografové - Mikulášek a Kubica,“ vzpomíná a dodává, že mezi „oběma partama“ vládla tak trochu averze.

„Mikulášek byl na sklonku své kariéry, Kubica byl ve vzletu – a dokázal u paní Hanákové dojednat granty, proto má hodně publikací. To mu záviděli,“ pokračuje Holub. Jak podotýká, Kubica si byl vědom svých kvalit, do spolku fotografů moc nepatřil, a neuznával kinofilm. „Jen 6x6.“ 

V tehdejší době byly organizovány každoroční soutěžní výstavy amatérské fotografie, kde měla své snímky řada fotografů. „Tak jsem vlastně vystavoval spolu s Kubicou,“ usmívá se Holub.

O Kubicovi se podle něho říkalo, že prý v roce 1968 fotil i okupační vojska: „Měl lézt po těch vozech, možná i po tanku, když přijeli naši „osvoboditelé“, a fotil je zblízka. Říkal jsem si, že je tu také uvidím.“ Takové snímky však výstava nenabízí.

 

Rádce i přítel

O Kubicovi se přítomní nejvíce dozvěděli od Zdeňka Laštovičky, který se při vernisáži ujal hlavního slova. Z něj bylo patrné, že Kubica byl pro Laštovičku učitelem, rádcem, přítelem.

Laštovička vzpomněl, jak se s Kubicou seznámil, když v roce 1966 nastoupil do jihlavského muzea jako mineralog, jak oba měli společnou lásku – Vysočinu, jak jej Kubica učil fotografovat…

Své vyprávění o fotografovi prokládal jeho verši: Není cesty v mém kraji, kde bych snad nikdy neprošel… - i moudrostmi: Fotografický přístroj je pouhým nástrojem ke tvorbě špatné, průměrné nebo dobré.

Laštovička vyzdvihl nejen Kubicovu uměleckou práci, ale i vlastenectví, a pak následně jeho „likvidaci“ komunistickým režimem. Jak přiznal, dodnes mu „způsobuje tlak na srdci“, když vzpomene na den, kdy se dozvěděl, že „5.000 exemplářů publikace Rodné zemi zpívám (připravené Kubicou) bylo zničeno.“

Kniha, vydaná v roce 1970 Domem kultury a vzdělávání v Jihlavě ku příležitosti 25. výročí osvobození naší vlasti, měla být na pokyn komunistických funkcionářů, navracejících se do svých pozic, skartována.

„Šlo o část promyšleného aktu pomsty za jeho (Kubicovu) aktivní účast na obrodném procesu na konci šedesátých let,“ je přesvědčen Laštovička. A dokonce poodkrývá, kdo za tím stál. Po roce 1989 objevil jeho jméno v jednom spisu v archivu.

„Dotyčný funkcionář měl na svědomí postihy nejen mě a mé rodiny, ale oblast kultury byla v tomto směru jeho tehdejší doménou,“ říká Laštovička. Konkrétní jméno však nevysloví, jen upozorní, že by bylo vhodné nahlédnout do archivů…

Pár výtisků zakázané publikace bylo i přes snahy komunistů zachráněno. Nyní jsou příznačným dokreslením tehdejší doby normalizace.

Samotná výstava je průřezem velkého díla Františka Kubici. Z mnoha set zvětšenin jich muselo být vybráno pouhých padesát, což byl velmi nesnadný úkol. Snímky tu jsou krajinářské i reportážní, z míst Vysočiny, lékařského prostředí i z cest v cizině.

Když se před akčním snímkem sportovního činovníka zastaví jedna žena, prohlásí: „Není to Hrdlička, ten tělocvikář?“ Po chvíli zjistí i jeho křestní jméno - Karel. Na fotografii je známý „sportsman“, kterého si mohou pamatovat ještě gymnazisté z osmdesátých let, i když to byl již hodně starý.

Vystavené snímky lze prohlížet jako dokument doby, jako oslavu Vysočiny, jako působivé fotografie. Vždy však na vás dýchne dokonalé řemeslo násobené uměleckým viděním.

 

Nedůstojné horko

K chvályhodnému počinu zpřístupnit veřejnosti část tvorby Františka Kubici snad jen jedna výtka. Ta se však netýká fotografií, ale Domu Gustava Mahlera.

Dusno, horko, nedýchatelno, které již bohužel patří k tradičnímu koloritu všech zdejších vernisáží, je naprosto nedůstojné. Pro personál i návštěvníky. Majitel domu – město Jihlava, by s tím měl skutečně něco urychleně dělat. Jinak se vernisáže v letním období změní na poskytování zdravotní péče zájemcům o umění.

Diskuze k článku

Nový komentář

Krásný článek o krásném člověku.
Výstava vděčí za sběr a výběr exponátů kurátorovi
Mgr. Petru Dvořákovi.
Také vděčíme za setkání s PhDr. Hoffmannovou, kterou na výstavu s dcerou a manželem pozval.
 PhDr. František Hoffman s rodinou,  byl v souvislosti s Laštovičkou zmiňovaným barbarským zničením publikací  po bratrské pomoci v roku 1968 vyhnán z Jihlavy.
Mnohé z fotografií jsou hodnotné nejenom po stránce umělecké, ale i jako dokumenty původní
ne-kolektivizované  krajiny.
MuDr. Kubica miloval krajinu natolik,
že jí zůstal jí věrný i ve svém exitu,
v plenéru, poblíže Wilsonky. 
-----------------------------------------
Faktická poznámka autora,  v posledním odstavci článku:
" Dusno, horko, nedýchatelno, které již bohužel patří k tradičnímu koloritu všech zdejších vernisáží, je naprosto nedůstojné."
Stejně jako eventuelní dotaz:
"Slečno já se potím jako prase, potíte se také tak?"
 
Zdeněk | 2017-07-22 15:00:41 | Reagovat
Nádherné fotky, a je jedno, jestli teoretik bude odkazovat na vzory. Zde je do hmoty média zakuta láska, pokora i rychlý prst, smysl pro kompozici a v dnešní době už neznámé pedantství (či řemeslnická čest) při finálním zpracování pozitivu.
Dílo pana Kubici přesahuje výrazně region.
Díky panu Petru Dvořákovi i za to, že touto výstavou "nastavil zrcadlo" umjelcům z uličky pod LŠU.
fotrák | 2017-07-22 21:26:01 | Reagovat
Ano paní,
ten muž na titulu je skutečně profesor Hrdlička. Tělocvikář na gymnasiu ..."padavky.!!!.." tudíž přezdívaný Padavka.
Končil v r. 1970.
fotrák | 2017-07-22 21:45:39 | Reagovat
A V TENTO KRAJ CHODÍVÁM ZA KRÁSOU
Zmíněnou publikaci: "A V TENTO KRAJ CHODÍVÁM ZA KRÁSOU"
Redakčně zpracoval a fotografoval MUDr. František Kubica.
Výtvarný doprovod a grafická úprava akad. malíř Bohumil Krátký.
Vydáno okresním domem kultury a vzdělávání v Jihlavě
k 50. Jubileu vzniku Československého státu.
 Náklad 3000 výtisků. . . které šly do stoupy.
Zachovalo se jich jenom několik.
Publikace z které je zde čerpáno je z několika výtisků,
které nám rozdal ředitel musea PhDr.  František Hoffmann. Jeho manželka byla v té době ředitelkou Okresního archivu, který po něm převzala.
Chtěl bych se touto cestou přimluvit,
aby dílo MuDr.  Kubici a jeho doba,
se dočkala alespoň grafické rehabilitace
a dílo bylo znovu vydáno
i když k "Jubileu vzniku Československého státu",
to nebude.
Myslím, že autor článku má v závěrečné větě hlubokou pravdu:
"Vystavené snímky lze prohlížet jako dokument doby, jako oslavu Vysočiny, jako působivé fotografie. Vždy však na vás dýchne dokonalé řemeslo násobené uměleckým viděním."
Je mnoho důvodů vracet se k tomuto dokumentu doby.
Báseň "DOZPĚV" od Petra Křičky dokumentuje původní údolní krajinu,
kterou místní "Vodní družstvo" založené v roce 1912 podle projektu Ing. Medka  zavodňovalo obvodovými strouhami za pomocí stavidel.
Po roku 1968 byla naopak meliorována.
To je ale dosti specifická i když aktuální tematika,
která  vyžaduje zvláštní pojednání.
Kubica končí svoji publikaci doslovem:
"NA DOSLOV:
Není cesty v mém kraji, kterou bych snad nepřešel.
Není místa, kterému by se vyhnuly mé kroky, nebo mé oči."
 
 
Zdeněk | 2017-07-23 09:08:32 | Reagovat
KULTURNÍ KRAJINA
PS. Publikace "Procházka" panstvím Telč",
je jedním z výstupů projektu "Kulturní krajina jako prostor pro representaci vybraných aristokratických rodů v období od 17. Do počátku 20. Století, jehož výsledky přispěly k detailnějšímu poznání vzniku, vývoje, formy a funkce kulturní krajiny vytvořené na území vybraných aristokratických panství.
Věta je převzata z "Úvodem" citované nedávno vydané publikace, kterou je možno za 270Kč koupit v Info na radnici v Telči.
Zdeněk | 2017-07-23 10:08:50 | Reagovat
Reklama
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net