Reklama
Dnes je sobota 23.09.2017     svátek má Berta

Vysočina fest: denně přijde až dvanáct tisíc lidí

NAŠLAPANÝ areál jihlavského amfiteátru při loňském Vysočina festu. Letos se bude na Heulose hrát hned na čtyřech pódiích. Foto: Jiří Varhaník

 

Multižánrový kulturní festival Vysočina fest 2017 se koná v Jihlavě od 6. do 8. července, a je zcela vyprodán. Nabídne hvězdy české a slovenské hudební scény, ale i regionální kapely (program na jiném místě JL). Samotnému festivalu bude dnes a zítra předcházet na Masarykově náměstí série koncertů s volným vstupem.

Jak sdělil JL Pavel Vlašín z organizačního týmu pořadatelské agentury Yashica, nabídne letos Vysočina fest hned čtyři stage. Areál v údolí Jihlávky pořadatelé zároveň ještě prodloužili o sto metrů, od čehož si slibují jeho určité „provzdušnění“.

Vyprodanou akci stále provází enormní zájem o vstupenky. Stěhovat ji jinam z kapacitních důvodů ale podle Vlašína organizátoři určitě nechtějí. Naopak se zaměří na růst kvality programu, pohodlí a servisu pro návštěvníky.

Ulice Na Stoupách bude v průběhu festivalu pro běžný vjezd uzavřena. Parkování bude řešeno zejména na partnerském parkovišti v Křížové ulici s kapacitou 100 míst. Hned vedle areálu festivalu vyroste strážené stanové městečko s kapacitou 382 míst.

Reklama

 

Pod svícnem tma?

Třídenní hudební dění ovšem nesedí všem obyvatelům okolí areálu. Podle informací JL dokonce někteří obyvatelé z oblasti Srázné ulice před hlukem na celou dobu konání festivalu odjíždějí z Jihlavy.

„Pokud nám plachtou nezadělají vjezd do zahrady, tak my s Vysočina festem nemáme vůbec žádný problém, jsme v pohodě,“ říká na druhé straně jihlavský architekt Martin Laštovička, který s rodinou bydlí přímo ve svahu nad amfiteátrem.

Silný hluk z areálu Laštovička podle svých slov kritizoval před lety, kdy bylo pódium při sérii velkých koncertů jinak orientováno. „Tehdy nám v domě drncaly skleničky a nedalo se spát v posteli, protože s vámi doslova házela. Proto jsem tehdy asi po pěti koncertech dokonce inicioval měření hluku,“ popisuje. 

Zvláště Vysočina fest je však podle Laštovičky žánrově pestrá akce a hluk z ní a přenášení rytmiky proto nejsou stereotypní a nevadí: „Kultura k létu ve městě patří, nás to neruší. Bydlíme ale blízko areálu a možná tady může fungovat efekt, kdy ,pod svícnem bývá tma'. V domech nad námi mohou zvuk a basy vnímat silněji a jinak,“ uvažuje architekt.

 

Opilec v kuchyni

Nicméně i rodina arch. Laštovičky zažívá v souvislosti s hudebními produkcemi v amfiteátru svérázné historky.

„Před lety, když bylo naší dceři asi devět let, přelezl nějaký alkoholicky posilněný borec plot a ocitl se na naší zahradě, kde si hrály děti. Odtud už se nedá jinam, než zahradou nahoru přes dům, a tak dcerku poprosil, aby ho vyvedla ven. A tak najednou překvapená manželka v kuchyni uviděla naši dcerku, jak vede za ruku úplně podnapilého chlapa. Ukázala mu dveře, a on vyšel na ulici… Ochranka té akce se nám tehdy omlouvala, že to neukočírovali..,“ vzpomíná už s úsměvem arch. Laštovička.

Stížnosti na hluk i další problémy se ovšem v uplynulých čtyřech letech občas objevily i v souvislosti s Vysočina festem. Na dotaz JL to uvedl Stanislav Maštera, zástupce ředitele Městské policie Jihlava. 

„Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu, byly problémy s parkováním návštěvníků akce apod.,“ říká. „Pokud lidé v okolí říkají, že s akcí nemají problém, já osobně to jen kvituji. Znamená to, že si na pořádání podobných letních akcí už trochu zvykli, a já si myslím, že to je moc dobře,“ dodává.

Nicméně i letos Maštera předpokládá, že se mohou v souvislosti s Vysočina festem objevit stížnosti, které budou muset strážníci Městské policie řešit. Organizátoři se ale, podle něho, k pořádání akce staví zodpovědně, a tak neočekává „až tak velké problémy“.

Prohřešky očekává Maštera především v oblasti parkování na chodnících, zejména s ohledem na nový parkovací režim v Jihlavě. „Samozřejmě budeme provádět zvýšenou kontrolní činnost, zejména v lokalitách, jako je sídliště Srázná apod.,“ avizuje Maštera.

 

Autor: Jiří Varhaník
Aktuality : 05.07.2017  Nový komentář   Komentáře (0)
Petice požaduje zrušení

Zákaz kouření... více

Aktuality: 23.09.
Multifunkční hřiště dokončují

Letošní největší... více

Aktuality: 23.09.
Dukla ulovila „modrokabátníka“

Avizované hledání... více

Aktuality: 23.09.
Budete stát frontu na kotlíky?

Nekonečné fronty před... více

Aktuality: 22.09.
Vymazal: Díky cyklostezkám

Vzáří slaví dobrovolný... více

Aktuality: 22.09.
Z vůně gulášů vzejde

Nejméně jedenáct... více

Aktuality: 22.09.
Jihlava se zítra rozloučí

Zítra se přátelé,... více

Aktuality: 22.09.
Rozhodly nervozita a chyby

I když neuhrály ani... více

Aktuality: 22.09.
Vysočině hrozí žaloba

Kraj neschválil zřízení... více

Aktuality: 22.09.
Titul Miss Prima křivky 2017

Chtěla zvítězit. Nijak se tím ani netajila.... více

Aktuality: 22.09.
Reklama