Reklama
Tesla
Dnes je sobota 21.10.2017     svátek má Brigita

Soud řešil vážnou nehodu na přivaděči: auto se po ní ohnulo do rohlíku!

OBŽALOVANÝ Milan Raždík z Jihlavy (vpravo) už pizzu nerozváží. Pracuje jako voják z povolání na základně v Dobroníně u Jihlavy. Foto: David Kratochvíl


17.5.2017 Aktuality/Komentáře (1), autor:
David Kratochvíl

 

Psal se 10. prosinec 2015. Milan Raždík (50) z Jihlavy se ve čtvrtek zrovna zaučoval jako rozvozce pizzy. Bylo okolo půl páté odpoledne. Zrovna začínalo mrholit, když ve firemním voze po dálničním přivaděči mířil do nedaleké Stříteže.

Právě do téhle vísky nedaleko krajské metropole měl doručit v ten den úplně poslední objednávku v rámci své směny. Na místo určení už ale kvůli nehodě nedorazil.

Cestu mu zkřížila na dálnici odbočující octavia. „To auto, které mi tam vjelo a nedalo přednost, jsem viděl na poslední chvíli. Došlo ke střetu. Nestihl jsem udělat vůbec nic. Byla tma. Vše bylo plné prášku, asi z airbagů,“ popisuje Raždík ve své výpovědi příčinu dopravní nehody ve čtvrtek odpoledne u Okresního soudu v Jihlavě jako obžalovaný.

Podle dozorujícího státního zástupce případu Miroslava Nováka totiž hlavní vinu na karambolu nese právě Raždík, protože v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 70 kilometrů v hodině, se měl řítit rychlostí minimálně o 60 kilometrů v hodině vyšší.

„Kdyby obžalovaný dodržel nejvyšší povolenou rychlost, nemuselo k žádnému poranění vůbec dojít. Nebo by došlo k takovým zraněním, která by byla naprosto minimální a přechodná,“ opírá se žalobce o závěry posudku soudního znalce z oboru dopravy. Ty ale obžalovaný rozporuje.

Ukazatel na tachometru Raždíkova auta se po střetu zaseknul právě na rychlosti 130 km/h.  „Nevím přesně, kolik jsem jel. Nejsem si ale vědom, že bych jel nějak výrazně rychle. S tou rychlostí, která je uvedena v obžalobě, se nějak neumím srovnat. U dálničního mostu jsem pustil nohu z plynu a dojížděl jsem, takže to auto muselo zpomalovat,“ argumentuje.

 

Jel příliš rychle

Z prvotního vyšetřování se přitom zdálo, že jediným viníkem karambolu je řidič octavie Jaroslav J., který nedal při nájezdu na dálnici obžalovanému přednost.

„Byla to šupa. Najednou vyletěly airbagy. On ale jel strašně rychle,“ čte žalobce výpověď poškozeného šoféra z přípravného řízení.

Jaroslav J. také popsal, že náraz do jeho vozu byl velmi silný. „Auto se úplně ohnulo do rohlíku,“ podotknul. Škodovka se nakonec zastavila až o náklaďák v dalším pruhu. Při nehodě poškozený utrpěl mnohočetná zranění.

Mimo jiné krvácení do dutiny břišní, roztržení tlustého střeva, nebo zhmoždění plic a zlomeniny čtyř bederních obratlů. Z následků se dostával minimálně čtvrt roku, a pak musel absolvovat ještě rehabilitaci. Po obžalovaném ale nežádá žádnou náhradu škody. „Nic po něm nechci,“ uvedl do policejního protokolu.

Náklady na léčení poškozeného naopak žádá uhradit zdravotní pojišťovna. Ta se přihlásila s nárokem téměř 1,8 milionu korun. Obhajoba posudek znalce v průběhu celého hlavního líčení zpochybňovala.

Znalec v dokumentu, který byl čten v rámci hlavního líčení, popsal, že rychlosti 130 km/h ze strany obžalovaného odpovídá nejen zaseknutý ukazatel rychlosti, ale další faktory – následky střetu, poškození vozidel i postřetový pohyb aut.

„S posudkem nesouhlasím,“ konstatuje obžalovaný, kterého státní zástupce viní z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Situace nebyla jednoduchá. V první chvíli jsme se skutečně domnívali, že za nehodu může klasické nedání přednosti v jízdě,“ vysvětluje žalobce.

„Hlavní a zásadní příčina této dopravní nehody je rychlost 130 km/h v místech, kde se mělo jet 70 km/h. Kdyby tou sedmdesátkou obžalovaný skutečně jel, tak by ty nehodové následky byly nesrovnatelně menší. Objektivně je ale třeba konstatovat i pochybení odbočujícího řidiče,“ předesílá Novák.

Obhajoba naopak žádá zproštění v celém rozsahu podané obžaloby. „Nebylo prokázáno, že k nehodě došlo zaviněním obžalovaného,“ míní obhájce Milan Zápotočný.

 

Trestní příkaz odmítl

Raždík nad nehodou vyjadřuje lítost. „Je mi líto, co se stalo, ale opravdu si nemyslím, že hlavní vina je na mně,“ poznamenává. Soudce Zdeněk Chalupa obžalovaného uznal vinným už v lednu letošního roku, kdy Raždíkovi vyměřil trest tzv. „od stolu“ trestním příkazem.

Obžalovaný si proti němu ale podal odpor, a soudce proto musel nařídit projednání případu v rámci hlavního líčení. Na rozsudku se toho ale příliš nezměnilo.

Raždík inkasoval za přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců podmíněně, odložený na zkušební dobu dvou let. Ohrožen byl přitom sazbou odnětí svobody v trvání od šesti měsíců do čtyř let. Navíc přišel na dva roky o řidičský průkaz.

Pojišťovnu s jejím nárokem na náhradu škody vůči Raždíkovi soudce odkázal na občanskoprávní řízení. „Není na něj nutné působit nějakým přísným trestem. Obžalovanému polehčuje dosavadní trestní bezúhonnost a řádný život. Postačí trest výchovné povahy,“ míní soudce Zdeněk Chalupa.

Rozsudek není pravomocný. Žalobce se práva na podání odvolání sice ihned v soudní síni po vynesení rozsudku vzdal, ale obžalovaný si ponechal lhůtu pro jeho možné podání. V případě, že tak učiní, ve věci by rozhodoval Krajský soud v Brně.

Reklama
Reklama
Reklama
20.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Dnes a zítra k volbám!

Jaroslav Faltýnek, Jiří Běhounek, Pavel Kováčik, Vít Kaňkovský, Jan Tecl, nebo Radek Koten? Dnes a zítra voliči rozhodnou, který z těchto lídrů ...

20.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Knižní veletrh přiváží opět známá jména

Vysočina se na dva dny opět po roce stala centrem knižního dění v České republice. Do Havlíčkova Brodu se na dnešek a zítřek, 20. – 21. 10., sjelo ...

20.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Začal příjem žádostí „na kotlíky“

Druhá vlna kotlíkových dotací pro Vysočinu je spojena s pátkem 20. 10. Právě dnes v 7 hodin ráno totiž začal Kraj přijímat žádosti o ...

20.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Topná sezona je tu, a kominíci neví, kam dřív skočit

Už je to roky zavedená praxe. V létě nemají kominíci na Vysočině prakticky do čeho píchnout, ale s nástupem nové sezony v kraji prakticky neví, ...

20.10.2017 Kultura/Komentáře (0)Filharmonie se vyladí do podzimu

Podzimní koncert uvede v neděli 22. října od 19 hodin v DKO Jihlava Filharmonie G. Mahlera. „V úvodu zazní velice svěží a poslouchatelná Symfonie č. ...

20.10.2017 Sport/Komentáře (0)„Hášovo“ loučení viděl i Bloom

Jako bojovník vkročil do oktagonu naposledy. Michal „Háša“ Hamršmíd dal minulý čtvrtek, na galavečeru Noc legend v Praze, oficiálně sbohem ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Zítra druhé kolo kotlíkových dotací

Zahájení příjmu žádostí pro 2. kolo kotlíkových dotací pro Vysočinu odstartuje zítra, v pátek 20. 10. v 7 hodin. Podatelna krajského ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (1)Ruská Toulavá kamera zachycuje Vysočinu

Štáb ruské televize natáčí tento týden na Vysočině. Redaktorka, kameraman, fotografka a produkční dorazili už v pondělí, aby v našem ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Sexuolog Weiss dostal za nehodu s dvěma úmrtími podmínku

Sexuolog Petr Weiss souzený za nehodu, při níž zemřeli dva lidé a další člověk byl těžce zraněn, dostal u Okresního soudu v Pelhřimově podmíněný ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (3)V Rančířově přestane platit vyhláška umožňující vybírat mýtné

V Rančířově na Jihlavsku přestane tento měsíc platit místní vyhláška umožňující vybírat poplatek za povolení ke vjezdu do vybraných ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Peticí bojují za obchvat silnice I/38

Extrémní dopravní situace v obcích, vysoký podíl výfukových zplodin, zvýšený hluk a další věci, které ...

19.10.2017 Aktuality/Komentáře (0)Pivovar končí s fotbalem, prodává akcie klubu FC Vysočina

Po hokeji chce odejít Pivovar Jihlava také z jihlavského fotbalu. Konkrétně jeho majoritní akcionář, kterým jsou Pivovary Lobkowicz. Již před zahájením ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net