Reklama
Dnes je pátek 22.09.2017     svátek má Darina

Upravovatel stop pro běžkaře: Zima je luxusní

BĚŽKAŘI si užívají skvělých podmínek - své síly změřili o víkendu na malém okruhu Vysoká, při závodu Jihlavské 15. Foto: lyzarskejihlavsko.cz

 

Zatímco v předchozích letech platilo, že zimní radovánky si v našem regionu mohli užívat hlavně sjezdaři, letošní zima dělá, podle Milana Kotena z klubu Lyžařské Jihlavsko, radost konečně i běžkařům.

 

Mají běžkaři aktuálně nejlepší podmínky za poslední roky?Jednoznačně. Šest let v řadě jsme se těšili, až tyhle podmínky pro běžkové lyžování přijdou. Naprosto luxusně je upravená lokalita Vysoká, a je z ní naprosto parádní okruh, kde je natočeno nějakých 20 kilometrů tras. Ve čtvrtek navíc, kde to bylo možné, to Martin Kratochvíl propojoval směrem na Jihlavu. Takže je to protažené až k bývalému pohostinství v Pístově a směrem na Okrouhlík. Chystáme se i směrem na Kostelec, kde je to jen sólo stopou. Dnes (v pátek) ještě chystáme upravit okruh směrem na Hosov a směrem k Rantířovu.

 

Jak moc je úprava stop náročná?Je to hodně náročné, i technicky. V podstatě jsme upravovatelé - amatéři.Máme čtyřkolku a zařízení. Když se třeba zapadne, tak je to problém, protože je to práce na hodinu, a děláme to v jednom, ve dvou lidech.  Tím, že v předchozích letech prakticky zimy nebyly, tak se pořád ještě učíme. Pro nás je to koníček, děláme to po zaměstnání.

Reklama

 

Problémy s pejskaři neevidujete?
Zatím se žádný problém neobjevil. Pejskaři i koňaři si už zvykli, že když je aspoň trošku sněhu, tak se stopy dělají.
Předpokládám, že lidé jsou soudní a neprojeví se klasická česká nátura, že když dělá někdo něco jiného než já, tak je to osel, a pokazím mu to. Věřím, že to bude v pohodě.

 

Kolik vůbec stojí kilometr takto upravené trasy pro běžkaře?
Na benzín jsme dostali od Magistrátu města Jihlavy 15 tisíc korun na celou zimu. Předpokládám, že nám to vyjde. Nepočítáme žádnou amortizaci, a už vůbec ne mzdy, které si nevyplácíme. Náklady jsou nepoměrně nižší, než kdyby se to dělalo profesionálně. V takovém případě bychom se pohybovali v částce 500 korun a výše za jeden kilometr strojově upravené trasy.

 

V takové cenové relaci se asi nepohybujete…
V žádném případě. Nedá se to porovnat. Na koruny to nákladově říci přesně nedokážu, ale řeknu, že koupíme deset litrů benzínu, a to nám vystačí na celé odpoledne.

Autor: David Kratochvíl
Aktuality : 12.01.2017  Nový komentář   Komentáře (1)
Budete stát frontu na kotlíky?

Nekonečné fronty před... více

Aktuality: 22.09.
Vymazal: Díky cyklostezkám

Vzáří slaví dobrovolný... více

Aktuality: 22.09.
Z vůně gulášů vzejde

Nejméně jedenáct... více

Aktuality: 22.09.
Jihlava se zítra rozloučí

Zítra se přátelé,... více

Aktuality: 22.09.
Rozhodly nervozita a chyby

I když neuhrály ani... více

Aktuality: 22.09.
Vysočině hrozí žaloba

Kraj neschválil zřízení... více

Aktuality: 22.09.
Titul Miss Prima křivky 2017

Chtěla zvítězit. Nijak se tím ani netajila.... více

Aktuality: 22.09.
Reklama