Reklama
Dnes je úterý 16.04.2024     svátek má Irena

Alzheimer začíná ztrátou paměti, poruchami řeči, varuje odbornice

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

21.9.2016 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

Na středu 21. 9. připadá Světový den Alzhei­merovy choroby. Jeho cílem je hlavně zvýšit podvědomí o této zákeřné nemoci. Jak vůbec rozeznat její první příznaky, přibližuje Zdeňka Beránková Juchelková z jihlavského centra zabývajícího se touto chorobou.

 

Alzheimerova choroba – co to vlastně je?

Alzheimerova nemoc (AN) narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

 

Přibližte příznaky…

AN začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou AN postupuje, se u každého postiženého liší.

 

Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřová­ním, rozhodováním, nedokončuje my­šlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

 

Tato choroba byla popsána už na začátku 20. století, moc se ale o ní nemluvilo, a nebyla ani žádná specializovaná centra… Jak vlastně vypadala dříve péče o pacienty s touto nemocí? Ve srovnání s dneškem to snad ani nelze dávat na stejnou úroveň?

 Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer. V té době se považovala za vzácnou.

 

Pokud se symptomy AN začaly u někoho projevovat před rokem 1994, neměl pacient k dispozici žádné léky. Mohl jen doufat, že nástup demence bude pomalý, že si co nejdéle zachová paměť a nezávislost a že někdo přijde s účinnou léčbou.

 

Co léčba?

Žádný lék, který by alzheimerovu chorobu vyléčil, neexistuje. K dispozici je celá řada léků, které zmírňují nebo odstraňují příznaky demence a zlepšují kvalitu života lidí, kteří nemocí trpí.

 

Léčba se dělí na farmakologické a nefarmakologické postupy. Chceme-li zpomalit a zkvalitnit průběh onemocnění, je důležitá kombinace všech terapeutických postupů. V posledních letech vzniká více center, zařízení, která se specializují na AN, a mohou do nich přicházet lidé s touto diagnózou.

 

Rozpozná laik první příznaky Alzheimerovy choroby? Čím se nemoc projevuje v první fázi?

Pro Alzheimerovu chorobu je typický plíživý začátek. Prvními příznaky jsou ztráta paměti, zejména krátkodobé, problémy s vykonáváním běžných domácích úkolů, poruchy řeči a plynulého vyjadřování, zhoršená orientace, zhoršující se schopnost úsudku, obtížnější rozhodování, ukládání věcí na jiná místa, problémy při oblékání, změny nálady a chování, ztráta zájmu o koníčky a zaměstnání, ztráta iniciativy.

 

Kam se může člověk obrátit o radu, aby co nejvíce zbrzdil rozvoj nemoci u svých blízkých?

Nejdříve je vhodné navštívit praktického lékaře, který udělá základní testy, a podle výsledků rozhodne o doporučení návštěvy specialisty, který provede komplexnější vyšetření.

 

V případě, že tento postup není z nějakého důvodu úspěšný, je možné nechat si vyšetřit paměť v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti, které je i v Jihlavě.

 

Je každodenní péče o člověka, u kterého již Alzheimer, případně demence propukly naplno, náročná?

Pokud hovoříme o péči v domácím prostředí, je péče o člověka postiženého demencí náročná a vyčerpávající. Poslední stadium demence vyžaduje detailní plánování péče o nemocného. S tím, jak nemoc probíhá u každého různě, budou i nároky na péči různé.

 

Je však dobré vědět, jak tato fáze nemoci obvykle probíhá. Tak se dá lépe připravit na situace, ke kterým může dojít. Tipy, jak zvládnout péči, a pomoci se vyrovnat s některými problémy, které mohou nastat, mohou pečovatelé získat u svého lékaře, profesionálního zdravotníka, nebo také na kterémkoli kontaktním místě České alzhei
merovské společnosti.

 

Člověk s AN je doma sám sobě tak trochu nebezpečný. V čem se to může projevit nejdramatičtěji?

Pokud není zabezpečená kvalitní a dostatečná péče o postiženého demencí v pokročilejším stadiu, může být nebezpečný jak sobě, tak i svému okolí.

 

Například někdy se ztrácí, a bloudí v místech, které znal. Může se zmateně a nepřiměřeně oblékat, někdy se může objevit polonahý nebo nahý. Je zde riziko, že nechá puštěnou vodu, plyn, otevřený byt, pustí do bytu cizí lidi, nechá se oklamat při placení, nedokáže uhasit oheň apod.

 

To, že se stále méně orientuje a méně věcem kolem sebe rozumí, jej může i rozzlobit, domnívá se, že mu lidé dělají naschvály, a může být až agresivní.

 

K čemu může dojít, pokud rodina nekonzultuje stav nemocného s odborníky?

V praxi i v různých studiích bylo prokázáno, že dobré a přiměřené informace jsou pro pečující nesmírně důležité. Jsou důležité i v případě, kdy nejsou příliš potěšující. Což je bohužel často případ onemocnění způsobujících demenci.

 

Být informován, znamená mít možnost a příležitost se vyrovnat s danou situací, rozmyslet si a naplánovat vše, co je a bude potřebné. Zachovat dobrou kvalitu života - a to jak člověku postiženému demencí, tak člověku, který je mu oporou a pečuje o něj.

 

Co vše je potřeba neustále u klientů s demencí hlídat?

Nejdůležitější při kontaktu s člověkem postiženým demencí je trpělivost. Netrpělivost pečovatele vzbuzuje u nemocného negativní pocity, s následnou úzkostí. Velmi zásadní je mít na paměti, že dementní lidé žijí jen v právě probíhající přítomnosti, a budoucnost pro ně neexistuje.

 

Základním principem při po­skytování péče lidem s demencí je respekt k jejich důstojnosti. To znamená, že se budou, navzdory kognitivním ztrátám, cítit uznáváni jako lidé, kteří jsou bráni vážně a mají podporu, aby mohli dělat to, co si přejí a dokázali vše, co dokázat mohou.

 

Týká se Alzheimerova nemoc i mladých?

Přestože většina nemocných je starších 65 let, stává se, že onemocní i lidé 30-50letí. Bývá to kolem 10% celkového počtu postižených AN. Postihne-li AN takto mladé lidi, je vše, co se týká rodinného života, financí a následné péče o nemocné, dost odlišné od problémů, které musí vyřešit nemocný člověk (nebo jeho rodina), který onemocní později. Lidé, kteří chtějí, si mohou nechat provést vyšetření paměti v Kontaktním centru v Jihlavě. Vyšetření je zdarma, je třeba se předem objednat.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.04.2024 AktualityLupič před policisty prchal v Jihlavě skokem z okna bytu. Ovšem marně

Kariéra zloděje má někdy jepičí život. Své o tom ví lupič (30), co kvůli sérii tří vloupání do bytů a rodinného domku během jediného dne čelí obvinění hned ze tří trestných činů. V ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityŠéf rady postižených: Město by mělo vyřešit bezbariérové WC

Desítky eurozámků pro zdravotně postižené jsou k dispozici na Vysočině v různých institucích a zařízeních. V Jihlavě však dlouhé roky nejsou veřejné bezbariérové toalety. Předseda ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualitySobota bude ve znamení potravinové sbírky v Česku

Celkem 74 prodejen v rámci celé Vysočiny je zapojeno do jarního kola Sbírky potravin, která pomáhá lidem v nouzi. V sobotu 13. dubna se do ní mohou zapojit všichni, kteří nakoupí základní ...

Komentáře (2)
12.04.2024 AktualityTuristé zahájí jarní sezónu 

Oficiální Zahájení jarní turistické sezóny, které se každoročně koná v jiném místě Vysočiny, se letos odehraje v Havlíčkově Brodu. Tamní odbor Klubu českých turistů ho pořádá ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVčelař přišel o včely. Někdo mu je ze zahrady odvezl i s maringotkou

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování krádeže dvou maringotek, ke které došlo u Třeště. K činu podle policejní komisařky Jany Kroutilové došlo někdy ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityMístostarostka: Nejsi člověk, který by měl být ve vedení obce

Ještě minimálně měsíc bude mít starosta Větrného Jeníkova Tomáš Helar k ruce jen místostarostku Darinu Sochorovou. Helar pro JL přiznal, že po odvolání místostarosty Pavla Koníře v ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVe Staroměstském rybníku byla nalezena žena bez života

Žena, kterou nalezli v úterý odpoledne ve Staroměstském rybníku v Telči bez známek života, nezemřela násilnou smrtí. Potvrdila to policejní komisařka Jana Kroutilová. Policisté ale dál ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityJihlava protáhne cyklostezku ke Stříteži, další stezka se tam chystá od Polné

Jihlavská radnice se chystá protáhnout cyklostezku z Pávova k obci Střítež. Na stavbu přibližně za 50 milionů korun bez DPH dokončuje výběrové řízení na dodavatele. Staveniště by mohl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityPrvní seč by měla proběhnout na konci dubna

Jihlava na dva roky vyřešila sekání trávy Jihlava má na dva roky dopředu smluvené dodavatele na sekání trávy na všechny veřejné plochy. První seč se dle množství srážek uskuteční ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityOdhadované náklady na nové parkoviště u jihlavské nemocnice jsou 36 mil. Kč

Kraj Vysočina vypíše veřejnou zakázku na dodavatele stavby parkoviště u jihlavské nemocnice. Odhadované náklady na plochu asi pro 200 aut jsou 36 milionů korun. Parkoviště musí být vybudované ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityVýměna armatury zasáhne průmyslovou zónu

Původně ve čtvrtek 18. dubna měl být opraven vodovodní řad, ze kterého berou vodu i firmy v jihlavské průmyslové zóně v Hruškových Dvorech. Dle informací JL si některé společnosti ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityBřezen byl mimořádně teplý

V březnu brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hruškových Dvorech v Jihlavě naměřila průměrnou teplotu vzduchu 6,1°C. Nejteplejším dnem byla poslední ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net