Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

„Fans“ už udělali škody za 200 tisíc

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

28.8.2016 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

 

Na jejich prvoligové zápasy v Jihlavě chodí každou sezonu desítky tisíc fanoušků. Jenže zatímco hokejová Dukla hlásí po rizikových zápasech vesměs naprosto minimální škody, u jejich kolegů  fotbalistů je situace diametrálně odlišná.

 

Řádění hostujících fanoušků při mistrovských zápasech fotbalistů FC Vysočina na stadionu v Jiráskově ulici stálo pokladnu jihlavského klubu za posledních deset let už totiž zhruba 200 tisíc korun.  „V drtivé většině šlo o škody způsobené fanoušky Slavie Praha a Sparty Praha. Vždy se týkaly výhradně vybavení hostujícího sektoru stadiónu,“ doplňuje k tomu mluvčí klubu Miroslav Fuks.

 

Poslední účtenka s rozpisem škod během fotbalového utkání v Jihlavě je ještě horká. Klub po domácím utkání s pražskou Slavií z poloviny srpna vyčíslil na 14 tisíc korun. Tamní tvrdé fanouškovské jádro poničilo ve svém sektoru za brankou sedačky a toalety.

 

Podle jednatele HC Dukla Bedřicha Ščerbana má hokej oproti fotbalu  jednu výhodu. „Arény jsou uzavřené, takže se i lépe hlídají. Když k něčemu dojde, tak se dá lépe i cíleně trestat. Navíc fotbal nabízí větší prostor i anonymitu,“ přemítá při srovnání obou sportovních odvětví.

 

Martin Komínek, dlouholetý fanoušek FC Vysočina nabízí ještě jeden úhel pohledu. Podle něj jezdí na venkovní zápasy Sparty a Slavie do Jihlavy i ti fanoušci, kteří mají jediný cíl, a to škodit. „Ať mi nikdo neříká, že to co se dělo v sektoru hostí při zápase se Slavií, byla náhoda,“ odmítá při vzpomínce na hořící plastové sedačky.

 

Klub věří, že  by jistě pomo-hlo důstojnější řešení sektoru pro hostující fanoušky. „To současné je bohužel prvoligovým parametrům velmi vzdáleno a nepochybně chování některých fanoušků ovlivňuje,“ míní mluvčí FC Vysočina Fuks.

 

Chováním různých skupin fanoušků během sportovních událostí už se v minulosti zabývala také řada studií či specializovaných psychologů. Podle Martina Šťastného, klinického psychologa z Psychiatrické nemocnice v Jihlavě, se  fanoušci ztotožňují s hráči, mají společný cíl uspět, cítí větší sounáležitost s ostatními, jsou emočně angažovaní na úspěchu či neúspěchu jejich družstva.

 

„Pokud k tomu přidáme vlastní frustrace či potřebu vybít se, odreagovat, pak různé projevy agrese přicházejí vždy,“ vysvětluje pro úplnost.

 

Hokejisté i fotbalisté z metropole Vysočiny věří, že do budoucna dojde k ještě výraznějšímu omezení fanouškovských excesů přijetím příslušného zákona.

 

„Nebylo vůbec od věci, kdy policie byla přímo na sportovištích a nečekala připravená před branami. Její přítomnost na stadionu vyvolává respekt,“ podotýká závěrem šéf HC Dukla Ščerban.

 

Psycholog: Agresivních diváků
 je u kolektivních sportů víc

Případy řádění fotbalových fans se nevyhýbají ani krajskému městu. Jejich agresivita je komplexní jev, který má dlouhou historii. I to říká klinický psycholog Martin Šťastný z Psychiatrické nemocnice Jihlava.

 

Kde se v člověku vezme to, že v momentě, když fandí nějakému sportu, začne být agresivnější?

 Agresivita je přirozenou tendencí, kterou v sobě máme všichni. V potřebné podobě jde o tendenci dosahovat cílů, schopnost prosazovat se, ovládat. V obecné podobě je spojována s výbojností, útočností, nepřátelstvím.
Fandění při sportovních utkáních má mnoho poloh a závisí na tom, v jakém rozpoložení je divák, jaký druh sportu sleduje, jaká má očekávání, jak funguje skupinová dynamika ostatních fanoušků.

Je zajímavé, že u sportů, kde je agrese jejich očekávanou součástí (tzv. úpolové sporty), jsou projevy divácké agrese podstatně menší než třeba u sportů jako je hokej, fotbal či jiné kolektivní sporty. Zde jsou vytvořeny podmínky pro fyzický kontakt hráčů, který přerůstá v agresi a porušování pravidel.

Co je spouštěčem takového chování?

Fanoušci se ztotožňují s hráči, mají společný cíl uspět, cítí větší sounáležitost s ostatními, jsou emočně angažovaní na úspěchu či neúspěchu jejich družstva, a pokud k tomu přidáme vlastní frustrace či potřebu vybít se, odreagovat, pak různé projevy agrese přicházejí vždy.

 

Agresivita sportovních fanoušků je spojována především s fotbalem a fotbalovým chuligánstvím. Proč? Copak je fotbal z pohledu psychiky v něčem jiný, než ostatní sporty?

 Agresivita sportovních fanoušků je komplexní sociálně psychologický jev a má svoji dlouhou historii. Právě fotbal je v tomto ohledu specifický tím, že je nejen nesmírně rozšířeným a oblíbeným sportem, ale pro mnoho lidí se stává životním stylem, kdy se z neškodného fandění vyvinulo nebezpečné fanatické fandění, se kterým jsou spojováni především „hooligans“.

Zde již nejde jen o zájem o hru, jde o potřebu patřit k nějaké skupině, vymezit se vůči okolí, využít anonymního prostředí k vybití agrese, která je motivována buď potřebou prožívat extrémní emoce, nebo vyplývá z vlastní psychické, sociální či ekonomické frustrace.

K takovým skupinám inklinují především muži (v menší míře i ženy), kteří mají zjednodušené vidění světa, přiklánějí se k extrémním názorům, xenofobii, agresivní chování pro ně bývá často akceptabilním způsobem řešení problémů.


A je tedy fotbal v něčem jiný než ostatní sporty?

Asi ano. Jako hra je známý všude na světě, hráči jsou celebritami. Je to obrovský byznys a pro mnoho kluků a jejich rodičů se stává silnou aspirací uspět v něm a být známý, vydělávat fotbalem.

Možná právě ve fotbale je dobře vidět, jak je takto pojatý vrcholový sport odcizen od podstaty sportování a soutěžení. Je obchodem, politikem, můžeme do něj promítat všechny bolesti světa i své vlastní.


 
Co může mít vliv na to, že se klidný člověk při zápasu jeho týmu, mění ve „zvíře“?

Tak to vezmeme popořádku: vrozený pud, hormonální činnost, temperament, kulturní prostředí, rodinné prostředí, sociální status, frustrace, alkohol a drogy, aktuální prostředí, davové chování. Častěji v těchto souvislostech vykazují agresivní chování muži.

Je tedy zřejmé, že se musí vždy sejít mnoho vlivů včetně očekávání, se kterým ke sledování zápasu přistupujeme. Čím větší je míra identifikace s klubem či osobou sportovce, čím je důležitější přání, aby uspěl, tím více narůstá pocit zmaru, pokud se to nedaří.

V tomto ohledu může identifikace dojít tak daleko, že fanoušek neunese prohru a vybíjí si emoce v nějakém agresivním aktu, či upadá do beznaděje a sahá například k alkoholu.

Je však zajímavé, že větší agresi vykazují vždy fanoušci vítězného týmu, což může souviset například i s aktuálně zvýšenou hladinou testosteronu, alkoholem, skupinovými emocemi a davovým chováním, kdy se snižuje racionalita a zábrany.


 
Proč se nechávají lidé, kteří se běžně o sport nezajímají, v době významných utkání (mistrovství světa, olympiáda…) strhnout a stávají se z nich velcí fandové?

 Čím více se takové podniky medializují, hovoří se o nich, věnuje se jim pozornost, interpretují se i z hlediska politického a ekonomického, tím více vzniká v lidech přesvědčení, že je důležité se na nich nějak podílet. Otevírá se vždy i otázka národní, šance prezentovat se ve světě – reprezentovat ve všech smyslech tohoto slova.

V pozadí je také vždycky prezentace sportovních či olympijských ideálů, které se ale v posledních letech, bohužel, čím dál více vyprazdňují.

Mluví se o tom, kdo vyhrál, kdo prohrál, novináři mají spoustu „příběhů“, lidé mají možnost odreagovat se a prožívat něco jiného než je každodenní realita, mohou také zažívat pocit, že je něco spojuje a nějak přesahuje, participují na něčem velkém.

Prožívají hrdost a zklamání, mluví o tom. To pak zasahuje i ty, co se o sport moc nezajímají, ale mají možnost být s ostatními, povídat si, prožívat a sdílet.

Dobré je, že v takových chvílích mohou mít lidé k sobě blíž. Smutné je, že na to potřebujeme třeba olympiádu.

 

 

Řádění „rowdies“ v Jihlavě

 Na stadionu v Jiráskově ulici bývá čas od času při fotbalových utkání FC Vysočina rušno. JL vybraly tři momenty, kdy fanoušci, tzv. „rowdies“, výrazně překročili únosnou mez.

5. červen 2008:
Fotbalisté Opavy ztratili na Vysočině postup do nejvyšší soutěže, což jejich fanoušci neunesli.
V závěru utkání naházeli na trávník dýmovnice a světlice a zápas musel být na několik minut přerušen. Na zasahující policisty pak mimo jiné létaly betonové kvádry.
Majetková škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun.

25.  květen 2011:
Zatím největší incident na jihlavském stadionu. Po skončení finále českého poháru mezi Mladou Boleslaví a Olomoucí vtrhli fanoušci přímo na hrací plochu a bušili do sebe pěstmi.  Zasáhnout museli policejní těžkooděnci. Příznivci hanáckého klubu mimo to demolovali svůj sektor.
Škoda činila téměř 200 tisíc korun.

21. říjen 2012:
Chuligáni fandící pražské Spartě se představili v celé své kráse. Ničili oplocení hostujícího sektoru, oháněli se pyrotechnikou a vytrhávali sedačky.
Pořadatelé je částečně zklidnili vodním proudem z hasičské hadice. Za tento zákrok zaplatil jihlavský klub pokutu 30 tisíc korun.
Škoda způsobená fanoušky dosáhla výše 21 tisíc.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
16.04.2024 AktualityŽalobce chce za vraždu ženy v Jihlavě pro její dceru přísnější trest

Vraždou ženy v Jihlavě z loňského února se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně její dceři za čin uložil 18 let vězení, odvolala se jak obžalovaná, tak státní ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityVysočina má pro katastrofy humanitární jednotku

Pokud by na Vysočině došlo k nějaké například živelné tragédii, kraj má pro zásah k dispozici speciální humanitární jednotku. Ta působí pod Oblastním spolkem Českého Červeného kříže ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityZchátralý sportovní areál v jihlavském v Bedřichově projde velkou proměnou

Více než dvě desítky lidí z řad veřejnosti dorazily 21. března března na veřejné projednání revitalizace sportovního areálu v Bedřichově. Setkání se konalo v pohostinství Zezulkárna. ...

Komentáře (5)
16.04.2024 AktualityŠkodovka je po nehodě na dálnici na odpis, policie hledá svědky a záznamy z kamer

Dálniční policisté z Velkého Beranova šetří od nedělního rána nehodu Škody Kodiaq se slovenskou poznávací značkou na dálnici D1 ve směru na Brno blízko sjezdu na Větrný Jeníkov. Osobní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityČerné skládky rostou jako houby po dešti

Napříč Jihlavskem meziročně roste počet černých skládek. Lidé totiž čím dál častěji nepotřebnou ledničku, pneumatiky a další zbytečné harampádí raději vyhodí někde do strouhy ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityNázvy i čísla v Jihlavě budou jednotné

Ulice, budovy a veřejná prostranství v Jihlavě se musí označovat jednotně. Rozhodli o tom na svém posledním jednání městští zastupitelé, kteří jednomyslně schválili tzv. Manuál jednotného ...

Komentáře (4)
14.04.2024 AktualityHovězí gulášek na pivu pekla vítězka v troubě přes noc. Porazila s ním i starostu

Ve Vysokých Studnicích nedaleko Jihlavy si v sobotu večer dali dostaveníčko mistři kuchařského a pálenkářského řemesla. Obec totiž na první dubnovou sobotu připravila v pořadí už třetí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net