Reklama
Dnes je úterý 23.04.2024     svátek má Vojtěch

Před 48 lety začala sovětská okupace

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

21.8.2016 Aktuality/Komentáře (28), autor:
Pavel Bajer
,
Pavel Bajer

 

  Polistopadový vysočinský poslanec Čestmír Hofhanzl prožil obsazení Československa napříč republikou.

   Srpnovou okupaci doslova „na vlastní kůži“ prožil bývalý poslanec za stranu ODA Čestmír Hofhanzl. Letos pětasedmdesátiletý exposlanec žije v obci Třeštice, nedaleko Telče.

   Když začala okupace, bydlel Čestmír Hofhanzl, spolu s manželkou, ve Vysokých Tatrách. Na jaře 1968 se účastnil několika demonstrací podporujících demokratizaci země. Říká, že v srpnu 1968 tušil, že k okupaci země dojde. 

   „V noci z 20. na 21. srpna jsem viděl letecký most, kterým Rusové v koridoru mezi Vysokými a Nízkými Tatrami obsazovali Československo,“ vzpomíná Hofhanzl.  

   Neprodleně se rozhodl, že se vypraví do Prahy. „Ráno jsem se rozloučil se ženou, a autostopem jsem se, kolem ruských kolon, dostal do Prahy. Viděl jsem obsazování Československa napříč téměř celou zemí,“ vypráví.

   Lidé byli šokovaní. Jak Češi, tak i Slováci se nechtěli s invazí smířit. „Viděl jsem spontánní, symbolický odpor velké části obyvatelstva naší země,“ potvrzuje Hofhanzl.  

   V Praze nějakou dobu pobyl a zažil tam atmosféru strachu, kterou vytvářely okupační armády na konci srpna a v září 1968.
„Přelety letek letadel těsně nad městem, noční střelba z různých stran města. Sovětští budovatelé komunismu měli hlubokou historickou zkušenost s tím, jak se budovalo a udržuje ruské impérium,“ dokresluje s ironií.  

   Sám Hofhanzl v Praze prožil dramatický okamžik – když se snažil mezi sovětskými vojáky zjistit, co tam vlastně dělají.

    „Málem mne zastřelili. Absolutně nikdo z nich se nechtěl se mnou bavit. Měli své rozkazy,“ popisuje situaci v hlavním městě. Nakonec mu odpověděl jeden starší sovětský záložník slovy: „Víš, jak je to u nás.“

    Po osmašedesátém byl Roštejn takový „malý vnitřní exil“, říká jeho bývalá kastelánka Jitka Hošková.

    Specificky, vytvořením malého „vnitřního exilu“, se například s dobou po osmašedesátém vypořádala někdejší kastelánka hradu Roštejna (od roku 1975) Jitka Hošková. V roce 1968 studovala na vysoké škole v Praze. Osudného 21. srpna byla v Kutné Hoře a pak jela do Prahy.
„Takže nic zajímavého, ale samozřejmě jsem to vnímala, vždyť mi bylo 19,“ vzpomíná, „chodila jsem tehdy s mým prvním mužem, Láďou Kantorem, a od něho jsem měla pěknou školu...“

    Vysokoškolská studia končila v roce 1972: „To už Husák nastoupil tu tvrdou normalizaci, a tím, že jsem holt nebyla straník, tak jsem nenašla žádné odpovídající místo. Dva roky jsem se plácala v okresním kulturním středisku, pak jsem šla dělat správce tenisových kurtů a potom přišel Roštejn.“  

    Její druhý manžel Antonín Hošek chtěl tehdy emigrovat, ona ne: „A tak jsme si řekli - musíme být pokud možno co nejméně závislí na téhle komunistické civilizaci. Půl roku jsme sháněli, telefonovali a jezdili - hledali jsme něco, kam bychom utekli. Buď na nějakou horskou boudu, nebo nějaký takovýto objekt...“

   Když poprvé přijeli na Roštejn, řekli si - tady a nikde jinde. Jistým způsobem tu vytvořili svět relativní svobody: „Jasně, že jsme byli sledováni tím režimem, protože tam pořád jezdily ruské zájezdy,  museli jsme dodržovat průvodcovské slovo, dělaly se jeho náslechy a nesměli jsme se od toho odchýlit,“ popisuje bývalá kastelánka.  

    Musela např. podepisovat papír, že nebude komentovat prostory hradní kaple, protože to byla sakrální záležitost. „Jistá omezení tedy byla, ale taková osobní svoboda nám zůstala,“ vzpomíná  Hošková. A protože její manžel pracoval deset let v Divadle Na zábradlí, na hrad poté v 80. letech jezdíval okruh lidí jako Andrej Krob, Václav Havel, z Telče Egon Bondy, Ivan Martin Jirous či Věra Jirousová.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Nezapomínat a dívat se v tomto okamžiku na ČT 2
Zdeněk | 2016-08-22 20:29:49 | Reagovat
1968 v CZ, aktualita na Ukrajině dneska. Anonymní komentář zatím v čekárně?
Zdeněk | 2016-08-22 21:27:43 | Reagovat
ČERVENÉ TRENÝRKY DOLE "čtenář" zatím na WC, až si je natáhne uvidíme co napíše, na aktuální pořad na ČT 2 napíše, asi z hygyenických důvodů kouká na nějaký hockey,že?
Vážený Leonide Iljiči
Dnes, 22. srpen22:25 › 22:50
Zvláštní moment v pohnutých událostech srpna 1968 představují tzv. zvací dopisy, jimiž se pětice členů vedení KSČ obracela s prosbou o pomoc na tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva. Prosba o „poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici“ sice nebyla důvodem k napadení Československa, nicméně posloužila Brežněvovi jako vítané posvěcení jeho kroků. Dokumentární film scenáristky Šárky Horákové a režisérky Zory Cejnkové podrobně rekonstruuje historické události a lidské pohnutky, které vedly k sepsání dopisů, a taktéž příběh hledání pravdy o dopisech, jenž trvá od roku 1968 až do současnosti. Dokument přináší mimo jiné i unikátní záběry, které pořídil tým českých kriminalistických expertů na začátku 90. let při pátrání v moskevských archivech.
 
Zdeněk | 2016-08-22 23:13:59 | Reagovat
VČERA 21.srpen 1968...ta prolhaná čt 2 soudruhu "čtenář" - pokrokový aktivista

5 minut svobody
Dnes, 22. srpen23:45 › 00:40
25. srpna 2013, pětačtyřicet let po dnes už legendární demonstraci osmi sovětských občanů proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, stála Natalija Gorbaněvská na popravčím místě na Rudém náměstí v pravé poledne znovu. Spolu s ní transparenty rozvinulo asi deset dalších lidí. Mezi nimi například i Sergej Šarov-Delone, bratranec jednoho z tehdejších účastníků dnes už zesnulého Vadima Delone, nebo bohemistka Nina Falkovskaja. Přesto, že nebylo úplně teplo, Natalija Gorbaněvská stála uprostřed demonstrujících v černém tričku s krátkým rukávem a na zádech měla fotografii svého tehdejšího transparentu ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU. Na dětském prostěradle napsaná parafráze hesla polských povstalců se stala symbolem celé protestní akce. Prohozením přivlastňovacích zájmen Gorbaněvská postavila svobodu těm druhým na první místo, čímž svobodu vlastní podmínila svobodou těch ostatních. Bylo velmi zřejmé, že tento projev svobody pro samotné účastníky skončí ztrátou svobody ve fyzickém slova smyslu. V sobotu 7. 12. 2013 se před budovou Českého rozhlasu u pamětní desky událostem srpnové okupace v roce 1968 sešlo několik desítek lidí, aby zapálili svíčky za Natálii Gorbaněvskou, která zemřela v Paříži 29. listopadu 2013. Přišli se rozloučit s disidentkou, jejíž osud s touto zemí navždy spojila několikaminutová protestní akce 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v centru Moskvy vyjadřující nesouhlas s okupací Československa. Podobná setkání proběhla ve stejnou dobu na dalších místech republiky. Na shromáždění přišli pod ukrajinskými vlajkami i ti, kteří chtěli podpořit proevropské směřování Ukrajiny.
 
Zdeněk | 2016-08-22 23:27:57 | Reagovat
Tedy, tady se někdo nadřel, než tu přehršel komentářů vypotil. A on pořád čekal, že něco přijde, on pořád čekal, nepřišlo vůbec nic - Kočka ze Záběhlic.
A k té televizi: Včera po delší přestávce jsme se dočkali pokračování Ohnivého kuřete. Není to žádné veledílo, ale mezi tou záplavou dementních seriálů je to ještě ke koukání.
Více psát nebudu, mne neplatí žádný Dvořák, abych suploval programové televizní týdeníky.
čtenář | 2016-08-23 09:46:57 | Reagovat
Stojí nějakému pošetilému ano-nymu za první komentář?
Zdeněk | 2016-08-22 16:30:59 | Reagovat

Omyl ! Za 4 (slovy čtyři) první komentáře? A ne ano-nymu, ale někomu, kdo je na své jméno z neznámého důvodu velice pyšný.
čtenář | 2016-08-23 14:11:45 | Reagovat
KDO A PROČ, SE ZA SVÉ JMÉNO, Z NEZNÁMÉHO DŮVODU, VELICE STYDÍ? NĚČÍM ZAPÁCHÁ?
Zdeněk | 2016-08-23 17:51:29 | Reagovat
Člověče, Zdendo, kdyby nebylo tvé pošetilosti, snad by diskuze na JL zašly na úbytě.
Ale vyhrál jsi. První komentáře - ne jeden, ale dokonce čtyři !!! jsou ti připočítány k dobru. To bylo žehrání, že tě někdo předběhl, ale nyní jsi vítěz. Vzpomínáš na závodníka Volejníka v podání pana Nárožného, který v kultovním filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje" nakukoval do ordinace docenta Chocholouška a pokřikoval: "Já jsem vyhrál." ? Nějak mi ho připomínáš. Ano, vyhrál jsi ! Gratuluji !
čtenář | 2016-08-23 18:17:51 | Reagovat
VZPOMÍNÁ HOŠKOVÁ
„Musela např. podepisovat papír, že nebude komentovat prostory hradní kaple, protože to byla sakrální záležitost. „Jistá omezení tedy byla, ale taková osobní svoboda nám zůstala,“ vzpomíná Hošková. A protože její manžel pracoval deset let v Divadle Na zábradlí, na hrad poté v 80. letech jezdíval okruh lidí jako Andrej Krob, Václav Havel, z Telče Egon Bondy, Ivan Martin Jirous či Věra Jirousová.“

Atmosféra na Roštejně byla zajímavou oázou, často jsem tam zastavil na kus řeči a podívat, co je nového v instalaci hradu. Původní instalaci interiéru,  mi zadal ředitel jihlavského musea PhDr. František Hoffmann. Na spolupráci s jeho osobností rád vzpomínám. V rámci aktuálního výročí okupace v roce 1968 bychom si měli připomínat Hoffmannovu,  v Jihlavě ojedinělou,  statečnost a vyhnanství.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2016-08-23 17:39:34 | Reagovat
A co soudruh Rozehnal? Ten tam nebyl? Takové nedopatření !
čtenář | 2016-08-23 18:18:50 | Reagovat
No nazdar. Když tam jezdily takové "osobnosti", tam muselo být potom nablito.
To se nedivím, že tam soudruh Rozehnal nejezdil. On byl totiž estét !
čtenář | 2016-08-23 18:25:05 | Reagovat
Jaromír John Večery na slamníku Tetička Lála
Dobré čtení Zdeňkovi a čtenáři (i ostatním) přeje fotrák
fotrák | 2016-08-23 20:28:44 | Reagovat
Muselo být potom nablito.
No nazdar. Když tam jezdily takové "osobnosti", tam muselo být potom nablito.
To se nedivím, že tam soudruh Rozehnal nejezdil. On byl totiž estét !
čtenář | 2016-08-23 18:25:05 | Reagovat
-------------------------------------------------
Na hradě Roštejně byl  kastelánský byt Hoškových.
Paní Hošková byla také jako F. Hoffmann,  ředitelkou jihlavského musea. Psát o interiéru podobných osobností:  „tam muselo být potom nablito, “
Ukazuje morálně-psychickou úroveň anonymního psychopata.
Motivace anonyma „čtenář“ je taková, že se pod tyto adresné sprostoty a rafinované jízlivosti  nemůže podepsat, natož, aby se jako občan Jihlavy s někým setkal.
Stud mu chybí, zbabělost nikoli.
Nejde o sprostá slova, ale o sprosté pomluvy.
Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2016-08-24 18:14:47 | Reagovat
I těm nejslušnějším lidem, třeba i v kastelánském bytě
se může stát, že jim tam nějaká lidská spodina nableje. To je osud, jak říkal Erbenův kapitán Exner.
čtenář | 2016-08-24 21:55:49 | Reagovat
ZAJÍMAVOST !!!
Jak může někdo v 18:14:47 reagovat na něco, co bylo napsáno až v 18:25:05 ? Že by někdo vynalezl stroj času ?
čtenář | 2016-08-24 22:00:38 | Reagovat
Sprostá, ničím nepodložená lživá a opakovaná pomluva nechutného anonyma:"tam muselo být potom nablito."
V roce2003 byl Havlovi usnesením Senátu a Poslanecké sněmovny propůjčen Řád T. G. Masaryka a Řád Bílého lva I. třídy. Senát ve svém usnesení také schválil formulaci „Václav Havel zasloužil se o stát“ po vzoru zákona o zásluhách T. G. Masaryka.

Působení v disentu je uvedeno ve Wikipedii:
"Po potlačení Pražského jara musel Václav Havel opustit divadlo a jeho díla se v Československu přestala vydávat a hrát. Byl však již autorem uznávaným i v zahraničí – již roku 1968 obdržel Velkou rakouskou státní cenu za evropskou literaturu a dvakrát v New Yorku získal cenu Obie za hry Vyrozumění (1969) a Ztížená možnost soustředění (1970).[13] To pro něho v následujících dvaceti letech normalizace znamenalo jistou finanční nezávislost a podporu světového veřejného mínění, kdykoli byl komunistickým režimem za své názory vězněn.
K prvnímu výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, 21. srpna 1969, vyšla petice Deset bodů ostře odmítající okupaci a její politické a kulturní důsledky. Spolu s ostatními prominentními signatáři byl policií vyšetřován a později obviněn z „podvracení republiky“. Ještě koncem roku 1969 však byl uveřejněn Havlem uspořádaný sborník prací osmnácti autorů Podoby 2.[14]
V roce 1972 podepsal další spisovatelskou petici, požadující propuštění politických vězňů. Roku 1974 devět měsíců pracoval v trutnovském pivovaru jako dělník. V následujícím roce založil samizdatovou strojopisnou ediční řadu pro nezávislou literaturu Edice Expedice a uveřejnil otevřený dopis prezidentu Husákovi, ve kterém kritizoval stav „normalizované“ společnosti, plné strachu, zbavené svobody a sebereflexe.[15] V listopadu 1975 proběhla premiéra další Havlovy hry Žebrácká opera, kterou bez uvedení jména autora nastudovalo amatérské divadlo Na tahu v režii Andreje Kroba.[16]
„  
V roce 1976 začal komunistický režim pronásledovat hudebníky z nezávislé rockové scény. Čtyři nekonformní umělci z okolí skupiny The Plastic People of the Universe byli uvězněni a Václav Havel se spolu s Jiřím Němcem a dalšími postavil na jejich obranu. Vlna solidarity světové veřejnosti i domácích disidentů, kterou pomohli vyvolat, vedla ke vzniku občanské iniciativy Charta 77, zaměřené na dodržování lidských práv, jež své první prohlášení datovala k 1. lednu 1977. Václav Havel se – spolu s Janem Patočkou a Jiřím Hájkem – stal jedním z prvních mluvčích Charty. Následkem toho strávil v lednu až květnu 1977 pět měsíců ve vyšetřovací vazbě, v říjnu pak byl odsouzen za poškozování zájmů republiky v cizině na 14 měsíců podmíněně, další vyšetřovací vazba ho čekala v lednu až březnu 1978.[17]
V dubnu 1978 se stal spoluzakladatelem a mluvčím Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který v Československu monitoroval případy politických vězňů a zasazoval se o jejich propuštění. Téhož roku uveřejnil esej Moc bezmocných, analýzu fungování komunistického režimu a zároveň program nenásilného odporu vůči němu. Byl tehdy také jedním ze signatářů prohlášení Sto let českého socialismu, podle něhož československý režim, který se označoval jako socialistický, nedostál požadavkům dělnického hnutí formulovaným před sto lety.[18] V květnu 1979 byl Havel spolu s ostatními členy VONS zatčen a strávil následujících pět měsíců ve vazbě. Odtud začal psát své ženě dopisy, které se staly základem knihy Dopisy Olze, vydané roku 1983. V říjnu 1979 se konal proces se skupinou disidentů a Václav Havel byl za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku nepodmíněně. Podle biskupaVáclava Malého tehdy Havel dostal nabídku vyhnout se vězení a působit jako dramaturg v New Yorku, kterou se ale rozhodl přijmout pouze tehdy, kdyby byli osvobozeni i všichni ostatní členové skupiny.[19] Od podzimu 1982 trpěl opakovanými zápaly plic. V únoru 1983 mu byl výkon trestu ze zdravotních důvodů přerušen,[20]poté byl ještě v domácím vězení.[21]

Celkem asi pět let pobytu v komunistickém vězení trvale zhoršilo jeho zdraví, zároveň však mezinárodní vlna solidarity zvýšila jeho prestiž doma i v zahraničí.
 
V době normalizace nepřestával psát divadelní hry, které však tehdy mohly být uváděny pouze v západních zemích. Mezi jeho jevištní díla té doby patří napříkladHorský hotel (1976), Largo desolato (1984) a Pokoušení (1985). Nadále aktivně podporoval samizdat; roku 1987 se podílel na vzniku samizdatových Lidových novin a zůstal jejich častým přispěvatelem a členem redakční rady.[23]
V roce 1988 se Václav Havel stal členem Českého helsinského výboru, který sledoval dodržování lidských práv, a 10. prosince 1988 vystoupil na první oficiálně povolené manifestaci opozičních seskupení v období normalizace, která se u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv konala na pražském Škroupově náměstí. Dne 16. ledna 1989 byl zatčen za účast na demonstraci během Palachova týdne a v únoru odsouzen k devíti měsícům vězení, po odvolání byl trest snížen na osm měsíců; podmíněně propuštěn byl již v květnu. V červnu 1989 stál u zrodu petice Několik vět. V září se stal mluvčím Charty 77 za uvězněného Alexandra Vondru. Naposledy zatčen byl v říjnu 1989, brzy na to však byl propuštěn na svobodu.[24]
Dne 15. října 1989 byla Václavu Havlovi v jeho nepřítomnosti udělena významná Mírová cena německých knihkupců. Slavnostního aktu v bývalém kostele sv. Pavla (Paulskirche) ve Frankfurtu nad Mohanem za účasti nejvyšších představitelů Spolkové republiky Německo se Havel nemohl zúčastnit. Jeho děkovnou řeč za něj přednesl filmový herec Maximilian Schell.
Na podzim 1989 se na oslavách 30. výročí divadla Semafor seznámil s Dagmar Veškrnovou, svou pozdější druhou manželkou. Seznámil je Jiří Suchý.[25]"
----------------------------------------------------
Ocenění:
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam ocenění Václava Havla.
Václav Havel byl nositelem státních vyznamenání řady zemí světa, mnoha cen za uměleckou tvorbu i občanské postoje a desítek čestných doktorátů.[48] 24. května 1997 obdržel na Pražském hradě jako první Čestnou medaili T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu a jeho uskutečňování od Masarykova demokratického hnutí, které v roce 1989 pomáhal založit. V roce2003 byl Havlovi usnesením Senátu a Poslanecké sněmovny propůjčen Řád T. G. Masaryka a Řád Bílého lva I. třídy. Senát ve svém usnesení také schválil formulaci „Václav Havel zasloužil se o stát“ po vzoru zákona o zásluhách T. G. Masaryka.[49][50]
Dne 19. prosince 2011 vláda ČR vypracovala návrh Zákona o zásluhách Václava Havla. Poslanci návrh zákona schválili 1. února 2012, senátoři 29. února 2012. Prezident Václav Klaus zákon podepsal 16. března 2012.
Václav Havel byl několikrát navržen na Nobelovu cenu míru.[51] Byl také čestným členem Římského klubu.[35]
vložil:Zdeněk Gryc

 
Zdeněk | 2016-08-26 16:06:38 | Reagovat
Jéje, kámo, ty už ses vrátil z vítání soudružky neomarxistky z Práglu?
Ještě, že jsi tam nechyběl, vždyť vás vítačů tam bylo tak do mariáše. To ti z opačného tábora prokazovali daleko lepší nápady. Ale ze všeho nejlepší byla ta leklá makrela na udici. To jsem se s chutí zasmál.
Ale měl bys zanechat toho mlácení prázdné slámy. Pořád mi vrtá hlavou daleko důležitější věc, jak je možné, že můžeš odpovídat na něco, co bude napsáno až za 10 minut. Konkrétně jak můžeš odpovídat v 18:14:47 na příspěvek napsaný v 18:25:05. Nikdy jsem příliš nevěřil na telepatii, telekinezi, hypnotickou regresi a podobné rekvizity parapsychologů, ale teď mi připadá, že jsi skvělý telepat a máš doma křišťálovou kouli. Nebo je tu druhá možnost, že čas je skutečně proměnlivá veličina. Někteří vědci dokonce považují čas za čtvrtou dimenzi.

Tak se nestyď a prozraď nám to. Předem děkuji a čusík.
čtenář | 2016-08-26 16:18:33 | Reagovat
Teď se tak koukám, milý kemo, jen tak náhodou jsem nahlédl do tvého nesouvislého projevu
a co vidím ? Ty jsi úplně zapomněl za nejslavnější čin Vaška Notorika a sice to, jak strhnul Luciferovi váhu jako Dorota Máchalová. Příště na to nesmíš zapomenout !
čtenář | 2016-08-26 16:59:23 | Reagovat
jen tak náhodou jsem nahlédl do tvého nesouvislého projevu
Ne-vážený anonyme,
proč tak blbě lžeš?
Zdeněk | 2016-08-26 18:18:49 | Reagovat
Ale ze všeho nejlepší byla ta leklá makrela na udici. To jsem se s chutí zasmál.
Na kolik Kč přišel ten smích?
kdo Vám zaplatil cestu a diety?
 
Zdeněk | 2016-08-26 17:41:31 | Reagovat
Ale kemo ! Ty jsi snad zastydl v době krále Klacka, respektive Vency Kulisáka.
Kam bych jezdil? Od čeho mám internet. Tam se dozvíš věcí, že bys koukal, jen umět hledat ! Podívej, na fotbale taky nejsem a díky internetové televizi ho mohu sledovat, je poločas a stav nula:nula.
To víš, já se netrmácím na rozdíl od tebe do Práglu. Odpůrců soudružky říšské protektorky tam bylo dost, zato vás její příznivce museli hodně obtížně shánět. A tak se ptám já: kolik tě platí Dvořák, co se s ním stále oháníš? A nelžu. Tvoje pindy by nestrávil ani žralok, to se prostě nějak soustavně číst nedá.
A ten čas? Totéž. Jen si ty časy zkontroluj. Čus, já jdu na druhý poločas.
čtenář | 2016-08-26 19:07:09 | Reagovat
Že já na to vůbec koukal !
Ti tomu dali na zadek jako Venca Přikulovač prezidentování.Ještě že mne trochu rozveselil jistý nejmenovaný diskutující svými klaunskými výstupy. Díky za ně !
Teď čtu na Novinkách.cz, že požár zničil na Barrandově filmové městečko. Chudák Venca Přikulovač, z toho pojistného už nic mít nebude.
 
čtenář | 2016-08-26 20:04:23 | Reagovat
Nevím jaké tenkrát platily smlouvy mezi státy Varšavského paktu o vzájemné pomoci při jakémkoliv ohrožení tohoto seskupení. A jak by to dopadlo dnes, kdy patříme na tu tzv. druhou stranu. Co by udělalo NATO? Těžko předvídat, že? A proč nám tehdy nepřišli naši současní kamarádi na pomoc? Bylo to podobné jak v r.38.
V každém případě to v r.68 byl podraz, navíc okořeněn "zvacím dopisem". Kdo ví jak by se to vyvinulo nebýt bratrské pomoci.
Dnes jsme tedy na té správné straně a vidíme jak nás naši kámoši ždímají, jak se děje za silné podpory našich , jinak to nemůžu říci, vlastizrádců, kteří by snad zaprodali i vlastní matku. A začalo to Havlem.
Strejček Nimra | 2016-08-24 08:26:01 | Reagovat
Zdravím pány Fotráka a Strejčka Nimru a přeji jim hezké prožití konce léta.
Víte, pánové, on ten Zdeněček je prostě nenapravitelný. On má zvláštní dar udělat z docela vážného tématu, jakým je vniknutí cizích vojsk na naše území úplnou frašku. On by snad zcuchal i popravčí kůl. Okamžitě začne psát tak neuvěřitelné hámotiny, jako jsou trenýrky či WC, zamíchá do toho kdeco od Vency Přikulovače až po štátui nějakého Utřinosa a to vše kolem půlnoci, kdy pořádní lidé jsou dávno v hajanech. Snad si vůbec neuvědomuje, jak se ztrapňuje a co horšího - úplně shazuje vážně míněný článek. Ale nu což - aspoň se stará o zábavu, aby na diskuzích JL řeč nestála.
čtenář | 2016-08-24 11:15:48 | Reagovat
KDO A PROČ, SE ZA SVÉ JMÉNO, Z NEZNÁMÉHO DŮVODU, VELICE STYDÍ? čím tak strašně ZAPÁCHÁ?
Zdeněk | 2016-08-24 17:22:51 | Reagovat
No přece náš Zdeněček. Ten se brání tomuto pojmenování, protože chce být jmenován ing. arch., žádný obyčejný Zdenda.
A čím zapáchá? No přece lepidlem na tapety. Vždyť tapetuje jako o život !
čtenář | 2016-08-24 17:48:18 | Reagovat
Ale nermuť se Zdendo.
Pořád lepší je zapáchat Tapózou, než lubrikantem nebo aspoň Indulonou, jak tak činí někteří politici se svou hlavou před návštěvou jisté soudružky neomarxistky.
čtenář | 2016-08-24 17:53:31 | Reagovat
Dobrý :-)
Rebeka | 2016-08-25 07:35:26 | Reagovat
Reklama
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityBývalý ředitel nemocnice Velev byl propuštěn z vazby

Bývalý ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který čelí obvinění v rozsáhlé korupční kauze s nemocničními zakázkami, byl podle serveru Seznam Zprávy minulý čtvrtek propuštěn z ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityU výměny oken platí: Na kvalitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů nových oken jsou jejich tepelně izolační vlastnosti. Základními částmi okna jsou zasklení a rám. Výsledné vlastnosti závisí na kombinaci vlastností ...

Komentáře (1)
18.04.2024 AktualityNa památky UNESCO pošlou dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě ...

Komentáře (0)
18.04.2024 AktualitySanity mají nové vysílačky

Celkem dvanáct digitálních vysílaček se nově pořídilo Dopravní zdravotní službě. Ta spadá více než rok pod jihlavskou nemocnici. Sanity převážející pacienty jsou tak připojené do ...

Komentáře (0)
17.04.2024 AktualityStrážníci v Jihlavě předali hledaného muže policii

Jihlavským strážníkům se podařilo dopadnout hledaného čtyřiatřicetiletého muže. Hlídka si ho všimla, když procházela nevyužívanou budovu v ulici Znojemská, která je oblíbená mezi ...

Komentáře (0)
17.04.2024 AktualityK zápisům do prvních tříd v krajském městě přišlo 601 předškoláků

V Jihlavě skončily zápisy do prvních tříd. Do 11 základních škol přijali ředitelé 601 prvňáčků a dalších 72 dětí půjde v září do pěti přípravných tříd. Oproti loňsku navíc ...

Komentáře (4)
18.04.2024 AktualityDůležité je, aby lidé „bordel“ nedělali

V pondělí 8. dubna byl zahájen jarní úklid Vysočiny. Akce nazvaná Čistá Vysočina potrvá do 21. dubna. Podle informací kraje se letošního úklidu regionu zapojí téměř 30,5 tisíce dobrovolníků ...

Komentáře (0)
18.04.2024 AktualityVětrníky jsou v rámci našeho kraje nepřípustné pouze na Svratecku

Problematika větrných elektráren na Vysočině budí v regionu emoce. To se projevilo i na posledním krajském zastupitelstvu při schvalování Revize Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net