Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Skautský vedoucí: Svět je jiný, tak se i my musíme přizpůsobit

Ilustrační foto: divocaci.cz
Ilustrační foto: divocaci.cz

29.7.2015 Aktuality/Komentáře (21), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Český skauting má více než stoletou historii. Jak se žije skautům dnes? Otázka pro Filipa Děchtěrenka, vedoucího skautského střediska Divočáci Jihlava.

 

 Vznik českého skautingu je datován rokem 1911. Jak moc se skauti za těch sto let změnili? Co bude dál?

 Tuto otázku jsme řešili na našem valném sněmu, který máme každých pět let, a účastní se jej zástupci vybraných okresů a středisek. Na tom posledním, který se konal v minulém roce, se stanovila strategie Junáka do roku 2020. V ní se programově vyčlenili zástupci, kteří se snaží zamyslet nad aktuálními problémy Junáka, snaží se řešit odpovědi na aktuální otázky, které Junáka čekají. Z hlediska takto velkých mládežnických organizací je to krok tím správným směrem.

 

 Takže i vy cítíte, že je nutné chod sdružení někam posunout?

 Těžká otázka... Musíme se snažit dělat naši práci stejně, jako naši členové před sto lety, ale zároveň musíme reagovat na současnost.

 

 Asi není nutné, aby každý uměl morseovku, ale spíš je nutné, aby se naši členové dokázali o sebe postarat, aby uměli navazovat vztahy s ostatními… Na to se snažíme výchovou reagovat, předat dětem hlavně sociální dovednosti a pozitivní přístup k práci.

 

 Základních hodnot se ale stále držíte…

 Skautské učení stojí na základních pilířích, které byly stanoveny opravdu už na začátku vzniku skautingu v Čechách. Jsou tři – služba sobě – tzn. snažit se neustále zdokonalovat sám sebe, neustrnout, nemyslet si, že vše umím, pořád na sobě pracovat.

 Další je služba bližním – snažit se pomáhat svému okolí.

 Poslední je služba nejvyšší pravdě a lásce – to znamená zachovávat si morální hodnoty, zachovávat si morální a etickou čistotu.

 

 Nevypadla vám z výčtu příroda?

 Příroda je pro nás důležitá, to ano, ale nikde není zakotvené, že skaut musí chodit do lesa. Existují oddíly například v Praze, které  se schází v městské zástavbě. Gró našeho sdružení je v tom, vychovat člověka, který by obstál v dnešní době.

 

 Stojí o to dnešní děti? V příslušnosti ke skautům jistě hraje roli fakt rodinná tradice. Zda prarodiče, rodiče chodili do skautu…?

 Záleží, jaké má dítě rodinné zázemí. Ani nejde o to, jestli rodiče chodili do skauta, ale jaké jeho rodiče uznávají za životní hodnoty.

 

 Skaut, nebo Junák? Co je správné?

 Nedávno jsme měnili název na Junák – český skaut. Všichni nám říkají skauti, my si říkáme junáci. Diskutovalo se o názvu právě na nedávném valném sněmu – padlo moc návrhů, probíraly se na různých střediscích… - byly i návrhy bez názvu Junák, ale spousta lidí se Junáka nechtěla vzdát – v tom je právě ten odkaz na minulost.
Ne že by si tak říkali mezi sebou, ale prostě nezapomnělo se na ty junáky, o kterých se zpívá ve starých písničkách z 20. let. Když jsme někde s mými vrstevníky, tak se oslovujeme „kluci junáci“. Ale to je spíš z legrace.

 

 Pojďme přiblížit skauty v Jihlavě. Vy vedete středisko Divočáků.

 V Jihlavě jsou dvě skautská střediska – Divočáci a Zvon. U nás u Divočáků je zhruba sto registrovaných členů. Máme pod sebou pět oddílů – tři dětské, jeden roverský pro lidi od 15 do 25 let, a poslední jsou old skauti – dospělí lidé od 30 let.
Jádro našeho programu je v práci s mládeží, tzn. s našimi dětskými oddíly.

 

 Co máte jako vedoucí na starosti?

 Řeším veškeré personální problémy, záležitosti financí, dotace, tiskové zprávy…

 

 Více než Filipa vás všichni znají jako „Fíďu“. Je to tak, že každý kdo vstoupí do skautu dostane svojí přezdívku?

 To neplatí, přezdívka vzniká samovolně. V našem středisku přezdívky necháváme na situaci, jak vyplynou. Souvisí s tím i rituál spalování přezdívky. Ta se napíše na kus březové kůry, hodí do ohně, a tím se završí, že člen přezdívku dostal a převzal.

 

 Když by k vám chtěli rodiče dítko přihlásit, jaké jsou kroky?

 Na stránkách www.divocaci.cz máme odkazy na kontaktní osoby podle jednotlivých kategorií, s těmi se dá domluvit návštěva na našich schůzkách.

 

 Pravidelně každý podzim děláme náborovou akci v Zoo Jihlava, kde máme program s různými aktivitami pro rodiny s dětmi.

 

 Jsem rád, že se nám podařilo založit úplně novou skupinu Benjamínků,  kam bereme už předškoláky. Ti pak můžou pokračovat u Vlčat a Světlušek – což jsou výchovné kategorie pro 6 – 9 let.

 

 Co dělají Divočáci během celého roku – jezdíte na víkendy, na tábory, za dobrodružstvím?

 Děti se schází jednou týdně, jednou za čtrnáct dnů máme výpravy.

 

 Jako středisko jsme unikátní – propojujeme vztahy mezi jednotlivými oddíly, máme společný tábor, jezdíme na společné výpravy, na víkendy  na chatu pod Javořicí, na vodu. Společně chodíme na výlety, do muzea, divadla.

 

 Máme i jednorázové akce, jako například tu, když jsme vyčistili kapličku v Hruškových dvorech. Ale jsme součástí i akcí pravidelných a celorepublikových, jako třeba když na Vánoce vozíme Betlémské světlo.

 

 Aktivit máte spoustu. Dokážete ale dnešní děti zaujmout? Vyhrávají skauti boj s počítačem?

 Přijde mi, že i když se děti mění, jsou věci, které zůstávají stejné. Děti láká opravdovost – to, že jsou večer u ohně, spí venku samy pod celtou. To je zážitek, který jim žádná počítačová hra nedá.

 

 Je samozřejmě otázkou, jestli jsme je to naučili my, nebo už s tím k nám šly, že měly k přírodě blíž.

 

 Ale moderním věcem se nebráníme - zkoušíme air soft, laser game…

 

 Když jste někde na výpravě, stačí vám spacák, ešus, vaříte z toho, co „ulovíte“?  Jste ti hoši od Bobří řeky, jak je popisoval propagátor skautingu, spisovatel Jaroslav Foglar?

 Jsou mezi skauty názorové proudy, že by se to tak mělo dělat, ale u nás Divočáků to tak nemáme. Když jsme na táboře, máme k dispozici internet, mobil, máme tiskárnu, scaner… Když jsme na výpravě, nebráníme se tomu vzít si s sebou navigaci.

 

 I já vidím, jak se vše posouvá – když mi bylo 15, jezdili jsme po Čechách s celtou, dělali si přístřešek. Dneska má každý stan – celty už nikdo nevozí. Stan je rychlejší postavit. I v tomto je posun.

 

 Svět je jiný, a tak se musíme přizpůsobit. Je ale třeba najít míru, aby se neztratila myšlenka skautingu.

 

 Syrový život jen tak v přírodě už na vašich výpravách tedy neprožíváte?

 To už opravdu ne, i z toho důvodu, že u dětí musíme být opatrní, aby se jim něco nestalo. Ale existuje tábor, sice až pro ty starší v rozmezí od 16 – 26 let, kde se členové učí, jak rozdělat oheň třením dřev, jedou opravdu po staru a sáhnou si „na dno“.

 

 Setkal jste se vy jako skaut s nějakým mýtem? Smál se vám někdo za to, že jste skaut?

 Možná, když jsem byl na střední, že mi to někdo řekl. Ale dnes se setkávám pouze s kladným přijetím. Dokonce několik mých kamarádů dostalo místo i díky tomu, že jsou skauti.

 

 Ono už to „být skaut“ má své renomé, když personalista vidí, že uchazeč o práci je skaut. Je to zkrátka dobrá nálepka. Vidím spíš kladné přijetí. Je pravda, že v patnácti jakákoli odlišnost bývá většinou vrstevníky vytknuta.

 

 Kdo vás přivedl ke skautu?

 Když jsem byl malý, pouštěli jsme s rodiči na louce u Jihlavy draka. Byli tam i o tři roky starší kamarádi. Nám to nějak nešlo a oni nám s drakem pomohli. Naši byli nadšení, co je to za šikovné kluky, kteří takhle umí spravit a pouštět draka. Tak se jich ptali, oni řekli, že chodí do skauta, a tak mě tam naši taky přihlásili.
Moji rodiče do skauta ale nechodili.

 

 Máte rád Foglarovky…

 Když jsem byl menší, tak se mi líbily, dneska to je knížka pro děti.

 

 Ale hoši od Bobří řeky, to je přece základ skautství? Pomáhali si, zvládali všechno…
V těch knížkách je něco zidealizovaného. I vztahy byly v té době komplikovanější, všichni nebyli jen černobílí. Určitě ty příběhy má ale spousta lidí stále ráda. To je jasný – on hlásal to dobrodružství, objevování neznáma…

 

 Máte vy nějakou vzpomínku na svoje skautské výpravy – co se vám povedlo, přihodilo…

   Skauti plní zkoušky – odborky – něco jako jsou bobříci, jmenují se tři bílé tesáky. Jedním z těch tesáků je, že má jít člověk někam v noci sám. Když mě bylo tak sedm, osm, poslali na takovou cestu mě. Jenže já na křižovatce špatně zahnul a šel jinam. Nikde, nikdo… Naštěstí se můj vedoucí sebral a vyrazil za mnou na kole. Tenkrát jsem měl strach, nevěděl jsem, kde jsem, kam jdu. Do dneška na to vzpomínám a vzal jsem si z toho ponaučení.

 

 Můžete říct, co vám skaut dává?

 Asi se budu opakovat, ale nejvíc to jsou přátelé. Mám hroznou radost, když vidím, kolik vztahů se podařilo udržet. Tím, že máme společný cíl, že jsme toho hodně zažili, tak je běžné, že si navzájem pomáháme. Někdo řekne: Potřebuju pomoct pokrýt střechu a ostatní jdou. Vztahy, co jsem si díky skautu vytvořil, jsou pro mě několikanásobně silnější než ty ostatní.

 

 Až jednou budete mít děti, asi budete chtít, aby se staly skauty? Určitě, skauting dá lidem průpravu pro život ve všech směrech.

 

 A na závěr prozraďte, jak si skauti užívají léto?

 Skautský program pro děti máme od září a vrcholí dětským táborem. Na ten jezdíme do Lhotky, na louku u Mrzatce. Během léta děti nemají jinou organizovanou činnost.  Ale v sobotu 1. 8. bude na Míchově skále u Javořice tradiční akce Úsvit skautingu, kdy oslavíme další rok skautingu.

Diskuze k článku

Nový komentář

Pane architekte, než začnete číst, raději si vezměte nějaké sedativum.
Nedávno jsem někde četl zajímavou definici skautingu, cituji:
"Skaut je dítě, oblečené jako kretén, pod vedením kreténa, oblečeného jako dítě." Jak jsem dostal, tak prodávám, nemyslím tím nikoho osobně.
čtenář | 2015-07-29 09:30:06 | Reagovat
To je ale hloupý komentář! Teď nevím, kdo je tady kre..n! :(
ája | 2015-07-29 12:41:58 | Reagovat
Nejspíše ten, kdo má problémy s psaným textem.
Nevadí. Zadejte si do googlu: 
www.vtipkar.cz/definice 1

Zase tak složité k pochopení to snad není. 
čtenář | 2015-07-29 14:04:07 | Reagovat
HANOBENÍ SKAUTINGU
ANONYMNÍ HANOBENÍ SKAUTINGU JE HANEBNÁ ŠPINAVOST.
 Metodou, kdy anonym cituje anonyma.
 
Je to stejná anonymní invektiva, která špiní TGM.
Je také první příspěvek k článku redaktora Klukana :
 V gotické síni jihlavské radnice ožily příběhy našich sousedů
 
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

 
pozoruhodná je čestná argumentace čestného ano-nyma:
 
Vážený pane architekte.
. . . „Ale to, že musím i nadále psát anonymně, má jediný důvod. Nejde o mne, ale značně bych možná zkompromitoval jednu dosti známou osobu, ubezpečuji vás, že se nejedná o komunistu, právě naopak  a nerad bych byl případným zdrojem nepříjemností, které by ona osoba možná kvůli mně měla“. . . 
 čtenář | 2015-07-27 18:13:13 | Reagovat
Navrhuji ji přikládat jako vysvětlení  pod každý příspěvek „čtenáře“,
případně vytesat do žulové desky umístěné u vstupu do budovy Jihlavských listů.
Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2015-07-30 09:32:17 | Reagovat
Že vy jste si to sedativum nevzal? Přiznejte se !
čtenář | 2015-07-30 09:57:12 | Reagovat
Pane architekte, ale ti starci to opravdu vykládali.
Samozřejmě to byla od nich špinavost a hnus, takové věci vtloukat do hlavy malým dětem. Tak to nepřekrucujte. A to latinské úsloví?  Myslím, že je špinavost, když se dětem vtlouká do hlavy jakákoliv propaganda, ať už se tehdy špinila památka TGM nebo nyní překrucují dějiny.
čtenář | 2015-07-30 10:13:40 | Reagovat
A ještě poslední douška pro pana architekta.
Vaše zoufalé kopírování cizích příspěvků mne ujistilo v tom, že přímo hoříte touhou dozvědět se, kdo je tou osobou, kterou nechci kompromitovat a uchránit tak před brettschneiderovskými metodami soudruha Martina Trolla, jehož manžeta je plná poznámek jmen neloajálních osob. Prozradím vám to "sub rosa". Je to stará Vajtingrová.

Ale s tím tesáním zlatým písmem do chodby redakce JL je to výborný nápad. Mohl by to dostat k realizaci nějaký zhrzený výtvarník, kterému pan Olšiak bere kšefty.

P.S. Ale úplně vážně: Skutečně jste se domníval, že se jedná o nějakou VIP osobu, kterou nechci kompromitovat? Byla to pouhá fikce a jakási "pia fraus", abyste přestal s pachtěním se o identitě zdejších diskutujících a místo bezduchého kopírování starých cizích příspěvků přišel s nějakou vlastní moudrostí.  Není dobré, když se člověk bere příliš vážně. Buďte zdráv a vesel.
čtenář | 2015-07-30 16:35:44 | Reagovat
nepravda v dobrém úmyslu, zbožný klam
KLAM JE KLAM, ZVLÁŠTĚ ANONYMNÍ.
TAKŽE DŮVOD PRO ANONYMITU NEEXITUJE,
MINO VESELÍ AUTORA, ZE SPROSTOT VYKŘIKOVANÝCH ZA OPONOU.
zg
Zdeněk | 2015-07-31 15:14:55 | Reagovat
Neexituje, nebo neexistuje?
Tyto výrazy mají každý poněkud jiný význam.
čtenář | 2015-07-31 17:00:07 | Reagovat
Ztracený je každý den, kdy jsme se nezasmáli.
Tak proč se nezasmát vtipnému bonmotu z internetu.
čtenář | 2015-07-31 17:01:54 | Reagovat
čtenáři

Vy jste úplně totálně blbej. Možná byste se měl léčit. Máte štěstí, že s takovými nýmandy by se skauti, pokud by Vás potkali vůbec nešpinili.
chroustik | 2015-08-04 09:13:43 | Reagovat
Myslím, že zvlášť pro městské děti je to jedna z mála příležitostí jak čuchnout k přírodě. O výchově morálních hodnot nemluvě. Držím palce, ať se daří.

BTW: netušil jsem, že skautem byl i Václav Havel, alias Chrobák
 
Martin | 2015-07-29 11:49:47 | Reagovat
Trocha matematiky.
Václav Havel se narodil roku 1936. Junák byl zrušen rozhodnutím K.H. Franka roku 1940. Pochybuji, že byl někdo junákem ve 4 letech. i pro hitlerjugend byl ještě příliš malý. Obnovení skautingu nastalo roku 1945, ale již v roce 1948 byl Junák začleněn do Svazu československé mládeže a roku 1950 rozpuštěn úplně. Tak to si Vašíček přiliš nezaskautoval, spíše se z něho stal aktivní pionýrek, později svazáček, asi jako Petr Nečas. K obnovení Junáka došlo a ještě jen na krátkou dobu v letech 1968 - 1970. To muselo být Vášovi už 32 let, to už byl pěkně v letech, asi jako Vasil Mohorita. O nejnovější obrodě skautingu nemluvě.  Ale třeba to byl skautský disident, to je dnes v módě.
čtenář | 2015-07-29 14:23:15 | Reagovat
VCáclav Havel byl skaut i se svým bratrem Ivanem. Chodil do oddílu, který vedl Radko Trohař. Kdo byl opravdu zapálený skaut byl Ivan /i dnes dochází na schůzky OS). Podle Radka, byl Václav spíš "skaut na baterky"
J.R. | 2015-07-29 14:47:36 | Reagovat
Nejen skaut. I dramatik a prezident.
čtenář | 2015-07-29 15:38:39 | Reagovat
Klíšé
To je taky dobrý klišé, že se dětii z města nedostanou do přírody a ty z vesnice jo...

Jihlava je malinká a obklopená přírodou a vesnice jsou plný satelitní zástavby, odkud ty děcka nevystrčí nos.
Moik | 2015-08-07 14:06:34 | Reagovat
Bývaly doby, kdy jsem přímo nenáviděl pionýrskou organizaci.
Od té doby cítím nechuť k jakékoliv organizaci, založené na drilu..
čtenář | 2015-07-29 14:07:28 | Reagovat
PODÁNÍ RUKY
 Rád bych podal, touto cestou, levou ruku se zkříženými malíčky a to nejenom skautům.
Včera jsem do Jihlavských listů vložil blog:
23. SVĚTOVÉ JAMBOREE (JAPONSKO 2015) ZAČÍNÁ DNES
 
Dneska mne paní redaktorka Brabencová potěšila předmětným článkem.
Dopoledne jsem potkal, v lese pod Špičákem, družinu dětí s ruksáčky, jedním z vedoucích byla Romka. Ptal jsem se jich, vy jste skautíci, říkali ne, my jsme táborníci. Myslím, že je jedno kdo a pod jakým označením se putuje lesem a životem. Hlavně že putuje. Věřím, že děti, které po vlastních putují přírodou, dokáží vybudovat tábor a prožít pod hvězdičkami pár nocí, že je to ovlivní na celý život. Ve včerejším blogu na který odkazuji je uvedeno:
Zároveň skauti ukazují celému světu naplnění základních myšlenek skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání…doplňuji a rasy. Skauting mění svět skrze děti, které pomáhá vychovávat a učí je samostatnosti. U toho, kdo někdy skautským hnutím prošel, je tato „stopa“ znát.
Myslím, že ano. Zajímavým způsobem je to i nezávisle uvedeno v článku redaktorky Brabencové:
Dokonce několik mých kamarádů dostalo místo i díky tomu, že jsou skauti.
Ono už to „být skaut“ má své renomé, když personalista vidí, že uchazeč o práci je skaut. Je to zkrátka dobrá nálepka. Vidím spíš kladné přijetí.“
 
Myslím, že by bylo vhodné, aby byla letos 100 let od narození JUDr. Velena Fanderlika vydána jeho kniha: „LISTY JUROVI“. Napsal ji za války, jak tam uvedl ve skotských vřesovištích v naději na konec války a „lepší příští“ pro svoje bratříky.
Převzato: „Svých sto let by 11. února letošního roku oslavil JUDr. Velen Fanderlik (11. 2. 1907–2. 2. 1985), mimořádná a výjimečná osobnost československého a rovněž světového skautingu. Velen Fanderlik je s osudy našeho skautingu spojen jako málokterý z jeho představitelů. Zanechal v něm hlubokou stopu metodickou, organizátorskou stejně jako ideovou. Dodnes jsou otisky jeho prácí a snah na skautském díle nejen zřetelné ale též úspěšně používané. Aniž bychom možná věděli, že je v našem skautingu ukotvil právě on.“
Velice bych si přál, aby Kraj Vysočina našel vhodné místo a napomohl realizovat areál Lesní školy ve Fanderlikově duchu.
Zdeněk Gryc,
který neví,jestli ještě dneska někdo ví,co znamená podání levé ruky
 
Zdeněk | 2015-07-29 15:46:04 | Reagovat
Ještě. že Robert Baden-Powell neznal Václava Havla.
Asi by se mu zhroutil jeho sen. Ačkoliv ...
V deníku z roku 1939 si Baden-Powell poznamenal: „Celý den jsem ležel. Četl Mein Kampf. Skvělá kniha, dobré myšlenky o vzdělání, zdraví, propagandě, organizaci atd. - myšlenky, které ale Hitler sám nepraktikuje.“ 

Zdroj:Wikipedie.
čtenář | 2015-07-30 10:04:13 | Reagovat
SVATÝ KRYŠTOF
Právě jsem se vrátil z lesů Špičáckých.
 
Potkal jsem tam dopoedne mně milého  patrona poutníků sv. Kryštofa.  Ježíšek byl  vedle na borůvkách. Mluvil jsem s ním velice uctivě se vzájemnými  úklonami.
Viz dok. foto, které se pokusím s krátkým textem vložit do "dopisy čtenářů JL".  
Svou roli  patrona poutníků bere vážně. Říkal, hele :"podívej se na mé bosé nohy a hrubou hůl".
Přiznal, že čeká na poutníky Táborníky, z oddílu "Ozvěna", kteří táboří nedaleko. Přijeli do místních hvozdů,  nadýchat se čerstvého vzduchu,  z Brna.
Přítel, malíř a architekt-urbanista, Jiří Jirmus, když navrhoval krajinou oblast "Javořicko",
tak z četných pramenů zjistil, že tak čistý vzduch není ani ve hvozdech na Šumavě.
Zdeněk Gryc
Himbajs,  ten úvodní příspěvek místního "plantážníka" mne v národě TGM, Svojsíka, Fanderlika a Foglarových Hochů od Bobří řeky dost překvapil.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-07-31 15:42:49 | Reagovat
SKAUTI A SOKOLOVÉ
Jaroslav Foglar a Jiří Herzán
--------------------------------------------------------------------

Jaroslav Foglar, Jiří Herzán, Jiří Lasovský, Miloš Zapletal - Skautský tábor. Skauting Liberec 1993.
Vydáno v edici Skautské prameny. Kniha je rádcem a průvodcem pro vedoucí táborů. Zabývá se výběrem tábořiště, rozvržením tábora jako takového, pojednává o potřebných stavbách a technickém zázemí. Věnuje se provozním otázkám, programu a náplni táborů.
Z pohledu Sokola Třebíč je zcela podstatný doslov knihy:
Na přípravě tohoto svazku Skautských pramenů se kromě spisovatele Jaroslava Foglara a podepsaného redaktora významě podíleli dva architekti - Jiří Herzán a Jiří Lasovský. Zvláštní na tom je, že Jiří Herzán nikdy nebyl, na rozdíl od ostatních spoluautorů, skautským vůdcem. Můžeme ho však považovat za čelného představitele sokolských táborníků. Kapitoly o hledání tábořiště, výstavbě a provozu tábora patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy na toto téma napsáno - a nejen u nás, i ve světovém měřítku. Českým a slovenským skautům se takto vrací to, co kdysi náš zakladatel A:B: Svojsík věnoval Sokolu, když napsal pro Českou obec Sokolskou společně s Janem Novákem rozsáhlou příručku Základové skautingu. Ze semínka, které tehdy bylo zaseto, vzešlo i Loganovo dílo o táboření (Logan je Herzánova přezdívka).Vracejte se k této knížce stále znovu, čtěte ji třeba po malých částech, není to román, abyste ho museli přelouskat za dva večery. Podtrhávejte to, co považujete za důležité nebo nové, uvažujte o tom, co zkušení vedoucí mnoha táborů navrhují. Kdyby se každý zařídil podle Loganových rad, úroveň skautských táborů by značně stoupla.
Miloš Zapletal.
Další publikace, které vyšly po roce 1945, nesnadno najdu, ale jedna:
Dobrodružství vodáckého oddílu na Vltavě vyšla v roce 1999.
JIŘÍ VŠTĚPOVAL PROTINACISTICKÝ ODBOJ MLÁDEŽI,
Zároveň úctu k těm co byli perzekuováni = piloti RAF
Jeho Pomníčky jsem mnohokrát a osobně viděl a obdivoval.
S úctou: Zdeněk Gryc
PS. Myslím, že to patří jednak k článku o Skautingu, i článku o Matinu Herzánovi.
Dokazuje,  jak dávno a jak zajímavě se Herzánové věnovali odkazu RAF.
Je to jejich dávná práce, která by měla být letos připomenuta. 
Zdeněk | 2015-07-31 17:06:24 | Reagovat
Reklama
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityBývalý ředitel nemocnice Velev byl propuštěn z vazby

Bývalý ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který čelí obvinění v rozsáhlé korupční kauze s nemocničními zakázkami, byl podle serveru Seznam Zprávy minulý čtvrtek propuštěn z ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityU výměny oken platí: Na kvalitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů nových oken jsou jejich tepelně izolační vlastnosti. Základními částmi okna jsou zasklení a rám. Výsledné vlastnosti závisí na kombinaci vlastností ...

Komentáře (1)
18.04.2024 AktualityNa památky UNESCO pošlou dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net