Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Jak věrní Valaši vítali T. G. M. po návratu do vlasti

   Foto: archiv ZG
Foto: archiv ZG

14.4.2015 Čtenáři píší/Komentáře (26), autor:
Zdeněk Gryc

 

 

 

   Nevím jestli se článek ve vložené kopii dá číst, ale článek s ilustr. fotem je publikován v minulém čísle Rožnovský prostor.

    Z vyprávění mého dědy, Čeňka Janíka, vyplývalo, že TGM se Valachům nepodbízel. Děda byl vlastenec, měl na zdi, fojtství, ve kterém se pekl chleba pro TGM, po stranách vrat velké oválné medailony. Palackého a Havlíčka. V dobovém tisku, kde je jeho nekrolog, je zmínka jak CK úřady štval. Valaši sledovali známé kauzy a publicitu.Rozhodli, že TGM je správná osobnost, která sedí Valašsku s jeho valaškami a krojem. Věděli,jak se dokáže zastat spravedlivé věci a prosazovat názor. Nejprve hledali kontakt na někomu TGM blízkého, toho pak požádali, aby se mezi čtyřma očima, pana Profesora zeptal.

 

   

  

Diskuze k článku

Nový komentář

NE - ZÁJEM
Při vší úctě, koho dnes zajímá vítání TGM před x lety na Valašsku? Pár historiků.
--------------------------------------------------------------------
V rámci výročí republiky jsou snad zajímavé porovnat vzpomínky na tu dobu. Čeněk Janík nebyl sám. Otec manželky, bratra jihlavského architekta, patří také do story "Oni byli první". Zahynul rychle.

Zajímavé je to snad i proto, že  ROŽNOVSKÝ PROSTOR, tímto posledním číslem,  z ekonomických důvodů skončil. Byl vytvářen společností nadšenců a vkládán zdarma do schránek. Předmětný článek na str. 15, je vložen symbolicky do jeho posledního čísla. Na stránce 11 je článek ROŽNOVŠTÍ STAROSTOVÉ Miroslav Tkadlec.
V něm je uvedeno, že starosta Sokola a starosta Rožnova, byl pro výstrahu  zatčen v roce 1940. "Zahynul v koncentračním vyhlazovacím táboře Osvětim. 21. 3. 1942.  Ve věku pouhých 35 let.
Věrným, nadšeným rožnovským Valachem a Sokolem,  byl můj přítel ve Stavoprojektu kpt. anglické armády Leopold Havlík. Pracoval na územním plánu s arch. Jirmusem, jehož životní dílo právě vystavuje OGV.
Matka Havlíka přežila koncentrák, otec nikoli. Paní Vávrová vložila jeho story do knihy "Rytíři Vysočiny". 
V tomto kontextu je logické upozornit na osud autora jihlavského TGM. Je v článku vloženém do "dopisy čtenářům JL:
  Sochař Šlezinger "Rytířem české kultury".
Na konci předmětného, zde těžko čitelného článku, je konkrétně uvedeno: "Ještě za Masarykova života mu věrní Valaši stavěli památníky, roku 1920 v Zašové, roku 1921 v Zákopčí na Hutisku, 1930 v Zubří a 1936 v Rožnově pod Radhoštěm. Většinu pomníků potkal dramatický osud, kdy byly káceny, ničeny a posléze z přetrvávajícího vlastenectví znovu obnovovány.
Důvod pro tento příspěvek je také to, že nechci se nechat UMLČET  "čtenářem" ve stylu:
--------------------------------------------------------------------
"čtenář":
Oháníte se Prezidentem Osvoboditelem TGM, ale dávat ho do jakéhokoliv kontextu s takovým nýmandem, jakým byl VH, je pro největší osobnost našich dějin přímo urážka. Ale zbavte se iluzí, že vaše tasemnicové články vůbec někoho zajímají. Dnešní člověk - vyjma několika jedinců, mezi které patří pan Vladimír a snad i já, kteří se zajímají o historii národa - takový dnešní člověk má dost starostí s uhájením vlastní existence a v tisku hledá především aktuální zprávy.
 Při vší úctě, koho dnes zajímá vítání TGM před x lety na Valašsku? Pár historiků.
-------------------------------------------------------------------------------
Mělo by to zajímat všechny,  kteří podobně jako Ukrajinci a Poláci,  mají strach z třetí exkurze ruských tanků. Rok 1968 jasně potvrdil o co SSSR šlo. Zabrání P. Ukrajiny a uchopení moci v ČSR.
Oponent Havel  je dnes  světovým symbolem svobody.
Pro Valachy to je TGM,  v jeho tradici Havel pokračoval. 
Z úvodního dokumentárního článku RP, pro čitelnost přepisuji větu:
"BYLI PRVNÍ. . . se kterými se Masaryk po příjezdu do Prahy přivítal".
ON BYL PRVNÍ. . .  kterého ruské komando odvleklo.  
Syn byl kádrově postižen, za otce.
Za nacistů to bylo stejné, důvod byl ale rasový. 

Čeněk Janík byl pověřen,  jako člen městského zastupitelstva, TGM uvítat. Oba Janíci, otec i syn,  měli v Rožnově  kredit, jejich ocenění a dokumenty jsou vloženy na webové stránky:
Místní organizace ČRS Rožnov p/R

Proč by jinak zrazený valašský partyzán, přeživší koncentrák, byl hned po osvobození zatčen a odvlečen do Olomouce. Naštěstí nebyl zařazen do předchozího transportu. V Rožnově rodina plakala. Jedině teta Liba, na Valašku tlustá bába, donutila velitele oddílu "svých partyzánů", kterým nosila jídlo a náboje, aby ji doprovodil do Olomouce. Tam udělala strašný skandální výstup, při kterém ztratila veškeré zábrany. Rusové tím byli překvapeni. Veliteli partyzánů,  to umožnilo vysvětlit situaci,  ruským důstojníkům.  Ti mu pak strýce  vydali.

Nebyl sám ve wikipedii se dočtete:
Vladimír Bystrov: "Na Slovensku, které již není součástí našeho státu, je to samostatný stát, se to týkalo desetitisícových, možná statisícových objemů lidí, kteří byli deportováni na práci do internačních táborů v Sovětském svazu. A z těch českých zemí to byli lidé, kteří byli zatčeni a uvrženi už skutečně do trestních táborů, gulagů, a byli to vesměs lidé, kteří byli charakterizováni jako kontrarevoluční, čili mohli ohrozit sovětské zájmy v Československu. To znamená pravicoví politici, ruská emigrace, ukrajinští nacionalisté a další."
-------------------------------
Místní organizace ČRS Rožnov p/R
Tam je písemný dokument, ze kterého vyjímám:
Nebylo by od nás poctivé předstírat a na rok přesně a do jednoho vyjmenovat „otce zakladatele" organizovaného rožnovského rybaření. Není pochyb, že impuls k tomu přišel z blízkého Valašského Meziříčí a že to byl zemský rybářský inspektor Ing. Václavík, který nepochybně stál jako dobrá sudička u kolébky prvního rybářského spolku v našem městě.
Spokojme se tedy - bohužel - jen s jedinou nejstarší dochovanou písemností a tou jsouProtokoly o schůzích rybářského spolku v Rožnově pod Radhoštěm. z let 1932 až 1938.
Svědomitě je vedl pan Čeněk Janík, nejdříve otec ( † 1934), pak syn Čeněk Janík († 1980); vzácní, krásní lidé. Stojí za to nahlédnout a začíst se do těchto zápisů! Zjistíme, že to, co nás dnes trápí - pytláctví, málo vody - hodně vody, trápilo i naše předchůdce. A co hlavně, stejně jako dnes nám, i jim se tehdy zdálo, že je málo ryb a málo peněz na zarybňování revíru podle jejich představ!!
Zde je to černé na bílém:  . . .
Hospoda U Janíků, kde se se rožnovští rybáři scházeli.
„ Členská základna" se pohodlně vešla ke dvěma stolům. Její počet totiž nepřesáhl 8 - 15 osob, takže co člen to člen předsednictva nebo funkcionář. Pan Čeněk Janík, hostinský, byl členem spolku od jeho založení.
------------------------------------
42 hodin. Jak jsme prožívali osvobození Rožnovska v květnu 1945
Vzpomínky na osvobození Rožnovska zapsal a upravil Miloš Kulišťák
Kniha přináší autentická dobová svědectví více než šedesáti obyvatel rožnovského regionu na události spojené s osvobozením v květnu 1945. V prvních poválečných týdnech je shromáždil a zpracoval vlastivědný pracovník Miloš Kulišťák. Po šedesáti letech byl připraven výběr z těchto vzpomínek, které nám přibližují, jak prožívali pohnuté dny na počátku května 1945 běžní obyvatelé. Vzpomínky jsou mnohdy zcela odlišné od oficiálního dějepisného pojetí. Dozvíme se v nich o obavách z blížících se bojů, o přípravách na průchod fronty i o stěží pochopitelné bezstarostnosti, na níž někteří doplatili vlastním životem. I s odstupem šesti desetiletí jsou tato svědectví cenným dokladem plným emocí a sugestivních líčení, v nichž se mísí smutek nad ztrátou blízkých s radostí nad znovu osvobozenou vlastí. Autentická svědectví doplňuje více než čtyřicet dobových fotografií, pořízených většinou během osvobozovacích bojů a nedlouho po nich.
------------------------
Dopis čtenáře, čtenáře  bez uvozovek, je vložen jako "kamínek do mosaiky vzpomínek" na  70 výročí osvobození republiky. Doufám, že alespoň někoho by mohl zajímat vztah Valachů k TGM po 70 letech, stejně jako:
Zdeňka Gryce, který jako dítko, chodil,  v Rožnově, ve valašském kroji.  
 
Zdeněk | 2015-04-17 11:20:03 | Reagovat
Učebnicový příklad těžkého záchvatu grafomanie.
čtenář | 2015-04-17 12:29:45 | Reagovat
SIGNIFIKANTNÍ
Učebnicový příklad těžkého záchvatu grafomanie.
čtenář | 2015-04-17 12:29:45 | Reagovat
-----------------------------------------------
Učebnicový příklad:
 V učebnici-čítance,  pro obecné školy,  byly na jedné stránce 2 články.
Druhý článek učí děti, kdo to byli legionáři.
Autorem prvního článku je Rudolf Pernický.
Nadpis a úvodní část:
Dr. TOMÁŠ G. MASARYK
Když v den sv. Tomáše 21. Prosince 1918 vjížděl slavnostně do Prahy první občan svobodného státu Dr. T. G. Masaryk, bylo mnoho uvítacích řečí, krásných proslovů a mezi nimi i srdečně zahovořil k panu presidentu prostý, tvrdý Valach, Masarykův volič z Valašska, Čeněk Janík.
"Tatíčku náš milý, náš pane presidente! Došli jsme z chudobného horského kraje z Tvého volebního okresu, bychom tě přivítali. Jednou prý Valaši putovali o vánocích k božskému děťátku, aby uvítali vykupitele, my dnes o vánocích jdeme k Tobě, k druhému otci národa, po prvním Palackém, který se též narodil v našem kraji, abychom v Tobě uvítali našeho osvoboditele. Neměj za zlé, ale vem si první od nás v naší zlaté Praze chléb a sůl podle starého našeho zvyku. Tobě i nám pro štěstí!"
Neměj za zlé, ale vem si první od nás v naší zlaté Praze chléb a sůl podle starého našeho zvyku. Tobě i nám pro štěstí!"
----------------------------------------------------
Kdo a kde pekl tento,  pro naši republiku symbolický chléb,  je uvedeno v článku ROŽNOVSKÉHO PROSTORU.
Masaryk a legionáři byli základem národovecké výchovy už v obecné škole.
Jihlava se za pojmenování prostorů u gymnázia nemusí stydět
Čítanky s tímto národoveckým obsahem byly vydány víckrát. Naposledy v roce 1946. Mám pouze fotokopie. Bratranec Petr Janík, má z čítanky fragment. Léta jsem po různých knihovnách po čítance pátral. Nakonec mi byl doporučeno Museum v Polné, jehož archiv je specializován na učebnice. Důkladně jsme ho s jeho pracovníky prošli,nic. Našli jsme hodně  CK čítanek s články o Josefu II. Jak vzal u Rosic pluh z rukou Martina Trnky z Tavíkovic a vyoral památné 2 brázdy. Osud pomníku, který tam byl vybudován je také pozoruhodný. Taky ničen, obnoven, ale mohutná reliéfní deska ukradena. Nedaleký výkup železa sliboval za kg 5 Kč.
Moc bych prosil, kdyby v některé rodině byla čítanka zachována, abych si ji mohl v originále prohlédnout. Považoval bych to za velkou laskavost.
Ty prvorepublikové čítanky byly zničeny fašisty, ta z roku 1946 důkladně komunisty.
Je to Učebnicový příklad, vymývání mozku národa.
Experti na urážky na pomluvy Havla jsou v JL dost snaživí. 
Uvidíme to obratem že,
jak uzavíral Havel.
Zdeněk Gryc vpv
 
Zdeněk | 2015-04-17 14:34:39 | Reagovat
Děkuji za potvrzení diagnózy.
A je mi líto, že komentáře k vašemu "vysoce aktuálnímu" příspěvku si musíte psát sám, protože to nikoho, ale opravdu nikoho (ani já jsem to nečetl) nezajímá. Sorry.
čtenář | 2015-04-17 15:52:29 | Reagovat
SIGNIFIKANTNÍ

Děkuji za potvrzení diagnózy.
A je mi líto, že komentáře k vašemu "vysoce aktuálnímu" příspěvku si musíte psát sám, protože to nikoho, ale opravdu nikoho (ani já jsem to nečetl) nezajímá. Sorry.
čtenář | 2015-04-17 15:52:29 | Reagovat
--------------------------------
Není za co: TGM - PRAVDA VÍTĚZÍ
"vysoce aktuální" příspěvek je kopií článku,
 který vyšel v dubnu 2015 v časopisu ROŽNOVSKÝ PROSTOR
Jeho je těžko čitelný, leč dá se číst i vytisknou na jejich webových stránkách.
Pokusím se Vám, snad i jednoduchými slovy vysvětlit mentalitu voličů TGM.
Volba se odehrála, jak jistě vzdělaný "čtenář" pochopí za CK Rakouska. Bilbordy a jiné oblbovačky, jak se Masaryk dívá svému voliči do očí, které neuhnou, chyběly.
Valaši si ale dost četli, chtěli zachovat lidovou architekturu ve Skanzenu.
Dali si tu práci, vytěžili kámen na hřebenu  Radhoště a trvali na tom, že musí být v základech Národního Divadla. Tím začala, "kolaborace" Valachů s kavárenskými povaleči ve Slávii, na té prožluklé Národní třídě.

PRVNÍ SKUTEČNĚ SVOBODNÉ VOLBY, BYLY ZA HLUBOKÉHO CK TOTÁČE, NA VALAŠKU !!!

Pak už jela historie dál. Masaryk emigroval.  V USA, mu nastrčili ženu, která nebyla proletářka, se kterou oženil.  To nepochybně ovlivnilo jeho smýšlení, když pak po návratu di vlasti nechal střílet do dělníků. V roli presidenta, osvoboditele, neměl konkurenta. Ještě za svého života ovlivnil volbu kariérního diplomata -naivky, který věřil mezinárodním smlouvám. Beneš emigrant si prodloužil návrat do vlasti z Londýna, exkurzí na  architekturu Moskvy. V roce 1948 provedl Gottwald ukázku milicí na Václaváku. Demonstrace se líbila, takže neměl konkurenta. Líbila se jetě i v roce 1975 Jiskře.
Po 20 letech v roce 1968, začal národ dýchat.
Vězni, včetně mého Profesora Rozehnala byli rehabilitováni.
Ruské tanky přijeli do Jihlavy zaparkovat na náměstí. 
Tam nebyl přehled a tak si našli dělostřelecký terén pod Pístovem a hlavně namířili na historické centrum.
Jihlaváci "prekabátili" s výjimkou ředitele musea.
Svoboda se vyskytovala už jenom ve jménu presidenta.

V roce 1989 se Havlova absurdní dramata hrála  na Hradě. Presidenta Husáka, minulého vězně, vystřídal vězeň Václav Havel. Ten byl zvolen v demokratickém státu třikrát, není-liž pravda?
Opakovat chybu je smutné, ale hnedle 3x,  to už je podle Luxe moc.
"Dneska tě maj za svatého, zejtra budeš Havel"

Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá mít žádné jmění, nýbrž aby bylo všechno společné a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tady hned na první pohled každý, že takové učení je nanejvýš bláznovské a že se mohlo jen vyrojit z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy chtěli z člověka učinit něco buď lepšího, neb horšího, ale vždy něco jiného, než je člověk. (úryvek, Slovan, 1, 26. 6. 1850, převedeno do modernějšího jazyka). K. H. B.

"obratně" prosím reagujte, zejtra absentuji
Zdeněk Gryc vzp . . .  k těm gramatickým chybám.

 Náš třídní profesor a češtinář prof. Spurný neprošel na RG Židenice prověrkami,  po roce 1948.
Byl nasazen po průmyslu, První brněnské strojírny.
Pro něj nepraktického profesora to bylo zlé.
Vyskočil z okna, ale špatně. Zarazil si nohy do břicha a bolestně 4 dny umíral.
Jak to bylo s Janem Masarykem, se myslím dosud jednoznačně neví, nebo ano?
 Mimo snad "čtenáře", že?
 
Zdeněk | 2015-04-17 19:38:56 | Reagovat
SIGNIFIKANTNÍ
ani já jsem to nečetl)  protože to nikoho, ale opravdu nikoho (ani já jsem to nečetl) nezajímá. Sorry.protože to nikoho, ale opravdu nikoho (ani já jsem to nečetl) nezajímá. Sorry.
----------------------------------
NAPIŠTE PROSÍM Z JAKÉHO RE-NOMOVANÉHO PRAMENE TO MÁTE...noviny,telka nebo náměstí Jihlava.
Pana Vladiníra do hoven netahejte, Zaslouží si jiný horisont.
nebo je to jako obvykle "údajně"?
"ani já sám jsem to nečetl - SINGULÁR MAJESTÁTIS?
zg vpv

 
Zdeněk | 2015-04-17 20:05:30 | Reagovat
NENÍ ZA CO
Děkuji za potvrzení diagnózy.
A je mi líto, že komentáře k vašemu "vysoce aktuálnímu" příspěvku si musíte psát sám, protože to nikoho, ale opravdu nikoho (ani já jsem to nečetl) nezajímá. Sorry.
čtenář | 2015-04-17 15:52:29 | Reagovat
--------------------------------------

Vážení  Fak – anové, 
Děkuji za potvrzení diagnózy,  nerad čekám u lékaře. 
Omlouvám se„Bratrstvu kočičí pracky“ za glogální reakci na diagnózu.
Věřím, že to nevadí, spíše naopak. Bratři si ušetříte čtení a já takto zdvořile,  mohu comentovat  krátce a zejména na-ráz, „protože to nikoho, ale opravdu nikoho, nezajímá“.
Navíc jsem si jist že diagnóza je z renomovaného zdroje.
Děkuji, že nepoužíváte,  něco jen tak z luftu, čili „údajně“.
Něco tak vznešeného,  (ani já jsem to nečetl), jsem nenašel ani při studiu díla gen. Stalina. Havel by to nepochybně a scénicky,  s patřičným gestem herce ocenil.
Landovský nebyl na Dramata,  byl na Paradoxy, určitě by to prožil.
Zkuste si prosím komentář přečíst a opatrně, ale opatrně, se zamyslet.
Neboť jak praví bratrský klasik : „myslet znamená ho . no vědět“.
 
. . „A je mi líto, že komentáře k vašemu "vysoce aktuálnímu" příspěvku si musíte psát sám“. .
Zajímavá poznámka. Slyšel jsem, že jsou tací, kteří něco jako Hamlet,  vedou obdobné monology. Také, že někteří soudruzi, tedy zde bratři,  píší pro zvýšení plurality svého názoru pod více  pseudonymy. Vyloučit to, auto-gramem, to Vás dosud nenapadlo?
 
Srdečně děkuji za Vaše komentáře, ono to, jak opakovaně píšete nikdo, nečte. Vaše karma je mi opravdu cennou posilou. Bratrstvu děkuji, ale fakt  ne-líbám. Chtěl bych preventivně ne-nahrát na doplnění diagnózy  argumentem, který byl v komentáři čtenáře v JL u pana Profesora Putny.
Jeho přednáška,  v sálku musea Jihlavy, byla odměněna vydatným potleskem.
Pevně věřím, že jsem opět, ale opět,  potvrdil Vaši diagnózu.
Pevně věřím, že ji i vy obratem potvrdíte.
Doufám bratrstvo Kočičí pracky něco pěkného vy-myslí. Vás by přece nikdy, ba ani vesnu nenapadlo,  že by na opačném názoru mohl bejt chlup, že?
 
Zdeněk Gryc
PS. Nejprve vyjmi ze svého oka trám, pak teprv prohlédneš,
abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra,  z Kočičí pracky
 
Zdeněk | 2015-04-19 19:40:32 | Reagovat
Zdroj: Wikipedie
Grafomanie či hypergrafie (z řeckého grafein - psát, mania - touha) je chorobná touha psát. V lékařském smyslu jde o chorobný stav mysli, pro nějž je typické psaní nesmyslných, nesouvislých shluků slov, v obecnějším slova smyslu termín označuje chorobné nutkání psát texty literárního charakteru, většinou bez ohledu na jejich kvalitu, případně slouží jako pejorativní označení pro autora málo kvalitních děl. Tomuto obecnému chápání je bližší odborný termín typomanie, který označuje chorobnou touhu po publikaci vlastního díla.
Tito lidé píší, ale to, co píší, bývá pouze shluk obecně uznávaných nepravd a to proto, že autor většinou ví to, co ví obyčejný čtenář. Pokud grafomani mají o něčem ponětí, tak se obvykle nedovedou řádně vyjádřit. Postižení používají slova k vyrovnání se se slovy a obrazy, které je obklopují. Někteří mohou být nadaní a pak jsou schopni psát i autobiografie a lyrická či epická díla. Postižení píší kdekoliv, po papírech, po stěnách, atd., pokud kolem sebe nic takového nemají, uchýlí se i ke psaní po pažích či po nohách. Jedinec má chorobnou touhu po vyjádření svých fantazií pomocí psaní, ale ona touha je více méně touha po vyjádření vlastní existence. Svoje dílo si většinou velmi považují, ale kvalita je většinou pochybná.
čtenář | 2015-04-18 07:32:58 | Reagovat
SIGNIFIKANTNÍ
dovolil jsem si v článku:
Jihlava a Třebíč chtějí mít nová centrální náměstí.
upozornit na poněkud nechutný styl Vaši polemiky.
Pomluvy a nenávisti, jste opět právě  potvrdil, že?
--------------------------------------
 "Věrní Valaši vítali TGM po návratu do vlasti".
Vzpomínky Valachů = grafománie.
Pomlouvat Havla je základní skelet myšlenek"čtenáře",nějaké maso a špína se také najde.
UMYJTE SI PROSÍM RUCE
Náměstí v Jihlavě je stejně jako v Rožnově TGM 
Proč vůbec reagujete zde a tímto stylem, na TGM,
jaký to má účel?
Zdeněk Gryc vpv
 
Zdeněk | 2015-04-18 10:09:47 | Reagovat
Nereaguji na TGM - Prezidenta Osvoboditele, jakožto největšího Čecha v historii, ale jen a jen na vás a vaši chorobu, kterou si zřejmě vůbec neuvědomujete. Čus !
čtenář | 2015-04-18 12:43:46 | Reagovat
DOTAZ
Zdeněk | 2015-04-19 13:21:15 | Reagovat
nedávno jsem měl v JL obsáhlou diskuzi o TGM dozvěděl jsem se dlouze o tom,že TGM jaksi zavinil,že se střílelo do dělníků,bylo tam uvedeno kda a kolik.Je to to pravda,ano nebo ne. Prosím stručně bez vytáček.
ZG vpv
Zdeněk | 2015-04-19 13:26:41 | Reagovat
RUŠIČKA chorobného názoru
"čtenář" = post-komunistická rušička oponenta
Rušičky fungovaly za Protektorátu i v době, kdy jsme měli vedoucí úlohu KSČ v ústavě.
Petiční výbor "Věrni zůstaneme", PVVZ, "odboráři" - organizace NE-KOMUSTICKÉHO,
 protifašist. odboje v č. zemích 1939-42; od 1940 jedna ze složek UVOD. Její jádro tvořila skupina levicových intelektuálů a kult. pracovníků, která na jaře 1938 vydala manifest, "Věrni zůstaneme" s cílem mobilizovat čs. veřejnost na obranu rep. před nacist. agresí. PVVZ se opíral zejm. o členstvo býv. soc. dem. a nár.social. strany, reformistických odborů a Děl. akademie. Vyvíjel rozsáhlou zpravodajskou a diverzní činnost, rozšiřoval ilegální tiskoviny a prostřednictvím železničářské sítě zajišťoval přechody odbojářů do zahraničí. Spolupracoval s Obranou národa, která měla v PVVZ své zástupce - gen. J. Čiháka-Znamenáčka a plk. J. Churavého; udržoval též spojení s kom. odbojem a do 1941 i kontakty se sov. konzulátem v Praze. Vedení PVVZ vypracovalo a 1941 ilegálně rozšířilo programový dokument Za svobodu, do nové ČSR - náčrt poválečného uspořádánt ČSR, koncipovaný z pozic reformistického socialismu a předpokládající značné sociálně ekon. reformy. K představitelům PVVZ patřili J. Fischer, V. Jankovec, V. Čížek, J. Fukátko a K. J. Beneš. Na podzim 1941 a během 1942 byla organizace postupně rozbita několika údery gestapa.
Zůstat věrný odkazu TGM,  znamená být věrný odkazu  HAVLA .
Havel byl přítelem Romana Podrázského, jak vidno na ilustrační fotografii.
Zdeněk Gryc, je věrný odkazu obou.
Zdeněk | 2015-04-21 08:45:23 | Reagovat
Fňuk, fňuk.
čtenář | 2015-04-21 08:55:18 | Reagovat
SIGNIFIKANTNÍ
Zdeněk | 2015-04-21 12:33:26 | Reagovat
Osužte si slzy a už se uklidněte
ŠKODA SLZ,  angažovaného "čtenáře":
Fňuk, fňuk.
čtenář | 2015-04-21 08:55:18
Karel Čapek:  dobrý komouš se nezmění, on se jenom vybarví.
Pro jistotu, aby "čtenář" nepřelédl:
NE - vím a VÍM
A jak by na to koukala stará Vajtingrová, čistě pro úplnost? Nevím.
-------------------------------------------
Ale vím, jak by na to koukal nositel jména náměstí TGM.
Měl totiž vkus, stejně jako Havel.
Prokázal ho výběrem Hradního architekta Plečnika.
"Z tohoto hradu a jeho okolí by mohla vzniknout ohromná historická pamětihodnost a já nevím o nikom jiném, kdo by to dokázal, než jste vy.” Tak zní památná Masarykova věta o důvěře ve slovinského génia. A volba to byla skvělá. K doslova „státnímu“ úkolu se architekt postavil celou svou osobností s odhodláním nezklamat důvěrné přátelství a názorovou symbiózu s prezidentem Masarykem a jeho rodinou."
Bořek Šípek, designér a architekt, který dosáhl světových ocenění a jehož díla lze nalézt ve světových muzeích i v soukromých sbírkách, je známý především jako sklářský výtvarník a hradní architekt prezidenta Václava Havla.
Zdeněk Gryc
PS.  pro dobrý návrh architekta se nedá něco objednat v jeho kanceláři. Architekt se musí seznámit s osobností zákazníka, jeho rodinou a zálibami. Někdy se to děje tak, že nějakou dobu žije  v jejich rodině.
 
Zdeněk | 2015-04-21 12:57:10 | Reagovat
Jak to, když všechno víte, nevíte, jak by se na to koukala stará Vajtingrová?
A co vaši kumpáni, které nyní jen pomlouváte a kdysi jste se řídil heslem Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Teď už nevyjete, teď už jen pofňukáváte, jací byli na vás bekaní,
čtenář | 2015-04-21 13:39:50 | Reagovat
FŇUKÁNÍ
kdo začal zde FŇUKAT je jasné z chronologie  příspěvků. Obsah a formu diskuse konzultujte  s panem Havlíčkem zvýšíte tím úroveň svého komentáře.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-04-22 10:48:36 | Reagovat
Zajisté.
Kdo začal sočit na pány Dvořáka, Štěcha a další své někdejší chlebodárce? 
čtenář | 2015-04-22 13:29:06 | Reagovat
DOBREJ FÓR
Zdeněk | 2015-04-22 15:12:30 | Reagovat
Že jo ?
čtenář | 2015-04-22 15:49:45 | Reagovat
ZÁKEČNOST ANONYMITY
ZÁ-KEŘNOST...
ZÁ-keřnost není, když někdo za křem čurá, je to spíše slušnost.
Zá -keřnost  je, když někdo za křem vykřikuje tapecír, tapecír a není ho vidět.
Zá -keřnost je když někdo za - totáče pomlouvá a kritizuje práci architekta,
Který se nemůže bránit publikaci orgánu OV KSČ.
V němž si pisatel roztáhne pravověrná ramena, učitele národa, jediného správného názoru slovy:
"Připomeňme , zejména, mladým lidem, že vítězství ve Velké vlastenecké válce je spjato se jménem Stalin".
To je pravda.
Zá-keřnost je neuvést že Stalin a Hitler jsou masovými vrahy, kteří ruku v ruce zahájili 2. světovou válku přepadením Polska.
Rozdíl mezi nimi je tom, že Hitler své oběti pálil, kdežto Stalin je nechal, počínaje Katynem naházet do masových hrobů. 
Jestli byl redaktor Dvořák, Stalinovým ministrantem, nebo pacholkem nevím.
Ale, jak vidíte, "čtenáři", něco s ním měl.
Zá - keřnost není, když někdo píše o místním veřejném WC
Zá - keřnost je vést obsáhloU politickou debatu a neumět se podepsat.
Třeba to vyjde na další pokus, naděje umírá poslední.
Zdeněk Gryc
PS. Tohle žvejkání není samoúčelné,je signifikantní pro současný stav. Zlu je třeba oponovat, jak je uvedeno v Podrázského kapli věnované M. Kolbemu. Je to hluboce náboženská inspirace. Něco jako usebrání a obrácení Stanislava Grosse.
Tak zase příště. . .že? Nebo je třeba pochopit, článek Dvořáka z února 2075 bylo dobro?
Zdeněk | 2015-04-22 20:03:56 | Reagovat
Že by ?
čtenář | 2015-04-22 20:53:37 | Reagovat
Že by!
Že by ?
čtenář | 2015-04-22 20:53:37 | Reagovat

--------------------------------------------------------------- 
ANO. . . Kdy-by se osvoboditelé z východu zachovali stejně jako ze západu, tak by. . .
 
Včera u jediního pomníku, vojsku USA provelvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro70. výročí konce 2. světové války
18. dubna 1945 vstoupila na české území americká 3. armáda a pod velením generála George Pattona osvobodila v následujících třech týdnech 9 025 kilometrů čtvrtečních západních a jižních Čech. Více na stránce Americká vojska v Čechách.
Geocachingové série připomínají osvobození západních Čech a letecké bitvy na Moravou
Americká účast na osvobození byla před rokem 1989 z oficiální československé historie vymazána. Velvyslanectví USA v Praze se proto snaží tuto zapomenutou kapitolu přiblížit na těchto stránkách.
------------------------------------------------------------
Na zapomenutí se významně  podílell Milan Dvořák redaktor Jiskry orgánu OV KSČ Jihlava

Motivem bohatých, většinou negativních příspěvků „čtenáře“ a sympatisantů totáče...
Je za pomoci žebraček, gerontologie, grafomanie, gramatiky znehodnotit,  ne názor na fakta, leitmotivu tohoto článku, ale osobu autora. Dosti ubohé,že?
Absurdní je, že „čtenář“, který v JL se tak  bohatě a často, NA PRVNÍM MÍSTĚ  vyjadřuje nevidí si trám v oku. . .   
Zdeněk Gryc
PS. Tento pomník řádění komunistů na jiných pomnících včetně TGM přežil jenom proto,
že USA zakoupila kousek zemně na kterém stojí
 
Zdeněk | 2015-04-26 08:11:22 | Reagovat
DODATEK
DODATEK
 
NE-vážím si primitivního komunisty, který vyhrožuje redaktoru, očitému svědku z Ukrajiny soudem. To je fašismus.
Vážím si MuDr.  Miloše Courtona, předsedy KSČ v Třešti,   za to co tam udělal pro zdravotnictví a kulturu.   
Vážím si Ved. tajemníka OV KSČ Kožicha za jeho slova:
„přeji si, aby v této budově,  byla dělána dobrá politika ve prospěch našeho lidu“,
pronesená při slavnostním výkopu budovy KSČ v Jihlavě.
Komunisté jsou v parlamentu, byl bych rád, kdy naplnily Kožichova slova.
Kožich nemusil uplatňovat na plakátech, že neuhne pohledem. Když jsem se díval do jeho očí a vzpomněl na to jak se mnou jednal, tak to nepotřeboval. Byl přesvědčený a poctivý komunista.
S ohledem na hodnověrnost a objektivitu politiky KSČ doporučuji distancovat se od blábolů primitivů na úrovni „čtenáře“ a estrád Dvořáka v Praze,které v JL popsal v souvislosti se svým "zavlečením do Haagu."
Zdeněk Gryc
PS myslím, že se o těchto lidech nehovoří.
      Myslím, že Kožich by si zasloužil nezapomnění a možná i na sekretariátu KSČ plaketu.
 
Zdeněk | 2015-04-26 11:41:22 | Reagovat
VALAŠSKO
Jak věrní Valaši vítali T. G. M. po návratu do vlasti...

Je název tohoto příspěvku. Ona  ta věrnost na Valašku neumřela a stále žije. Stačí  se zastavit na náměstí v Rožnově a podívat se na jeho vznešenou dominantu.
Právě jsem se odtud vrátil. Procházel hory nad Viganticemi,  Herálky Glazarové.
Ta Valašská stavení z "Dovolená v Protektorátu"
tam stále jsou.
V Rožnovském info je už rozebraná brožurka
od Richarda Sobotky: TGM
Jak Rožnované vítali T. G. Masaryka
Osudy Masarykových soch
2015
Věrnost odkazu TGM a jeho pokračovateli Václavu Havlovi, to  je to co Valachům nechybí. V Jihlavě však "čtenáři" ano.
Zabraňme znevažování jejich památce.
Podpořme snahy Sokolů a Skautů, kteří za nimi stojí, nejenom při výročích,  upozorňujících na vznik státu a konce obou totalit.
Opak křiví páteř národa.
Zdeněk Gryc
PS.  Koukejme na Valaško na ČT1: Dovolená Protektorátu.
Chalupy a dobové interiéry jsem znal a v  té době na Valašsku byl. Je to autentické.
 
Zdeněk | 2015-05-28 21:50:01 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
01.03.2024 Čtenáři píšíTřešť je plná skvělých muzikantů

Lidovku v Třešti jsem navštěvovala od roku ´89 až do roku ´99. Za tu dobu jsem stihla absolvovat dva cykly houslové průpravy u paní učitelky Wildmanové, na kterou dnes moc ráda vzpomínám. Také ...

Komentáře (0)
29.02.2024 Čtenáři píšíAd… Značka Café Etage končí, subkultura mizí z dalšího tradičního podniku v Jihlavě

Na článek Jihlavských listů o aktuálním ukončení činnosti kavárny a galerie Café Etage, subkulturního prostoru v patře domu na Masarykově náměstí 39 v Jihlavě, zareagovala telefonátem ...

Komentáře (0)
28.02.2024 Čtenáři píšíPotravinářské inspekce: Nejčastěji se klame se sýrem

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace klamala spotřebitele v informacích o nabízených pokrmech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně ověřuje pravdivost údajů ...

Komentáře (0)
26.02.2024 Čtenáři píšíVRT? Jde zejména o to, umožnit propojení Berlína s Vídní

O vysokorychlostních tratích (VRT) toho bylo napsáno již poměrně hodně, bohužel ne vždy byly informace přesné a úplné. Podívejme se tedy ještě jednou na tuto problematiku, tentokrát spíše ...

Komentáře (1)
25.02.2024 Čtenáři píšíTo nevymyslíš… anebo Život je boj

Chtěla bych se s vámi podělit o zážitek, který se denně neděje a snad se ještě nikomu ani nestal. Byl krásný den, neděle dopoledne. S manželem Františkem jsme se v klidu nasnídali a v ...

Komentáře (0)
24.02.2024 Čtenáři píšíPtám se, co se vlastně změnilo?

Píše se rok 1944. To byl rok, kdy jsme se mnozí dnešní důchodci narodili a měli to štěstí, nebo smůlu, že jsme se dožili tohoto požehnaného věku v dnešní době, kdy s námi všichni mladšího ...

Komentáře (0)
23.02.2024 Čtenáři píšíChodíme pro mozek a radost

Stejně jako v uplynulých letech, uskuteční se i letos v měsíci březnu Národní týden trénování paměti. S touto akcí je spojen také aktivizační program Chodíme pro mozek v týdnu od 11. ...

Komentáře (0)
21.02.2024 Čtenáři píšíJak zlepšit ochranu biodiverzity? Sledovat její genetickou úroveň s ohledem na „klimazměnu“

Genetická variabilita je základem biologické rozmanitosti, důležitým předpokladem životaschopnosti druhů. Mezinárodní vědecký tým v nové studii přináší návod, jak sledovat změny genetické ...

Komentáře (0)
18.02.2024 Čtenáři píšíJak můj táta chytal sumce

Sice je únor a počasí zrovna není to nejlepší, co bychom si my přáli. Přesto při každém otevření šuplíku je očividné, že potřebuje uklidit. A tak narážím na staré zašle fotografie, ...

Komentáře (0)
17.02.2024 Čtenáři píšíPostřehy ze supermarketu

„Úsmev, úsmev, to je šanca premenená…“ Proč jsem na úvod tohoto článku napsala úryvek z písně skupiny Modus? Hned vysvětlím. Když se v Jihlavě otevíral supermarket Billa, objevila ...

Komentáře (0)
16.02.2024 Čtenáři píšíVzkaz mým dobrým andělům

V letošním roce, dá-li Pán Bůh, oslavím 7. září kulaté narozeniny, tj. 90 let, nebo taky ne. To se uvidí. Ten loňský rok nebyl ke mně ani trochu vlídný. Přinesl mi jen samé trápení ...

Komentáře (0)
15.02.2024 Čtenáři píšíPrvní vysvědčení v prvních třídách loucké školy si děti parádně užily

Pro děti v první třídě, jejich rodiče i paní učitelky je okamžik rozdávání prvního vysvědčení zásadním okamžikem plným emocí, hrdosti a očekávání. Pro děti v první třídě je ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net