Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Finance, či lenost? Děti nestojí o hory

Ilustrační foto archiv JL
Ilustrační foto archiv JL

12.1.2015 Aktuality/Komentáře (11), autor:
David Kratochvíl

 

 Lyžařské výcviky už nejsou na základních a středních školách v zimním období hitem číslo jedna. Scénky z populárního filmu Sněženky a machři totiž na horách zažívají čím dál menší skupinky dětí. Žákům se buď nechce, nebo jim většinou týdenní pobyt v lyžařském středisku nepovolí rodiče, a to z finančních důvodů.

 

 „Dřív jsme měli i několik náhradníků, o lyžařský výcvik na horách byl mezi studenty zkrátka mnohem vyšší zájem než nyní,“ říká k tomu otevřeně Jana Pavlasová, jednatelka Soukromého gymnázia AD FONTES v Jihlavě.

 

 Škole se sice vždy podaří naplnit turnus pro 40 dětí, ale další zhruba čtvrtina jich o výlet nemá zájem. „Nejedou nejen z finančních důvodů, ale mnohdy jen proto, že se jim nechce. Raději než na lyže si sednou k televizi nebo k počítači,“ doplňuje jednatelka soukromého gymnázia.

 

 Podle bývalého pedagoga Vladimíra Mazala z Telče, který jezdil s třídami do hor pravidelně přes 20 let, je úbytek zájemců o hory logický. „Děti dneska o sport jeví zájem čím dál méně, a ne jen o hory. Je málo fotbalistů, judistů, všechny oddíly trápí nedostatek členů,“ míní.

 

 Přitom pobyt na horách by všem jednoznačně doporučil. „Kde jinde žáci mohou být týden spolu, utvořit partu a prožít zážitky, které v rámci běžné školní výuky prostě prožít nemohou?“ doplňuje pro úplnost Mazal. 

 

 Turnusy každoročně vypravuje například i ZŠ v Nové Říši na Telčsku. Ředitel školy Lubomír Polívka přiznává, že se snaží, kvůli ekonomické náročnosti, stlačit náklady na úplné minimum. „Naši sedmáci se chystají na Jalovec. Rodiče si děti odvezou na místo i odtamtud sami,“ vysvětluje.

 

 Škola navíc nabízí žákům půjčení části lyžařské výbavy ze svých zdrojů. I přesto ale každoročně asi pětina žáků na turnus z různých důvodů neodjede. „Je to čistě dobrovolné, kdo chce, jede, kdo ne, chodí normálně do školy. Po důvodech nepátrám,“ říká k tomu ředitel novoříšské devítiletky.

 

 Na dvanáct kilometrů od Nové Říše vzdáleném víceletém gymnáziu a Střední odborné škole v Telči zájezd na hory každoročně vypravují také.

 

 „I my se setkáváme s tím, že rodiče studentů turnus odmítnou z finančních důvodů,“ uvádí k tomu ředitel tamního vzdělávacího zařízení Stanislav Máca. Týdenní turnus vyjde zhruba na 5.000 korun. 

 

 V Třešti na základní škole nabízí rodičům dokonce pořízení turnusu na hory pro jejich ratolest na splátky.

 

 „Je to výborná možnost. Nemusíme platit celou sumu najednou, takhle se to dá zvládnout,“ míní jedna z maminek žáka z Třeště, kterého čeká výlet na hory v letošním školním roce. 

 

 Na lyžařský výcvik z Třeště odjede zhruba polovina žáků. Zbytek chodí normálně do školy a čeká, zda napadne přírodní sníh a budou moci využít levnější variantu zájezdu do okolí Řásné.

 

 „Problém je v tom, že za poslední roky   přírodní  sníh v podstatě ne-
napadl, takže běžkování nešlo zrealizovat,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Třešti Václav Trnka s tím, že rodiče dětí zvažují i právě ekonomické hledisko. „Výlet na běžky je levnější,“ říká otevřeně.

 

 Vzpomínky na společné školní prožitky si lidé uchovávají navždy v paměti. „Byl to dobrý zážitek, hlavně si pamatuji, že jsme měli radost z toho, že se nemusíme učit,“ dodává Miroslav Kotrba z Velkého Meziříčí.

Diskuze k článku

Nový komentář

TAKÉ OBEZITA MLÁDEŽE
Přitom pobyt na horách by všem jednoznačně doporučil.
„Kde jinde žáci mohou být týden spolu, utvořit partu a prožít zážitky, které v rámci běžné školní výuky prostě prožít nemohou?“ doplňuje pro úplnost Mazal.
-------------------------------------------------------------------------------
MOHOU BÝT SPOLU A PROŽÍT ZÁŽITKY VE SKAUTSKÉM A SOKOLSKÉM ODDÍLE.

PŘITOM POBYT NA HORÁCH. . . ano, ti co včera jeli Jizerskou 50tku, to je sportovní "šlechta" národa.
Zajisté že pan kolega Mazal má pravdu, nejen týden na horách. .
Některým se tam totiž otevřou oči a budou se tam vracet. Na našem gymplu se to stalo v roce 1950 a ještě mně to nepřešlo.
Skautské a sokolské "ve zdravém těle zdravý duch" a národní cítění. To vadilo nacistům a komunistům dokonce dvakrát. Tyto tradice se podařilo dost utlumit, postihnout a mládež nesoucí tyto tradice vyloučit ze škol.
Organizace dostaly za totáčů těžce zabrat, ztratily přímou kontinuitu a mají existenční potíže.
Je to obrovská chyba.
MLÁDEŽ MUSÍ MÍT URČITÝ "RYTMUS TÝDNE",

nejlépe mezi tělocvičnou či hřištěm ve všední den a přírodou o weekendu.
Řekl bych, že vodáci, kteří musí napřed projít plaveckým výcvikem  jsou v Jihlavě, oproti minulosti, dost v útlumu.
Na rozdíl od nich plavci,  to je palba. Přijďte se podívat na Ryškovy svěřence, jak míchají vodou v bazénu.

Dost návštěvníků, když vyjde z bazénu, tak si s chutí "zapálí". Něco jako pan president, když sedí s vyvaleným břichem při hovoru z Lán.
Plavci, ale mezi nimi nejsou, víte proč?
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-01-12 09:50:02 | Reagovat
Vždy se těším na pervektní komentáře pana Gryce,
Zdeňku dík.
Ar | 2015-01-12 10:35:22 | Reagovat
Jde o problém doby.
Společnost není vychována na principu, že lépe přežije jen zdravý jedinec Tělesná kondice není zkrátka na pořadu dne. Moderní venkovní sportovní areály zejí prázdnotou, děti po vzoru svých rodičů sedí u počítače.
Prezidenta jsem u počítače neviděl, tomu bych určitě  magickou sílu ovlivňovat lidi nepřisuzoval.
K tomu finanční možnosti dnes už většiny rodin a máme výsledek.
Celý problém má jeden zásadní aspekt, a to je bujení individualismu jako fenomén doby. To není dobře a hlavně nebude v dobách zlých.
VladimírV | 2015-01-12 10:52:05 | Reagovat
FINANČNÍ MOŽNOSTI SE HEJBAT
Prezidenta jsem u počítače neviděl, tomu bych určitě  magickou sílu ovlivňovat lidi nepřisuzoval. . .
Také jsem toho dost u počítače neviděl, ale zde šlo o televizi. O magickou sílu nejde, ale o slušné vystupování presidenta. Nebo, kde jinde má hledat mládež nějaký vzor. Což tak si vzpomenout na Havlova Špačka. Navíc nejde o "zma-manipulovanou ČT", ale o telku  soukromně vybranou Zemanem.

K tomu finanční možnosti dnes už většiny rodin a máme výsledek. . .
--------------------------------------------------------
U čerta, většina rodin nemá na Sokol a Skaut finanční možnosti?
Cvičitelem v Sokole jsem byl a také zástupcem vedoucího Skautského oddílu. U nás se houby vybíralo.
Je to trapná post-komoušská demagogie, že i dnes by  rozhodovaly  "u většiny rodin finanční možnosti", aby se tam mohly děti hejbat. 
Zdeněk | 2015-01-12 17:24:37 | Reagovat
Sakra, ten prezident Zeman je prevít.
Za co všechno on nemůže. Nevím, co má společného prezidentovo vystupování s výchovou mládeže v rodině. Většině mladých je nejen Zeman, ale i celá politická scéna šumafuk. Tedy s výjimkou, pokud si Karel nenechal namalovat předvolební číro.
K Sokolu a Skautovi: To není jen o penězích, ale o neochotě podřizovat se pravidlům, byť bohulibým. Bohužel, i to je obraz doby.
To, že nemají některé děti ani na obědy a svačiny,natož na lyžařský kurz, není samozřejmě postkomoušská demagogie, ale skutečnost, ze které se mi poněkud svírá žaludek.
VladimírV | 2015-01-13 00:50:19 | Reagovat
Není mi známo, že by se za minulého režimu někde ve sportovních oddílech (hokej, fotbal) vybíraly nějaké příspěvky, max. na členskou známku do průkazky. Ovšem po evoluci r.89 se to radikálně změnilo jako mávnutím kouzelného proutku, najednou "peníz nět." Rodiče platí oddílové příspěvky (a ty jsou mastné v LH), dopravu nebo jezdí auty, kupují si výstroj a výzbroj. Takže takový hokejista vyjde na desetitisíce korun za rok. Za komunistů se na mládež daleko více přispívalo než dnes (nepočítám s dnešním zlodějským kursem). Začaly vznikat sportovní třídy (chvála bohu, že to někde vydrželo do dnes), TSM (tréninková střediska mládeže) a SVSM (střediska vrcholového sportu mládeže). Proto se také  objevilo velké množství hokejových talentů počínaje Jágrem-do všech oddílů se dostali kluci, kteří to chtěli dělat a měli na to bez ohledu na finanční možnosti rodičů. A výsledky byly na světě! Dnes je to o něčem jiném. Mnoho talentů skončí dřív, než začně z těchto důvodů, nebo hraje ten, když jeho tatínek dává sponzorský dar oddílu...trenéři to nemají jednoduché. Na západě se začaly objevovat podobná sportovní střediska v různých druzích sportu-tzv. Akademie a my se k tomu pomalu a jistě opět vracíme, objevujíce objevenou Ameriku. Naši trenéři a funkcionáři asi nebyli tak hloupí... to je asi tak, že dnes místo stadionů máme arény. Opravdu mi to někdy připadá, že my Čecháčci jsme na hlavu !!!! 
Strejček Nimra | 2015-01-16 09:27:04 | Reagovat
Před evolučním rokem 89 se jezdilo na hory každý rok. Středoškoláci(gympl a průmyslováci) si to museli zaplatit, pokud jim něco nepřispělo SRPŠ a učňové to měli skoro všude zadarmo, slyšíte dobře havlisti a pseudodemokrati, zadarmo.  Na hory nejeli jenom ti, kteří byli osvobozeni z tělocviku (přesto někteří jeli) a nebo úplní lenoši, kteří si vždy donesli nějakou omluvenku (výmluvenku) od lékaře, nikoliv od maminky, ale to bylo vyjímečně, protože se tam všichni těšili. Téměř na všech zaběhnutých školách a učňácích byly v kabinetech TV  i možnosti si zapůjčit lyžařskou výstroj a výzbroj za malý peníz, nebo i zadara (lyže+boty pro běh a sjezd).Dnes to asi už není, vývoj jde dopředu a školy si to nemohou dovolit mít sklad s tímto materiálem (a obnovovat ho), který stojí nemalé peníze a jsou rádi, že zaplatí kantory ve škole mizerným platem. Na hory potom jedou jenom ti, co mají svoji výstroj a výzbroj a jezdí pravidelně na lyže, protože se to nevyplatí kupovat je na jeden kurz, pokud si to nepůjčí někde v půjčovně (nebo ti co mají movité rodiče).  Většina těch co nejedou se vymluví na finance a docela jim to věřím. Zbývající co nejedou jsou ti, kteří se vymluví na každou pohybovou aktivitu ve škole (sportovní kurz), protože dnes stačí papír od maminky. A co potom chcete dělat. Je problém sestavit aspoň jeden běh na kurz, který se doplňuje kým se dá. Taková je skutečnost ve většině státních škol. Soukromé školy jsou na tom možná jinak, protože tady peníze asi nehrají svoji roli, ale možná zase ta  lenost studentů.
Strejček Nimra | 2015-01-13 15:57:21 | Reagovat
Vy jste pako strýčku nimro. Myslíte si, že bylo něco zadarmo ? Omyl, vždy to musel někdo zaplatit.Stejně jako socialistické výdobytky dnešní doby - dotace, někdo musí zaplatit. Pokud tedy chcete, můžet i teď ze svého někomu lyžák zaplatit tak, aby to měl jako Béda Travníček "zadarmo". Vybavení mimochodem půjčují na SPŠ i dnes. A zadarmo !! Lidská blbost a vesmír je nekonečný.
Daňový Soumar | 2015-01-14 12:22:12 | Reagovat
Děkuji za urážku, někdy si nevidíte do úst, vážený. Samozřejmě, že to muselo z něčeho být  zaplaceno, protože všechna SOU byla pod nějakým podnikem a ten svoje učně podporoval (dnes se k tomu s velkou pompou a objevem mnohdy vracíme), protože mu zůstali doma v podniku. Jestli to dnes na SPŠ v Jihlavě ještě půjčují, tak všechna čest, bude to výjimka (možná díky ještě K. Mokříšovi, pokud už není v důchodu) to udržují v přijatelném stavu a mít dobře nakloněné vedení školy, pořizovat si novou výstroj a výzbroj stojí velké peníze. A pokud se to nevyužívá, jsou to"mrtvé investice", jak by řekla jiná vedení škol, nebo jsou fandové hor a jezdí se studenty... (vím o čem mluvím). 
Strejček Nimra | 2015-01-15 10:46:34 | Reagovat
KU a NE - KU - řák
Je neděle, počasí nic moc, tak trochu delší po-vídačka.
-------------------------------------------------------------------------------
„Problém je v tom, že za poslední roky   přírodní  sníh v podstatě ne-
napadl, takže běžkování nešlo zrealizovat,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Třešti Václav Trnka.
-------------------------------------------------------------------------------
Je fakt, že Husité neměli mnoho zájezdových autobusů i lyžařská výstroj za mnoho nestála. Lyžařská výstroj a možnosti terénů je po pádu železné opony kapku náročnější. Výběr je oproti jednoduché socialistické šedi fakt problém, že?
Zato zima byla, v minulosti, nebo alespoň podle Ladových obrázků,  se sněhem. Mír nebyl, zbrojilo se, spíše kvantitně, než kvalitně. Obrovské armáda a jejich tanky,  atomové ponorky, tanky v Pístově  se udržovaly v chodu. Hrdý lid to politicky to pochopil,  raději s holou prdelí a trochou vodky, než kvalitní sídliště a nemocnice. I na délce věku tak moc nezáleželo, nebo i nadále nezáleží? Hlavně aby se nás báli...skoro jako dneska, ne?
 Okupant si z nás udělali kolonii-továrnu-kovadlinu a výheň socialismu. Pamatujete na ty plakáty? Jak se dejchalo na Ostravsku za totáče, i po 25 letech se to moc nezlepšilo.

Zajisté, že nejenom těmto dětem, stejně tehdy jako dnes, by mělo aspoň jednou za rok dojít k průplachu plic, ať již na hory nebo k moři. K cestě do Jugošky potřebovali potvrzení pediatra, který věděl, co to aspoň pár měsíců po pobytu pro jejich tělíčko znamená. Musel ale přemejšlet, když emigrovali, tak byl, nebo nebyl vinen? Myslíte, že to bylo ojedinělé? Upravilo se to pak tak, že jeden člen rodiny zůstal jako rukojmí.
Sokolská a skautská kontinuita,  vedení mládeže a metodiky výcviku byla přerušena. Dost jsem koukal, kolik výtečných sportovců za mého působení v tělocvičně nebylo schopno udělat na hrazdě sklopku a na žíněnce, nedej bože na parketách, přemet. Mnohdy bylo ve školách pro obě strany přitažlivější předhodit žactvu míč, než vytáhnout bradla.
Jsem, jak starej blbec, jak v JL někteří soudruzi píší.  Vím ale, že snaha a tradice Oldřicha Háje dostat do vody co nejvíce dětí trvá. Někteří se chytnou, jiní ne, ale je to základna nejenom pro plavecký a vodácký oddíl. Pro  bezpečnost pro plavce i pro dětský hrudník výcvik ve vodě moc  znamená. Co znamená pro postižené děti, které voda nadlehčí? Přijďte se podívat, ne do Vodního ráje, tam to neznám, ale na bazén, ve středu v 17:30 na dráhu 1, 2, 3. To nejsou postižené děti, pro něž jsou sociální dávky na úkor jejich zdraví v rodině  prokouřeny.

PS. Kouření, ani snad ne pro ten kouř, ale pro tu eleganci držení cigaretky, zejména když se neví co dělat s rukama. Ta grácie ruky a kontrapost kyčle. Také možná že lehce oděná postava v tělocvičně už ten půvab nemá. Je to velká práce nemít pupek, že? Krásná žena, jaká to inspirace v dějinách umění.
Taky s tím může být i legrace.  Pamětníci na FA s potěšením vzpomínají na historku. Docházka do atelieru upadala, donucovací prostředky-známky, se jevily jako společensky neúnosné. Šéf ateliéru Profesor Doubrava po poradě asistentem Košutkem pověřili asistenta Jiřího Vacka, aby šel na Českou ulici, kde jak známo se promenují nejhezčí slečny. Cílem bylo získat magnet v ateliéru, novou ne-okoukanou modelku. Vacek ohodnotil okem umělce nedbale stojící, kouřící dámu. Zeptal se jí: "slečno, nechcete si vydělat?"Vrátil se bez modelky, ale zato s modřinou v obličeji. Všichni na to s láskou vzpomínali, zejména architekt Čevela, spolužák Menčíka, na Jamu. Jeho kouzelné zápisky, které mám, o studiu s Menšíkem, myslím i vyšly tiskem.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-01-18 10:15:39 | Reagovat
Částečné řešení se nabízí - třeba sjezdovka na Šacberku. Dopolední sjezdové lyžování a nyní to hlavní-kolik tam dostanou školy studentů (když už budou mít peníze na vlek)? O běžkách nemluvím, protože tam dostat studenty bude největší problém (kdo se bude honit)!!! Rád bych se mýlil.
Strejček Nimra | 2015-01-18 22:11:03 | Reagovat
Reklama
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityBývalý ředitel nemocnice Velev byl propuštěn z vazby

Bývalý ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který čelí obvinění v rozsáhlé korupční kauze s nemocničními zakázkami, byl podle serveru Seznam Zprávy minulý čtvrtek propuštěn z ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityU výměny oken platí: Na kvalitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů nových oken jsou jejich tepelně izolační vlastnosti. Základními částmi okna jsou zasklení a rám. Výsledné vlastnosti závisí na kombinaci vlastností ...

Komentáře (1)
18.04.2024 AktualityNa památky UNESCO pošlou dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net