Blog Jihlavských listů

Ján Lauko
38- Nejsem sice z tohoto regionu, ale moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. Budu se snažit, aby byly přínosné pro každého jednotlivce a to bez ohledu na to, kde žije.

Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!

Ján Lauko | Pondělí, 12. 8. 2019 v 14:56

Nevím, zda jste zachytili zprávu, že od 29 července 2019 začíná lidstvo žít na ekologický dluh. To znamená, že tímto dnem jsme v rámci roku 2019 vyčerpali všechny obnovitelné zdroje, a od tohoto data až do konce roku budeme čerpat zdroje, které už příroda není schopna sama obnovit. Od tohoto dne tedy začíná naše bezohledné a trvale nezvratné drancování. Pravda je totiž taková, že v současnosti potřebujeme k uspokojení všech svých potřeb přírodní zdroje dvou planet, což značí, že životní úroveň lidí a jejich potřeby výrazně převyšují možnosti naší planety.

V koloběhu povinností pravděpodobně mnozí tuto informaci nezaregistrovali. Co jsme ale zaregistrovali úplně všichni jsou úmorné letní horka, doprovázené suchem. Byly časy, kdy bylo léto krásným a příjemným obdobím, na které jsme se těšili. V současnosti se však naopak stává obdobím, nesmírně únavným a zatěžujícím, takže mnozí, kteří vyslovení nemusí, v největších vedrech raději ani nevycházejí ven.

Avšak neustále rostoucí nesnesitelnost letních veder, jaké u nás nikdy předtím nebyly, není ničím jiným, než odpovědí přírody na nesnesitelnost a neudržitelnost drancujícího přístupu lidí k ní. A je to odpověď tak viditelná, že ji nepřehlédne nikdo. Ani ti, co nevědí, že jsme již v tomto roce začali žít na ekologický dluh. Na absolutně každého z nás bez výjimky tvrdě dopadají negativní důsledky toho, jak se my sami chováme vůči přírodě.

Sobectví lidí je však bezmezné, protože jsou pouze nemnozí, kteří chápou tuto souvislost. Kteří si uvědomují toto vzájemné propojení. A je jen málokdo, kdo je také ochoten a schopen z toho vyvodit nějaké osobní důsledky. Osobní důsledky ve smyslu omezení vlastních nároků a potřeb na takovou míru, jaká bude pro přírodu přijatelná a udržitelná. Říká se tomu osobní uhlíková stopa.

Pro miliony lidí naší země jsou ale toto všechno jen obyčejné informace, které pustí jedním uchem dovnitř a druhým okamžitě ven tak, jako tisíce jiných informací. Pro miliony lidí konstatování těchto skutečností nic neznamená a osobně se jich to nijak netýká. Nejsou ochotni vyvodit osobní odpovědnost za katastrofální horka, za sucho, za každodenní vymírání nejrozličnějších živočišných druhů, za plenění deštných pralesů, z nichž za jedinou minutu ubude plocha o velikosti fotbalového hřiště, a tak dále, a tak dále.

Lidé jsou hodnotově orientovaní na konzumní způsob života a v něm má místo pouze stále větší ekonomický růst a stále větší uspokojování vlastních materiálních potřeb. V něm je absolutně nemyslitelné nějaké dobrovolné uskrovňování se. Vždyť přece celá společnost je postavena na spotřebě a různých službách, zaměřených na uspokojování lidského užívání si. Musel by být přece blázen ten, kdo by se dobrovolně omezoval. A zvláště tehdy, když na to má! Když si to může dovolit. Vždyť žijeme jen jednou, a proto si je potřeba života pořádně užít.

Nicméně ty, bezohledný konzumní slepec, uvaž jednu věc! Zkus se zamyslet nad tím, jaký bývá osud toho, kdo žije dlouhodobě na dluh. Jen si zkus představit, že bydlíš v nějakém bytě a neplatíš nájem. Jak dlouho myslíš, že ti to bude tolerováno? Budeš vícenásobně upozorněn, a když své dluhy nevyrovnáš a nezačneš pravidelně platit nájemné, z bytu tě vyhodí!

A přesně stejně, ty konzumní sobec, zaslepený svým užíváním si, žiješ na ekologický dluh a příroda naší planety tě již delší dobu upozorňuje, aby sis bral jenom tolik, kolik ti může dát. Upozorňuje tě na to vedry, jaké zde nikdy dosud nebyly. Upozorňuje tě na to suchem! Upozorňuje tě na to prudkými a ničivými přívalovými dešti! Upozorňuje tě na to neúrodou a zdražováním potravin! A upozorňuje tě na to ještě mnoha jinými věcmi, které ty nechceš vidět.

Ty totiž chceš jen stále nerušeně pokračovat ve svém konzumním bláznovství a nic jiného tě nezajímá. Věz však, ty sobec, že nakonec dopadneš tak, jako každý jiný, kdo žije na dluh a koho jednoduše dříve, nebo později vyhodí z bytu. A tak jednou také tebe, ekologického zločince a ničitele, vyhodí mocná Matka příroda ze svého pronájmu na planetě Zemi! Ba co víc, bude ti odepřeno právo dále přebývat v celém tomto stvoření, protože prázdnota a ubohost konzumního materialismu se do tebe zažraly tak hluboko, že jejich uctíváním ses stal jen bezduchým ničitelem všude tam, kde se nacházíš. A proto, aby si už nemohl dále škodit a ničit, ti tato možnost bude vzata, a tobě nezůstane zcela nic, jenom pláč a skřípění zubů.

Pamatuj, ty bezduše konzumní sobec, že jedině sem tě přivedou tvé materialisticky prázdné hodnoty, které si uctíval, a pro které si ve své egoistické slepotě neváhal ničit všechno kolem sebe.

Lidé našeho světa uznávají ničivé a rozvratné hodnoty, které je vedou a přivedou ke zničení a k rozvratu. Pokud však chtějí tomuto zničení a rozvratu zabránit, musí změnit hodnoty, které uznávají. Musí se přeorientovat na hodnoty, které nevedou ke zničení a rozvratu, ale k harmonii a rozkvětu.

A k harmonii a rozkvětu vedou jedině hodnoty ducha! Vede k nim jedině rozvíjení a uctívání hodnot ducha!

Hodnoty ducha nejsou hodnoty materiální, jejichž nepřiměřené nabývání ničí a drancuje naši planetu! Hodnoty ducha nejsou peníze, majetky, moc, sláva, konzum a užívání si!

Hodnotou ducha je úsilí o spravedlnost, čestnost, dobro a ušlechtilost! Hodnotou ducha je úsilí o pochopení skutečného smyslu vlastního života! Hodnotou ducha je hledání odpovědí na základní existenční otázky, a sice kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme. Hodnotou ducha je úsilí o přibližování se k Stvořiteli. A čím větší budou lidé vyvíjet úsilí o dosahování hodnot ducha, tím bude všechno na zemi lepší, hezčí a harmoničtější.

V tomto spočívá obrovský rozdíl oproti hodnotám materie. Obrovský rozdíl, který je důkazem zásadní neplnohodnotnosti a nedostatečnosti materiálně konzumních hodnot, protože čím více se lidé zaměřují na jejich dosahování, tím je na světě hůř. Tím je na světě více sobectví, chamtivosti, bezohlednosti, závisti, nečestnosti, nevraživosti, násilí a bídy. Tím více lidé drancují a ničí přírodu na celé planetě. To znamená, že to funguje úplně opačně, než při snaze o hodnoty ducha.

Člověče, vzpamatuj se a hodnotově se obroď, aby s tebou Majitel světa nakonec nezatočil tak, jako se špatným nájemníkem, který chtěl žít pouze na dluh.

67 komentářů k článku “Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Putinův agent +agent 007

  Komentář: Co je v Rusku nového? Pusťte si Hon na ponorku a Bonda z devadesátek
  JAN LIPOLD
  DNES 17:15
  . (Video: Marek Martinovský, AP, Youtube.com)
  Jestli si obrázek o Rusku pořád děláte podle akčních filmů z devadesátých let, nejspíš to nevadí. Všechno je víceméně při starém.
  Článek
  Hon na ponorku dávali v televizi alespoň desetkrát. Připomenout, že nebezpečný politruk (kterého ve filmu Sean Connery záhy zneškodní) se jmenuje Putin, to už snad ani nemůže být spoiler. To přece každý ví!
  Film je z roku 1990. Putina dvě versty za Petrohradem nikdo neznal. Kde tehdy scenáristé vzali křišťálovou kouli, patří k nerozluštěným hádankám 20. století.
  James Bond se mezitím ze Sibiře, kterou někdo podpálil i se stanicí Severnaja, přemístil pět tisíc kilometrů východně k Severodvinsku, kde minulý týden vybuchla balistická raketa na jaderný pohon. Jasně že v tom má prsty plukovník Urumov se Zlatým okem. A ještě něco, 007: Vraťte se živý.
  Při požáru supertajné ponorky Lošarik zahynulo před měsícem čtrnáct námořníků. Když je pochovávali, kapitán Pavlov pronesl: „Za cenu svého života zachránili životy svých soudruhů, zachránili plavidlo a nedopustili katastrofu planetárního rozsahu.“ Představivosti se meze nekladou. Kdo to natočí první?
  K explozi na plovoucí plošině u Severodvinsku máme oficiálních informací ještě méně. Zdrojem je znovu pohřeb. „Doprovázíme na poslední cestě naše kolegy, kteří tragicky zahynuli při zkouškách nového speciálního výrobku. Nejlepší vzpomínkou na ně bude naše další práce na nových druzích zbraní, kterou rozhodně dokončíme,“ citoval TASS Alexeje Lichačova, představitele federálního jaderného střediska v Sarově. To je stotisícové město uzavřené pro cizince bez zvláštního povolení.
  Hlavní výzkumník sarovského ústavu regionální televizi řekl, že zaměstnanci zahynuli „při výbuchu malého jaderného reaktoru“, který byl součástí „objektu vojenského určení“.
  Zprávy, co se vlastně stalo, lezou z oficiálních míst jako z chlupaté deky. Ani to se v Rusku, respektive od dob černobylského Sovětského svazu, nezměnilo.
  Novější je zato zpráva, že Rosatom, pod který spadá civilní i vojenský jaderný průmysl, má zájem o zakázku na rozšíření jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Tohle pro něj nejsou zrovna ty nejlepší reference.

 2. Berka říká:

  Bezohledný nelidský Gryc devastuje blog…

 3. Dvořák říká:

  To je jen rozcvička,to hlavní přijde za pár dní…

 4. blade říká:

  Slunce, vedro, hic a místní agent MUDr. Chocholouška Gryc – no tě pic :-)

 5. Zdeněk Gryc říká:

  „Nevím, zda jste zachytili zprávu, že od 29 července 2019 začíná lidstvo žít na ekologický dluh.“
  ——————————————————————–
  Ekologická devastace naší vlasti-kolonie SSSR
  začala násilnou kolektivizací,

  která nevratně zničila českou barokní krajinu,
  o pesticidech a krmení prasat antibiotiky nemluvě.

  Zaměřením průmyslu na výrobu tanků
  z nekvalitní železné rudy dovezené po širokorozchodce z Ruska.
  Výroba mírových tanků zplundrovala nejenom Ostravsko.

  Co je to imperialistické bačování okupantem v krajině je snad dokumentováno.
  O rozlůčku se starali s espritem především umělci, třeba Kocáb že ?
  ———————————————————————-
  Není meritem blogu: „žít na ekologický dluh“
  ———————————————————————–
  První to pochopil president Václav Havel
  a jmenoval prvního profesora ekologie v CZ:

  Otakara Štěrbu.

  Otakar Štěrba (18. listopadu 1933 – 2. března 2017) byl český ekolog, cestovatel, spisovatel, dokumentarista, vodák a horolezec. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1991 byl jmenován prvním profesorem ekologie. Založil Katedru ekologie a zavedl odborné studium Ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. V letech 1990–1994 byl děkanem Přírodovědecké fakulty. Účastník prvosjezdů horských řek a horolezeckých expedicí. Se svou ženou Dinou – českou horolezkyní, založili projekt české Nemocnice v Pákistánu, o které natočili také dokument.[1]
  Pokud chceme něco fundovaně o ekologii z celosvětového nadhledu vědět, zajímejme se o jeho životní dílo, přečtěme něco z jeho knih:

  • 1975: Kde příroda vládne, pět výprav do Asie; Orbis, Praha, 288 stran, 11-015-75
  • 1979: V dunajské deltě; Panorama, Praha, 192 stran
  • 1981: Pramen života; Panorama, Praha, 222 stran
  • 1981: Jezdec na Šedobílém koni, Altajské eposy; Otakar Štěrba a Jaromír Štětina, Albatros, Praha, 117 stran
  • 1987: Od pramenů k oceánu; Panorama, Praha, 240+48 stran
  • 1989: Země číslo osm; Profil, Ostrava, 138 stran, ilustrace Karel Saudek
  • 1992: Putování po kanadských řekách; Dina a Otakar Štěrbovi, Shangrila, Olomouc, 180 stran
  • 1996: Máme rádi zvířata?; Prodos, Olomouc, 166 stran, ISBN 80-85806-40-1
  • 2008: Říční krajina a její ekosystémy; Univerzita Palackého, Olomouc, 392 stran, ISBN 978-80-244-2203-9
  • 2011: Řeky, moje řeky; Dina a Otakar Štěrbovi, 328 stran, ISBN 978-80-904963-0-9

 6. jihlavák říká:

  Od poloviny 90 let stoupla spotřeba jen glyfosátu 5 x. Havel kritizoval bolševika a jeho hospodaření, kolik se obnovilo mezí a remízků, kolik se „ucpalo“ meliorací, kolik obrovských polí se zmenšilo do menších celků……??? Co dokázaly ty jeho kapacity? Byli to všechno jen teoretici. Kůrovec je už na Javořici, a můžou chemii otrávit celý lesy, pokud si hlavně příroda nepomůže sama, tak Javořice do pár let bude bez lesů. Za 30 let se nic nezměnilo, přitom už v 90 letech „ekoterorist“i varovali před kůrovcovou kalamitou, dál se valil hlavně smrk, ve jménu zisku. Reality zisku je nyní taková, že za kubík kůrovcového dřeva Kronospan platí 350,- Kč, přičemž jen těžba a doprava vyjde vlastníka lesa na 450,- Kč. Problém bude asi v tom, že v 89 se kecalo hlavně o lásce, o lásce k penízkům, moci, titulům, autíčkům a ženskejm. Ne o skutečné lásce mj. k přírodě.

 7. Zdeněk Gryc říká:

  Ale prvního profesora ekologie v CZ jmenoval ne ?

 8. Zdeněk Gryc říká:

  Od poloviny 90 let stoupla spotřeba jen glyfosátu 5 x. Havel kritizoval bolševika a jeho hospodaření, kolik se obnovilo mezí a remízků, kolik se „ucpalo“ meliorací, kolik obrovských polí se zmenšilo do menších celků……??? Co dokázaly ty jeho kapacity?
  —————————————————————
  Havlovy kapacity. . .?
  Je fakt, že Havel moc meliorací „ne-ucpal“ ani moc polí nezmenšil.
  To je jeho hanba!
  Ba ani Landovský, že
  ?
  Ucpávání meliorací, to jsou ty post-totalistické paradoxy, pane Vaněk, že ?

  Uvěřil by někdo kolaborantu, že meliorace u Telče sice neucpával,
  ale že kus melioračního potrubí položeného ke studni v údolí Studnického potoka
  vykopal a zasypal?

  Foufejme, že nikoli,
  proč taky, že?

 9. Zdeněk Gryc říká:

  Ekologie: PRÁVĚ DNES

  převzato:

  Novinky.cz ZahraničníEvropaCo přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají.
  Mluví se o malém létajícím Černobylu

  Co přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají. Mluví se o malém létajícím Černobylu
  Dnes 18:40
  Novinky
  FacebookTwitter
  Výbuch pokusné rakety na polygonu u ruského Severodvinsku je stále obestřen tajemstvím.

  Armáda sice od počátku mluvila o radioaktivitě, ale její únik popírala.

  Později přiznala explozi motoru na jaderné palivo.
  List Novaja Gazeta uvedl, že explodovala střela Burevestnik a přirovnal ji k malému létajícímu Černobylu.
  Co přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají.

  Mluví se o malém létajícím Černobylu
  Ani ministerstvo obrany, ani Rosatom neuvedly, co se přesně se stalo a jaká zbraň explodovala.
  Rosatom jen oznámil, že vybuchl „izotopový jaderný zdroj pro motor s kapalným pohonem“.

  Ruský opoziční list Novaja Gazeta napsal, že „to je velmi přesný popis jaderného pohonu střely Burevestnik“.
  Tato nově vyvíjená střela s plochou dráhou Letu označovaná v kódu NATO jako SSC-X-9 Skyfall má mít díky jadernému pohonu neomezený dolet, což loni vyzdvihoval ruský prezident Vladimir Putin.

  Rusko zavřelo část Bílého moře kvůli radioaktivitě po nezdařeném raketovém testu

  Burevestnik má být podle informací serveru Arstechnica poháněný náporovým motorem s nadzvukovým spalováním typu scramjet, který mu uděluje hypersonickou rychlost nejméně 6000 km/h.
  V tomto druhu scramjetu není používáno spalování paliva smíšeného se vzduchem, který kvůli vysoké rychlosti stačí stlačovat pouze vhodným tvarem trysky, ale nasávaný vzduch se ohřívá teplem reaktoru. Ohřev způsobuje rozpínání plynu, který pak uděluje rychlost střele.
  Foto: Profimedia.cz

  Nejde o nijak novou technologii, věnovaly se jí na přelomu padesátých a šedesátých let i Američané v projektu SLAM. Tam vzduch ohřívalo přímo jádro reaktoru, což dělalo problémy, zatímco u ruského motoru reaktor předává teplo kapalnému kovu, který pak ohřívá vzduch.
  S tím mají v Rusku zkušenosti. Vizmutem chlazený reaktor testovali Sověti na experimentální jaderné ponorce K-27 už v roce 1962.

  Místa armádních incidentů v Rusku
  Foto: Novinky
  Přes využití roztaveného kovu k předávání tepla jde o velmi rizikovou technologii,
  uvedla Novaja Gazeta. List popsal střelu Burevestnik jako „malý létající Černobyl“.
  Podle ní se nelze v žádném případě vyhnout úniku radiace.
  List The New York Times dokonce hovořil o jedné z nejvážnějších jaderných katastrof od té v Černobylu.
  Radiace nakrátko stoupla
  Ruské úřady zaznamenaly po explozi krátkodobé zvýšení radioaktivity nad běžné hodnoty, situace se brzy vrátila k normálu. Při expolozi zemřelo několik lidí.
  Jejich počet, stejně jako počet zraněných, není znám.

  Lékaři, co je ošetřovali,
  byli odvezeni do Moskvy do speciálního centra.

 10. Berka říká:

  Zlej Putin !

 11. Zdeněk Gryc říká:

  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!
  Ján Lauko | Pondělí, 12. 8. 2019 v 14:56

 12. XXXXX říká:

  ještě že nám zůstaly alespoň barokní holky :-)

 13. Berka říká:

  Copak baroko, to je dávno překonaný. Grycovou doménou byla přece čistá sorela…

 14. Zdeněk Gryc říká:

  Ruské úřady zaznamenaly po explozi krátkodobé zvýšení radioaktivity nad běžné hodnoty, situace se brzy vrátila k normálu. Při expolozi zemřelo několik lidí.
  Jejich počet, stejně jako počet zraněných, není znám.

  Lékaři, co je ošetřovali,
  byli odvezeni do Moskvy do speciálního centra.

  ČEST JEJICH EKOLOGICKÉ PAMÁTCE

 15. Berka říká:

  Podle toho co bylo vidět na Youtube, kde nějaký domorodec ukazoval zapnutý dozimetr, tak ta zvýšená radioaktivita představovala zhruba dvojnásobek běžného radioaktivního pozadí z geologického podloží, atd. Jedno rentgenové vyšetření znamená pro lidský organismus zhruba stokrát větší expozici záření.

  Docela mě jakožto pacifistu dojímá ta úžasná logika, hodná každého inteligenta. Rusové jsou hovada, že vyvíjejí takovéhle zbraně, které mohou selhat a způsobit ekologickou katastrofu. Američané jsou podle svých slov ve vývoji těchto zbraní ještě dál. Žádná podobná havárie je ovšem nepostihla. Takže nejsou žádná hovada, nýbrž disciplinovaní a zodpovědní vývojáři.

  Přece správnému demokratovi vyznávajícímu křesťanské hodnoty snad musí být jasné, že každá bomba vyráběná s ohledem na čistotu životního prostředí má pěkně spořádaně a humanitárně vybuchnout až ve svém cíli.

 16. Zdeněk Gryc říká:

  Parkinsonovy ekologické zákony světových stran.

  Parkinson:
  Sever a jih v Koreji
  čÍm více zbraní tím méně žrádla.

  Paní Parkinsonová:
  Východní a západní Německo
  Čím více totality, tím nižší životní úroveň,
  důchody počínaje a lidskými právy konče
  Osvobození armádou SSSR a USA.

  CZ – armáda USA přišla a odešla
  s ruskou tomu bylo naopak, že?

 17. Dvořák říká:

  Architekt Zdeněk Gryc,samozřejmě ve své stylizované podobě,je určitě snem každé dívky a ženy.

 18. Zdeněk Gryc říká:

  CZ – armáda USA přišla a odešla
  s ruskou tomu bylo naopak, že?

  Vrátila se k

  „DO – ČASNÉMU POBYTU“¨

  Jak, kdo a za co
  odstraňoval Ekologické následky

  „Přátelství na věčné časy“ v krajině CZ

 19. Venca říká:

  Samozřejmě, máte úplnou pravdu. USa šlo vždycky o ekologii a mír v první řadě.

  https://www.dotyk.cz/magazin/jaderne-testy-tichomori-bikini-20190622.html

 20. Dvořák říká:

  Já vám říkal,že to byla jen rozcvička. Už je to blízko.
  Mimochodem,dočkáme se nějaké zašlé černobílé fotky,kterak Z.G. v „montérkách“ stavoprojektu zabalený do československé vlajky brání postupu okupačních vojsk dávaje tak všanc svůj vlastní život?

 21. Zdeněk Gryc říká:

  To dělal Milan Dvořák, když bránil Jihlavský rozhlas proti okupantovi v roce 1968,
  podívjte se na jeho památný článek u února 1975,
  doklad jak ho STB rázně přeškolilo.

  Charakterových vad ZG
  je nejenom zde, hojně povšimnuto.

  TGM říkal, že myšlení bolí.
  Zkuste prosím trošku bolesti
  a napsat něco k věci – o ekologii.

 22. Berka říká:

  Jasně. Zato Gryce StB ani Milan Dvořák nepřeškolili. Od roku 1975 až do 1989 pracoval jako topič v Kovolitu, nemohl kreslit a projektovat, domovní prohlídky u něj byly na denním pořádku a pravidelně ho zatýkali, když jezdil na shromáždění do Všetat, nebo na Hrádeček.

  Ježiši, že ho ta kolaborantská huba nebolí a hanba nefackuje.

  Mimochodem, nepřipadá mi, že úplně první příspěvek pod článkem je teda zrovna nějak zásadně k věci.

 23. Jan P. říká:

  Autor blogu nemá pravdu.Za klimatickou změnu NEMŮŽEME my všichni jakožto spotřebitelé.
  Tím,že problém individualizujeme a moralizujeme zastíráme reálné příčiny klimatické změny.Autor v podstatě opakuje to,co dnes a denně slyšíme od českého politického a mediálního mainstreamu.
  Vzdorovat kultu konzumu a vyzývat k omezením spotřeby bylo a je důležité.Jenže tvrdit, že hlavní problém je v individuálních spotřebitelských rozhodnutích, znamená přehlížet hlubokou mocenskou asymetrii mezi jednotlivci a korporacemi. Je mnohem smysluplnější se bavit o politické a ekonomické moci spojené s fosilními palivy. Třeba o tom, kdo na jejich těžbě a spalování vydělává.
  Je ostudou Česka a dalších východoevropských zemí,že zablokovaly letos na summitu v Bruselu,aby se do roku 2050 zajistil „přechod ke klimaticky neutrální EU“.
  Andrej Babiš tvrdí, že ochrana klimatu nesmí být „na úkor průmyslu“.
  Když řeknu, že nás tenhle režim zabíjí, už to snad ani není nadsázka.Radši být dnes živý levně, než zítra vůbec. Ekonomické myšlení vládne světu. V tomto případě se blbost snoubí s navedeností přímo famózně.
  (Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC))
  (Měření ekologické stopy bohatých)

 24. Zdeněk Gryc říká:

  Berka říká:

  Středa, 14. 8. 2019 v 17:34

  Jasně. Zato Gryce StB ani Milan Dvořák nepřeškolili. Od roku 1975 až do 1989 pracoval jako topič v Kovolitu, nemohl kreslit a projektovat, domovní prohlídky u něj byly na denním pořádku a pravidelně ho zatýkali, když jezdil na shromáždění do Všetat, nebo na Hrádeček.

  jo, a Zeman mu dal na Hradě hedvábné rudé trenky,
  o Ru-dých montérkách od Ru-dolfa Hegenbarta nemluvě, že ?
  —————————————————
  i dnes bude půlnoc….0:39…

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  —————————————————

 25. XXXXX říká:

  ses mu pomstil

 26. Berka říká:

  Ty, Zdenále, tu napínavou a nervy drásající historku o tom, jak si hrdinně odmítl všemocné sekretářce ředitele členství ve straně známe myslím všichni dobře.

  Ale co třeba takové Revoluční Odborové Hnutí ? Tam jsi taky nebyl, ŽE ?

  A že teď pořád spíláš Putinovi, to teda od tebe jako od člena SČSP (svaz československo-sovětského přátelství) taky není moc hezký.Tohle přece přátelé nedělají :-)

  Ty hrdino.

 27. Svatopluk Beran říká:

  Pokud bude svět následovat americký konzum a americký inflační ekonomický systém centrálních bank, má to celá tato planeta už teď od všech svých uživatelů, spočítané. Pokud nebude zaveden světový ekonomický systém deflace a osobní morálky spotřeby, tedy omezený počet užívaných věcí, které ale vydrží ,,věčnost,, , nebude to s pravnoučaty celé planety nijak líbivé.

 28. Svatopluk Beran říká:

  A ještě pro pana Gryce odkaz na nevšední rozhovor s ruským režizérem Germanem ml. Řekl bych že dobře popisuje minulost i současnost složitosti Ruska způsobem který nikomu nefandí, pouze konstatuje skutečnost o které zhrzení zatvrzelci, nejsou vůbec schopní ani uvažovat.

  https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/vubec-nas-nechapete-rika-rusky-filmovy-reziser-alexej-german-ml-40293113?seq-no=2&dop-ab-variant=3&source=clanky-home

 29. jihlavák říká:

  V Rusku odstranili cara a církev a lidu místo nich byl vnucen Lenin, u nás se odstranil císař pán plus taktéž církev a pan architekt touží urputilou snahou lidu vnutit Václava. Jde to těžko, lid není hloupý, navíc si pamatuje.

 30. jihlavák říká:

  Realita po 30 letech budování demokratického zemědělství :-), :-((( Bolševikovi by se měli za kritiku socialistického zemědělství „omluvit“

  1. Za prvé – chemie u nás jela a jede naplno. Třeba zoocidy na zabíjení hmyzu a spol. V roce 2009 se jich u nás spotřebovalo 646 tisíc kg, vloni už 1 079 tisíc kg, tedy za dekádu nárůst o 67 procent. Pak se divte, že někam zmizel hmyz, že je na českých polích a zahradách najednou tak ticho. (Data z ÚKZÚZ zde).

  2. Celkem se jen za loňský rok vychlístalo na naše pole 11,7 milionu kg jedů. Jestli si to chcete nějak lidsky představit, tak je to asi 6kilometrová kolona kamionů plných jedů – jedů, které přišly na naše jídlo.

  Celý článek:

  https://www.forum24.cz/martin-jaros-o-tom-jak-jsme-zachranili-hrabose-a-co-ve-skutecnosti-delame-s-krajinou/

 31. jihlavák říká:

  Soudruhu Babišovi se nedaří v německém pekárenství. Vypíchnu jednu věc. Podle článku na Seznamu měly pekárny při převzetí Agrofertem 4 000 zaměstnanců, Loni jich už měly jen 2800, Výplaty odstupné pro propuštěné zaměstnance činilo 1,9 miliardy Kč. Pokud dobře počítám, každý zaměstnanec dostal na odchod 1,5 milionů českejch. No nic, nebudu přemýšlet, zda to nebyly peníze z dotací od českého živnostníka z EET, soudružka Šilerová by mi vlídně a laskavě vysvětlila, že určitě ne, a pěkně se budu připravovat na oslavu 30 let sametu. U klíčů si zapílím svíčku a zamáčknu slzu.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babisovo-imperium-potapeji-nemecke-pekarny-prodelaly-dve-miliardy-77317?dop-ab-variant=1&seq-no=1&source=hp

 32. Zdeněk Gryc říká:

  a pěkně se budu připravovat na oslavu 30 let sametu. U klíčů si zapílím svíčku a zamáčknu slzu.

  fajn, a víte proč TOTÁČ trval tak dlouho ?

 33. Berka říká:

  Samozřejmě že ano – protože komunistům takoví jako vy ochotně sloužili a přičiňovali se o jeho skvělé „výdobytky“.

 34. jihlavák říká:

  Tak totáč trval jistě tak dlouho, protože lid dostal odvahu k masivním protestům až v roce 89. Navíc byl vedem architektem sametové revoluce, jak často píšete, VH. Tato kombinace byla už neporazitelná.

 35. Zdeněk Gryc říká:

  VÁŽENÝ SOUDRUHU
  Nad- kolego Jáno,
  Profesore v Niře, či faráři církve husitské v Třebíči,
  Budete i nadále laskavě po blogu držeti hubu, nebo máte schopnost se vyjádřít k

  Fokus Václava Moravce
  Dnes19:58
  Vyhledat na Seznam.cz
  Měsíčník Fokus Václava Moravce vysílá ČT24 od počátku roku 2015. Silné nadčasové téma, unikátní prostory a hosté, kterým stojí za to naslouchat, to je Fokus VM. Přímý přenos dvouhodinové diskuse doplňují vždy dokumentární reportáže či statistická data. Fokus VM připravují kreativní producentka Andrea Majstorovičová, režisér Mojmír Kučera, moderátor Václav Moravec, vedoucí produkce Helena Veselá, dramaturg Aleš Gongol, reportérka Marta Pilařová, vedoucí dramaturgyně Hana Andělová a mnozí další, bez jejichž pomoci by se pořad neobešel.
  skryté titulky

  Katastrofický scénář pro příští desetiletí: Začneme umírat dřív a pobijeme se o jídlo
  Podle vědců je klíčové, zda se nám v průběhu příštích let podaří udržet oteplování na hranici 1,5 stupně.
  Nejhorší varianta vývoje života na Zemi počítá s tím, že lidé v příštích deseti letech neudělají pro ochranu klimatu zhola nic, napsali vědci do zprávy OSN.
  Článek
  Čerstvá zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu spadajícího pod Organizaci spojených národů popisuje dopady globálního oteplování a především to, jak se se zvyšující teplotou budou dopady zhoršovat. Některé z nich spolu úzce souvisí. Narůstající sucho a zvyšující se teplota například v některých regionech zvýší počet požárů, zatímco jiná místa ohrozí stoupající hladina oceánů v kombinaci s častějšími povodněmi.
  Některé dopady zažíváme už dnes, jiné se budou dramaticky lišit podle toho, zda se nám podaří oteplování zmírnit, vysvětlují vědci. Přesná podoba globálního oteplování se tak podle nich předpovědět nedá. Zpráva ale obsahuje tři konkrétní příklady, jak by vývoj v příštích sto letech mohl probíhat.
  A jaký je nejhorší z popsaných scénářů?
  V roce 2020 se navzdory předchozím slibům mezinárodní podpora Pařížské dohody, v níž se státy zavázaly snížit emise a bojovat tak proti globálnímu oteplování, vytratí. V následujících letech se sice některé státy pokusí produkci oxidu uhličitého snížit, tato snaha ale nebude příliš úspěšná. Skleníkový efekt se zhorší, ale extrémní výkyvy počasí dopadnou spíše na neobydlené oblasti, takže nevzbudí mnoho pozornosti. Některá města častěji potrápí vedra a v Alpách, Skalistých horách a Andách ubude sníh, o menších pohořích nemluvě.
  V roce 2030 dosáhne oteplování hodnoty 1,5 stupně. Nepřijdou žádná mezinárodní opatření. Některá pobřeží zasáhnou přírodní katastrofy spojené se silnými tropickými bouřemi známými jako El Niño.

 36. XXXXX říká:

  tos dělal celej život někoho kopírovat co

 37. Zdeněk Gryc říká:

  VÁŽENÝ SOUDRUHU
  Nad- kolego Jáno,
  Profesore v Nitře, či faráři církve husitské v Třebíči,
  Budete i nadále laskavě po svém již x-let tradičním blogu i nadále držeti hubu, nebo máte schopnost se vyjádřít k…

  Záhadná exploze ruské rakety: Pro Putinův režim lidské životy nemají hodnotu, říká rusista Dvořák
  Rozhovor s expertem na Rusko Liborem Dvořákem o nevydařeném testu moderní rakety. (Video: Lucie Hrdličková)
  Nejasné i protichůdné informace, tajnosti, mlžení Kremlu a prázdné fráze v oficiálních vyjádřeních. To vše provází výbuch rakety s pravděpodobně jaderným pohonem ve zkušebním areálu v Severodvinsku na severu Ruska. Zemřelo při něm nejméně pět lidí. Jak velkou hrozbu Rusko představuje a kam spěje? To řekl v rozhovoru pro Televizi Seznam expert na Rusko Libor Dvořák.
  Článek
  Tragédii začali jaderní experti označovat jako malý Černobyl. Podle Dvořáka ale takové srovnání není korektní: „Černobyl byla skutečně obrovská tragédie, která zasáhla statisíce až miliony civilních občanů.” Dvořák připomíná, že za posledních šest týdnů se podobných nehod na severu Ruska stalo několik.

  Agentura pro jadernou energii Rosatom po havárii potvrdila, že zemřelo několik jejích zaměstnanců. Podle Dvořáka to znamená, že byl vážně zasažený tým, který mohl vyvíjet raketu na jaderný pohon označovanou jako 9M730 Burevestnik nebo SSC-X-9 Skyfall. Zpráva Rosatomu se ale o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“.
  „Dočetl jsem se, že vědecký tým, který byl přítomný startu té rakety, bude velmi těžké nahradit. Bude to trvat třeba generaci, než se obnoví,“ říká Dvořák.

  Po havárii rakety z minulého týdne se kvůli zvýšené radiaci měli začít evakuovat místní obyvatelé – nakonec k tomu ale nedošlo. „Radiační nebezpečí tam bezesporu hrozilo, ale jak se putinovský režim začíná chovat podobně jako kdysi sovětský, tak se to zkrátka a dobře bagatelizuje,” vysvětluje expert na Rusko.
  „Pro Putinovo Rusko zůstává státní prestiž vším. Je to hodnota nade vše. Nějaké lidské životy v tomto ohledu nemají pro režim cenu,” dodává.
  V čem spočívá riziko testované střely Burevestnik? Jak funguje jaderný pohon takové rakety, který Rusové údajně vyvíjejí? A proč Spojené státy projekt na střely s jaderným pohonem zastavily už v šedesátých letech? Dozvíte se v rozhovoru s rusistou Liborem Dvořákem v úvodním videu.

 38. Zdeněk Gryc říká:

  BLOG:
  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!

  Bezohledná totalita devastuje NEJENOM přírodu

 39. jihlavák říká:

  Myslíte nynější kapitalistickou totalitu ? Tak to máte 100 procent pravdu. Horší jak bolševik. Jen se divím, že Západ nevysílá plamenné příspěvky o umírajících lesích v ČR, oproti bolševikovi je jich přitom nyní násobně víc. Proč nemá starost o životní prostředí u nás. Dřív si platit posluhy a donašeče. Posílal jim peníze na věčírky a autíčka. Divný. Možná nyní kapitelistická ideologie na naše životní prostředí kašle, hlavně že je dřevo téměř zadarmo. Jaký budou konce takové správy země /Země/ těžko domyslet. A ještě zajímavější by byl novoroční projev architekta tohoto systému u nás. Těžko by se se mu kritizoval další zrůdný systém, který dotáhl a posbíral za tuto službu spoustu nejen sranda vyznamenání a doktorátů………..

 40. Venca říká:

  Jasně pane Gryc. USA – vzor ekologického konání…

  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/tepelne-elektrarny-nebudou-muset-snizit-emise-usa-zrusi-obamova-ekologicka_1710092148_miz

  To je beztak Putinova práce, ŽE ? :-)

 41. blade říká:

  Další hektary půdy budou vybetonovány, vydlážděny, zaasfaltovány a zastavěny nějakou obludnou krabicí !

  https://www.obcasnik.eu/foto-povoleni-logistickeho-arealu-jihlava-jih-je-pred-schvalenim/

  Fujtajxl :-(

 42. Zdeněk Gryc říká:

  NAKUPUJTE U ODBORNÍKA

  kterého jmenoval Havel profesorem

  Otakara Štěrbu

  • 2008: Říční krajina a její ekosystémy; Univerzita Palackého, Olomouc, 392 stran, ISBN 978-80-244-2203-9
  • 2011: Řeky, moje řeky; Dina a Otakar Štěrbovi, 328 stran, ISBN 978-80-904963-0-9

 43. Jan P. říká:

  Persona non Greta! A tohle je skvělej stručnej jasnej text!
  16.8.2019/ekolist.cz/Stanislav Biler: Šach mat, Greto!

 44. Zdeněk Gryc říká:

  Ruské stanice sledující radioaktivitu se po explozi rakety odmlčely

  PRÁVĚ DNES

  Dnes 10:36 – Vídeň – Novinky

  FacebookTwitter

  Dvě ruské monitorovací stanice pro detekci radiace, které leží nejblíže polygonu u Severodvinsku, kde při testu vybuchla raketa a unikla tam radioaktivita, po explozi přestaly dodávat údaje. Řekl to v pondělí listu The Wall Street Journal tajemník Organizace pro zákaz jaderných zkoušek (CTBTO) Lassina Zerbo.

  Zerbo na to nejdříve upozornil v tweetu, v němž informoval o zkoumání úniku radiace po explozi u Severodvinsku a ukázal pohyb radioaktivního mraku. „Řešíme také technické problémy operátorů ve dvou nejbližších stanicích,“ napsal.

  Mluvčí organizace CTBTO pak dodal, že 10. srpna, tedy dva dny po explozi, se stanice v Kirovu a Dubně „odmlčely“ a nedodávaly data. Obě stanice jsou součástí mezinárodního systému pro sledování radioaktivity v ovzduší, který vznikl po přijetí smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. První je od Severodvinska vzdálená 840, druhá 880 kilometrů.

 45. Berka říká:

  Aha…Stanice vzdálené 840 a 860 kilometrů se odmlčely, aby se pokusily zakrýt ekologickou jadernou katastrofu. Úžasné.

  Že ale třeba finská stanice Sikkaläa, která je od Severodvinsku vzdálená necelých 600 kilometrů (u města Maikku – v roce 1996 jsem tam byl na krátké stáži) nehlásila žádné zvýšení běžných limitů ? Jasně, rozumím – vítr šel zrovna na druhou stranu…

  Že amatérská měření místních přímo ze Severodvinsku, co byla uveřejněna na internetu co jsem viděl ukazovaly hodnoty pouze zhruba dvojnásobku běžného radioaktivního pozadí ? Jasně, rozumím – za každým místním Youtuberem stál Putinův pacholek s napřaženým samopalem…

  Je to těžké, když se na do nebe volající hovadinu upne někdo, kdo třeba umí zacházet s rýsovacím prknem, ale o radioaktivitě ví asi tolik jako o problematice optimalizace krmných dávek jatečného skotu.

  No Zdeňku, měl byste honem běžet do Kauflandu pro lančmíty, balenou vodu a jít se zamknout do sklepa. Dneska totiž fouká zrovna od východu…

 46. Zdeněk Gryc říká:

  SAFRA
  A co budova PVT ?
  Protiatomový úkryt pro KSČ elitu,
  Se všemi těmi filtry, chráněná proti EMY.
  Jediný objekt těchto kvalit v RVHP,
  Volil jsem Drahoše,
  Vím co je to pracoviště plasmatu
  AKADEMIE VĚD
  Píšu hodně o Štěrbovi, který v ČERNO- BY-LU BYL.
  Viz str. 109 v knize ŘEKY, MOJE ŘEKY

 47. Zdeněk Gryc říká:

  AROGANCE a SEBEJISTOTA

  „Je to těžké, když se na do nebe volající hovadinu upne někdo, kdo třeba umí zacházet s rýsovacím prknem, ale o radioaktivitě ví asi tolik jako o problematice optimalizace krmných dávek jatečného skotu.
  No Zdeňku, měl byste honem běžet do Kauflandu pro lančmíty, balenou vodu a jít se zamknout do sklepa. Dneska totiž fouká zrovna od východu. “

  Jiné INVEKTIVY už se nenajdou ?
  Zajímavá je
  „aroganci a sebejistotu.“

  „Všichni jsou BLBCI jen já spravedlivej“

 48. Zdeněk Gryc říká:

  „Dneska totiž fouká zrovna od východu…“
  ———————————————-
  Máte pravdu, jako vždy,

  mírný východní vítr,

  jiný bych těžko zvládl.
  Právě jsem se vrátil s Windglídrem
  od rybníčka Smrk.

 49. Berka říká:

  EMY ??? A to je prosím jako co ? :-)

 50. Jan P. říká:

  To je vážně terno. Máme výmluvu, proč neomezovat emise CO2 a jako bonus můžeme globální oteplování svést na Rusy.
  Zdeněk Gryc říká:
  Úterý, 20. 8. 2019 v 11:55
  Ruské stanice sledující radioaktivitu se po explozi rakety odmlčely…

 51. Zdeněk Gryc říká:

  TAKŽE TO KEC ?

  Dnes 10:36 – Vídeň – Novinky

  FacebookTwitter

  Dvě ruské monitorovací stanice pro detekci radiace, které leží nejblíže polygonu u Severodvinsku, kde při testu vybuchla raketa a unikla tam radioaktivita, po explozi přestaly dodávat údaje. Řekl to v pondělí listu The Wall Street Journal tajemník Organizace pro zákaz jaderných zkoušek (CTBTO) Lassina Zerbo.

  Zerbo na to nejdříve upozornil v tweetu, v němž informoval o zkoumání úniku radiace po explozi u Severodvinsku a ukázal pohyb radioaktivního mraku. „Řešíme také technické problémy operátorů ve dvou nejbližších stanicích,“ napsal.

  Mluvčí organizace CTBTO pak dodal, že 10. srpna, tedy dva dny po explozi, se stanice v Kirovu a Dubně „odmlčely“ a nedodávaly data. Obě stanice jsou součástí mezinárodního systému pro sledování radioaktivity v ovzduší, který vznikl po přijetí smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. První je od Severodvinska vzdálená 840, druhá 880 kilometrů.

 52. Zdeněk Gryc říká:

  BLAFOVÁNÍ A ZADRŽOVÁNÍ ZPRÁV

  NE -ZAČALO AŽ PO ČERNOBYLU

  Záhadná exploze ruské rakety:

  Pro Putinův režim lidské životy nemají hodnotu, říká rusista Dvořák

  Rozhovor s expertem na Rusko Liborem Dvořákem o nevydařeném testu moderní rakety. (Video: Lucie Hrdličková)
  Nejasné i protichůdné informace, tajnosti, mlžení Kremlu a prázdné fráze v oficiálních vyjádřeních. To vše provází výbuch rakety s pravděpodobně jaderným pohonem ve zkušebním areálu v Severodvinsku na severu Ruska. Zemřelo při něm nejméně pět lidí. Jak velkou hrozbu Rusko představuje a kam spěje? To řekl v rozhovoru pro Televizi Seznam expert na Rusko Libor Dvořák.
  Článek
  Tragédii začali jaderní experti označovat jako malý Černobyl. Podle Dvořáka ale takové srovnání není korektní: „Černobyl byla skutečně obrovská tragédie, která zasáhla statisíce až miliony civilních občanů.” Dvořák připomíná, že za posledních šest týdnů se podobných nehod na severu Ruska stalo několik.

  Agentura pro jadernou energii Rosatom po havárii potvrdila, že zemřelo několik jejích zaměstnanců. Podle Dvořáka to znamená, že byl vážně zasažený tým, který mohl vyvíjet raketu na jaderný pohon označovanou jako 9M730 Burevestnik nebo SSC-X-9 Skyfall. Zpráva Rosatomu se ale o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“.
  „Dočetl jsem se, že vědecký tým, který byl přítomný startu té rakety, bude velmi těžké nahradit. Bude to trvat třeba generaci, než se obnoví,“ říká Dvořák.

  Po havárii rakety z minulého týdne se kvůli zvýšené radiaci měli začít evakuovat místní obyvatelé – nakonec k tomu ale nedošlo. „Radiační nebezpečí tam bezesporu hrozilo, ale jak se putinovský režim začíná chovat podobně jako kdysi sovětský, tak se to zkrátka a dobře bagatelizuje,” vysvětluje expert na Rusko.

  „Pro Putinovo Rusko zůstává státní prestiž vším.
  Je to hodnota nade vše.

  Nějaké lidské životy v tomto ohledu nemají pro režim cenu,” dodává.
  V čem spočívá riziko testované střely Burevestnik? ¨
  Jak funguje jaderný pohon takové rakety, který Rusové údajně vyvíjejí?
  A proč Spojené státy projekt na střely s jaderným pohonem zastavily už v šedesátých letech?
  Dozvíte se v rozhovoru s rusistou Liborem Dvořákem v úvodním videu.
  Ruský armádní web se omluvil za lživý článek o invazi 1968. Podle Zemana ho psal šílenec s vylízaným mozkem
  se omluvila za lživý článek o invazi do Československa v roce 1968. Na facebooku to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který je právě na státní návštěvě Ruska a proti obsahu článku se ohradil. Zvezda sporný text zveřejnila na svém webu v úterý, ve středu na jejím serveru dostupný nebyl. Zato se tam objevil obsáhlý článek o průběhu Zemanovy návštěvy.
  Podle Jiřího Ovčáčka se na velvyslanectví ČR v Moskvě ve středu telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. Článek byl z webu odstraněn.
  Materiál, v němž autor chválil sovětskou invazi, vyvolal bouřlivou odmítavou reakci české politické scény. Miloš Zeman autora, jímž je Leonid Maslovskij, označil za „novinářského šílence s vylízaným mozkem“.
  Maslovskij v textu mimo jiné tvrdí, že „vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy“. Za takový čin by podle Maslovského mělo být Československo Sovětskému svazu vděčné.
  Server Zvezda podotkl, že jde jen o osobní názory autora
  Server Zvezda v úterý podotkl, že jde o osobní názory autora, které nelze ztotožňovat s názory redakce. Ve středečním vyjádření redakce píše, že web armádní televize slouží jako diskuzní fórum pro vyjádření různých postojů. Zároveň dodává, že názory na události takzvaného pražského jara se různí a některé jeho aspekty stále nejsou jednoznačné. Redakce rovněž ujišťuje, že nadále počítá s upevňováním česko-ruských vztahů.
  Maslovskij (61), který údajně vystudoval leteckou školu a historii, působil podle zdrojů dostupných na internetu jako zástupce generálního ředitele jedné z ruských leteckých továren. Publikoval například články s názvem Jak (Velká) říjnová revoluce 1917 zachránila a zachovala Rusko, Zkreslená historická pravda o SSSR nebo Jak zničili SSSR.
  Zeman zahájí česko-ruské podnikatelské fórum a sejde se s Medveděvem

  Armádní web se ve středu obsáhle věnuje Zemanově návštěvě. V článku se zdůrazňuje zájem české i ruské strany na rozvoji vzájemných styků a podrobně se v něm informuje o průběhu jednání českého hosta s prezidentem Vladimirem Putinem.
  Server publikuje názor člena zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu a jednoho z hlavních představitelů vládní strany Jednotné Rusko Sergeje Železňaka, podle něhož Zemanova návštěva „je pro západní rusofoby, kteří sní o izolaci Ruska, dalším důkazem o krachu jejich plánů“.
  Cesta české delegace potvrzuje snahu značné části českých politických a podnikatelských kruhů o nezávislost na „chybné politice evropské byrokracie, která evropské národy zavedla do krize a sankční slepé uličky,“ konstatuje v článku ruský poslanec.
  Prezidentští kandidáti článek tvrdě kritizují
  Podnikatel Michal Horáček řekl, že text musel pobouřit každého Čecha a zejména generaci jeho vrstevníků. Okupaci ze srpna 1968 označil za jeden z klíčových dnů života. Poznamenal, že obyvatelé Česka nikdy nesmí dopustit, aby je někdo ponižoval prohlášením, že pro ně byla okupace dobrem. Dodal, že bylo nezbytné, aby se Zeman proti článku ohradil.
  Akademik Jiří Drahoš položil na facebooku řečnickou otázku, kdo po tomto článku zveřejněném „na uvítanou Miloše Zemana v Rusku“ ještě nepovažuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina za bezpečnostní hrozbu.
  Bývalý premiér Mirek Topolánek na twitteru poznamenal, že „Rusové opět nezklamali“. Podotkl, že historická paměť Rusů vůči bezpráví a násilí, které způsobili jiným národům, je nulová. Článek označil za brutální překrucování historie.
  Návštěvu v Rusku by v pozici prezidenta přerušil bývalý velvyslanec Pavel Fischer. „Nelze stavět vztahy zemí na lhaní o dějinách. A co horší: překrucování se dopustil web řízený armádou,“ uvedl na twitteru.Zároveň podotkl, že Československo nemá být Sovětskému svazu co vděčné za rok 1968.
  Aktivista a lékař Marek Hilšer označil článek za naprostou dezinterpretaci srpnových událostí. Podotkl, že stejně zněla i oficiální obhajoba Sovětského svazu „agresivního útoku na suverénní zemi“. „Pokud takto píší média svázaná se současnými ruskými vládními institucemi, jde o další důkaz, že se nic nezměnilo,“ sdělil.
  Podivil se, že článek vyšel v první den návštěvy Zemana v Rusku. „Svědčí pravděpodobně o tom, že mezi současným českým prezidentem a jeho ruským protějškem došlo k většímu sblížení, než se obecně předpokládá. Ať už je zmíněný článek důsledkem předpokladu, že Miloš Zeman takové stanovisko sdílí nebo jde o snahu pomoci mu tímto způsobem v blížících se volbách, není to pro naši zem dobrá zpráva,“ uvedl. Podobně ve středu reagoval na twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se optal, zda „tuto průhlednou komedii na vylepšení Zemanova obrazu“ s Rusy domlouval on nebo byla „z díly FSB“, ruské tajné služby.
  „Já mám v živé paměti hlaveň samopalu, kterým mi mířil na hlavu ruský voják, když jsem první den okupace projížděl autem kolem Českého Krumlova. Z prohlášení ruského webu jsem v šoku, protože takhle osvobození rozhodně nevypadá,“ sdělil další z prezidentských kandidátů Vratislav Kulhánek.
  Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek řekl, že to, co měl možnost číst, ho uráží. Vrcholní ruští představitelé by se podle něj měli od článku distancovat, aby mohly mít oba státy i nadále korektní vztahy. Dodal, že srpnové události roku 1968 byly okupací a obě strany to musí nazývat pravými jmény. Hynek řekl, že i když chce s Ruskem udržovat obchodní vztahy, v podobné situaci by se jako prezident proti ruskému postoji jasně vymezil.
  Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig článek označil za vrcholnou nehoráznost. Jaro 1968 označil kvůli kulturnímu rozmachu za jedno z nejlepších období, které zažil, následnou okupaci považuje za zradu spojenců. K článku podotkl, že by „výlev nějakého druhořadého pisálka nesměšoval s oficiální státní návštěvou“ českého prezidenta. Ukvapený odchod české delegace by podle něj mohl napáchat nedozírné hospodářské škody.
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/rusky-web-se-podle-zemanova-mluvciho-omluvil-za-lzivy-clanek-pt1-/zpravy-svet.aspx?c=A171122_155740_ln_zahranici_ELE

 53. Jan P. říká:

  4 roky „před Grétou“ psal A2larm o knize N.Kleinové ‚Tohle mění vše. Kapitalismus versus klima’: Popisuje, jak se v době nástupu neoliberalismu objevily think tanky dotované korporacemi, s cílem hlásat, že klimatická změna je blud radikálních ekologů…
  17.10.14/A2larm/Když je Země v prdeli

 54. Jan P. říká:

  S okupací před půl stoletím už nic neuděláme. Ale s hořící Amazonií ještě můžeme. Bylo by fajn, kdyby si média uvědomila pořadí důležitosti.
  21. srpna 2019/irozhlas.cz/72 tisíc požárů. Amazonský prales mizí kvůli vypalování dvakrát rychleji než loni

 55. Zdeněk Gryc říká:

  Vážení přátelé,
  vykašlete se na filmy
  a muziku USA a jejich hnusné žrádlo.
  Koukejte na hodnotné ruské filmy,
  poslouchejte častušky.
  Nakupujte ekologické ruské výrobky,
  Prodlužte si život jako ruští důchodci,
  Hlavně nekoukejte na reklamy v JL:
  Můžeme pomlouvat Havla i západ, realita v části Evropy osvobozené armádou USA je jiná.
  Doporučuji, bez dalšího, věnovat pozornost předvolební reklamně,
  na internetu v záhlaví Jihlavských listů:
  ————————————————————————————-
  „Prožijte stáří důstojně – Přilepšíme Vám k důchodu.
  Můžete si důchod užívat.
  Buďte jako senioři na západě“.
  Dobrou noc ještě dnes. . .

 56. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  opět u Vás zafungovala „skromnost“ k hodnocení Zemanova počínání. V prezentaci odsuzujících názorů kandidátů na prezidenta na článek, který ospravedlńoval okupaci 1968, to byl i prezident Zeman, který se proti tomu ostře ohradil a dosáhl i omluvy ruské strany.

  Kde byli všichni ti „revolucionáři, někteří z nich ještě nežili, v roce 68, kdy si MZ dovolil na tu dobu neslýchanou kritiku poměrů u nás?

  Funkční období MZ jednou pomine, tedy zmizí i jeho manýry. Co však nezmizí, jsou jeho konkrétní činy, třeba i výše zmíněné které jednoznačně mažou nálepky, kterých se mu dostává. I jeho „příklon“ k Rusku není z jiného než ekonomického důvodu. Je to pořád země, a o to v obchodu jde, která je schopná poptávat ve značném rozsahu exportované zboží. A dokonce i to, které se u nás vyrábí.

  Zdraví Vás Vladimír Havlíček

 57. Berka říká:

  Může mi pan Gryc, odborník na radioaktivitu, jaderné zbraně a meteorologii říct, jak je možné, že nějak zaznamenáníhodně zvýšenou radioaktivitu po výbuchu ruské rakety nezaznamenaly žádné evropské stanice, ani dozimetry letadel na tamních letových trasách ? Může mi objasnit, jak funguje motor rakety na „jaderné“ palivo a jaké množství štěpného materiálu (případně jakého) v takové raketě je ?

 58. Berka říká:

  A může mi také pan Gryc, odborník na demokracii a lidská práva, milovník Ameriky jakožto kolébky svobody říct, proč ti černí američané, na které plzeňské slečny na jaře 1945 koukaly jako na zjevení, ještě dvacet let poté co v Ardenách umírali za společnou věc, nesměli doma ani jít na stejný záchod, jako jejich bílí spoluobčané a měli pouze své vlastní vyhrazené toalety ???

 59. Zdeněk Gryc říká:

  Dobrý den a hezký weekend pane Havlíček,

  vždy si vážím Vašeho komentáře.

  Také již od srpna 1968 si vážím Jitky Moučkové, která MZ dobře znala.
  Možná, že jste přehlédl její aktuální publicitu:

  „Jsem vyděšená, co se tu 30 let od revoluce děje.“ Kamila Moučková se pustila do Zemana, Babiše a vyznavačů pivní kultury
  Výzva s Kamilou Moučkovou: O protivládních demonstracích, kritice prezidenta Zemana a okupaci Československa. (Video: Jiří Kubík, Seznam.cz)
  Před 51 lety, po příjezdu tanků Varšavské smlouvy, ohlásila národu z televizní obrazovky, že je Československo okupovanou zemí. Rok poté, kdy nastala takzvaná „normalizace“ a bylo přikázáno okupaci nazývat „bratrskou pomocí“, byla Kamila Moučková vyhozená z televize. Až do listopadu 1989 ji komunisté dovolili dělat nanejvýš uklízečku. Televizní legenda, která na jaře oslavila 91. narozeniny, byla hostem Výzvy.
  Článek
  „Zaplať pánbůh za ty demonstrace. Bojím se, že je ohrožena demokracie a plíživě se blíží doba, kdy začne diktát mocných lidí,“ říká Kamila Moučková. Přijala pozvání od spolku Milion chvilek pro demokracii, aby ve středu 21. srpna promluvila na Václavském náměstí na vzpomínkové akci k událostem ze srpna 1969.
  Tehdy, rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byly násilně potlačeny protesty lidí, kteří se s okupací odmítali smířit. Proti rebelujícím Čechům zasahovali „znormalizovaní“ Češi. Akce takzvaných Lidových milicí a Státní bezpečnosti si vyžádaly pět mrtvých a řadu vážně zraněných.
  Pivní kultura vs. morálka
  Kamila Moučková ve Výzvě tehdejší situaci ve společnosti přirovnává k té současné: na jedné straně lidé, kteří se odmítají smířit s problémy mocných, na druhé ti, kteří se podřídí bez problémů.
  „Jsem vyděšená z toho, co se tady děje,“ říká s neskrývaným rozčilením žena, která – jak sama zdůrazňuje – se dočkala demokracie až ve svých 61 letech. A teď se o ni bojí.

  Nevím, jestli jsem zrovna vyděšený,
  spíše znechucený kam dotáhl MZ svoji sociální demokracii,
  parlamentní kulturu a vztah presidenta k akademické půdě.

  PS. „článek, který ospravedlńoval okupaci 1968, to byl i prezident Zeman, který se proti tomu ostře ohradil a dosáhl i omluvy ruské strany.“
  Ano, jde o to, že článek četli v Rusku miliony čtenářů a omluvu pár stovek, takže splnil úkol.

  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!
  Je název tohoto blogu. Pokud se chce někdo vůbec dobrat skutečnosti tak by si měl něco přečíst z knihy našeho prvního profesora ekologie a děkana university Palackého Otakara Štěrby:

  ŘEKY, MOJE ŘEKY
  Jak tak znám Otakara, tak o slovíčku tam nepochybuji. Myslím, že píše i zábavně a čtivě.

  Myslím, že autora tohoto blogu by polidštilo, kdy ho příště uvedl nějakou krátkou zmínkou o své osobě, třeba, kde jako žije a jestli i jinde publikuje, případně v jaké formě a kde najdeme soubor jeho:

  „moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. “

  Dneska bude v Telči hezky,
  Kdybych znal, třeba prostřednictvím redaktora Klukana Váš mail,
  Poslal bych Vám, co tam právě pojedu skicnout.
  S pozdravem Zdeněk Gryc

 60. Berka říká:

  A může mi konečně pan Gryc říct, proč byl dlouholetým členem Svazu Československo-Sovětského Přátelství, když už od konce války SSSR nenáviděl ? Přitom jaký je to vyznavač pravdy a spravedlnosti nevěřím, že by byl členem něčeho, s čím by bytostně nesouhlasil.

 61. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  Reakce MZ na ošklivý článek v ruském tisku byla oficiální protestní nótou, tedy nic nezanedbatelného.

  Můj mail samozřejmě redakce zná. Pokud jde o výrok paní Moučkové, která hovoří o obavách z diktátu mocných lidí, což si představitelé Milionu chvilek pro demokracii jednostranně zosobnili do postav MZ a AB, je třeba být obezřetný především jiným směrem. Mandát MZ vyprší, jak dopadne AB, to je ve hvězdách. Ale ti mocní, to jsou naši „přátelé“ za hranicemi země a jejich dobře placení domácí poskoci, kterým je pojem vlastenectví cizí. Vše je řízené silou peněz a srovnávat období kolem roku 68 s tím dnešním prostě nejde.

  Užijte si pobytu v Telči. Je to jak architektonicky tak i společensky příjemné město.

  Zdraví vás Vladimír Havlíček

 62. Dvořák říká:

  Proč byl členem SČSP? Určitě protože Ribentrop Molotov.
  Nic proti paní Moučkové,ale jestli chce bránit demokracii,tak si na starý kolena nevybrala dobrý parťáky.

 63. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  „Reakce MZ na ošklivý článek v ruském tisku byla oficiální protestní nótou, tedy nic nezanedbatelného.“

  Dík za mail, pana redaktora Klukana požádám.

  To máte pravdu, myslím, že význam měla zejména v tuzemsku.
  Jak byla v Rusku publikována nevím, vzpomínám že redakce ji přímo nedementoval,
  uvedla že nejde o oficiální stanovisko redakce.

  „Vše je řízené silou peněz a srovnávat období kolem roku 68 s tím dnešním prostě nejde.“
  Ještě bych dodal a velmocenskou politikou v zemi nám blízké Ukrajina + Krym.

  „Užijte si pobytu v Telči. Je to jak architektonicky tak i společensky příjemné město.“

  V Telči jsem žil několik let a navrhl jeho nová sídliště a polikliniku.
  Vím, jak po totáči rozkvetlo.
  Moje dnešní skicka je z ulice Na hrázi.
  Posloužil mi tam sv. Ján, tedy jeho oboustranný sokl.
  Pohled odtud na historické jádro je perlou v náhrdelníku české architektury,
  podobně jako pohled na Hradčany, na jehož pozadí vložil Zeman svůj volební úsměv.
  Druhým významným pohledem, kterého pro své selfie využívají japonci je z dřevěné lávky za 400 tisíc, které jak zde uvedeno na tabulce, daroval Telči Belp.
  Tuto akci zprostředkoval a vyvolal emigrant, spolužák mého bratra Ivan Hlobil.

  Hlobila jsem fotil v sobotu 17. 8. 2019. jak odstraňuje kříž z hrobu malířky Míly Doleželové,
  u zdi na hřbitově u sv. Anny, kříže, kterého je nejen autorem, ale i zhotovitelem.

  O Hlobilově otci jsem napsal článek. Pravda vítězí…Foto: autor
  9.11.2016 Čtenáři píší/Komentáře (40), autor:
  Zdeněk Gryc
  —————————-
  . . . „Karel Hlobil byl velitelem ilegálního odboje v okrese Zlín a Uherské hradiště. Byl zatčen gestapem a 27. dubna 1944 ve Wroclawi popraven. Syn Ivan Hlobil, který převzal medaile od min. obr. se narodil 20. 11. 1941 v Brně.“. . .
  —————————-
  Po 40 komentářích, kdy anonymové nenapsali nic k odboji a jeho hrdinovi.
  Ale pouze o autorovi „prasátku v žitě“.
  Diskuze u článku byla ukončena. Admin

  Znáte mé „oslí můstky“, takže s omluvou uvádím.
  Kříž jsem tahal s ním a myslel na odstraňování církevní architektůrky, sv. Jána na Březinkách,
  pak jsem se ještě vrátil a donesl kus shnilého dřeva s písmeny IHS, který nám po cestě upadl.

  Právě dnes mne dost mrzí současný stav Pařezáku a jak vidno z publicity v JL nejsem sám.
  Loni jsem koukal na pana exministra kultury Jehličku, jak se tam proháněl na padelbortu ve snaze ho pozdravit jsem ho začal objíždět s „východním větrem“ v zádech na surfu.
  Letos to jenom mě chybí, toho Jehličku bych oželel, ale vodu ne.
  Takže jedu na rybník Smrk, kde byl pionýrský tábor a já tam nakreslil nerealizovaný pavilon školy v přírodě. Pokud si mne tam někdo všimne, dopadne to stejně jako v JL.
  Leč mimo nadávky anonymů nic jiného nečekám.
  To je důvod, proč se vždy těším na Váš komentář „pro vyrovnání“
  S pozdravem: Zdeněk Gryc

 64. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,ano klima se meni .Presne tak jak se menilo od nepameti.A to CO2 s tim ma velmi malo spolecneho,
  A pokud je to tak spatne jak vsichni progresivisti rikaji,tak jedina zachrana je ze se pomalu a pekne vsicni degradujeme do doby kamene .Vlastne ne vsichni krome tech velkejch prerozdelovacu co zbohatly na kapitalismu a chteji aby jsme platily carbon tax .Sami sedeji na milionech a ne aby to daly na boj proti co2 kdyz je to tak nutny.[Gore,Moore and so on.]
  Je to jenom o prerozdelovani NASICH PENEZ,ne jejich.
  Mimochodem Jane slysel jste neco o FACE,kdyz jste takovej odpurce co2?Vite ze cim vice co2 tim vice stromy a vegetation roste a spotrebuje mene vody?To by se ty amazonsky pralesy daleko rychleji zletyrovaly.
  https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/effects-of-rising-atmospheric-concentrations-of-carbon-13254108/

 65. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,vzpamatujte se !
  Tak fajn. Vysereme se v zájmu průmyslu a prosperity úplně na ekologii. Zbývá už jen vymyslet, komu ta prosperita bude dobrá, když tu všichni chcípneme? A když ne my, tak naši zákazníci, takže s prosperitou bude stejně veta.Myslím, že je celkem jedno, jestli nám na záchranu před klimatickými změnami zbývá 12 let, 12 týdnů nebo 12 století, stejně do budeme řešit ve 12:10 a i tak lepší polovina z nás jako vy bude tvrdit, že se nic neděje, nic se řešit nemusí a kdo to řeší, je alarmista a ekoterorista.
  Tady nejde o to,co říkají tzv. neomarxistický ekoteroristé ,které vy tak ideologicky nenávidíte.Ti pouze chtějí,aby politické elity a vlády začaly vážně naslouchat vědcům, dokud máme čas klimatickou katastrofu ještě odvrátit.
  MEZIVLÁDNÍ PANEL PRO ZMĚNU KLIMATU((IPCC)

 66. Jan P. říká:

  Amazonský prales nadále sužují ničivé požáry. Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a hnutí Fridays For Future chystá demonstrace před brazilskými ambasádami po celém světě.
  dnes 12:15/seznamzpravy.cz/Plíce planety jsou stále v plamenech. Brazilská vláda čelí kvůli rekordnímu množství požárů mezinárodnímu tlaku

 67. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane jak jim muze nekdo z vlad vazne naslouchat to je beyond me.Prectete si tady kolik nesmyslu predpovedely od roku 1970.
  http://www.aei.org/publication/18-spectacularly-wrong-predictions-made-around-the-time-of-first-earth-day-in-1970-expect-more-this-year-3/
  Kam bychom se mely zamerit a co muzeme zmenit je nevyvazet odpadky do asie aby je ty staty tam zlikvidovaly.Likvidace se deje tim ze oni je zavezou dal do oceanu hodi je tam a je vydelano
  .Kazdej statnik o tom vi vcetne vasech socialistickech v evrope, ale predstiraji ze se nic nedeje.Doma to nechteji spalovat protoze by mely moc co2 a nejni to popularni a mohly by prohrat volby.Lepsi je delat blby a zakazat plastikovy brcka.To je popularni.
  Videl jste tuto zpravu o ostrove plastiku co je trikrat vetsi nez Francie.?

Zanechte komentář
© 2008 Parola s.r.o.