Blog Jihlavských listů

Vít Zeman
160- Stavební inženýr se zaměřením na plánování měst a obcí po celé ČR. Hlavním oborem jeho činnosti je management územního a strategického plánování. Jako externí poradce řídí rozvoj měst směrem k vyšší užitnosti i kráse jejich center. "Pokud nedokážeme správně plánovat města pro lidi, nebudou lidé mít možnost města správně využívat. Tím ublížíme jak městu a jeho potenciálu, tak zejména lidem a celé naší společnosti."

Děti a město: Vraťme dětem živý svět!

Vít Zeman | Čtvrtek, 13. 9. 2018 v 18:14

“Ráda bych na hřišti zůstala o něco déle. Stačilo by, kdyby tu byl stín, nebylo tu tolik větrno a kdyby tu bylo pítko. Jsem za naše hřiště ráda, ale mám tři děti, každé jinak staré, a pro každé z nich je tu jen jedna atrakce. Potřebuji hřiště, kde můžu strávit celé dopoledne a vím, že se děti nezačnou po třiceti minutách nudit. Kéž by tu bylo trochu normální přírody.”

V srpnu jsem se rozhodl navštívit dětská hřiště v Jihlavě. Je to téma, kterému se věnuji profesně, ale prostory pro děti a jejich rodiče mě zajímají i jako otce. Jsem z generace, která si hrála na ulicích a ke hře využívala vše, co bylo zrovna po ruce. Stavěli jsme bunkry, hráli na schovávanou a lezli po stromech. Při pohledu na současná typizovaná hřiště se nemohu ubránit pocitům nostalgie a otázkám, zda jako dospělí dokážeme navrhnout místa, která budou děti bavit, rozvíjet a zároveň budou bezpečná.

V úvodu jsem použil citaci maminky, se kterou jsem se při prohlídkách hřišť potkal. Vyjadřuje jak potřeby rodičů, tak i jejich dětí, kterým jsou hřiště primárně určena. „Rád bych byl venku, ale s jednou prolézačkou mě to dlouho nebaví. Potřebuji trochu nebezpečí a ne tupou klouzačku. Chci lézt po stromě, nebýt chvilku vidět, schovat se, ponořit boty do vody. Dejte mi tekoucí vodu, do ní pár pulců a budu tady celé dopoledne. Kéž bych si mohl hrát na smetišti.“ Podobné věty zaznívají v zahraničních výzkumech přímo od dětí.

Co je tedy jádrem oživení dětských hřišť a dalších prostor, které mají sloužit celým rodinám?

Politici se často spokojí s ujištěním, že nová hřiště vyhovují evropským standardům a normám, a jsou především bezpečná. Našim sídlištím tak dominují typizovaná hřiště, oplocená a zářící všemi barvami. Již na první pohled je však patrné, že nenavazují na okolní prostory města, nabízejí jednotvárnou hru a nezahrnují přírodní prvky. Pro tato hřiště je charakteristické, že jim chybí nabídka takzvaného přijatelného rizika.

Prostředí současných hřišť děti izoluje a neumožňuje jim účastnit se okolního dění ve městě. Děti potřebují místo, kde se mohou potkávat se svými vrstevníky a zároveň potkávat i jiné generace dětí – tedy místo, kde mohou vytvářet vztahy.

Pro každou venkovní hru je důležitý kontakt s přírodou a přírodními živly. Pro děti ve městě je zásadní, aby se v okolí svého bydliště mohly seznamovat s prvky blízkými přírodě, ať už to je ve veřejném prostoru, v parcích nebo na školních zahradách. Je pro ně důležitý bezprostřední kontakt – s vegetací, vodou, ohněm, zemí i se zvířaty. Například strom, na který se dá vylézt, umožňuje dětem získávat nové zkušenosti a posouvat své dovednosti.

Máme-li motivovat děti k tomu, aby trávily více času venku, musíme je pochopit a naslouchat jim. Pochopit jejich touhu zdolávat nebezpečí, vytvářet si vlastní svět a občas se do něj schovat. Pojďme jim to s přijatelným rizikem nabídnout. Dopřejme rodičům komfort dětských parků, kde kromě toalet a pítka najdou i stín. Začněme stavět taková hřiště, kde dítě s matkou nebo otcem najde zábavu na celé dopoledne.

Věřím, že pokud budou mít děti možnost trávit kvalitní čas venku, v místě, kde najdou inspiraci pro samostatný pohyb, pro zábavu i dobrodružství, vzroste u nich touha upřednostňovat reálný svět před tím virtuálním. Prvním krokem je změna našeho přístupu.

6 komentářů k článku “Děti a město: Vraťme dětem živý svět!”

 1. Berka říká:

  Nějak mi v profilu chybí politické zařazení a funkce…

 2. pozorovatel říká:

  Jen pro ilustraci, jakou máme v Jihlavě efektivní správu města. V letňáku na dětském hřišti je poškozená deska u skluzavky. Skluzavka je několik týdnů omotaná výstražnou páskou. Asi je velký problém u výrobce objednat novou desku a namontovat ji. Patrně se musí udělat výběrové řízení, komise musí posoudit nabídky, možná to ještě musí schválit zastupitelstvo………..Věřím, že se výměna do příštího léta stihne.

 3. Dvořák říká:

  Nepodezříváte snad autora,že po volbách zmizí stejně,jak se před nimi objevil?

 4. Jan P. říká:

  Pozorně jsem si přečetl rozhovor s lídrem koaličního uskupení Žijeme Jihlavou Vítem Zemanem.na iDnes.
  V odpovědích Víta Zemana jsem nezaznamenal nic,co by mě zvedlo ze židle nebo musel nad jeho argumenty pochyboval.Je to ale věc názoru a diskuze.Vít Zeman podle mého na rozvoj města odborník a nabízí řešení.Dovedu si ho jako kvalifikovaného primátora města klidně představit.Od politické konkurence má vizi města.Není profláknutá tvář komunální politiky v Jihlavě. Oceňuji jeho korektní a objektivní.hodnocení představitelů současné vládní koalice města.Mohl být v kritice daleko tvrdší.Asociální politika(skokové zvyšování poplatků za veřejné služby a daně) zejména v době největší světové hospodářské krize je zejména od ,,levicové“ ČSSD v Jihlavě ostudné).
  Problémy města a odborné slabiny současného vedení na radnici definoval přesně.Politické hnutí Fórum Jihlava,které se v zastupitelstvu a na veřejnosti deklaruje jako politická opozice vůči stávajícímu vedení města by jako potencionální koaliční partner pro uskupení ŽJ bylo asi nejvhodnější.Kultuře oni skutečně rozumí.Nic ve zlém.Je to jejich jediná doména a mají na to lidi.Rozumím důvodům, proč ŽJ odmítá koaliční spolupráci s ANO a KSČM. ÓDS bych jako koaličního partnera ŽJ nedoporučoval. Jak jejich zastupitelé přistupují k občanské společnosti a znemožňovali konání místního referenda o spalovně, je občanům Jihlavy dobře známo.Zbývá ČSSD,která pravděpodobně zopakuje svůj volební debakl z loňských voleb do Sněmovny.Snad se něco v ČSSD už pohne.KDU-ČSL žádný zajímavý a nový tváře na kandidátce rovněž nenabízí.Jejich volební program je nic neříkající.Nejsou nepopsaný list papíru v komunální politice v Jihlavě.O lidovcích je všeobecně známo,že za vládní posty a prebendy s tím spojené se rádi přizpůsobí.U SPD a Svobodných je to jasné.U Svobodných kvituju jejich návrh na MHD zdarma.
  Před čtyřmi roky jsem si přál,aby se koalice Zelených a Pirátů dostala do zastupitelstva města.Považoval jsem je za taková potřebnou štiku v zatuchlém rybníce zastupitelstva.Bohužel jim vstup do zastupitelstva o setinu hlasů utekl.Mladí lidé a progresivně myslící voliči na komunální volby v Jihlavě zřejmě rezignovali.Nespokojená část voličů dala hlas ANO(Oligarcha to za nás zařídí) a Hnutí Fórum(dobře zvládnutá volební kampaň v ulicích).
  Mám obavy z toho,že výsledek letošních komunálních voleb v Jihlavě nedopadne pro pozitivní rozvoj města dobře.Participativní demokracii,posilování sociální soudružnosti a politika sociálního bydlení se na další čtyři roky vzdálí.A ne jenom to.Petice za vyvolání místního referenda,pokud od obřanské společnosti nějaká vzejde, bude čelit byrokratické šikaně ze strany samosprávy a vládní garnitura jim bude účelově klást překážky.Revitalizace a oživení náměstí se nedočkáme. Okolní ulice náměstí bude nadále sociálně vyloučené gheto.Byznys s chudobou v Jihlavě pokvete dál.Řešení problému kolem MHD v nedohlednu.Radniční noviny za peníze daňových poplatníků budou propagovat vládní místní politiky,jak město velebí. Politická opozice a kritika veřejnosti vládních zastupitelů a jak „funguje“ místní samospráva prostor v novinách samozřejmě nedostane.Zájmy velkého byznysu budou mít přednost před veřejným zájmem.
  Možná se mýlím a jsem zbytečně skeptický.Může se klidně stát,že se po volbách konečně rozvoje města dočkáme a zvítězí silně demokratický a humanistický program. Kéž by se tak stalo.

 5. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Nezávidím Vám ani trochu Váš skeptický pohled na dění a možný vývoj v Jihlavě. Vlastně, ono to má něco do sebe. Každé malé vylepšení ve Vás vzbudí pocit zmírnění marnosti.

  Ale proč tak negativně. Jihlava patří mezi městy ke špičce v otázce celkového náhledu na život ve městě. To není málo. Že zde plyne život trochu více konzervativněji než byste si přál, je historicky potvrzená pravda. Nicméně, kladným výsledkem tohoto chování politiků je, že se zde dosud neudály žádné óbr finanční průšvihy, tak jako v některých jiných krajských městech. Protože je Jihlava malá, vidíme si tady všichni do talíře. Takže nějaké zásadní vybočení, ať už dobrým nebo špatným směrem, nelze očekávat.

  Pokud jde o styl jihlavské politiky, i tady se daří konzervativnímu přístupu. Což se poněkud změnilo příchodem ANO do koalice. Jinak to bylo stylem: „Já na bráchu, brácha na mne.“. Nepředpokládám, že se zde něco podstatně změní. A to i z prostého pohledu na sestavení kandidátek „tradičních stran“, které disponují elektorátem svých věrných.

  Co provází obecní politiku, a je překážkou rozumného pohledu na jména kandidujících, je vtloukání do hlav voličů, zrcadla exponentů stran v nejvyšších patrech. Přičemž jde o komunální politiku, kterou dělají ti, kteří byli zvoleni. Zkuste se zeptat místních lídrů těchto stran, jakým způsobem s nimi spolupracuje „centrum“. Dozvíte se pouze toliko, že až na příspěvek na kampaň a „nastrčení ksichtu jejich guru do předvolebního dění, vlastně nijak podstatně.

  Dalším, poněkud nepochopitelným problémem, je vymezování se předem k možné spolupráci se stranami, které ve volbách uspěly. Proboha, co mají politici, tedy lidé, kteří se navzájem znají s počínáním jejich soukmenovců v nejvyšších patrech. Doporučoval bych Vám anonymně srovnat volební programy stran a nalézt co největší povolební shodu. Věřte mi, že až na různou intenzitu přístupu k sociální oblasti a způsobu hospodaření tam nenaleznete zásadní rozdíly. Negativním příkladem budiž výrok představitele ANO, tedy vítěze minulých obecních voleb, že „s komunisty nikdy“. Toho se chopili matadoři jihlavské politiky a šup, byla tu koalice bez ANO. Což trvalo celé dva roky, než se zákonitě položila.

  K Vašemu závěru. Demokratický program rozhodně zvítězí, protože bude programem většiny voličů a slovo „humanistický“ bych nahradil slovy „respektující potřeby veřejnosti“. A to v rámci a reálných možnostech rozpočtu města.

  Přeji Vám šťastnou volbu.
  Zdraví Vladimír Havlíček

 6. Jan P. říká:

  K panu Vladimírovi V
  Váš optimismu rozhodně nesdílím.Nemám proč.
  Není to tak dávno,co jste si v diskuzi oprávněně stěžoval,jak místní politici a samospráva Jihlavy spravuje věci veřejné .Jaké obstrukce např. vládnoucí garnitura dělala k vyvolání prvního referenda v Jihlavě.O tom,jak nesmyslně šikanovala občany města,kteří připojili svůj podpis(omylem dvakrát) za vyvolání místního referenda.Jak neefektivně a netransparentně město hospodaří s veřejnými prostředky atd.
  Zřejmě jste toho názoru,že vstupem politického hnutí ANO do koaliční vlády na radnici se postupně věci začali ve městě měnit k lepšímu.Já žádné postupné zlepšování na každodenním životě ve městě nepozoruji.Právě naopak.Problémy města se neřeší.Stagnace pokračuje vesele dál.Jste přesvědčen:stávající koaliční vláda složená s ANO,je záruka toho,že se nic podobného kolem referenda vyvolanou občanskou iniciativou nebude už v Jihlavě opakovat.Já takovou důvěru k zastupitelům za ANO(jako záruka) nemám.Troufám si tvrdit,že můj názor(stagnace města aj.) není ojedinělý.Respektuji právo,každého politickému uskupení i v komunální politice si určit s kým do vládní koalice je ochotno jít, a s kým ne.Nic nedemokratického a nelegitimního na tom nevidím.
  Ani to neberu jako taktickou chybu ze strany lídra politického subjektu,který před volbami na veřejnosti a do médií něco takového předem deklaruje.I v komunálních volbách, je pro voliče dobrý vědět s kým není ochotný vstoupit do vládní koalice a proč.Že si s tím stěžují pozici na povolební vyjednávání ? Nepředbíhejme ! Výsledek komunálních voleb v Jihlavě ještě neznáme.
  Aby jste mi lépe rozuměl.Úspěch koaličního uskupení Žijeme Jihlavou ve volbách bude záviset na tom,kolik potencionálních voličů ŽJ k volbám nakonec dorazí.Občané Jihlavy nejsou většinově jenom konzervativci a zpátečníci.Je zde i nemalá část voličů napříč všemi věkovými generacemi,kteří myslí progresivně či reformátorsky.Na nich bude záviset,jak kartami ve volbách do zastupitelstva nakonec zamíchají.
  Není potřeba na začátek si dávat velké a nesplnitelné cíle.Po volbách si dokážu představit,že by mohlo ŽJ být důslednou a konstruktivní opozicí v zastupitelstvu.Za neúspěch bych to vůbec nebral.Propojením na občanskou společnost být vidět a slyšet mezi volbami i na veřejnosti.Ne jenom v zastupitelstvu. V dalších volbách se tato strategie stoprocentně zúročí.Podle mého by bylo fajn,kdyby vládu v Jihlavě po letošních volbách mohlo sestavovalo uskupení ŽJ spolu např. s Fórem Jihlava.Jsem realista.Nic takového od letošních voleb v Jihlavě neočekávám.

Zanechte komentář
© 2008 Parola s.r.o.