Blog Jihlavských listů

Zdeněk Sadecký
154- Bc. Ing. Zdeněk Sadecký, Ph.D., pracoval u MV. Nyní se věnuje bezpečnostní oblasti, letectví a historii. Zakladatel a předseda Czech Spitfire Clubu. Člen Strany svobodných občanů.

Dvojí metr EU

Zdeněk Sadecký | Neděle, 8. 10. 2017 v 19:18

Je těžko z České republiky detailně posuzovat stav ve Španělsku, nicméně některé věci lze v souvislosti s referendem v Katalánsku zobecnit.

Nejdříve se podívejme na některé reakce zahraničních politiků:

Belgický premiér  znovu vyzval vládu k politickému dialogu ve Španělsku a oficiálně reagoval na násilnosti, které bránily referendu. Na Twitteru 1. října napsal: „Násilí nikdy nemůže být odpověď! Odsuzujeme všechny formy násilí a znovu potvrzuji naší výzvu k politickému dialogu.“

Irský politik ze strany Solidarita se zúčastnil referenda jako mezinárodní pozorovatel a prohlásil, že je to „nejdivočejší represe, kterou viděla generace od doby Franka“. Jeho strana odsoudila násilí a podporuje vyhlášení všeobecné stávky.

V  Portugalsku v manifestu podepsaném téměř stovkou lidí akademičtí pracovníci, poslanci, novináři, lékaři a zejména bývalý kandidát na prezidenta, apelovali na politické řešení situace v Katalánsku, jsou také pobouřeni zneužitím občanských práv ze strany španělské vlády.

Člen horní komory parlamentu a vedoucí výboru pro mezinárodní záležitosti  Ruska,  vyzval vládu v Madridu, aby s Katalánci vedla dialog. Jinak se prý budou jejich rozpory jen prohlubovat, což by mohlo skončit i rozpadem státu, jako se prý ukazuje též na Ukrajině.

Srbský prezident  obvinil Evropskou unii z pokrytectví a poukázal na dvojí metr, který členské státy EU uplatňují vůči Kosovu a Katalánsku.

Skupina poslanců švýcarské vlády poslala španělské vládě dopis podporující katalánské referendum, v němž uvedli, že „aniž bychom se rozhodli o volbě, která se má učinit, věříme, že právo katalánských občanů určit jejich budoucnost musí být respektováno“, také odsuzují zatýkání lidí a zabavení volebního materiálu jako „nehodný pro moderní a demokratický stát“.

Ministr zahraničí Boris Johnson popsal referendum jako vnitřní problém pro Španělsko a řekl: „Španělsko je blízkým spojencem a dobrým přítelem, na jehož síle a jednotě Velké Británii záleží“ a zároveň trvá na tom, aby byla dodržována zásada právního státu. Ovšem Jeremy Corbyn, vůdce britské labouristické strany, odsoudil násilí a vyzval k ukončení španělského zásahu v Katalánsku. Severoirskáposlankyně Michelle Gildernewová vyzvala k mezinárodnímu uznání referenda. První ministr Walesu Cyrwyn Jones, hovořil o „násilí, které nahrazuje demokracii a dialog“.

Skotská politička Nicola Sturgeonová napsala k politické situaci v Katalánsku na svém twitterowém příspěvku: „Některé scény na dnes ráno jsou celkem šokující a určitě zbytečné. Jen nechte lidi hlasovat.

Mně se nejvíc líbí názor Srbů. Když se jednalo o uznání samostatnosti Kosova, kolem které bylo dost nejasností tak Bruselu bylo vše jasné.  Nebo, když se po Brexitu začalo projevovat Skotsko jako neposlušná součást Spojeného království, tak je EU škodolibě podporovala. Projevila tak své mstivé postoje za Brexit a podle mě za hranou nevměšování napomáhala destabilizovat situaci před ochodem Velké Británie z EU. Najednou máme stejný problém doma před prahem….

Podobných problémů jako v Katalánsku, ale po světě doutná celá řada. A to i v Evropě. Nejsem zastáncem a priori ani jedné strany. Podle mě ale není řešením střílet na vlastní lidi gumové projetily, které jsou schopné způsobit vážné úrazy, včetně ztráty zraku, je ale nutné nejen následně jednat. Zejména je nutno těmto situacím předcházet. Vše má totiž  své příčiny. A to jestli je byrokrati v Bruselu či Madridu, či jinde nechtějí vidět, ještě neznamená, že neexistují. Španělsko je postiženo hlubokou krizí, vysokou nezaměstnaností, taky díky zavedení eura, a bylo jen otázkou času, než se někde a z nějaké příčiny projeví nespokojenost. Druhým aspektem je, že globalizace zřejmě nemůže jít do nekonečna. Možná je celá globalizace jen  další krajní vychýlení politického a ekonomického vývoje, jako byl třeba socialismus a kyvadlo opět bude mít tendenci vrátit se do nějaké stabilnější polohy? Možná snahy o velké politické celky  a evropský nadstát, nejsou pro lidi lákavé, protože jsou zcela odosobněné a lidé se s nimi neztotožňují. Petr Mach zcela správně prohlásil, že demokracie v rámci EU nemůže fungovat. A také nefunguje, protože je příliš vzdálena od občana a od jeho schopnosti a možnosti věci kontrolovat a ovlivňovat. Zde se ukazuje, že to možná platí i pro velké státy, složené z více národností.

Hrozivé je, že se sahá k násilnému řešení, když 90% obyvatelstva někde něco chce, nebo nechce. Madrid měl možnost prostě možnost referendum jako neústavní neakceptovat a sednout si s katalánci ke stolu. Místo toho demonstroval sílu. Bohužel i u nás, třeba někteří kandidáti na prezidenta tvrdí, že referenda a naslouchání názorů lidí nejsou potřeba. Že tzv. elita ví, co je správné. Zde to tedy elita skutečně neví, anebo ví…? A takto se budou v budoucnu v Evropě řešit názorové střety? Babička by řekla:“ No, potěš pán Bůh…“. A měla by pravdu. Nebude jednou třeba společná evropská policie nebo dokonce armáda místo toho, aby nás chránila před nebezpečím, poslána třeba do Čech, když třeba nebudeme chtít migranty, nebo jiný euronesmysl? Toto jsou evropské hodnoty? Neměla by být náhodou demokracie schopnost naslouchat a hledat přijatelná řešení? Výhružky, sankce ….. a pak násilí, to je budoucí evropská kultura?

 

 

7 komentářů k článku “Dvojí metr EU”

 1. Pepa říká:

  Hrozivé je, že se sahá k násilnému řešení, když 90% obyvatelstva někde něco chce, nebo nechce. – pokud vím, tak 90 % volební účasti 42 %, takže necelých 38 % obyvatel Katalánska. A dá se s úspěchem předpokládat, že se na just účastnili především separatisté. Já neobhajuju násilné řešení, ale velmi mi vadí, pokud prezentujete 90 % jako jasné vyjádření vůle Katalánska.

 2. Zdeněk Sadecky říká:

  Technicky vzato máte pravdu. Na druhé straně je obecně účast ve volbách i referendech spíš žalostná, ale přitom má zásadní vliv na politiku. Navíc nevíme, co ti co nešli vlastně chtějí. Kdyby byli jednoznačně pro setrvání, žádný spor by nastal, protože by byl jasný většinový názor a bublina by sama splaskla.

 3. Fejinka říká:

  Ono s tím hlasováním je to velmi pofiderní. V referendech vám dávají podmínky, za kterých to bude platit a např. při volbách do senátu vám bude stačit několik hlasů. Není to trošku na „palici“?

 4. Fejinka říká:

  Nevím proč by volby neměly být povinné. Nikoho to nezabije jít občas k volbám. Měla by to být povinnost a hotovo, bude konec těm blbejm řečem a není co řešit. V mnohých zemích to funguje, jenže některým partajím by to bylo proti srsti, že?

 5. Daňový soumar říká:

  Fejinka a co kdybysme úředně zakázali nízkou inteligenci?

 6. Venca říká:

  Nebylo by lepší ji zdanit ?

 7. fotrák říká:

  Daňový soumar 12.10.2017 9.03. Tahoune, málo příspěvků by bylo.

Zanechte komentář
© 2008 Parola s.r.o.