Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

NEMÁ SMYSL TVOŘIT NOVÉ SOCHY

Zdeněk Gryc | Pátek, 13. 4. 2012 v 18:57

NEMÁ SMYSL TVOŘIT  NOVÉ SOCHY 

Socha Romana Podrázského, jejíž časová cena byla v roce 1975  –  350. 000Kč, byla odvezena  z veřejného prostranství sídliště Březinky. DOUFÁM, ŽE RADNICE I JIHLAVSKÁ KULTURNÍ VEŘEJNOST POCHOPÍ, ŽE NEMÁ CENU VYTVÁŘET NOVÉ SOCHY a  ty původní nechat odstranit.  V případě nutnosti je možno je přemístit. VĚŘÍM, ŽE NEŽ RADNICE BUDE   UVAŽOVAT O INVESTICI DO NOVÉHO DÍLA, TAK SE POSTARÁ, ABY SOCHA Z BŘEZINEK SE OPĚT DOSTALA NA OČI VEŘEJNOSTI.

Zdeněk Gryc

11 komentářů k článku “NEMÁ SMYSL TVOŘIT NOVÉ SOCHY”

 1. VladimírV říká:

  Cesty provizí jsou nevyzpytatelné. Když to nejde přes prodeje nemovitostí a riskantní jsou i obecné zakázky, zkusíme to přes kulturu. V ceně uměleckého díla se totiž málokdo vyzná.

 2. Tomáš Ďásek říká:

  Lidi, však já navrhoval už před pěti rokama, aby se v Jihlavě udělalo metro. Nemyslím nějaké obří megametro s mramorovými stanicemi a pojízdnými eskalátory – jenom takové malinkaté metro. Klidně jenom centimetro. Však Jihlava je celá podhrabaná už kolik set let a nemuselo by se nic kopat – stačí jen natáhnout pár úzkorozchodných kolejí. Víte jak by to zvedlo prestiž Jihlavy ? Ani v Brně ho nemají ! A stačilo by jen pár zastávek – třebas CityPark, Dům Zdraví, Ústřední Hřbitov, Benedetta, Kaufland a Finančák. MHD by se svedla pod zem, ulevilo by se dopravě, zlepšilo by se radikálně ovzduší, bezdomovci a feťáci by měli kde nocovat, mraky lidem by to dalo práci jak při stavbě, tak při provozu. Podle mě by to v úsporné variantě s ekologickými šlapacími mašinkami vz. „Rickshaw“ nestálo víc, než půl tuctu nadživotních rytířů.

  A hlavně, hlavně by už nikdo nemohl nikoho nařknout z toho, že tuneluje Jihlavu.

  Mám to už dlouho rozpracované a nakreslené. Jenomže o mě si každý myslí, že jsem akorát prostoduchý vesnický hošík mdlého rozumu (což nepopírám) a nikdo na mě nikdy nedá.

  Ale historie mi dá jednou zapravdu, uvidíte.

 3. Zdeněk Gryc říká:

  NEMÁ SMYSL TVOŘIT NOVÉ SOCHY

  Pokud ty které už jsou, nemají odpovídající úroveň a umístění.
  Mám na mysli sochu TGM. Ve středu 12. 4. 2012. jsme byli přijati starostou Letovic panem Vladimírem Stejskalem ve věci instalace výstavy díla architekta Prof. Rozehnala, která bude následovat po výstavě v Jihlavě, kde byla umístěna v galerii Jána Šmoka.
  Pan starosta nám věnoval publikaci Letovice, kde na stránce 58 je publikována dobře umístěná a důstojná socha prezidenta T. G. Masaryka.
  JIHLAVSKÝ TGM JE MALÝ PÁN, KTERÝ SMUTNÝM ZRAKEM KOUKÁ NA SPĚCHAJÍCÍ OKOLO NĚJ. DOBŘE VYJADŘUJE DOJEM, KTERÝ BY MĚL TGM NEJENOM Z PŘÍSTUPU K JEHO OSOBĚ, ALE ZEJMÉNA ZE SOUČASNÉHO POLITICKÉHO DĚNÍ.
  Je škoda, že soše se nedostalo finančních prostředků, které jsou nyní k dispozici a místa, které by odpovídalo jeho významu.
  Je škoda dělat významnou sochu polovičatě, či dvoutřetinově, co do rozměru i kvality.
  Exponát č. 3. výstavy soch na radnici má autora soch. Milkova a spoluautora arch. Trojana.
  Považuji za určitý druh jihlavského barbarství, že bývalý náměstek primátora dokáže přemístit sochu bez vědomí spoluautora. Nerespektovat úhel pohledu daný soše původním soklem a umístit ji jakýmsi hřbitovním způsobem na zem. Socha byla a je určena pro širokou veřejnost, zejména matky a děti největšího jihlavského sídliště Březinky.
  Doufám, že to na radnici pochopí, když je nyní o sochy v Jihlavě takový zájem a zjednají nápravu.
  Doufám, že se k problematice soch vysloví i fundovaná instituce, Galerie Vysočiny.
  Zdeněk Gryc

 4. discovery říká:

  Na co sochy ?!

  Vraťte tank na původní místo !!!

 5. Dr. Kunz říká:

  V Jihlavě je spousta neopravených soch, naříklad sousoší Zahrady Getsemanské za kostelem sv. Jakuba, které je v desolátním stavu a sochy radši schované v kostele. A nyní se mají za půl milionu stavět sochy strážců (tří podivných kamenů bez logiky a duše) hned vedle tohoto spustošeného starobylého sousoší? Když chtěli obnovit sochu TGM v Jihlavě, musela se na to dělat veřejná sbírka a žebrat, místo aby to město zaplatilo. A najdenou jsou tady zhovadile odporné návrhy soch za miliony a město je chce zaplatit, přestože nemají žádnou vazbu na Jihlavu. Opravte nejdříve ty, které tu stojí už několik století… Turboježek počká a osobně doufám, že se nedočká, protože je to pouťový kýč….

 6. M.Pilkova říká:

  Pan Kunz i Gryc mají pravdu, na jedné straně se sochy , které alespoň něco vyjádřují- odtrańují nebo neopravují a na druhé straně se chce zbytečně investovat do něčeho, co nic nevyjadřuje .Každý má jiný vkus, ale pro mně tzv. socha která je jenom navršením nějakých kvádrů nebo kamenů není socha a zbytečně hyzdí historické centrá. Kdyby se raději opravil altánek za kostelem Sv. Jakuba, kdysi to byla určitě nádherná památka a co je to dnes ? Doupě.
  Ale pořád se dá ještě zachránit a nemůžu pochopit, že tak již dávno někdo nerozhodl.
  Navíc celá část kolem Sv. Jakuba je unikátní část Jihlavy, když potkám ještě v Jihlavě nějakého cizince, tak je to právě v této části . Zachovejme to , co zanechali dávní mistři a tí noví at´se nejdřívě od těch starých učí …

 7. Zdeněk Gryc říká:

  CELÁ ČÁST KOLEM SV. JAKUBA JE UNIKÁTNÍ ČÁST JIHLAVY
  M. Pilková říká:
  Navíc celá část kolem Sv. Jakuba je unikátní část Jihlavy, když potkám ještě v Jihlavě nějakého cizince, tak je to právě v této části . Zachovejme to , co zanechali dávní mistři a tí noví at´se nejdřívě od těch starých učí …

  Zajisté je to opravdu historický ostrůvek, který by měl být s pietou chráněn. Když jsem dělal rekonstrukci Sklípku, tak jsem zde byl „pečený – vařený“. Chodil jsem do dílny kováře Habermanna a restaurátora Kozányho, které byly na faře. Pozoroval jsem elegantní staré dámy, které s dalekohledy koukaly na kameny věže a kostela. V rukou měly katalogy kamenických značek, které se snažily objevit na kamenech kostela. Obdobného značky, které se vyskytují třeba na Lipnici. Říkaly, že hledají cesty hutí stavitelů podunajské školy gotické. Místo se jim zdálo magické, mělo by být s pietou uchováno.
  Zdá se mi, že po odchodu PhDr. Františka Hoffmanna 1969 – vzdělaného člověka, se z Jihlavy vytratil rozum a cit pro její historickou podstatu.
  Zdeněk Gryc

 8. Zdeněk Gryc říká:

  discovery říká:

  14. 4. 2012 v 10:53 upravit

  Na co sochy ?!

  Vraťte tank na původní místo !!!

  NÁKLADNOU STÁTNICKOU SOCHU KLEMENTA GOTTWALDA TAKÉ?

  Proti ní je současná socha TGM co do finančního nákladu a dominantního umístění těžko srovnatelná.

  SOCHY V JIHLAVĚ…kdo už dneska ví o záměrech se sochou A.Zápotockého na Březinkách,
  která měla stát na místě odstraněné sochy „Matky s dítětem“
  a soše J.Fučíka, na sídlišti Bedřichov?
  Zdeněk Gryc

 9. M.Kozáková říká:

  Ad Dr. Kunz: Sousoší z Getsemannské zahrady je odborně zrestaurováno a dočasně umístěno v kostele sv. Jakuba. Dočasně do doby, než se najdou finanční prostředky na kompletní restaurování celé Getsemannské zahrady včetně nezbytných bezpečnostních prvků (pravděpodobně bezpečnostního skla), které by uchránily vzácné sousoší.
  Ad ing. arch. Gryc: Píšete: „Je škoda dělat významnou sochu polovičatě, či dvoutřetinově, co do rozměru i kvality.“
  Můj názor ( a domnívám se, že i celého Spolku pro navrácení sochy TGM) je ten, že socha má pro toto současné pro ni nové umístění odpovídající velikost. Původní umístění (a pak pochopitelně i původní velikost) nebylo možné z důvodů úcty k dílu našich nedávných předků (KPV) a naprosté nezbytnosti jeho uchování jako mezičlánku k navrácení sochy.

 10. Dr.Kunz říká:

  Z objektu Getsemanské zahrady nestále mizí opracované kameny, možná končí někomu na zahrádce, ale další čekání a tudíž rozkrádání tohoto přístřešku pro sochy tak celou akci jen prodražuje. Jestli má sochy ochránit sklo, tak jedině neprůstřelné, ale i to bude posprejováno a podrápáno do hloubky ubohými nápisy řezačkami na sklo, což je po sprejování druhá největší zábava chuligánů, rýpat tímto nesmazatelně do skla. Sochy ochrání pouze opravdu kvalitní a tlusté mříže vedoucí od podlahy ke stropu, ne ty současné, které jsou tenké, lze je rukama ohnout a tvořili jen plůtek, který každý k sochám přelezl.

  Co se týká sochy TGM, je výmluvou svádět to, že je velikosti sádrového trpaslíka na to, že je o 50 metrů dále od původního umístění. Ta socha měla být minimálně v životní velikosti, nejlépe nadživotní, jak to bylo u původního díla, tento trpaslík, který tu dnes stojí, ať už jej dáme na jakkoliv vysoký podstavec, je spíše snížením významu TGM než jeho důstojnou připomínkou.

 11. Zdeněk Gryc říká:

  23. 11. 2012. jsem zašel k soše TGM, pořídil jsem si její dokumentaci a snažil se zamyslet nad sílou a hloubkou tohoto sochařského díla a místa ze kterého je nejlépe vnímána. Doma jsem sedl a napsal text, který jsem rozeslal nejenom svým přátelům, ale také do jihlavského archivu. V té době jsem nechtěl otevřeně vyjádřit svůj názor. Nyní když vidím co je Jihlava ochotna věnovat na sochy a zejména po odstranění sochy Podrázského z Březinek jsem si dovolil vyslovit svůj názor, který je v úvodu poněkud subjektivní, ale ukazuje účelovost chodníkového tranzitu okolo sochy TGM.
  ———————————–
  TGM v Jihlavě.
  Mým prvním větším návrhem, který jsem ve Stavoprojektu zpracoval byla přístavby k ONV v Třebíči. Snažil jsem se do návrhu vložit usnadnění průchodu chodců mezi nádražím a náměstím pasáží pod objektem.
  Někdy v roce 1963 bylo nutno, aby ve Stavoprojektu měl každý nějaký socialistický závazek, což se evidovalo a průběžně soudruhy, co jinak nic moc nedělali kontrolovalo. Uprostřed prostoru, kde nyní stojí socha TGM byl léta procházkový kruhový chodník. V době, kdy bylo realizováno autobusové nádraží se zvýšila četnost průchodu chodců z náměstí na nádraží. Část chodců si zkrátila cestu tím, že vyšlapali chodník přes kruhový záhon. Ten byl občas znovu upraven, ale kruhový záhon byl krátce na to znovu prošlapán.
  Sepsal jsem tedy v rámci atelieru Ing. arch. Jana Řídkého povinný socialistický závazek, navrhl jsem provést úhlopříčný chodník, provedl jeho zaměření a vytýčení. Upozornil jsem, že v místě, kde se už předtím přecházelo, tedy před schodištěm ke kinu je částečně hmotou schodiště kryt chodec,zejména malé dítě. Návrh byl na odboru výstavby projednán a realizován.
  Je zajisté moji chybou, že se spíše zajímám o Březinky, ale včera jsem šel okolo nově instalované sochy TGM a zůstal jsem stát v rozpacích. Umístění u tohoto úhlopříčného tranzitu je z hlediska spěchajícího chodce na autobusové nádraží dost problematické. Socha TGM je malou skulpturou na velkém soklu. Vlastní postavu a zejména obličej této figury vidí chodec, jehož klidné pozastavení před sochou prostor nenabízí. Jako staromilec znám charisma Masarykových skulptur, v obličeji sochy jsem je nenašel.
  Je možné, že pokud nebylo dostatek peněz, či kvalitního sochaře, tak snad bylo lépe uctít TGM bustou.
  S lítostí a omluvou Zdeněk Gryc
  23. 11. 2011.

Zanechte komentář
© 2008 Parola s.r.o.